Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 06:39:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

Buna Dino, buna Sayori. Bine ati venit la Stiinta Azi. Voluntarii nostri care sunt studenti in straintate, in Anglia, va vor raspunde cat de curand. Pana atunci, cititi acest topic si cel dedicat studiilor in UK, pentru a vedea daca gasiti informatia acolo. In principiu se pot obtine burse si trebuie intrebat la universitatea respectiva pentru detalii particulare lor. Trebuie sa le dati un email si ei va vor raspunde prompt si clar.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

dragoooon75

In primul rand, bun venit pe site-ul stiintaazi.ro.
Sunt aproximativ 31 de scoli de medicina in Anglia, le vei gasi aici http://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/single.htm?ipg=8727.
Pe langa admiterea obisnuita de la celelalte profile la medicina iti va trebui
1-Testul UKCAT sau BMAT , depinde de facultati, stiu despre primul ca se da si in romania costa aproximativ 100 de lire si daca tu faci dovada ca nu ai o alocatie destuld e mare poti fi scutit de taxa testului. (Testu nu are nicio legatura cu medicina doar iti evalueaza anumite abilitati necesare ).Exista si vreo 3-4 facultati care nu cer niciunul dintre aceste teste.
2- un interviu.
Succes si daca mai ai intrebari suntem aici!

Mihnea Maftei

Citat din: Saiury din Septembrie 19, 2009, 01:22:17 PM
Salut!
Sunt clasa a XII-a si a vrea sa studiez medicina in Anglia. Stiu ca m-am trezit tarziu dar am aflat recent de imprumutul acordat de Marea Britanie ( parintii mei nu pot sustine financiar atat de mult asa ca nu m-am gandit pana acum la posibilitatea de a studia in alta tara).  Voi da examenul Cambridge in decembrie , mai sunt sanse sa ma pot inscrie la facultate ? Daca da ce examene mi-ar mai trebui si la cat m-ar ajunge sa ma intetin acolo ?

Examenul de limba (de ce dai Cambridge si nu TOEFL?) e poate ultimul lucru la care trebuie sa te gandesti. Se poate da si dupa ce aplici la universitati.
Daca vrei sa studiezi medicina in Marea Britanie (adica inclusiv in Anglia), trebuie sa aplici pana la 15 octombrie, anul asta, din cate stiu. Vezi pe www.UCAS.com .
Intereseaza-te de conditiile de admitere de pe siteurile universitatilor.
In afara de taxe, probabil vei avea nevoie de vreo 7000 de lire sterline pe an. Asta e doar o suma estimativa...

In plus, poate mai gasesti utila informatia ca, din cate stiam, taxele de studiu in Scotia sunt zero pentru cei din UE, iar in Irlanda de Nord si in Tara Galilor e posibil sa fie mai mici decat in Anglia.

dino

Si mie imi pare bine ca m-am inscris pe acest forum. Nu m-ati lamurit si pe mine...eu vreau sa studiez in US,la o facultate bazata pe "politie",sau mai bine zis pe criminology. Am trimis cateva mail-uri dar inca nu mi-au raspuns toate...alex..din cate vad pe profilul tau esti in Montreal,nu? De unde aflu si eu o lista,sau ceva asemanator, cu universitatile din US bazate pe criminology?
  Mersi pt intelegere:)

Adi

Citat din: dino din Septembrie 20, 2009, 08:51:39 PM
Si mie imi pare bine ca m-am inscris pe acest forum. Nu m-ati lamurit si pe mine...eu vreau sa studiez in US,la o facultate bazata pe "politie",sau mai bine zis pe criminology. Am trimis cateva mail-uri dar inca nu mi-au raspuns toate...alex..din cate vad pe profilul tau esti in Montreal,nu? De unde aflu si eu o lista,sau ceva asemanator, cu universitatile din US bazate pe criminology?
  Mersi pt intelegere:)

Salut, ma cheama Adi, nu Alex, si da, sunt la Montreal, dar pe fizica. In general, acesta este un site de stiinta. Cum nu sunt voluntari pe site din domeniul criminologiei, nu iti putem spune din experienta noastra, ci trebuie sa intrebi atunci la universitati. Zici ca unele ti-au raspuns. Ele ce ti-au zis? In general sistemul de la universitati e general, trebuie sa dai SAT I si SAT II si Toefel. La SAT I ai anumite materii fixe, la SAT II poti alege tu materiile in functie de ce vei studia la universitate. Ai auzit de aceste examene, nu? Sunt cele tipice pentru SUA.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Saiury

Multumesc mult pentru raspunsuri .
Am preferat CAE-ul pentru ca examele sunt abia in decembrie si pana atunci ma mai pun la punct cu engleza.

Adrian Copilul Minune

Cum e cu admiterea la Oxford la fizica ? Din ce am citit pe siteul lor se da si un test de fizica-matematica, dar nu am inteles daca il dau doar cei din Anglia sau toti. Daca il dau toti, cei din Romania unde il dau ? La bac trebuie neaparat sa fi dat fizica (eu am dat chimie) ?
Si ce inseamna AAA ? Am citit ca se cere A la fizica, A* (asta ce mai inseamna ?) la matematica si inca un A la altceva.

bbb

Citat din: Forever_Man din Septembrie 22, 2009, 08:09:57 PM
Cum e cu admiterea la Oxford la fizica ? Din ce am citit pe siteul lor se da si un test de fizica-matematica, dar nu am inteles daca il dau doar cei din Anglia sau toti.
O sa ma interesez si iti spun saptamana asta.
Citat din: Forever_Man din Septembrie 22, 2009, 08:09:57 PM
La bac trebuie neaparat sa fi dat fizica (eu am dat chimie) ?
Nu cred. Din cate stiu, trebuie sa fi dat la bac una dintre fizica, chimie si biologie.
Citat din: Forever_Man din Septembrie 22, 2009, 08:09:57 PM
Si ce inseamna AAA ? Am citit ca se cere A la fizica, A* (asta ce mai inseamna ?) la matematica si inca un A la altceva.
AAA sunt notele obtinute la A levels. Pana acum, cea mai mare nota era A. De anul acesta cred, s-a introdus si A*. Dar tu ai dat bacalaureatul romanesc, deci nu ai nevoie de A levels.

constantin.a

Salut
Tocmai am aplicat la Strathclyde University in Scotia pentru un doctorat in domeniul fizicii plasmei, am fost admis dupa cateva ore si m-am gandit sa impart cu voi ceea ce am invatat.
In primul rand nu trebuie sa va fie frica. Nici o universitate nu va avea standarde atat de inalte incat voi sa nu reusiti. Trebuie doar sa vrei.
In al doilea rand trebuie sa aveti macar doi profesori care sa va dea  scrisori de recomandare. Fara astea va trebui sa va bazati exclusiv pe rezultate scolare exceptional de bune. Eu, de exemplu, am avut in facultate medii nu mai mari de 8 dar am avut experienta in fizica experimentala ceea ce a fost un punct in plus.
Desi nu stapanesc foarte bine limba engleza, totusi nu am avut nevoie de un certificat de limba gen TOEFL, IELTS sau altele. Am ajuns la o intelegere cu profesorul coordonator de la Strathclyde sa urmez acolo un curs intensiv de limba engleza. Intr-un fel i-am santajat spunandu-le ca nu le pot prezenta un certificat de limba decat peste 6 luni cand il voi lua ceea ce insemna ca voi amana doctoratul cu un an. Evident ca nu le-a convenit asa ca au facut tot posibilul sa reusesc sa incep acum.
Folositi internetul. Este o unealta nepretuita in cautarea informatiilor. Daca stii ce domeniu preferi nu ai de facut altceva decat sa cauti pe internet oferte si apoi sa aplici. Din cate am vazut e de preferat sa aplici direct la universitate si nu sa folosesti terte siteuri.
Sper sa va fie de folos sfaturile mele si daca va pot ajuta cu ceva nu ezitati sa ma contactati.
Bafta

Adi

Felicitari pentru admitere si multumiri multe ca imparti cu noi aceste sfaturi. O sa fie de foarte mare folos, mai ales ca tot mai multi liceeni intra pe acest topic pe forum despre studii in strainatate. Mult succes in continuare si ne mai gasim pe aici!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adrian Copilul Minune

#235
Unde pot gasi un formulat completat pentru Cambridge ca sa stiu exact ce trebuie sa completez ? (defapt mai trebuie si altceva in afara de aplicatia UCAS ?)

balsam

Salut!Sunt clasa a XI-a dar ma gandesc serios sa aplic la o facultate din strainatate.As avea totusi o intrebare:daca am studiat bilingv engleza mai este necesar sa dau testul IELTS sau este de ajuns atestatul?

constantin.a

Pentru tarile in care prima limba nu este engleza, teoretic este obligatoriu sa ai unul din teste gen IELTS, Cambridge, etc... Toate informatiile le vei gasi pe siteul universitatii unde vrei sa aplici.

Adi

Asa este, chiar daca ai facut liceul la bilingv engleza, tot trebuie sa dai test de engleza.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Ale

Buna.
Sunt in cls a 11-a,la liceul Andrei Saguna din Brasov la profil de stiinte sociale.
In principiu vroiam sa dau la drept sau psihologie in Anglia. Zilele trecute mi-a venit ideea,de care nu mai reusesc sa scap,ca mi-ar placea la nebunie sa fac Medicina Veterinara.
Intrebarea mea este,am vreo sansa? ??? Avand in vedere ca de anul acesta nu mai am in orar nici fizica,nici chimie,nici biologie.E obligatoriu sa le fi dat la BAC? Am inteles ca trebuie dat testul BMAT,pentru toate facultatile de medicina.
Mersi.