Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 06:39:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bbb


Saiury

Buna.
Tocmai am primit raspunsurile de  la facultatile la care am aplicat in Anglia si as vrea sa va cer parerea. Acestea sunt : UCLAN- turism/japoneza, business/japoneza, management turism international  si Coventry- Management business international. Mi-ar placea sa studiez japoneza dar nu stiu ce perspective as putea avea dupa facultate. Niste sfaturi mi-ar fi de mare ajutor.

P1ngU

Salutare !

Sunt nou pe forum, si desi am parcurs toata discutia in amanuntit, as dori sa ca se poate sa fiu pus la punct cu anumite aspecte.

Sunt elev in clasa a XII-a la Liceul de Informatica Iasi, profil mate-info intensiv info, si m-ar interesa continuarea studiilor in ue. Ca principala locatia am ales Danemarca. M-am ajutat de http://www.universities.ro pana acum, si am sustinut un test de limba pentru Universitatea VIA, si astazi sustin pentru Northern Denmark University College. Vreau sa ma orientez spre o scolarizare gratuita, decoarece sursele financiare nu prea permit plati enorme. Specializarea : IT Engineering sau Computer Science. O universitatea din Anglia ar fi de asemenea o solutie.

In principiu am observat ca pentru a te inscrie ai nevoie de formularul lor completat, foaia matricola 9-11 tradusa (exista, si iese media aprox 9 pe cei 3 ani) si un examen de limba (conform http://www.universities.ro/destinatii/danemarca/via_university/bachelor_in_it_engineering.html numai astea).  Aici apare problema. Nu am inteles un lucru. Eu m-am inscris si sustin FCE-ul la jumatatea lunii martie. Este posibil sa fie facultati care sa nu accepte Cambridge sau sa nu fie recunoscut ?

Si asa ca trebuie sa astept pana se corecteaza : la sfarsitul lunii aprilie, si pana atunci practic nici aplicatie nici nimic nu pot sa fac.

catherine_ana

Buna seara, am citit o mare parte din discutia asta.. As avea si eu o intrebare..Exista posibilitatea sa intru la medicina la o universitate din Europa..de preferinta UK.. Din ce am citit admiterea este destul de diferita si nu exista echivalent in Romania
Eu sunt eleva in clasa a11a si o sa dau CAE unde ma astept la A, media este mare..Am diplome pe chimie in special, premii la judeteana si o participare la nationala, sunt membra la Crucea Rosie, mai am si alte voluntariate si o sa mai strang...Dar chiar nu stiu daca ma ajuta la ceva..Nu conosc pe nimeni sa fi facut medicina in alta parte..
Merci anticipat
PS: Si eu invat la Buzesti;

Adi

Un interviu amplu la Hotnews cu o bursiera a Guvernului Romaniei in SUA. Experienta ei de acolo si diferenta intre sistemul american si cel roman.

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: catherine_ana din Martie 01, 2010, 11:55:07 PM
Buna seara, am citit o mare parte din discutia asta.. As avea si eu o intrebare..Exista posibilitatea sa intru la medicina la o universitate din Europa..de preferinta UK.. Din ce am citit admiterea este destul de diferita si nu exista echivalent in Romania
Eu sunt eleva in clasa a11a si o sa dau CAE unde ma astept la A, media este mare..Am diplome pe chimie in special, premii la judeteana si o participare la nationala, sunt membra la Crucea Rosie, mai am si alte voluntariate si o sa mai strang...Dar chiar nu stiu daca ma ajuta la ceva..Nu conosc pe nimeni sa fi facut medicina in alta parte..
Merci anticipat
PS: Si eu invat la Buzesti;

Raspunsul pe scurt este "da, se poate, si in alte tari se studiaza medicina". Cei care studiaza in Marea Britanie iti pot da mai multe detalii. Pana atunci vezi informatii pe siteul unei facultati de medicina din Anglia si vezi si marele topic de discutie despre studii in Marea Britanie tot de pe forumul nostru.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

Citat din: P1ngU din Februarie 26, 2010, 04:46:36 AM
Eu m-am inscris si sustin FCE-ul la jumatatea lunii martie. Este posibil sa fie facultati care sa nu accepte Cambridge sau sa nu fie recunoscut ?
Salut, P1ingU. E bine sa nu folosesti abrevieri al caror inteles nu e familiar tuturor. Trebuie sa te interesezi la fiecare universitate in parte (website, email, telefon) pentru a vedea ce teste de limba accepta. Nu stiu ce e "FCE", nu stiu cat de acceptat e.

Citat din: P1ngU din Februarie 26, 2010, 04:46:36 AM
Si asa ca trebuie sa astept pana se corecteaza : la sfarsitul lunii aprilie, si pana atunci practic nici aplicatie nici nimic nu pot sa fac.
Ba da, poti sa aplici si e foarte recomandat sa aplici devreme. Rezultatul testului de limba poate fi trimis mai tarziu, dupa ce trimiti aplicatia. Iar daca nu e acceptabil acel test, poti sa dai altul si sa trimiti rezultatul.

P1ingU, spuneai ca vrei sa studiezi in Danemarca, pentru ca nu sunt taxe, dar te gandesti si la Anglia. In Anglia poti sa faci un imprumut (fara garantie, se acorda usor) care acopera in totalitate taxele de studiu. E vorba de un imprumut destul de cunoscut, poate stii despre el. (Poti vedea pe www.slc.co.uk.) Sau poti merge in Scotia, unde nu sunt taxe (dar de obicei, se studiaza cu un an mai mult decat in Anglia, dar e posibil sa intri si direct in anul 2, cred).
Danemarca e populara acum printre romani ca tara in care sa studiezi, pentru ca nu are taxe si exista programe in engleza si se face multa publicitate. Dar e bine sa fii prudent in legatura cu colegiile acelea si sa vezi care sunt institutii puternice, universitati, si care sunt ceva un pic inferior. Oricum, sistemul de invatamant e serios, dar e posibil ca colegiile care nu sunt chiar universitati sa aiba programe mai usoare etc. Si oricum, sa nu iti ofere aceleasi oportunitati ca universitatile puternice. Nu stiu exact cum e, dar e bine sa fii prudent si sa te informezi.

Andy88

Salut

La fel ca multi de aici, sunt la liceu cls X a si doresc sa studiez in strainatate( desi am sanse undeva aproape de 0% ). Problema sta in felul urmator. Eu sunt elev la SAM, nu la zi, adica o sa termin 13 clase, nu 12 :(.  Mentionez faptul ca in cls  a9a am avut media in jur de 8.50 iar in jur de 8 in cls X a primul semestru. Intrebarea mea este: Sunt dezavantajat de faptul ca sunt la SAM ? Am sanse la facultate in strainatate daca o sa termin cu media 8 liceul iar la bac o sa obtin tot in jur de nota 8?
Trebuie sa recunosc ca la matematica, fizica,chimie sunt destul de slab, asa ca as vrea sa studiez Istorie/geografie sau mecanica (profilul pe care il studiez la liceu) daca exista asa ceva! Chiar daca sunt la SAM, nu ma consider inferior celor de la liceu.  Iar cu Engleza stau destul de bine si cred ca o sa reusesc sa ma perfectionez pana la terminarea liceului!


A doua intrebare. Diplomele(calificari) 3 la numar obtinute in cei 5 ani de studiu o sa fie ajutor pentru admitere? Chiar daca nu sunt pe aceleasi profil?

Multumesc

b12mihai

@Andy88 - ar trebui sa existe facultati/scoli de arte si meserii (SAM-uri) si in strainatate, nu stiu ce sa iti zic...Daca nu te poti reorienta catre studiul la un liceu in strainatate, dat fiind ca esti doar a X-a acum. Uite aici cum e cu studiul la liceu in Marea Britanie: http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=1337.0 . Si uite in acest topic de pe forum: http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=1836.0 s-a discutat despre diversele tipuri de sisteme educationale din diverse tari in care studiaza membrii forumului. Spre exemplu, in Elvetia (link: http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=1836.msg31263#msg31263), ai Fachhochschule, care, din cate am inteles eu de la @graethel, care studiaza acolo, este similar cu SAM (Scoala de Arte si Meserii) de la noi din tara. Asadar, nu dispera, portile nu iti sunt incuiate, chiar daca esti elev la SAM, intr-a X-a...totul e sa ai vointa si dorinta de a invata mai mult si mai bine ;) si putere de munca!!

Daca stai bine cu engleza si te descurci sa obtii un certificat Cambridge, IELTS, TOEFL etc. (care o trebui) nu trebuie sa iti faci probleme de ordin lingvistic. Materiile la care zici tu ca te descurci normal ca exista in afara, poate nu ai aceleasi oportunitati pe care ti le oferea mate, fizica, chimie, dar asta nu inseamna ca vei "muri de foame" cu istorie/geografie/mecanica ;) .

In rest, sper sa mai primesti si alte raspunsuri, care sa te ajute si sper ca al meu a fost cat de cat util.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Mihnea Maftei

Salut, Andy88.

Problema e, din cate vad eu, ca nu stii daca Bacalaureatul pe care il vei da si in general studiile tale liceale iti dau dreptul sa intri la studii universitare.

Se poate intra la facultate in Romania cu ele?

In Marea Britanie exista "Foundation courses". Din cate stiu, sunt cursuri de un an, la unele universitati, si sunt pentru cei care nu au calificari care sa le permita sa intre direct la universitate (cum sunt, de exemplu, unii din tari din Africa). Cursurile astea permit intrarea la cursuri normale universitare. Asta e o optiune pe care ai putea explora-o.

Apoi, stiu ca la ETH Zurich, o universitate renumita, se poate intra la studii trecand un anumit examen, chiar si daca nu ai alte studii oficiale (de liceu etc.). Nu zic ca ai vrea sa studiezi neaparat la ETH Zurich, pentru ca acolo se studiaza in special fizica, inginerie etc., dar poate exista si alte universitati cu sisteme similare de admitere. Graethel, de aici de pe forum, studiaza la ETH Zurich si e mai in masura sa iti spuna despre universitatile din Elvetia.

A face o facultate e important. De aceea, trebuie sa te informezi cat mai mult despre oportunitatile care exista si sa nu fii descurajat, chiar daca multi dintre colegii tai presupun ca nu merg la facultate. In special poti vedea ce fel de colegii, cursuri de un an etc. exista pentru cei care nu au calificari standard pentru a intra la facultate. Poti sa trimiti emailuri la facultati etc. Oricum, trebuie sa te informezi bine.

Ai mentionat istoria, geografia, mecanica drept domenii pe care le iei in considerare ca domenii de studiu la facultate. Orice ai vrea sa studiezi, trebuie sa inveti bine acele materii.
Si sigur ca exista mecanica la universitate ca domeniu de studiu. Ingineria mecanica e un program universitar absolut normal. In Romania, cand spui "mecanica" multi se gandesc la a repara masini etc. De fapt, e un domeniu vast, ce cuprinde, din cate stiu, multa fizica si matematica si include mecanica solidelor, mecanica fluidelor, termodinamica, aerodinamica, studiul materialelor, modelare computerizata, robotica etc. Vezi pe Wikipedia.

Si e bine sa gasesti lucruri care sa iti placa si la care sa fii bun. Spre exemplu, te poti implica in voluntariate etc.

Andy88

Citat din: Mihnea din Martie 09, 2010, 12:20:19 AM
Salut, Andy88.

Problema e, din cate vad eu, ca nu stii daca Bacalaureatul pe care il vei da si in general studiile tale liceale iti dau dreptul sa intri la studii universitare.

Se poate intra la facultate in Romania cu ele?



Da, se poate intra la facultate in Romania cu ele.   O sa incerc la sfarsitul clasei a Xa , sa ma transfer de la Scoala de arte si meserii la liceal.

Va multumesc pentru sfaturi! Mai astept si altele :D

Mihnea Maftei

Citat din: Andy88 din Martie 09, 2010, 01:42:28 AM
O sa incerc la sfarsitul clasei a Xa , sa ma transfer de la Scoala de arte si meserii la liceal.

Asta ar fi probabil cel mai bine. Intereseaza-te si nu rata ocazia daca exista. Succes.

Andy88

In gimnaziu am practicat atletism si am reusit  ceva performanta pe judet, mereu in primii 3 8)  Ajuta la ceva acele diplome obtinute?

Adi

Citat din: Andy88 din Martie 09, 2010, 12:53:49 PM
In gimnaziu am practicat atletism si am reusit  ceva performanta pe judet, mereu in primii 3 8)  Ajuta la ceva acele diplome obtinute?

Da, viata extrascolara conteaza foarte mult pentru universitatile straine, in special pentru cele din sistemul anglo-saxon (Marea Britanie, SUA, Canada). Prin viata extrascolara exemplara se intelege mai ales sport de performanta si/sau voluntariate.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Teo Savin

am o intrebare ..sunt in clasa a 12-a si vreau sa plec in statele unite la facultate stiu ca a trecut perioada de inscriere dar oricum nu pot sa intru la facultate dupa ce termin liceul ca trebuie sa ma operez la coloana si recuperarea dureaza destul de mult ..intrebarea mea e pot sa aplic de anul viitor
adica dupa ce termin cu recuperarea si tot dupa operatie sa aplic..e vreo problema daca aplic la un an dupa ce termin liceul? si inca ceva sat-urile pot sa le dau dupa ce am terminat liceul? am atestat in engleza luat cu nota 10 ma ajuta la ceva?

sper sa puteti sa ma ajutati ca nu ma impac cu gandul ca nu as putea sa mai plec sa studiez in state