Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 06:39:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

AndLa

salut tuturor !
am si eu o intrebare.anul acesta termin liceul.si in mai dau testul acela gen cambridge.ma gandesc ca acela se ia in considerare in strainatate,asa stiu..as vrea sa aflu cum as putea sa ma inscriu la o universitate din UK(si daca as avea o sansa,avand in vedere si media)? media celor 4 patru ani de liceu o s-o am 8 si ceva.e cam mica,din cauza anumitor materii la care nu prea ma pricep(chimia,fizica..) intr-un timp ma gandisem sa merg mai departe la Facultate de Litere sau Facultate de Economie si Admin Afacerilor,insa m-am razgandit,nu vreau in Romania. va multumesc anticipat de ajutor

Adi

Bine ai venit pe forum! Vezi acest topic foarte amplu dedicat studiilor in Marea Britanie. In principiu trebuie sa vezi care sunt datele limita de admitere si care sunt criteriile de admitere. Notele mai mic fac admiterea mai grea, dar nu imposibila. Exista universitati mai mari si universitati mai mici. Exista bursa si fara bursa. In principiu nu ar trebui sa fie greu sa intri la universitate mica fara bursa in cel mai rau caz, daca ai bani sa iti platesti taxa de scolarizare si studiile. Dar poate prinzi si o bursa la o universitate mai mare, mai ales daca ai dosar bun pe domeniul tau, care nu e musai sa fie stiinta, ci ce vrei tu sa faci.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

deea_sezione

Buna! Va multumesc mult pentru raspunsurile pe care mi le-ati dat si imi cer mii de scuze pentru greselile pe care le-am facut in postul anterior. Ma grabeam foarte tare si eram nerebdatoare sa aflu cat mai multe si cat mai repede.....greseala mea :-[.
In primul rand, da, sunt eleva in clasa a IX-a, ci nu studenta cum am scris (evident mintea mea zbura spre anii de studentie). In al doilea rand, am vrut sa va intreb care este diferenta intre o facultate in Marea Britanie si o facultate in Franta, nu in Anglia, si unde m-ati sfatui voi sa ma duc.
De asemenea, ati putea fi putin mai expliciti in ceea ce priveste modul cum pot sa obtin o bursa? Fara rezultate la olimpiade as avea vreo sansa sa plec cu bursa?
Cam atat deocamdata.
Multumesc inca o data!

Adi

In Franta taxele de scolarizare sunt mult mai mici, aproape zero. In Germania la fel. In Marea Britanie sunt mai mari. Marea Britanie atrage mai multi studenti straini decat Franta + Germania + restul Europei la un loc. Exista o diferenta majora de sistem economic intre cele doua tari, care se vede si in cel educational.

Marea Britanie are un sistem foarte liberal, de tip american. Adica taxe mari la scoli, ca apoi scolile sa aiba bani sa investeasca in profesori, in laboratoare, in cercetare si sa fie in elita mondiala, cum si sunt. In primele 20 din lume sunt doar americane si britanice si cate una japoneza si canadiana si australiana. Adica educatia e o investitie in sine, te imprumuti usor de la banca sa platesti taxele, sau gasesti usor slujba sa te intretii in facultate, iar apoi cand termini ai o diploma valoroasa, o pregatire solida cu care lucrezi intr-o economie concurentiala care plateste foarte bine si in unul doi ani platesti toata datoria din facultate si apoi toata viata castigi mult. Deci educatia e o investitie.

Franta si Germania in schimb au un sistem social pronuntat, unde educatia nu se vede ca o oportunitate, ci un drept pentru fiecare. De aceea taxele de scolarizare sunt mai mici, accesibile pentru toata lumea. Dar se ofera mai putine servicii studentilor: bibliotecile nu suntn deschise non stop, nu se ofera consiliere cum sa iti faci CV, cum sa aplici la slujbe, cum sa te descurci la scoala, nu se face cercetare chiar din anul I si asa mai departe. Acum Franta si Germania e tot foarte bine cu privire la Romania, care are tot un sistem social, unde taxele de scolizare sunt zero sau aproape zero. In Franta statul subventioneaza trenul (reducere la jumatate), cazarea (ramburseaza o parte din costul caminului), asigurarea de sanatate (o parte sau complet daca parintii tai au salariu mic fata de Franta). Educatia e privita ca un drept pentru toata lumea.

Cam astea ar fi diferentele mari. Sper ca e un pic mai clar acum.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro


Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

isuka

buna sunt noua pe forum insa am citi aproape toate comentariile si m-au convins efectiv sa plec...n-am nici un viitor aici,sunt in clasa a11a in iunie vreau sa dau cambridge advanced,si am cateva intrebari in legatura cu universitatile din anglia(a2a optiune de studiu ar fi canada-am rude acolo),am uitat sa mentionez ca sunt la profilul filologie intensiv engleza.vreau sa stiu daca este suficienta diloma de cambridge sau mai e necesara alta si daca da in general facultatile din anglia cer cae advanced A,B sau e posibil si C?alta intrebare ar fi ce alte targuri mai sunt in primavara la timisoara in afara de riuf  si in ce data si ce loc (daca stiti si voi aceste amanunte)sau unde as putea sa ma informez in cazul in care aceste date nu au aprut inca.intrebarea3 ar fi cu cat timp ianinte trebuie sa trimit toate chestiile alea(diploma,recomandare,bla,bla)mentionez ca nu am avut rezultate exceptionale la olimpiade,cel mult m-am calificat pe judet,de asemenea am o medie generala pana in clasa a8a de 9,45 iar la liceu pana acum peste 9,80 in fiecare an,ce sanse reale as avea sa fiu admisa.multumesc anticipat pt raspuns si am sa revin negresit daca mai am si alte intrebari

Mihnea Maftei

#292
Salut, isuka.

Citat din: isuka din Decembrie 17, 2009, 11:04:36 PM
vreau sa stiu daca este suficienta diloma de cambridge sau mai e necesara alta si daca da in general facultatile din anglia cer cae advanced A,B sau e posibil si C?
Vezi pe siteurile universitatilor. Gasesti o lista de linkuri aici. (Am gasit cu greu o lista cat de cat bine prezentata de linkuri...). In general testele de limba nu sunt extraordinar de importante.

Citat din: isuka din Decembrie 17, 2009, 11:04:36 PM
alta intrebare ar fi ce alte targuri mai sunt in primavara la timisoara in afara de riuf
Cel mai bine e sa te informezi de pe Internet, din multe surse. Si gasesti multe informatii pe siteurile universitatilor. Am fost la RIUF la Bucuresti si la Iasi. In general, universitatile mai slabe (cu exceptii) se promoveaza acolo si exista riscul sa te incurci organizatii de tipul Educativa, care acorda asistenta elevilor sa ajunga la universitati nu tocmai bune (cu exceptii).

Citat din: isuka din Decembrie 17, 2009, 11:04:36 PM
intrebarea3 ar fi cu cat timp ianinte trebuie sa trimit toate chestiile alea(diploma,recomandare,bla,bla)
Pentru Marea Britanie, daca aplici la Universitatea Cambridge sau la Universitatea Oxford sau daca aplici pentru medicina (din cate imi amintesc) sau poate si la alte cursuri mai deosebite, trebuie sa aplici pana pe 15 octombrie in clasa a 12-a (presupunand ca vrei sa studiezi imediat dupa clasa a 12-a). Pentru celelalte universitati sau cursuri, pana pe 15 ianuarie (in clasa a 12-a). Dar poti aplica si pana pe 30 iunie (in clasa a 12-a), cu o "aplicatie tarzie". Si chiar si dupa aceea, in anumite conditii. Vezi pe www.UCAS.com.

Citat din: isuka din Decembrie 17, 2009, 11:04:36 PM
mentionez ca nu am avut rezultate exceptionale la olimpiade,cel mult m-am calificat pe judet,de asemenea am o medie generala pana in clasa a8a de 9,45 iar la liceu pana acum peste 9,80 in fiecare an,ce sanse reale as avea sa fiu admisa.
Sanse sunt de aproape 100%. Iar notele tale sunt mari. Depinde la ce universitati aplici. Nu e asa de greu sa fii admisa la universitatile "bune". E mai dificil la cele selective cum sunt: Cambridge, Oxford, London School of Economics, Imperial College London, University College London.... Si depinde de ce vrei sa studiezi.

isuka

mersi mult mihnea pt ajutor am sa ma interesez in continuare pe net si alte informatii,probabil am sa merg si la targ la timisoara sa imi fac cat de cat o impresie,cat despre studii nu vreau medicina,sunt la filo intensiv engleza si nu am idee inca la ce as vrea sa ma duc,mersi mult inca o data

dragoooon75

Se organizeaza si targul REW(Romanian Education Week) care va fi in 4 orase ale capitalei

www.rew.ro

Succes

Adi

Mersi mult despre veste! E de mentionat ca va avea loc la primavara in martie.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro


isuka

as mai avea niste intrebari:daca as vrea sa ma inscriu la facultatea mcgill imi ajunge cambridge sau trebe si toefl?si cam care sunt taxele pe toti anii de studiu,cat e de greu?cat e de renumita facultatea?ar fi o varianta pt mine pt ca am rude in montreal si nu as sta in chirie...deci niste taxe ar fi scutite

Adi

Eu fac doctorat la Montreal, deci iti pot raspunde.

Citat din: isuka din Decembrie 27, 2009, 01:16:48 PM
as mai avea niste intrebari:daca as vrea sa ma inscriu la facultatea mcgill imi ajunge cambridge sau trebe si toefl?

In general la orice universitate ajunge Cambridge. Cambridge este un examen mult mai greu decat Toefl. Dar marea majoritatea da Toefl. Oricum, ca sa fii sigura, trebuie sa te uiti pe site la universitate la admitere si spun clar ce examene permit pentru a verifica ca tu stii engleza.

Citat din: isuka din Decembrie 27, 2009, 01:16:48 PM
si cam care sunt taxele pe toti anii de studiu,

Pentru cei din afara Quebecului, facultatea dureaza 4 ani si te costa 12.000 de dolari canadieni pe an taxele de scolarizare. Apoi casa si masa, dar daca zici ca te-ar putea ajuta rudele tale, e mai bine. La masterat sau doctorat, exista "fee waiver" (adica platesti doar 3-4.000 taxe de scolarizare, asa cum platesc studentii din Quebec) si ai si "salariu" (adica bursa de cercetare plus salariu cand corectezi examene, teme, cand dai seminarii sau laboratoare). Din cate stiu, nu sunt multe burse pentru nivel de facultate (licenta). Daca vrei sa studiezi drept sau medicina, trebuie sa faci intai o alta facultate inainte de a le face pe astea.

Citat din: isuka din Decembrie 27, 2009, 01:16:48 PM
cat e de greu?

In general la universitati mari si concurente precum McGill e foarte greu, dar daca muncesti serios, e foarte realizabil. Nu e asa de greu ca la Stanford sau Harvard, dar trebuie muncit mult. O sa ai timp si de petreceri, nu iti face griji.

Citat din: isuka din Decembrie 27, 2009, 01:16:48 PM
cat e de renumita facultatea?

Este cea mai renumita facultate din Canada, pentru ca e si cea mai veche (fondata la 1821). In topul Times Higher Education e pe locul 18 in lume anul asta si a stat in primele 25 in ultimul deceniu. In topul Shanghai e cam pe locul 60 in lume. Mai sunt doua alte universitati aproape le fel de bune in Canada, anume University of Toronto si University of British Columbia (in Vancouver). Astea sunt si cele trei mari orase ale Canadei, fiecare cu cate o universitate. In practica sunt cam la fel de bune.

Citat din: isuka din Decembrie 27, 2009, 01:16:48 PM
ar fi o varianta pt mine pt ca am rude in montreal si nu as sta in chirie...deci niste taxe ar fi scutite

Niste costuri, nu taxe. Taxele de scolarizare ramann si sunt foarte mari. 12.000 CAD pe an * 4 ani. In Suedia, de exemplu, costurile sunt zero. In Franta si Germania, aproape zero.

Sper sa te ajute aceste informatii, mult succes!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

norge

#299
eu vreau sa merg la facultate in Norvegia.Ai spus ca in Danemarca nu se platesc taxe...oare-n Norvegia e la fel?Sunt clasa a XI-a si cred ca ar cam fi momentul sa ma gandesc serios la asta. Pana acum am media 9.93...sper sa fie suficient. Inca din clasa a V-a mi-am dat seama ca intr-o tara ca Romania,din pacate,neavand o situatie financiara prea stralucita,singura mea sansa este sa invat si sa plec sa studiez in strainatate. Mi se pare nedrept ca terminand o facultate sa fiu subordonata unui "crai de Dorobanti" doar pentru ca tatal lui a furat si n-a fost prins.Vad inteligenta ca singura noastra arma de a lupta impotriva sistemului,impotriva unei vieti pline de lipsuri.