Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 06:39:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Apoi admiterea la toate universitatile din SUA este la fel: examenele SAT, Teofl, notele de la scoala, eseu personal, scrisoarea de recomandare de la profesori. Daca esti intr-a 12-a, trebuie sa te grabesti, cam prin ianuarie februarie aplici si trebui sa dai exaemenele SAT si Teofl repede, intr-o luna maxim. Si timpul de pregatire pentru ele este tipic de cateva luni. Asa ca trebuie sa vezi daca esti bine pregatit.

Incearca sa scrii corect gramatical pe forumul nostru, respectand ortografia si punctuatia.

In privat mi-ai spus ca banii nu sunt o problema pentru tine, asa ca trebuia sa pui si aici pe forum, ca sa te poata sfatui oamenii. Adica ei pot sa stie ca daca iti permiti mai mult, nu trebuie sa fii la fel de bun ca unul sarac pentru a intra la facultate. Totusi, nici asa nu accepta ei pe oricine, ci trebuie sa ai note bune la scoala si sa iei note bune la acele examene. Simti ca esti calificat pentru asta?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

alexx

Uau Adi ! Nu stiam de faza cu falimentul in California ,mi-ai dat de gandit in legatura cu asta ,ce inseamna note bune la scoala ? De exemplu eu am in medie 8.50 , nu e sufiecient ? Sunt in clasa a 11-a mai am timp de gandire dar dupa cum stim cu toti, timpul e dusmanul principal .
De exemplu dupa ce dau bacu si toate examenele de engleza , pot sa trimit fise de inscriere la mai multe universitati din America , ca asa , daca e ,,Doamne fereste "sa nu intru la cea principala la care vroiam mult , sa intru macar la a 2 sau a 3 depinde , sincer nu stiu cum e cu inscrierea asta , scuza-ma ..
Am o gramada de emotii cu intrarea asta la facultate , si imi doresc foarte foarte mult sa invat in America ..

Da ! ai perfecta dreptate , nu e chiar  in Los Angeles .greseala mea !..

Adi

Trebuie sa analizezi bine tara in care vei studia. Intereseaza-te de situatia economica a Californiei.

Candidatura la facultati nu e DUPA bac, ci inainte de bac, cand esti intr-a 12-a, prin ianuarie-februarie. Mai ai asadar un an. 8,50 nu e rau, dar nici bine. Cel mai mult va conta ce nota vei lua la SAT-uri, la Teofl, ce activitati extracuriculare ai, ce eseu vei face in care sa te descrii, ce scrisori de recomandare vei lua. Si da, e bine sa aplici si la universitati mai mari si la universitati mai mici, ca sa fii sigur ca intri.

Dar de ce nu candidezi in UK? E mai aproape de casa, e mult mai ieftin si e aproape la acelasi sistem ca in SUA.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

alexx

Eu, multumita Lui Dumnezeu am fost si  in Uk si in SUA , si probabil am ales America doar pentru ca e ,,America " daca intelegi .da adevarat e mai aproape dar sincer eu vreau cat mai departe de tara asta.Vreau sa invat putin si eficient nu mult si prost ! cum se practica la noi .
Nu vreau sa stau toata ziua cu botu-n carte ( te rog nu ma invinovatii si nu mi zice ca vreau sa studiez in afara doar pentru distractie ..nu ! ) vreau sa si invat dar si sa ma distrez umpic si sa explorez viata din zona .De aceea am ales UCSB sa fiu sincer , - inveti si te si distrezi- .tu ce zici ?

Nu stiu in ce consta eseul asta , mai multe detalii te rog .:

Adi

Stilul de viata descris de tine in SUA e la fel si in UK la facultate.

Daca vrei sa candidezi in SUA, trebuie sa inveti care sunt conditiile standard. Cum am spus, sunt la fel la toate universitatile. Citeste detaliat toata discutia de aici, sunt peste 50 de pagini, si vei afla raspunsurile. O alta varianta complementara este sa intri pe siteul universitatii alese de tine si sa citesti pe siteul lor care sunt cerintele lor la admitere, ce acte si dosar trebuie sa le trimiti. E pasul evident, nu? Fa intai asta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

alexx


clau29

Citat din: clau29 din Noiembrie 21, 2010, 05:56:47 PM
Buna seara!Sunt in clasa a XII-a si vreau sa studiez geografia in Marea Britanie.Deja am ales 5 optiuni si vreau sa fac aplicatia.In cazul meu, as vrea sa stiu de ce as mai avea nevoie in afara de testul de limba engleza, media la bacalaureat si personal statement.Conteaza diplomele de la judetene/nationale?In legatura cu punctele UCAS, vreau sa stiu cum se calculeaza si cat de importante sunt.
Ma poate ajuta cineva? ???

bbb

Pai ce vrei sa iti mai spunem in afara de ce s-a spus deja? Citeste topicul asta, citeste si cel despre Marea Britanie si gasesti acolo raspunsul la intrebarile puse de tine.

ibagus

 As dori sa stiu daca studiaza cineva in Australia sau Noua Zeelanda. Sau daca stiti cumva vreun program gen cel pentru Uk ?( in care tu te inscrii la o fundatie si ei fac restul se ocupa de cazare , job etc.)

Adi

Citat din: ibagus din Noiembrie 25, 2010, 03:53:31 PM
As dori sa stiu daca studiaza cineva in Australia sau Noua Zeelanda. Sau daca stiti cumva vreun program gen cel pentru Uk ?( in care tu te inscrii la o fundatie si ei fac restul se ocupa de cazare , job etc.)

Sigur, daca e careva pe forum, va scrie aici. Dar daca nu va scrie nimeni, ai un plan in care sa gasesti tu informatiile singur? De ce sa ai nevoie de o fundatie care sa aplice pentru tine cand  poti aplica tu singur? In general aplicarea in lumea anglo saxona e la fel, fie ca e SUA sau Anglia. Ai un dosar cu reusitele. Dar aflii de la universitatea din Noua Zeelanda sau Australia ce taxe de scolarizare sunt, ce burse sunt si daca nu primeste bursa daca poti lua imprumut de la guvern.

Dar tu parca erai ferm convins ca trebuie ramas in Romania. Deodata te interesezi de tari aflate la capatul Pamantului?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ibagus

 Eu nu sunt ferm convins de nimic in viata asta:) problema e ca sunt pus in diferite situatii si unii prieteni vor sa merg cu ei in Anglia,altii in Suedia, eu vroiam in Japonia dar pot sa aleg intre Australia si Nouza Zeelanda ca sa fiu mai aproape de Jp . iar in ceea ce priveste  Romania , era solutia cea mai ieftina pe anul asta de criza :|

ibagus

Dar tin sa mentionez ca daca e mai ieftin nu inseamna ca e si mai slab!

ioanabc

^Corect. Eu nu cred ca toti cei ce pleaca la studii afara pleaca din cauza ca vor nivele mai ridicate de educatie (o fi si asta un motiv pentru unii). Nu. Se pleaca in general afara datorita oportunitatilor si stilului de viata net superior celui din Ro.

DoraD

Citat din: Adi din Octombrie 19, 2010, 03:18:34 PM
UCAS e siteul oficial prin care candidezi in UK la facultati si aici pe forum sunt mai multi care studiaza in Anglia si iti pot da sfaturi bune. Dreamfoundation si altele ca ea in general atrag studentii catre universitati slabute ce ii platesc pentru asta. Nu uita ca mai sunt si alte tari in afara de UK.


Hmmm, deci ar fi valabil si pentru Edmundo et Co...? :( :( Eu sincer ma intrebam zilele astea daca nu cumva aplicand prin intermediul lor(sa zicem, la o facultate partenera cu ei si altele 4 mult mai bune) ai sanse mai mici la celelalte 4.Ar fi interesant de stiut.O colega a aplicat in urma cu vreo 3 luni in modul descris de mine mai sus si nu a primit niciun raspuns pana acum...

CatalinaAlexandra

Buna!
Sunt in clasa a12-a si as dori sa studiez arhitectura in SUA.Una dintre universitatile la care as vrea sa aplic este Yale.As dori sa stiu,daca ma poate ajuta cineva cu informatii(daca studiaza cineva acolo,v-as fi foarte recunoscatoare).Mediile mele sunt urmatoarele:9,67(IX);9,97(X);10,00(XI), si in clasa a douasprezecea sper sa am tot 10:d.Concursuri:Stiintele pamantului-mentiune;winner(fizica)-premiul III;evaluari in educatie(lb.si lit.romana-medalie de aur-nationala,fizica-medalie de aur,lb.engleza-medalie de argint).Olimpiade:Lb.si lit.romana-nationala(premiul II);Fizica(judeteana-premiul III);Economie(premiul I).Voluntariate nu prea am(in afara de campania"Let's do it Romania"si alte cateva de colectare a deseurilor nu prea sunt).Am dat deja SAT I si SAT II si TOEFL.Mi-am pus la punct portofoliul de care am nevoie(cu schite,sculpturi,etc.,care sa ateste ca am calitatile necesare pentru a urma aceasta facultate).Eseurile personale inca nu le-am facut dar nu constituie o problema.La fel si cu recomandarile.La examenul de bacalaureat sper sa nu am probleme si sa scot peste 9,50.
Credeti ca am vreo sansa sa intru?
Tin sa mentionez ca parintii mei nu-si pot permite sa plateasca 40,000$ pe an,deci voi avea nevoie de o bursa(totala chiar).
Stie cineva cum as putea sa aplic pentru o bursa si ce sanse sunt sa o primesc?
Si va rog,daca este cineva plecat in SUA,cateva impresii mi-ar prinde bine.

Va multumesc din suflet!