Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 06:39:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

Ai sansa sa intri, ai dosar bun. Desigur, nu aplica doar la Yale, ci la mai multe, inclusiv la universitati medii sau mici, ca sa fii sigura ca intri macar la una. In SUA te si poti imprumuta de la guvern pentru a plati restul de bani ce nu ti-i dau ei, dar iti trebuie un girant american, parca. Succes!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Un mesaj de la Liga Studentilor Romani in Strainatate.


    From: "Diana Ursu" <diana.ursu@proiecte.lsrs.ro>Add sender to Contacts
    To: "Diana Ursu" <diana.ursu@proiecte.lsrs.ro>
    Cc: "Ana Neferu" <ana.neferu@proiecte.lsrs.ro>
    Salutare!

    Mulţumim că te-ai oferit să fii mentorul unui elev sau student romȃn care vrea să meargă
    în stăinătate! Dacă nu ai primit încă un elev, acum îţi oferim şansa de a ajuta mai mulţi elevi
    şi studenţi romȃni în acelaşi timp, în aşteptarea unuia pe care să îl ghidezi pas cu pas! Dacă
    ai primit deja un elev pe care îl ajuţi, cel mai probabil consideri că nu petreci atȃt de mult
    timp ajutȃndu-l cȃt simţi că ar avea nevoie. Cel puţin aşa arată analiza feedback-ului primit
    de echipa Mentorat de la voi!

    Vrem să te invităm să devii reporter LSRS! Asta înseamnă scrii despre activităţile tale de zi
    cu zi pe un blog dedicat celor din Romȃnia care vor să îşi continue studiile în străinătate:
    blogul LSRS Experience Sharing:
http://esharing.lsrs.ro/

De ce ai face asta?
• În primul rȃnd, ca să le arăţi elevilor sau studenţilor din Romȃnia cum e viaţa ta de
student romȃn în străinătate, cu bune şi cu rele. Citind despre ce ţi se întȃmplă ţie,
ei îşi vor da seama mai bine cum ar fi să studieze în ţara şi/sau în condiţiile în care
studiezi tu. Aşa îşi vor da seama dacă li s-ar potrivi să aplice acolo.
• În al doilea rȃnd, pentru că probabil te-ai săturat să îi spui fiecărui cunoscut în parte
despre ce mai faci în străinătate. Toţi sunt curioşi, si toţi te întreabă aceleaşi lucruri.
Ce zici dacă le spui tuturor în acelaşi timp? Arată-le blogul tău, sau anunţă-i cȃnd
mai postezi ceva, şi nu mai trebuie să spui de 1000 de ori acelaşi lucru. În acest fel
economiseşti mai mult timp decȃt dacă nu ai scrie blogul, dar ai povesti fiecăruia
exact acelaşi lucru.
• Ştii cȃt de mult ţi-ar plăcea peste ani să îţi aduci aminte prin ce treceai în anii de
studenţie? Mulţi absolvenţi ai unei facultăţi din străinătate spun că şi-ar fi dorit
să ţină un blog ca să îşi poată aduce aminte începuturile. Dacă deja eşti student în
străinătate de cȃţiva ani buni, probabil îţi dai singur seama că aşa e. Acum poţi să
faci asta!
• Nu în ultimul rȃnd, LSRS încearcă să obţină sponsorizări pentru a premia cel mai
bun sau cei mai buni reporteri LSRS.

Ce trebuie să faci ca să devii reporter LSRS?
• Să fii în prezent student, masterand, sau doctorand la o facultate din străinătate.
(Dacă ai absolvit, te invităm să scrii un articol sau cȃteva articole despre impresiile
tale din timpul vieţii de student, dar nu te califici pentru eventualele premii).
• Să postezi pe blogul http://esharing.blogs.lsrs.ro/ cel puţin odată la 2 săptămȃni.
• Atȃt!

Posturile pot să fie despre ce vrei tu! Şi pot să fie oricȃt de lungi sau scurte vrei. Ar fi ideal
să aibă şi poze, pe principiul ,,o poză face cȃt 1000 de cuvinte!"

Criteriile pentru premii nu sunt finalizate şi nu vor fi pȃnă nu avem certitudinea finanţării.
Dar cel mai probabil vor include numărul de posturi scrise, calitatea informaţiilor şi cȃt de
bine se adresează celor din Romȃnia nefamiliari cu viaţa în străinătate, feedback-ul de la
elevi şi studenţi din Romȃnia, şi numărul de vizite pe posturile voastre.

Dacă ţi-am trezit interesul, contactează-ne la esharing@lsrs.ro! Ne poţi întreba
orice, sau noi îţi vom da acces să scrii!


--
Diana Ursu
Lider de Proiect (ESharing)
Liga Studentilor Romani din Strainatate
http://www.lsrs.ro

+32 487 629 742

PLEASE CONSIDER THE ENVIRONMENT BEFORE PRINTING THIS EMAIL!
[/list]
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

CatalinaAlexandra

Ok,iti multumesc mult Adi.Dar,in legatura cu bursa,este de ajuns doar dosarul sau mai am nevoie de ceva,stiu si eu vreun alt examen ceva...Nu cred ca e chiar usor sa acorzi cuiva o bursa de studiu in valoare de cateva zeci de mii de dolari. :D

Adi

Examenele sunt SAT (I si II) si Teofl. SAT-urile spun totul despre tine, apoi acel eseu - e ca un examen, spune multe despre tine - apoi scisorile de recomandare sunt iar un alt examen - spun multe despre tine ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

CatalinaAlexandra

Multumesc!
Si in legatura cu aplicatia,ar trebui sa mentionez faptul ca vreau si bursa,sau cum?

Adi

Citat din: CatalinaAlexandra din Decembrie 01, 2010, 10:36:32 AM
Multumesc!
Si in legatura cu aplicatia,ar trebui sa mentionez faptul ca vreau si bursa,sau cum?

De obicei aplicatia are un formular separat pentru bursa, dar trebuie vazut de la caz la caz. Alege o universitate anume, o facultate anume din cadrul ei si citeste la ei pe site. Toate informatiile sunt acolo. Daca nu gasesti ceva, scrie email la ei la secretariat si vor raspunde prompt.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

CatalinaAlexandra


tsunamyyy

Ok...
ce parere aveti dupa cele intamplate in Anglia? Daca taxele se tripleaza, mai bine mergi in SUA...
Sper sa nu ramana decizia asta, dar nu e bine deloc pentru studentii din Romania si din UE, bineinteles.

bbb

S-a votat ieri si s-a aprobat. Paiin Scotia taxele raman zero...

Adi

Cum ziceam, au gresit grav cei care au candidat doar in Anglia si nu si in Scotia. In Anglia taxele de scolarizare anuale sunt acum 9000 de lire si in Scotia zero. Si in Scotia sunt universitati foarte tari ca Glasgow si Edinburgh. Dar pun pariu ca nu multi de aici care merg in Anglia stiu sa enumere ce descoperiri/inventii mari in stiinta si inginerie au fost facute la aceste doua universitati inca de acum 200 de ani. Tocmai de aceea nici nu au candidat in Scotia. Inca o dovada ca lipsa culturii generale te costa ... 9000 de lire pe an de studentie. Pacat.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ioanabc

Citat din: Bianca Sala din Decembrie 11, 2010, 01:00:52 AM
S-a votat ieri si s-a aprobat. Paiin Scotia taxele raman zero...
Dar cum asa? Pe siteurile (unor) facultati au aparut deja preturile pt 2011/2012 si sunt de 3300 lire. In mod normal n-ar trebuit ca din 2011 sa se aplice legea cu 9000.

Oricum, pacat!

bbb

Foarte simplu. S-a votat legea, universitatile vor avea voie sa ceara taxe de 9000 de lire pe an din 2012. Deci pe 2011-2012 taxele vor fi 3300, apoi din anul 2012-2013 se vor putea mari taxele.

Banned

Salut Adi,

In primul rand felicitari pentru ce ai realizat in viata pana acum, ai respectul meu deplin.

As dorii sa iti cer cateva sfaturi in legatura cu diverse universitatii din Europa. As vrea sa plec anul ce vine, 2011 din tara spre o universitate din afara. Am tot citit pe forumul tau de pe stiintaazi.ro despre cat de accesibil este in ziua de astazi sa studiezi afara.

Media de la Bac este 8.47 lucru care nu imi deschide multe portite dar asta e situatia. Am un certificat de competenta lingvistica, in engleza ca rezultat a celor 4 ani de matematica -informatica - bilingv engleza din liceu. De asemenea am si un Atestat in IT.
Domeniul spre care vreau sa ma indrept este stiinta calculatoarelor. IT/Computing numeste-l cum vrei. Din pacate nu am o situatie materiala prea ,,roz" asa ca indiferent de ce voi face, va trebuii sa reusesc pe cont propriu.

Am tot cautat universitati, si mi-a placut cea din Canterbury, Canterbury Chirst Church University. Din cate am citit, guvernul plateste scolarizarea printr-un imprumut ce va fi returnat la sfarsitul studiilor, cand salariul va depasii 15.000 de lire pe an. Lucru care ar fi ok. Dar, de curand, au aparut anunturi cum ca s-ar tripla taxele la unele universitati, asta insemnand ca as datora guvernului englez 9.000 lire pe an, 27.000 de lire in total. ( avand in vedere ca taxa acum este de 3.000, triplu = 9000, 3 ani = 27.000). Asa ca ma cam descurajeaza chestia asta.

Daca ai putea sa imi dai cateva exemple de universitati de care ai auzit/experimentat, ti-as fi foarte recunoscator. Cu mentiunea ca universitatea trebuie sa aiba, fie 0 taxe anuale, fie bursa ce va acoperii aceste taxe.

Mentionez ca in prezent sunt angajat la firma Ubisoft, care are destul de multe sedii worldwise si as putea sa lucrez in continuare pentru ei daca imi gasesc o universitate in orasele in care au sedii. Desii ar fi ideala o facultate in una din orasele astea, nu este mandatory.

Also, daca ai tips pentru mine, sunt mai mult decat deschis la orice fel de sugestii.

Multumesc si mult succes in continuare,
Robert

Adi

Buna Robert,

Nu trebuie sa mi te adresezi doar mie, ci intregii comunitati Stiinta Azi. Sunt multi oameni pe forum care au studiat in afara si care te vor putea ajuta cu sfaturi. Incerc si eu cateva raspunsuri pe scurt.

Eu am experimentat doar cu facultatea in Franta si master si doctorat in Canada. Mai multe detalii in multe interviuri in presa cu mine, de exemplu la Hotnews.ro.

Taxe de scolarizare zero gasesti in Scotia. La cum s-au facut taxele de scolarizare 9000 de lire in Anglia, nu as recomanda. Universitatea pe care ai ales-o e relativ slaba, asa ca mai bine alegi una la fel de slaba din Scotia. Iar daca tintesti universitati mai bune, Scotia are Glasgow si Edinburgh, unde inca de acum 200 de ani se faceau descoperiri mari in stiinta (iti las tie tema sa descoperi care).

La fel taxe de scolizare aproape zero sunt in Franta, Germania. Chiar zero sunt in mai toate tarile din Europa de Nord si in unele din ele poti studia in engleza.

E impresionat ca esti angajat la Ubisot desi esti doar licean. Sau cu liceul terminat recent. Sau poate nu asa de recent?

Oriunde in vest se face IT bine si se face cu chestii concrete. Iti recomand intr-adevar o diploma din afara, cele din Romania nu valoreaza aproape nimic, mai ales ca strainii stiu sau vor afla cum se vand diplome in Romania sau cat de mult se plagiaza.

Altii de pe forum iti vor putea oferi si ei sugestii. Succes!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Banned

Mersi de raspuns.  O sa stau departe de Anglia pentru moment. Am terminat liceul de 2 ani, si sunt student in anul 2 la Drept momentan. sigh. Astept in continuare sugestii de la lume, in special de la cei care au facut o facultate in domeniul IT <3.