Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 06:39:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bogdy29

Salut tuturor!

Sunt nou pe aici......ca ideea nu e vorba de curaj la unii si lasitate la altii de a pleca in strainatate,ci finantarea,
care la multi e proprie pt ca parintii le-o pot garanta....
Felicitari celor care au plecat si au muncit acolo in timpul facultatii sa-si plateasca taxele.....

Intrebarea mea este , daca stie cineva, daca te poti transfera la vreo facultate din germania , adica sati recunoasca anii facuti aici, bineinteles ca dai diferenta de examene....

Multumesc!

Adi

Bine ai venit pe forum. Si in Germania taxele de scolarizare sunt aproape zero, ca in Franta. In principiu te poti transfera in orice moment, trebuie doar sa incerci. Eu am convins o prietena care era la facultate la franceza sa se transfere in Franta. Si i-am zis de 5 ori ca se poate si tot nu credea. Pana la urma a incercat si a mers. Dar pentru ca nu avea bani, a plecat simultan cu o bursa Erasmus. Deci cumva a facut aceleasi cursuri si pe de o parte era studenta la universitate, pe alta era studenta de schimb. Era studenta de schimb doar 6 luni oficial cu bursa. Apoi nu s-a intors si a ramas. Aia din tara s-au suparat. Aia de la Erasmul la fel si au amentitat ca nu ii dau banii pentru cele sase luni. Pana la urma, ce au facut, ce nu au facut, ca nu numai ca i-au dat pe 6 luni, dar i-au dat pe tot anul, ca si cum era Erasmus un an intreg. Si cu asta a luat diploma de licence franceza, cu care s-a inscris bine mersi la master in Franta si a ramas acolo la studii.

Deci se poate. Trebuie doar sa vorbesti la universitatea care te intereseaza explicit, la facultatea respectiva, si sa le spui situatia. Si ei iti spun clar ce se poate si ce nu.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mara

Salut
Sunt in clasa a XII-a, din pacate la uman.La ce facultate din strainatate (de preferat unde se preda in engleza ;D ) m-as putea duce avand in vedere ca nu am media f mare(imi iese 9 sau 9 si ceva, depinde si de BAC...)?pls help me.Multumesc

Adi

Citat din: mara din Decembrie 03, 2009, 02:54:19 PM
Salut
Sunt in clasa a XII-a, din pacate la uman.La ce facultate din strainatate (de preferat unde se preda in engleza ;D ) m-as putea duce avand in vedere ca nu am media f mare(imi iese 9 sau 9 si ceva, depinde si de BAC...)?pls help me.Multumesc

Te poti duce la orice universitate unde se preda in engleza, si la orice facultate care este de uman (psihologie, antropologie, etc). Media peste 9 este excelenta. Mai dai test de engleza, mai arati diplome de activiitati extracuriculare (sport, voluntariate, etc) si poti intra usor la universitati in strainatate. Trebuie sa te interesezi si sa aplici.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Ina91

Salutari tuturor!

     Sunt noua pe acest forum si ma bucur enorm cand  vad ca sunt atatia oameni care au reusit sa studieze sau care isi doresc sa studieze inafara...sunt in clasa a XI-a, la profil mate-info si marturisesc ca imi doresc enooorm sa reusesc si eu acelasi lucru...
      De ce inafara si nu in Romania? Nu pentru ca urmez vreo moda sau desconsider invatamantul romanesc, dar cred ca sistemul din afara este mult mai serios, mai practic, mai corect si mai ofertant...in plus, simpla idee a unei culturi noi, stil de viata nou, oameni noi ma entuziasmeaza enorm. :) (asta fiind ca o introducere  ;D)

     Asadar...ceea ce imi doresc eu este sa studiez medicina in UK sau Danemarca. Citisem la un moment dat o lista de eventuale universitati pe acest forum, dar ma intrebam:
Credeti ca este vreo diferenta intre cele din Uk(de aici as prefera Scotia pt ca e mai ofertanta financiar) si cele din Danemarca in acest domeniu?
Durata studiului in medicina  este la fel de lunga ca in Romania?
Pot intra la universitate direct, fara experienta in domeniu, adica imediat dupa liceu?
Cand trebuie sa trimit aplicatia, anul acesta  pana de Craciun sau anul viitor?

scuzati multitudinea de intrebari, dar imi doresc ff mult sa aflu "cum sta treaba"  ;D .
si... daca stiti experienta vreunui student roman actualmente la medicina in Uk sau Danemarca, il rog nespuus de  mult sa ne spuna si noua opinia personala referitor la cum decurge viata acestuia de zi cu zi (in linii mari), mai exact : timpul liber, bursa pe care o ia, cazarea, impresii personale etc...

  multumesc mult si felicitari lui Adi si intregii echipe pt treaba minunata pe cate o faceti....salutari!


Adi

Bine ai venit pe site. Pana iti raspunde cineva, ne poti spune ce ai facut tu ca sa iti raspunzi la aceste intrebari? Adica daca iei o universitate anume si o contactezi la facultatea de medicina si citesti pe site, vei vedea conditiile de admitere, costul financiar, daca poti studia imediat dupa liceu, si daca nu sunt toate informatiile pe site, daca le dai email, ei iti raspund foarte prompt. Daca nu ai facut deja, poti face asta si sa ne spui rezultatul? Mersi mult!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bbb

Daca tin bine minte, la lista postata de mine pe site gasesti si linkuri catre websiturile universitatilor, chiar la sectiunea de medicina. Daca nu, poate te ajuta asta

Mihnea Maftei

Citat din: Ina91 din Decembrie 11, 2009, 09:23:15 PM
Salutari tuturor!
Salut, Ina91.

Citat din: Ina91 din Decembrie 11, 2009, 09:23:15 PM
Durata studiului in medicina  este la fel de lunga ca in Romania?
Din cate stiu, in Marea Britanie se studiaza de obicei 5 ani pentru medicina.

Citat din: Ina91 din Decembrie 11, 2009, 09:23:15 PM
Pot intra la universitate direct, fara experienta in domeniu, adica imediat dupa liceu?
Da. De ce nu?

Citat din: Ina91 din Decembrie 11, 2009, 09:23:15 PM
Cand trebuie sa trimit aplicatia, anul acesta  pana de Craciun sau anul viitor?
Pentru Marea Britanie, din cate stiu trebuie sa aplici pentru medicina pana pe 15 octombrie in anul anterior celui in care incepi studiile (deci pana pe 15 octombrie in timpul clasei a 12-a...).

Cel mai bine e sa te informezi de pe Internet cat mai mult. Vezi www.UCAS.com si siteurile universitatilor (vezi aici o lista de linkuri). Pe siteurile universitatilor vei gasi o gramada de informatii.

Adi

Citat din: Mihnea din Decembrie 12, 2009, 12:23:29 AM
Citat din: Ina91 din Decembrie 11, 2009, 09:23:15 PM
Pot intra la universitate direct, fara experienta in domeniu, adica imediat dupa liceu?
Da. De ce nu?

Pentru ca in SUA si Canada (si poate si in alte tari) nu poti face facultatea de medicina decat dupa ce ai facut deja o alta facultate. La fel si pentru drept.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

Citat din: Adi din Decembrie 12, 2009, 12:50:30 AM
Citat din: Mihnea din Decembrie 12, 2009, 12:23:29 AM
Citat din: Ina91 din Decembrie 11, 2009, 09:23:15 PM
Pot intra la universitate direct, fara experienta in domeniu, adica imediat dupa liceu?
Da. De ce nu?

Pentru ca in SUA si Canada (si poate si in alte tari) nu poti face facultatea de medicina decat dupa ce ai facut deja o alta facultate. La fel si pentru drept.
Stiam asta, Adi (chiar spusesem ceva despre asta aici:
Citat din: Mihnea din Noiembrie 10, 2009, 07:53:08 PM
Din cate stiu, medicina se studiaza in Statele Unite doar dupa ce obtii o diploma de licenta (indiferent in ce domeniu). Adica dupa facultate.

Edit: Vezi pe Wikipedia, in engleza. Din cate am citit acum, se pare ca e un pic mai nuantata chestiunea.
), dar acum Ina91 intrebase daca poate intra "fara experienta in domeniu":
Citat din: Ina91 din Decembrie 11, 2009, 09:23:15 PM
Pot intra la universitate direct, fara experienta in domeniu, adica imediat dupa liceu?

Adi

Aha, mersi de clarificare. Credeam ca prin experienta in domeniu se refera la o facultate deja facuta. Dar poate se refera la olimpiade de biologie in liceu.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Ina91

Multumesc mult pentru raspunsuri :)

Acum sunt in cautare de informatii pe net pe site-urile universitatilor si, dupa documentarea de rigoare, voi trimite mail-urile. Pana acum, extrem de interesanta mi se pare universitatea Imperial College London... stiu ca este una dintre cele mai exigente dar nah...poate ca nu-i si imposibil sa ajungi acolo  ;)

Ma intorc la treaba si va tin la curent.

deea_sezione

Buna! Am descoperit de curand acest forum si consider ca este chiar util elevilor de liceu. Eu sunt studenta abia in clasa a9a, la mate-info intensiv info, dar ma gandesc serios deja sa urmez o facultate in strainatate (franta sau anglia). Nu tintesc spre o facultate anume (recunosc ca nu sunt inca hotarata ce as vrea sa fac pe viitor), dar vreau neaparat sa imi fac studiile in strainatate.
As vrea sa stiu cam ce ar trebui sa contina CV-ul meu, ca sa-l pot pregati din timp   :D. Pana acum am participat de doua ori la olimpiada nationala de matematica, dar am inteles ca nu conteaza performantele din generala. De asemenea, m-ar interesa si ce rezultate imi trebuie pentru a obtine o bursa, nu neaparat integrala si cam cat m-ar costa in total, fara bursa, studiile in Franta sau Marea Britanie (si ma refer si la costurile pentru cazare, mancare,etc ;D).
Din ce am mai citit pe forum, am inteles ca este mai bine sa faci facultatea in Marea Britanie decat in Anglia. De ce?
Multumesc! :-*

bbb

Citat din: deea_sezione din Decembrie 14, 2009, 08:36:30 PM
Buna! Am descoperit de curand acest forum si consider ca este chiar util elevilor de liceu.
Bine ai venit, Deea. Ne bucuram ca acest forum ti se pare util!
Citat din: deea_sezione din Decembrie 14, 2009, 08:36:30 PM
Eu sunt studenta abia in clasa a9a, la mate-info intensiv info
Vrei sa spui eleva in clasa a 9a, nu?
Citat din: deea_sezione din Decembrie 14, 2009, 08:36:30 PM
As vrea sa stiu cam ce ar trebui sa contina CV-ul meu, ca sa-l pot pregati din timp   :D.
In principiu iti trebuie notele dela bac, personal statement...
Citat din: deea_sezione din Decembrie 14, 2009, 08:36:30 PM
Pana acum am participat de doua ori la olimpiada nationala de matematica, dar am inteles ca nu conteaza performantele din generala.
Poti sa scrii in personal statement ceva in genu:" Since I was small, I liked math, and I obtained very good results at the Math Olympiad since I was in general school". Sau ceva in genu, chiar nu stau bine cu inspiratia la ora asta... ::)
Citat din: deea_sezione din Decembrie 14, 2009, 08:36:30 PM
De asemenea, m-ar interesa si ce rezultate imi trebuie pentru a obtine o bursa, nu neaparat integrala
Depinde de facultate. Unele sunt mai exigente, unele mai putin.
Citat din: deea_sezione din Decembrie 14, 2009, 08:36:30 PM
cam cat m-ar costa in total, fara bursa, studiile in Franta sau Marea Britanie (si ma refer si la costurile pentru cazare, mancare,etc ;D).
Franta, nu stiu. Aici cred ca te poate ajuta Adi. In legatura cu Marea Britanie....In Londra sa zicem ca ti-ar trebui in jur de 200 lire pe luna pentru mancare...Cazarea depinde de zona (zona 1, adica centrul, e mai scumpa decat zona 4 de exemplu).
Citat din: deea_sezione din Decembrie 14, 2009, 08:36:30 PM
Din ce am mai citit pe forum, am inteles ca este mai bine sa faci facultatea in Marea Britanie decat in Anglia. De ce?

Mai bine in Marea Britanie decat in Anglia? Ca sa te putem ajuta si sa iti raspundem la intrebare, te rog sa ne spui  ce ai vrut sa ne intrebi...

Adi

Bine ai venit pe forum. E bine sa iti pregatesti CV-ul de acum, intr-adevar: olimpiade, note bune la scoala, activitati extracuriculare (voluntariate, sport, experienta de leadership). Anglia este in Marea Britanie,  poate te refereai la alte parti ale Marii Britanii care nu sunt Anglia, ca de exemplu Scotia?

Nu uita nici de restul tarilor europene, mai ales cele nordice, unde poti studia in engleza si cu taxe de scolarizare zero.

In general, invata serios in liceu si ce inveti, invata bine. Invata si engleza si inca o limba bine bine (franceza sau germana), fa sport, fa-ti o cultura generala, invata ceva bine bine (fizica sau mate sau ce vrei tu) si in general devino un om mai bun, care se poate adapta usor. Ah, si nu uita de programare, e foarte importanta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro