Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 06:39:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

Articolul Ligiei a fost asa de bun ca l-am postat pe site. Trimiteti si voi parerea voastra despre tara in care studiati si voi publica si voi incerca sa public si articolul vostru!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Citat din: Adi din Octombrie 19, 2008, 06:04:57 PM
Iata ce ne-a trimis si Eduard Nedelcu despre studiile in Marea Britanie. Multumim, Eduard.
[...]

Ar trebui publicat si cel legat de studiile in Anglia , pentru ca este la fel de bun si la fel de util,nu mai zic ca vorbeste cineva in cunostinta de cauza.

Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

Multumim pentru sugestie, Gothic, il publicam si pe acela, in maxim cateva zile. Ca sa avem asa un fel de serie de articole, cu continuitate.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mgabim

Predau la o universitate din Chicago, Illinois.
Doresc sa adaug, ca pe linga examenul SAT sint universitati care cer examenul ACT (or American College Testing) sau (cele mai bune universitati) chiar pe amindoua. Aici este un link cu informatii legate de acest examen http://www.actstudent.org/

De asemenea o scrisoare de recomandare este uneori esentiala.

O alta posibilitate de ajunge in USA ca student, sint programele "exchange students"; nu stiu in ce masura Romania este parte a acestui program. Uneori pentru un astfel de program se poate aplica direct pe website-ul universitatii.

Daca pot sa mai ajut cu ceva, nu ezitati sa-mi adesati  intrebari. Specialitatea mea este physics education (sau metodologia predarii fizicii).

Adi

Buna ziua, ehe, eu chiar acum am venit de la aeroport, adica tocmai de la Chicago la Montreal. Merg deseuri cu cercetarea mea la Fermilab. Poate ne-am putea intalni data viitoare cand vin la Chicago, poate prin noiembrie.

Va multumim pentru explicatii despre burse. Ne-am bucura daca ati continua sa contribuiti cu informatii aici pe forum. De exemplu, poate aveti si dvs un sfat pentru Rudolf despre cum poate invata fizica mai bine (el s-a apucat acum la facultatea de fizica, la 27 de ani, dupa ce a descoperit o pasiune) si ne-a cerut sfaturi cum sa invete fizica mai bine (link).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Prozac

Buna. Am si eu cateva intrebari referitoare la studiul in strainatate.
Sunt in clasa a XI a , la mate-info. Ma gandesc de ceva timp sa dau la o facultate in SUA.
Intrebarea mea ar fi daca as avea sanse de a intra.. Media pe primii 2 ani de liceu este de 9.6 si sper sa o mai maresc atat anul asta cat si anul viitor. Am participat la concursuri de matematica, olimpiade si am luat si premii, si de asemenea si la fizica . Problema mea cea mai mare ar fi plata studiilor. Am citit tot pe undeva pe un site ca ar fi cel mai bine sa incerc sa primesc bursa de la universitata la care doresc sa dau, decat de la statul roman.
In plus daca stie cineva costul examenelor pe care trebuie sa le dau, cum ar fi SAT I sau SAT II si TOEFL as fi foarte recunoscatoare.

Adi

Salut, multumim pentru intrebare. Desigur ca ai sansa sa intri. Pot intra oameni si cu medii mult mai mica. Examenele de SAT si Teofel costa maxim cateva sute de euro. SUA e plina de universitati, unele mari si unde se intra greu (precum Harvard), unele mici si unde se intra mai usor (precum Lake Forest de langa Chicago). Totul e sa aplici si la cele mai slabe si vei intra undeva. La o universitate slaba din State vei fi de 10 ori mai bine ca la cea mai buna din Romania. Chiar si daca ai merge la Poli, care este elita tarii, tot mai bine ai fi in State. Acolo ai avea biblioteci imense, pisicine, sali de sport, internet in campus peste tot, nu se da spaga la examene, nu se stau 6 in camera la camin, pe scurt, nu iti toci nervii cu nimicuri. Intreaba studentii din tara si vei vedea ce iti zic. Pe scurt, pleaca unde vezi cu ochiii in studentie ... Atentie, nu zic sa nu ajuti Romania (eu o ajut din afara mai mult decat o face in medie cei in tara), nu zic nici sa ramai in afara, zic doar sa inveti serios si asta o poti face numai in afara. Faptul ca nici o universitate romaneasca nu e in Top 500 din lume spune totul. Nici macar in top 500!

Iar cu banii iar e usor ... peste tot va trebui sa te imprumuti vreo 5-10.000 de dolari pe an. Mare branza. Termini facultatea cu 40-50.000 de dolari datorie si o platesti in doi ani dupa ce termini, cand vei avea salariu de cel putin atat. Dar macar ai investit serios in tine.

Ca sa nu mai vorbim ca in State toate slujbele din campus sunt facute tot de studenti (la gym, la bilioteca, la cantina, etc) si vei fi platit pt asta.

Intereseaza-te si pleaca! Vezi ca am oferit siteuri mai sus ce ofera informatii detaliate pentru State ...

Poti sa reviis i cu intrebari ...

Si nu uita, nu e doar SUA pe lumea asta, acum UE e la picoarele noastre, iar unii merg cu bursa completa si in Japonia ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Prozac

Aha, multumesc pentru lamuriri. Am vazut siteurile alea despre universitatile din SUA. Cred totusi ca as putea pleca doar daca as lua o bursa care sa plateasca cam tot, daca nu.. trebuie sa renunt la idee.
Am sa mai revin cel mai probabil cu intrebari.

Adi

Depinde de la om la om cat de multe vrea sa riste ... Dar atunci nu uita ca porti studia in Bulgaria si castigi mult mai mult decat in Romania, caci inveti o limba noua, te adaptezi la o tara noua, la o cultura noua, cunosti tipuri noi de oamei. Sau in Ungaria, sau in Cehia. Oriunde e mai bine decat acasa, mai ales in studentie. E perioada critica a vietii, cand vrei sa inveti ceva nou, iar nu sa iti insusesti greselile societatii tale.

Personal as alege insa o tara din europa de vest sau de nord, nu una din europa de est.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Bia_din_A

Salut. Am si eu o intrebare legate de studii in strainatate. Sunt eleva in clasa a XII-a la mate-info-bilingv franceza si as vrea sa merg la studii in Danemarca (as vrea sa fac toata facultatea acolo), cu bursa. Daca ma poate ajuta cineva...sa-mi spuna de ce am nevoie ca sa primesc o astfel de bursa pentru ca dupa ce termin liceul si iau bacalaureatul, sa pot studia in Danemarca.
Astept raspunsurile voastre.

Adi

Salut si bine ai venit pe forum!

Intai, citeste lucrurile generale pe care le-am spus noi in acest topic despre studiile in strainatate. Apoi, vrei la o universitate precisa sau in general in Danemarca? De ce Danemarca? Nu am experienta directa cu aceata tara, dar stiu ca in general taxele de scolarizare sunt mici, poate chiar gratuite, pentru cetateni UE si ca au invatamant de foarte buna calitate. Sfatul meu (pe care l-am aplicat eu si il ofer tuturor) este sa alegi o univeristate tinta si sa le scrii email la secretariat si sa intrebi exact tot ce vrei (ce acte trebuie, cum aplici pentru bursa, ce bursa ofera, ce programe de studiu, etc). Apoi scrie la mai multe universitati acelasi email. Tine-ne si pe noi la curent cu articolele, ca sa facem si noi pe forum sectiuni si informatii si pe Danemarca. Inca o data, avem mai sus in topic niste linkuri foarte utile pentru studiul in strainatate, studiaza-le si pe alea!

Mult succes!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Bia_din_A

Merci de raspuns. Asa o sa si fac: le scriu un mail cu n intrebari  ;D As vrea sa studiez la universitatea din Copenhaga. De ce Danemarca? Nu stiu, intotdeauna am fost fascinata de ideea de a studia in strainatate si mai ales daca in Danemarca se studiaza in anumite facultati in engleza, chiar mi-ar placea, ca sa-mi imbunatatesc nivelul de engleza, sa ajung la acelasi nivel ca la franceza (B2-C1). In plus, dupa studii as vrea sa raman acolo si sa lucrez. O sa va tin la curent si o sa va spun exact cum se procedeaza dupa ce aflu si eu  ;D

rudolf

   salut prieteni!


  ma bucura f mult ca cei care termina liceul acum au aceste posibilitati si le si folosesc.
   eu cred ca sunt unul dintre putinii care au studiat mai intai in strainatate (5 ani)dupa care am revenit sa studiez acasa(ma gandeam ca ar fi mai usor sa studiez fizica in limba materna,mai ales ca am inceput de la aproape 0).si pot sa va spun ca diferenta e enorma,cum ai subliniat si tu Adi de mai multe ori,nici nu  se poate compara...
   daca reusesc sa recuperez materia intr un an doua am sa plec si eu in vest undeva.

   apropo,Danemarca e o tara foarte draguta,succes Bia_din_A
                                                               
                                       Rudolf

Bia_din_A

Multumesc pentru urari, rudolf. Sper sa am noroc si sa reusesc sa obtin bursa.

Adi

Multumesc pentru completari, Bia si Rudolf. Asa trebuie, sa le scrii direct. Mult succes si mers ca ne tii la curent.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro