Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 06:39:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

mwcrc

bianca m-a cam contrazis putin mai sus  in legatura de conditiile si nivelul de invatamant cum ca este foarte slab la noi,evident fiecare din noi are dreptu la replica si normal la alegere!
Eu am vrut sa vin cu o afirmatie cat se poate de pozitiva in legatura cu modul de invatamant la nivel universitar din romania!
sincer as vrea ca toti care au avut curaj sa dea in strainatate sa reuseasca,nu am nimic cu ei!
s-a dezbatut destul subiectul asta va urez un  viitor plin de succese impliniri si realizari la toti!

Adi

Interesanta evolutia discutiei. As face si eu cateva comentarii:
- poate Universitatea Maritima din Constanta este asa dotata tehnica in ultimii ani pentru ca presedintele tarii era un fost absolvent al ei (banuiesc ca acolo a facut)
- nivelul tau de a scrie limba romana e un exemplu negativ pentru ceea ce produce scoala din Romania
- as mai adauga la motivele de a pleca din tara faptul ca in Romania nu poti face cercetare la nivel inalt (de exemplu sa participi la un proiect ce pune un robot pe Marte, e drept ca poti participa la unul care cauta bosonul Higgs la LHC, caci usor usor ne integram si noi in Europa). Poate peste 10-20 de ani, dupa ce ne vom forma cariere in afara, vom putea fi invitati si in tara pe posturi de conducere. Pana atunci, ma bucur ca am plecat in strainatate si recomand absolut tuturor sa studieze in strainatate (aici sunt mai aproape de Bianca decat de Graethel).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

x.laura60

Eu am intrat la o fcaultate din Romania, dar pentru ca bursele noastre sunt prea mici a trebuit sa ma fac reprezentant prin http://www.reprezentant.ro pentru a avea cu ce sa supravietuiesc

ana maria

buna tuturor. am gasit acest forum si am citit informatii legate de studii in strainantate, dar nu am vazut nimic despre spania. am cautat multa vreme pe site-uri, in special pe cel al universitatii din barcelona, dar nu prea m-au lamurit in legatura cu criteriile de admisie. si nu stiu nici care ar fi deadline-ul. are cineva detalii despre studii in spania? v-as fi foarte recunoscatoare  :)

Adi

Daca cineva are experienta direct cu Spania, iti va raspunde. Dar pana atunci, solutia ta este simpla. Alege o universitate spanioala, alege o facultate din cadrul ei si scrie la secretariat si intreaba tot ce vrei sa stii (criterii de admitere, ce costuri vei avea, ce bani vei primi si asa mai departe). Apoi spune-ne si noua ce ai gasit. Succes!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

anonima

buna. M-a intereseaza foarte mult sa dau la o facultate in Marea Britanie.Acum sunt clasa a11-a, dar mai bine ma interesez din timp. Am citit aproape tot topicul si m-am interesat la o fosta colega care este acum la liceu acolo. Mi-a spus ca nu mai primesc universitatile studenti straini si ca nici nu le mai ofera sprijin financiar.. Se v-a schimba situatia peste vreo 2 ani? Imi doresc foarte mult sa dau la faculta acolo. daca ma puteti ajuta si sa imi spuneti cum sta treaba,cine stie. Apropo este super forumu si de folos!

b12mihai

Citat din: anonima din Februarie 09, 2010, 05:33:12 PM
buna. M-a intereseaza foarte mult sa dau la o facultate in Marea Britanie.Acum sunt clasa a11-a, dar mai bine ma interesez din timp.

E cel mai bun moment ales.

CitatAm citit aproape tot topicul si m-am interesat la o fosta colega care este acum la liceu acolo. Mi-a spus ca nu mai primesc universitatile studenti straini si ca nici nu le mai ofera sprijin financiar..

Atentie - asta e doar o parere, nu te baza 100% pe ce spun: Eu zic ca cu un CV consistent (adica rezultate scolare bune, voluntariate, diverse certificari recunoscute international) si cu o siguranta personala ca stapanesti domeniul pe care vrei sa mergi, nu ar trebui sa iti faci probleme ca nu vei fi primita.

Citat
Se v-a schimba situatia peste vreo 2 ani? Imi doresc foarte mult sa dau la faculta acolo. daca ma puteti ajuta si sa imi spuneti cum sta treaba,cine stie.

Criza financiara (sau economica) de e acum s-ar putea sa inaspreasca un pic criteriile de admitere pentru straini, ce-i drept, dar mai bine intrebi direct universitatile de care esti interesata. Ei sunt cei mai in masura sa iti zica cum va fi peste 2 ani, ca doar traiesc acolo  :D
Citat
Apropo este super forumu si de folos!

Ne bucuram si te mai asteptam cu intrebari, daca mai ai! Spune-le si prietenilor tai despre forum!
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

Citat din: anonima din Februarie 09, 2010, 05:33:12 PM
buna. M-a intereseaza foarte mult sa dau la o facultate in Marea Britanie.Acum sunt clasa a11-a, dar mai bine ma interesez din timp.

Pai prin noiembrie decembrie anul asta trebuie sa dai testele care trebuie, daca trebuie. In cazul asta trebuie sa incepi sa te pregatesti pentru ele din timpm. Avem un topic dedicat universitatilor din Marea Britanie aici.

Citat din: anonima din Februarie 09, 2010, 05:33:12 PM
Am citit aproape tot topicul si m-am interesat la o fosta colega care este acum la liceu acolo. Mi-a spus ca nu mai primesc universitatile studenti straini si ca nici nu le mai ofera sprijin financiar..

Nu cred ca se poate asa ceva. De ce ar opri brusc sa nu mai ia studenti straini si sa nu le ofere sprijin financiar? Nu cred si nici nu am auzit asa ceva. Ce se poate insa este sa mareasca taxele de scolarizare, dar in nici un caz nu ar opri studentii sa vina, mai ales pentru cetatenii UE. Nici nu au voie legal asa faca asta. Ai voie sa studiezi in UK ca si cum ai fi un britanic.

Citat din: anonima din Februarie 09, 2010, 05:33:12 PM
Se v-a schimba situatia peste vreo 2 ani? Imi doresc foarte mult sa dau la faculta acolo. daca ma puteti ajuta si sa imi spuneti cum sta treaba,cine stie. Apropo este super forumu si de folos!

Se va schimba doar daca e data Romania afara din UE. Si chiar si atunci tot ce se va schimba va fi sa platesti taxe de scolarizare mai mari, dar tot vei putea studia.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

anonima

Pai nu stiu ce sa cred, mi-a spus ca ma va tine la curent cu situatia de acolo. Si sper sa nu se mareasca taxele(sunt una dintre multele persoane cu un venit modest). Si in legatura cu testele cambridge am hotarat ca vreau sa dau CAE dar am vazut ca numai la Bucuresti, Iasi,Cluj sunt centre de testare. Pan aici este OK dar faptul ca tre sa ma duc in fiecare saptamana la cursuri,nu prea am cum. Daca stiti de unde as putea comanda cursurile prin posta.. am cautat pe google si am gasit ceva liste de preturi dar sunt peste 100 daca nu si mai multe carti la preturi destul de mari si nu imi permit sa le iau pe toate.

b12mihai

@anonima - sigur vrei sa dai CAE? Eu zic sa te mai gandesti si sa vezi cu atentie care examene le cer universitatile de acolo, inainte de a plati examenul, ca sa nu ai surprize.

Cat despre materiale dupa care sa inveti? nimic mai simplu, foloseste torrentele cartile in format pdf - http://www.google.ro/search?hl=ro&q=CAE+books+torrents&btnG=C%C4%83utare&meta=&cts=1265732929673&aq=f&oq= . Eu am dat IELTS si pdf-uri am gasit destule...Vad ca pentru CAE nu sunt asa multe...

De asemenea , pentru comanda unor carti bune uita-te la sectiunea de engleza de aici: http://www.cartestraina.ro/

Mi se pare ca s-a mai discutat pe forumul asta problema examenelor de engleza pe undeva, ca stiu ca eu intrebasem si mi-au fost recomandate niste site-uri.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

anonima

CAE este valabil tot timpul in schimb IELTS doar 2 ani. Sau cel putin asa am gasit eu pe net. Te rog sa ma corectezi daca gresesc

b12mihai

Asta asa e. Ielts e pe doi ani. Celalat nu stiu exact. Stiam ca nu exista valabilitate "for ever". Doar trebuie sa iti intretii engleza. Nu sa fii buna la engleza la un anumit moment t.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

Citat din: anonima din Februarie 09, 2010, 06:46:43 PM
CAE este valabil tot timpul in schimb IELTS doar 2 ani. Sau cel putin asa am gasit eu pe net. Te rog sa ma corectezi daca gresesc

Pai ideea e ca  nu iti trebuie certificatul mereu, ci doar acum cand dai la facultate. Dupa ce ai studiat 2 ani intr-o limba, nu iti mai cere nimeni certificat de limba.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

anonima

si atunci cand ar trebui sa dau testul? Ideal ar fi inainte sa imi incerc norocu la facultate nu acum ca pan`atunci expira:)))

b12mihai

Tu, daca esti a XI-a, intr-a XII-a undeva prin luna aprilie, asa, ca sa fie cat mai aproape de finalul de an scolar, dar sa nu se suprapuna cu bacul si sa fie cat mai "actuale" rezultatele. Daca aplici la universitati s-ar putea sa iti zica ele pana cand vor sa vada rezultatele la examen si in functie de asta dai examenul.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.