Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 06:39:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Anneliese

Salut!Am si eu o intrebare si daca trebuie sa imi raspundeti cu un lucru pe care l-ati mai spus,imi cer scuze,dar am parcurs in graba cele 15 pagini de la acest topic si e probabil sa fi omis ceva din ceea ce vreau sa stiu.

Ca sa fii admis la Cambridge de ce ai nevoie mai exact?Ma refer,in special pentru universitatea asta.Eu de exemplu acum ma pregatesc sa-mi dau FCE-ul si am inteles ca nu e de ajuns ca sa fii acceptat undeva in strainatate(in cazul meu,la Cambridge),dar banuiesc ca daca o sa-l am si pe asta,nu strica.Deci...ca sa fiu acceptata la Cambridge e nevoie sa dau si alte teste,de exemplu CAE sau CPE?Si daca da,pe amandoua?Si daca unu e de ajuns,care te ajuta mai mult din astea 2?Intreb,pentru ca banuiesc ca cerintele si mari la Cambridge si nu te primesc asa,una doua.A si premii pe la olimpiade am inteles ca nu sunt neaparat obligatorii,nu?Si daca da,conteaza ce materii?

Imi cer scuze pentru intrebarile multiple pe care vi le-am pus...dar sunt foarte in ceata(as aprecia daca m-ati scoate din ceata:D ) cu testele astea si vreau sa stiu exact de ce teste e nevoie ca sa pot sa ma pregatesc din timp.(mentionez ca-s de-abia a zecea si cum am zis vreau sa ma si pregatesc si informez din timp):D

Astept raspunsurile voastre si multumesc anticipat!:)


Dorinflip

salut

Ma numesc Dorin, acum intru in clasa a 11 si gandul de a studia in strainatate mia suras ( :) ) inca din clasa a 8-a. De aceea am intrat la Gheorghe Sincai Cluj napoca , la intensiv engleza pentru a-mi lua toate examenele necesare de limba ( CAE,..) .  Mam interesat pana acum la o facultate in Canada ( tara mea de vis :)  ) dar din pacate e mult prea scump. Asa ca acum ma tot interesez si as vrea sa plec in Anglia la medicina.
   pe clasa a 9-a si a 10-a am medii in jur de 9 , ceea ce e ok, plus o sa imi iau toate atestatele necesare de limba , am si diplome de voluntariat , participare la concursuri etc. Cat despre tuition& fees sunt in stare sa platesc cam pana in 6 000 euro/ an.
      Ce zici sunt ceva sanse de a fi acceptat in Anglia?

Raluca

Buna :)
   Sunt clasa a XI-a si as dori sa studiez medicina in strainatate. M-ar interesa universitatile din Asia, in special cele din Correa de Sud.
   Ce informatii mi-ati putea oferi in ceea ce priveste criteriile de amitere,bursele si limba straina necesara? (engleza este suficient sau trebuie sa stiu si limba proprie tarii respective  ???).
   
   Multumesc anticipat.

bbb

#214
Citat din: Raluca din Septembrie 12, 2009, 08:06:41 PM
Buna :) 
Buna si bine ai venit la noi pe forum!
Citat din: Raluca din Septembrie 12, 2009, 08:06:41 PM
M-ar interesa universitatile din Asia, in special cele din Correa de Sud.
In legatura cu Asia, stiu sigur ca in Japonia facultatile au taxe foarte mici, iar limba de predare e engleza la multe dintre ele
Citat din: Raluca din Septembrie 12, 2009, 08:06:41 PM
Ce informatii mi-ati putea oferi in ceea ce priveste criteriile de amitere,bursele si limba straina necesara? (engleza este suficient sau trebuie sa stiu si limba proprie tarii respective  ???)
Aceasta este pagina Universitatii din Seoul, unde poti afla cum sa aplici.
http://www.useoul.edu/admission/adm0201_1.jsp
Citat din: Raluca din Septembrie 12, 2009, 08:06:41 PM
Multumesc anticipat.
Cu mare placere. Sper ca ti-am fost de ajutor.

bbb

#215
Citat din: Anneliese din Septembrie 10, 2009, 11:02:27 AM
Salut!
Buna si bine ai venit pe forum, Anneliese. Imi cer scuze ca raspund atat de tarziu, dar abia acum am vazut mesajul tau.
Citat din: Anneliese din Septembrie 10, 2009, 11:02:27 AM
Ca sa fii admis la Cambridge de ce ai nevoie mai exact?Ma refer,in special pentru universitatea asta.Eu de exemplu acum ma pregatesc sa-mi dau FCE-ul si am inteles ca nu e de ajuns ca sa fii acceptat undeva in strainatate(in cazul meu,la Cambridge),dar banuiesc ca daca o sa-l am si pe asta,nu strica.
Nu strica nici o diploma/scrisoare de recomandare. Eu cand am fost la interviu pentru a fi acceptata la colegiu aici, am avut vreo 30 de diplome, 2 scrisori de recomandare si tot mi-au mai cerut si examenul IELTS. La noi toti cei care au luat sub 6.5 la IELTS sunt obligati sa urmeze cursuri de limba engleza, iar dupa un timp sa dea examenul din nou. Mie personal mi-a spus directorul ca nota mea de la IELTS, 7.5, e de ajuns pentru a fi admisa la Cambridge, dar ca tot va trebui sa dau examenul din nou, el fiind valabil doar doi ani.
Citat din: Anneliese din Septembrie 10, 2009, 11:02:27 AM
A si premii pe la olimpiade am inteles ca nu sunt neaparat obligatorii,nu?Si daca da,conteaza ce materii?
Nu sunt neaparat obligatorii, dar nu strica. Daca sunt pusi in situatia de a alege intre tine si un alt aplicant care are exact aceleasi note ca tine, doar ca tu ai rezultate la olimpiade si el nu, e foarte probabil sa te aleaga pe tine. Materiile depind de ce facultate vrei sa urmezi. Daca vrei medicina, ajuta chimia si biologia. Daca vrei economie, sunt bune premiile la matematica si asa mai departe.
Citat din: Anneliese din Septembrie 10, 2009, 11:02:27 AM
Imi cer scuze pentru intrebarile multiple pe care vi le-am pus...dar sunt foarte in ceata(as aprecia daca m-ati scoate din ceata:D ) cu testele astea si vreau sa stiu exact de ce teste e nevoie ca sa pot sa ma pregatesc din timp.(mentionez ca-s de-abia a zecea si cum am zis vreau sa ma si pregatesc si informez din timp):D
Testele exact nu stiu sa ti le spun, dar promit sa ma interesez. Doar sa imi spui ce facultate vrei sa urmezi la Cambridge, ca sa nu stau sa caut intr-un ghid de 2000 de pagini toate facultatile lor.
Citat din: Anneliese din Septembrie 10, 2009, 11:02:27 AM
Astept raspunsurile voastre si multumesc anticipat!:)
Cu placere. Sper ca raspunsurile mele iti sunt de ajutor. Acesta e linkul celor de la Cambridge, pagina de admissions. Gasesti datele cand trebuie trimise dosarele, ce trebuie sa contina dosarul etc.
http://www.cam.ac.uk/admissions/undergraduate/apply/#deadlines

Anneliese

Multumesc foarte mult pentru raspuns,Bianca!

In legatura cu facultatea la care vreau sa dau in cadrul universitatii Cambridge,am ales Dreptul,deci Faculty of Law :)

Si daca afli ceva de testele acelea,spune-mi si mie,te rog !

Multumesc inca o data !

bbb

Sigur, sa ma uit pe brosura celor de la Cambridge, la Drept. Vrei sa ma uit si la alte universitati sa iti faci o idee, sau doar la Cambridge? Cand aflu ceva, iti spun.

Anneliese

Daca vrei si nu deranjez prea mult,poti sa te uiti si la celelalte universitati.Multumesc :)

bbb

#219
Imi pare rau, dar nu am reusit sa aflu prea mare lucru...
Stiu doar ca la Cambridge ai nevoie de 3 A levels promovate cu A ( deci AAA), iar la altele (Glasgow,York si Leicester) e nevoie de AAB. In legatura cu testele de limba pentru cei care nu vin din tari vorbitoare de engleza, am aflat doar ca cer IELTS minim 6.5. Trebuie sa accepte si alte teste/certificate, dar nu scrie.
Incearca sa trimiti un mail la secretariatul universitatii, in care sa ceri mai multe informatii. Sau vrei sa trimit eu si iti dau un forward apoi? Din partea mea nu e nici o problema.
Imi pare rau ca nu te-am putut ajuta...

bbb


Anneliese

O sa ma interesez si eu. :p Oricum,multumesc foarte mult de ajutor :D

bbb

Sa ne spui si noua daca mai afli ceva. Posteaza un mesaj aici pe forum, te rog, in caz ca are si altcineva nevoie de aceleasi informatii.

dino

Salut! Sunt Marius din Severin am 16 ani in clasa a 10 si vreau sa studiez in USA.Am fost de curand intr-o vizita la un prieten de familie in USA,mai precis in statul Maryland.Am ramas profund impresionat despre tot ce am vazut in aceasta tara..totul..oameni,infrasctructura si am decis sa plec din Romanica. Am dat cateva mail-uri la facultati din USA si mi-au raspuns..una dintre ele are o taxa de 41000$ pe an. In primul rand ma intereseaza criminology :D, iar in al doilea rand as vrea sa vad daca pot obtine o bursa,cat e mica.

         Va multumesc,
              Marius

Saiury

#224
Salut!
Sunt clasa a XII-a si a vrea sa studiez medicina in Anglia. Stiu ca m-am trezit tarziu dar am aflat recent de imprumutul acordat de Marea Britanie ( parintii mei nu pot sustine financiar atat de mult asa ca nu m-am gandit pana acum la posibilitatea de a studia in alta tara).  Voi da examenul Cambridge in decembrie , mai sunt sanse sa ma pot inscrie la facultate ? Daca da ce examene mi-ar mai trebui si la cat m-ar ajunge sa ma intetin acolo ?