Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 06:39:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.


bbb

Citat din: laura din Septembrie 25, 2010, 07:26:24 PM
Multumesc mult Bianca!
Cu placere! Te mai asteptam cu intrebari.
Nu uita ca termenul limita pentru Oxford, Cambridge, medicina, stomatologie si medicina veterinara este 15 octombrie. Asta daca vrei sa aplici la una din astea. Daca nu, e 15 ianuarie.
Unele s-ar putea sa ceara anumite teste inainte sa iti faca o oferta sau sa iti puna un anumit test ca si conditie (TSA-Thinking Skills Assessment, STEP-Sixth Term Examination Paper etc.). Nu stiu la ce vrei sa aplici, asa ca nu pot sa iti spun ce teste se cer. Dar la UCAS, la profilul fiecarei universitati scrie. 

DanielTex

 La profil de arheologie si antropologie sau istorie ai nevoie de ceva teste? Am cautat pe site-urile respective si nu am gasit. Poate ca nu au dar dat fiind faptul ca tu studiezi acolo de ceva vreme , stii cum sta treaba ;)

bbb

Nu stiu deocamdata, dar daca astepti pana pe seara aflu si iti spun.

07226070zz

Multumesc bianca! Am gasit 3 universitati( liverpool , birmigham si bristol) unde se intra fara UKCAT-ul la care am renuntat, intrucat nu ma pot pregati pana pe 8 octombrie...Te rog sa imi raspunzi la urmatoarea intrebare, pe care mi-e greu sa o formulez: Care sunt echivalentele de la bac a GCE A/As   AAA/A* sau 7*A? Am gasit diferite variante: peste8, peste 9, peste9.50 si chiar 10. Multumesc anticipat. http://search.ucas.com/cgi-bin/hsrun/search/search/StateId/QVhToGiBn9is5n3Mup2fV85vTGDvI-U57h/HAHTpage/search.HsEntryReq.run?n=1018599#CSRA  De aici le-am luat!              Am inteles ca pot sa aplic si examenul de limba sa il dau pana la interview. Este corect?

bbb

Cerinte de AAA cred ca ar veni cam peste 9, dar sa dai bacul din chimie sau biologie. La A level ei le cer pe ambele.

07226070zz

Citat din: Bianca Sala din Septembrie 26, 2010, 12:40:45 AM
La A level ei le cer pe ambele.
Pai poti sa dai decat una la bac. Cu cealalta cum ramane? Dai alt examen?

bbb

Citat din: 07226070zz din Septembrie 26, 2010, 01:02:51 AM
Citat din: Bianca Sala din Septembrie 26, 2010, 12:40:45 AM
La A level ei le cer pe ambele.
Pai poti sa dai decat una la bac. Cu cealalta cum ramane? Dai alt examen?
Pai am spus ca sa dai bacul din chimie SAU biologie. Alt examen ar fi UKCAT sau BMAT. Dar tu la scoala faceai si chimie si biologie, iar la media de admitere parca conteaza si media la clasa si media la bac. Deci mergi cu media de la bac si le spui ca ai facut la clasa chimie/biologie si ca ai avut media 10 (sau cat ai avut).

annemarie

Salut! si eu vreau sa imi dau la vara ukcat-ul. imi spui te rog cum te-ai pregatit? ti-ai comandat carti de pe net? a fost greu examenul?

annemarie


sabina93

Annemarie , cartea oficiala si cea mai buna este 600 UKCAT Practice Questions . Eu am comandat-o de pe www.bookexpress.ro , mi-a venit intr-o saptamana parca. Alt material sunt cele 2 teste de pe siteul oficial . Examenul in sine nu e greu , nu prea ai ce invata . Doar tehnici cum sa faci totul cat mai repede fiindca timpul chiar e o problema . Pt mine cel mai greu a fost Verbal Reasoning unde trebuie sa stii f bine engleza sa skim the text si sa raspunzi cat mai rpd la intrebari . Prin urmare aici am luat si cel mai putin . La QR e mate foarte usoara . Pt AR trebuie sa exersezi cat mai mult sa vezi diferentele rapid . Iar pt DA desi faceam cel mai mult acasa, se pare ca nu a fost asa bine . Important este sa iei scorul total peste 2500.

In legature cu majoritatea facultatilor de medicina , bacul roman nu este acceptat intrucat nu se da si la chimie si biologie . Chiar daca il iei cu 10 , nu este acceeptat. Am trimis mail la toate inca de la inceputul verii si va pot spune asa :
1. Cele din Scotia accepta mai putin Edinburgh
2. Cele din Anglia care accepta: Oxford, Cambridge , Leicester , Southampton nu mi-au dat raspuns clar . Manchester,Sheffield si Bristol ne accepta cu an de fundatie . Mai sunt unele si care nu mi-au raspuns spre ex : Peninsula,Liverpool .
Prin urmare nici o universitate din londra nu accepta bacul roman la medicina ( Imperial , UCL , King's) plus altele .

bbb

Citat din: DanielTex din Septembrie 25, 2010, 10:23:24 PM
La profil de arheologie si antropologie sau istorie ai nevoie de ceva teste? Am cautat pe site-urile respective si nu am gasit. Poate ca nu au dar dat fiind faptul ca tu studiezi acolo de ceva vreme , stii cum sta treaba ;)
Se pare ca cei de la Cambridge ar cere ceva: http://www.cam.ac.uk/admissions/undergraduate/courses/archanth/tests.html
La fel poti verifica si la celelalte universitati. Mergi la UCAS course search, apoi la application and selection. Asa am facut eu si am ajuns la pagina asta.

DanielTex

CitatSe pare ca cei de la Cambridge ar cere ceva: http://www.cam.ac.uk/admissions/undergraduate/courses/archanth/tests.html
La fel poti verifica si la celelalte universitati. Mergi la UCAS course search, apoi la application and selection. Asa am facut eu si am ajuns la pagina asta.
   Chestia e ca am cautat, si eu la fel ca tine am gasit la Cambridge dar la celelalte nu am gasit Application and selection. Voi intreba Universitatile in parte, poate am noroc si descopar ceva in plus. ;D
   M-am gandit ca tu fiind in UK, cunosti ceva detalii legate de admissions. Mersi ca ai cautat.

bbb

Citat
Chestia e ca am cautat, si eu la fel ca tine am gasit la Cambridge dar la celelalte nu am gasit Application and selection
Poate sa nu scrie "application and selection" neaparat. In general e bine sa vezi tot ce scrie la universitatea respectiva pe site la UCAS. Poate sa spuna de teste si la ''admission criteria", de exemplu.
Eu am aplicat pentru a studia fizica la o universitate si am aflat ca trebuie sa dau un examen de admitere dupa ce am completat una dintre cele 5 optiuni cu universitatea respectiva. Atunci pe site la UCAS mi-a aparut automat ca trebuie sa dau examenul. Daca e un test pe care doar o singura universitate il cere, si la un singur curs (sau foarte putine cursuri), cum e cazul meu, UCAS iti va spune de testul respectiv.
Citat
Voi intreba Universitatile in parte, poate am noroc si descopar ceva in plus.
Excelent! Asta e cel mai bun lucru pe care il poti face ca sa obtii informatii sigure!
Citat
M-am gandit ca tu fiind in UK, cunosti ceva detalii legate de admissions.
Cunostintele mele sunt in cea mai mare parte despre admiterea la facultatile de fizica sau matematica. Mai stiu cate ceva despre medicina si stomatologie, pentru ca am prieteni care aplica pentru asta. Dar aici doar ceea ce aflu de la ei, deci nu stiu nimic "din proprie experienta"
Citat
Mersi ca ai cautat.
Nu ai pentru ce. Cu mare placere.



Adi

Citat din: arkadj din Septembrie 23, 2010, 09:57:44 PM
Stie cineva cum functioneaza sistemul de transfer al studentilor ro->strainatate ?

Stie cineva sa raspunda la aceasta intrebare? Se pare ca s-a sarit peste ea :)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro