Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 06:39:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Mihnea Maftei

Citat din: graethel din Februarie 11, 2010, 09:03:11 PM
Am gasit si un articol despre ce spui tu in ziarul Telegraph: http://www.telegraph.co.uk/education/educationnews/7181882/Foreign-student-visas-to-be-slashed-Alan-Johnson-announces.html
Am citit acum articolul acela. Spune: "In a bid to protect jobs for British youngsters, students taking "below degree level" courses will only be permitted to work for 10 hours a week, instead of the current 20.". Deci nu e vorba despre studentii la licenta, ci despre cei care fac niste studii inferioare licentei (de exemplu un an pregatitor inainte de facultate).

Saiury

Multumesc de raspunsuri, mi-au luat o piatra de pe inima :) .
@graethel: Depinde cum ma voi adapta, dar e bine de stiut ca am dreptul la maxim 20 de ore.

cjcrcsmn

Citat din: Saiury din Februarie 11, 2010, 08:00:29 PM
deci pentru cei care muncesc deja acolo ca studenti
Sa inteleg ca tu deja studiezi in Anglia? Daca da cum te descurci?

Saiury

Nu Cosmin, sunt clasa a XII-a . Ii intrebam pe cei care lucreaza deja acolo daca au gasit solutii, dar se pare ca a fost alarma falsa  ;D .

Boemia

   Hey, mă numesc Ioana, sunt în clasa a IX-a la un profil uman. Vreau să studiez în Marea Britanie jurnalismul şi m-ar interesa nişte facultăţi bune şi de asemenea şi nişte burse pentru că la partea cu banii e întotdeauna cel mai greu.
   Cât despre medie, sunt sigură că nu voi avea probleme nici în foaia matricolă şi nici la BAC. Am început deja să-mi pregătesc dosarul, iar examenul Cambridge o să-l dau în anii viitori.
    Pe lângă asta aş mai avea o curiozitate: există posibilitatea ca eu să adaog la dosar şi faptul că scriu online de 2 ani şi să se ia ca pe o mică experienţă în blogging? (bineînţeles, la un moment dat voi scrie în engleză)
    Ţin să menţionez că am citit toate cele 25 de pagini din acest topic şi ochii mei sunt @-)

b12mihai

#365
@Boemia - ce iti pot spune eu, din ce stiu si eu din tentativa (esuata) de a aplica pt studii in Marea Britanie:

CitatCât despre medie, sunt sigură că nu voi avea probleme nici în foaia matricolă şi nici la BAC. Am început deja să-mi pregătesc dosarul, iar examenul Cambridge o să-l dau în anii viitori.

Ai si tu grija ca media generala pe liceu sa fie macar peste 9. Da "bine" la ochi, nu stiu cat de mult conteaza pentru anumite universitati din Marea Britanie. Cat despre media de la BAC te vor conditiona universitatile sa ai fie peste 8 , fie peste 9 media generala la bac. Exista universitati care cer numai la anumite materii sa ai o anumita nota, fie de-a lungul anilor de liceu, fie la bac. Intereseaza-te din timp, scrie-le universitatile, intreaba pe cei care sunt acum a XII-a si au aplicat deja si cam ce raspunsuri au primit ca sa iti faci o idee.

CitatPe lângă asta aş mai avea o curiozitate: există posibilitatea ca eu să adaog la dosar şi faptul că scriu online de 2 ani şi să se ia ca pe o mică experienţă în blogging? (bineînţeles, la un moment dat voi scrie în engleză)

Bloggingul are valoare, insa un "certificat" e infinit mai valoros. Ar trebui sa vezi unde poti deveni voluntar la acest capitol. De exemplu si la StiintaAzi poti fi un voluntar pe jurnalism de stiinta, ti se trimite si o diploma daca faci treaba buna, dar iarasi, nu stiu cat de mult valoareaza. Din cate am inteles (si ai vazut si pe aici pe topic) pentru ei conteaza foarte mult voluntariatele si pun pret mare pe ele.

Online sa stii ca scrie cam toata lumea. Conteaza ce scrii. Si conteaza daca ce scrii tu online ajunge prin anumite ziare, in presa (presa scrisa) ... ala se numeste jurnalism  ;) .

Apropo, vezi ca inainte de toate, iti trebuie si examen de limba. Cambridge, IELTS, TOEFL, vezi tu in functie de universitatea la care vrei care examen ti se potriveste si pregateste-te din timp.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Boemia

#366
@gothik12 : am câteva articole apărute într-un ziar online dar nu ar ajuta cu nimic la dosar. Probabil în anii aceştia aş mai putea să mă implic pe la anumite ziare locale.
   Mda, şi problema mea cea mai mare tot universitatea la care să mă duc rămâne. Voi căuta cât mai multe variante să văd din ce voi avea de ales. Mulţumesc! :)

Adi

Intr-adevar, poti scrie la Stiinta Azi articole despre curiozitati de stiinta, despre biografii de oameni de stiinta, citate de oameni de stiinta, sau sa iei interviuri la alti colegi pasionati de stiinta, etc. Vei primi diploma de voluntar, precum si niste premii in carti de stiinta in engleza.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Anna17

Buna.Ma numesc Ana-Maria si sunt in clasa a XI-a. Am citit mult de pe acest site, si m-am gandit sa va cer parerea, ca voi pareti mult mai in tema decat sunt eu acum. As vrea sa ma duc la facutate in Austria, Viena. E o facultate americana, Webster si pare foarte atragatoare. A mai fost cineva de aici in Austria la facultate? Sau chiar Germania... Nu stiu germana foarte bine, dar ma descurc cu ea. Am diploma de incepatoare pentru germana, dar vreau sa fac facultatea in engleza, pe cat posibil, si m-ar interesa jurnalismul, sau psihologia. Urmez un curs pentru Cambridge, si o sa-mi dau Cambridge-ul in iunie. Oricine de aici are informatii si stie mai multe despre facultatile din Austria si Germania, v-as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta cu orice fel de informatii.

Mihnea Maftei

Salut, Ana-Maria.

Din cate am citit, Universitatea Webster din Viena e un campus al Universitatii Webster din Statele Unite si e acreditata si de sistemul de invatamant american si de cel austriac.

Mie mi se pare foarte bine sa poti urma o universitate americana pentru ca de obicei ai mare fexibilitate in alegerea cursurilor pe care sa le iei odata ce esti student si nu trebuie sa hotarasti un anumit domeniu fix de studiu in momentul in care aplici.

Din pacate, taxele de studiu sunt destul de mari la Universitatea Webster din Viena - cam 14 500 €/an.

Anna17

Da stiu...tocmai asta e problema... si eu visam la Webster pana am aflat cat costa. Din pacate nu imi pot permite atat de mult, nu tine de mine si nu o sa reusesc sa platesc atat pentru universitate. Am uitat sa mentionez ca m-ar interesa si Elvetia... Oricine are informatii, sa ma anunte si pe mine va rog frumos. O sa mai caut si eu sa vad ce gasesc,si o sa revin cu detalii.

Adi

In Elvetia poti sa studiezi in franceza sau in germana (poate si in italiana). Taxele de scolarizare sunt mai mici (sub 1000 de euro pe an), iar invatamantul este de calitate. Costul vietii este relativ scump insa. Nu stiu daca exista burse. Trebuie sa scrii la universitati si sa intrebi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

graethel

@Anna17:

Am scris postare cu chestii generale despre studiul in Elvetia. O gasesti aici: http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=1342.0

Daca mai ai intrebari, nu ezita sa mi le adresezi.

@ Adi: Aici nu exista facultati de stat in italiana, spre nefericirea celor din cantonul Tessin care trebuie sa studieze in alta limba decat cea materna.

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro