Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 06:39:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Mihnea Maftei

Citat din: Mihnea din August 29, 2009, 06:25:51 PM
- Said Business School (la Universitatea Oxford) (cursul Economics with Business and Management)
De fapt, e "Economics and Management".

cecilia

Merci multi baieti pentru raspuns(Adi si Mihnea):D

cecilia

Care este diferenta intre examenul TOEFLE si Cambridge?Daca am First Certificate in Cambridge nu e de ajuns pt a fi acceptat la o universitate din Londra?:D..Si de ce universitatile nu accepta orice tip de diploma prin care iti demonstrezi capacitatile la engleza?:-?
Astea fiind zise...as vrea sa revin la subiectul de mai sus,sa'i raspund lui Mihnea si sa mai pun cateva intrebari:D(stiu ca v-am zapacit:D:D:D:D).Da, acum trec a11a si multumesc pt felicitari.Intrebarea 1:cand ar fi perioada optima sa trimit un dosar de inscriere?Intrebarea 2:in caz ca esti acceptat,taxa se plateste integral la inceputul primului an sau pe parcursul anilor de studiu?Intrebarea 3:pe site-urile universitatilor spune cat este taxa (de ex. costurile de pe ultima coloana a site-ului http://www.universities.ro/search?c=&p=&t=&m=&sm=&.x=60&.y=11).Costul e pt toti anii cat stai acolo sau per an? Astept raspunsurile voastre!Multumesc mult!:)


Mihnea Maftei

#199
Eu studiez in Marea Britanie si ma pricep mai mult la universitatile de aici.

Citat din: cecilia din Septembrie 01, 2009, 07:06:14 PM
Care este diferenta intre examenul TOEFLE si Cambridge?
TOEFL si Cambridge sunt examene diferite, organizate de institutii diferite... TOEFL este "american", Cambridge e "englezesc". Pentru Marea Britanie, testul IELTS este foarte folosit. Dar TOEFL, care cred ca e mai simplu, mai ieftin si se da mai des, e recunoscut de probabil o gramada de universitati britanice, inclusiv Universitatea Oxford, daca vrei un exemplu renumit (stiu ca numele universitatilor Cambridge si Oxford starnesc interes :-) ); nu stiu de ce se chinuie lumea cu testele Cambridge sau IELTS.

Citat din: cecilia din Septembrie 01, 2009, 07:06:14 PM
Si de ce universitatile nu accepta orice tip de diploma prin care iti demonstrezi capacitatile la engleza?:-?
Pai, e normal ca universitatile sa accepte numai anumite diplome, si anume de la sursele in care au incredere si despre care stiu ca certifica abilitatile pe care universitatile le cer.

Citat din: cecilia din Septembrie 01, 2009, 07:06:14 PM
Intrebarea 1:cand ar fi perioada optima sa trimit un dosar de inscriere?
Pentru universitatile din Marea Britanie, trebuie sa trimiti aplicatia pana pe 15 ianuarie, anul in care vrei sa incepi facultatea (adica, de obicei, anul in care termini clasa a 12-a), sau, daca aplici la universitatile Cambridge sau Oxford sau la anumite programe (cum este, cred, medicina, si poate si altele) pana pe 15 octombrie, anul precedent anului in care vrei sa incepi facultatea. Poti aplica totusi si dupa 15 ianuarie, pana pe 30 iunie, cu o "late application" si, in anumite conditii, chiar si dupa aceea. Pentru a aplica in Marea Britanie, trebuie sa folosesti www.UCAS.com .
Pentru universitatile din Statele Unite cred ca se trimit de obicei aplicatiile prin decembrie, anul precedent celui in care incepi facultatea (in clasa a 12-a...).

Citat din: cecilia din Septembrie 01, 2009, 07:06:14 PM
Intrebarea 2:in caz ca esti acceptat,taxa se plateste integral la inceputul primului an sau pe parcursul anilor de studiu?
Pe parcursul anilor de studiu. In fiecare an platesti taxa pe acel an (integral sau in rate).

Citat din: cecilia din Septembrie 01, 2009, 07:06:14 PM
Intrebarea 3:pe site-urile universitatilor spune cat este taxa (de ex. costurile de pe ultima coloana a site-ului http://www.universities.ro/search?c=&p=&t=&m=&sm=&.x=60&.y=11).Costul e pt toti anii cat stai acolo sau per an?
Per an.

Mihnea Maftei

Citat din: Mihnea din Septembrie 01, 2009, 08:28:55 PM
Pentru a aplica in Marea Britanie, trebuie sa folosesti www.UCAS.com .
Cu excepţia unor (puţine) instituţii de învăţământ superior.

cecilia

Mihnea, stiu ca Marea Britanie acorda imprumutul ala de 15000 lire pt studenti dar care trebuie inapoiat la terminarea anilor de studiu.Ce se intampla daca nu poti inapoia banii(adica daca nu iti gasesti o slujba unde castigi 15,000£/an)?

Multumesc pt raspunsurile de mai sus.Imi sunt de mare ajutor:D

Mihnea Maftei

#202
Cu placere.
Imprumutul acela nu e de 15 000 de lire, ci de oricat ai nevoie pentru a plati taxele de studiu undergraduate (de obicei, vreo 3250 lire pe an).

CitatCe se intampla daca nu poti inapoia banii(adica daca nu iti gasesti o slujba unde castigi 15,000£/an)?
Daca nu gasesti o slujba de cel putin 15 000 £/an in Marea Britanie sau alte sume in diferite tari (cred ca vreo 6000 £(sau euro...?)/an in Romania, spre exemplu, sau parca vreo 18 000 in Elevetia, alt exemplu), pur si simplu nu trebuie sa returnezi creditul. Din momentul in care ai un venit mai mare decat acel prag, platesti 10% pe an din suma care depaseste acel prag, pana returnezi tot creditul.
Daca nu reusesti sa platesti in 25 de ani, nu trebuie sa il mai returnezi niciodata.

Later edit: Imprumutul nu are dobanda, dar trebuie sa platesti diferentele cauzate de inflatie.

Adi

Ce conditii faine de creditare! Adica guvernantii din UK chiar stiu ca au nevoie de oameni educati, ca sa produca tehnologie si sa ramana tara bogata si de aceea te ajuta sa iti faci studiile. Eu chiar nu inteleg de ce oamenii se sperie atat sa ia credite pentru studii. Spre deosebire de 10.000 de euro pentru o masina, care nu e investitie, si a carei valoare se duce cu timpul si in primul an e deja la jumate, investitia in educatia personala este o investitie advarata. Vei avea salariu de 3000 de lire pe luna usor si intr-un an iti platesti datoria din toata facultatea. Si iti raman apoi alti 50 de ani sa tot produci si sa castigi mai mult decat restul care raman in Romania de teama de a lua credite si de a studia in strainatate.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

#204
Ai dreptate, Adi.

Citat din: Adi din Septembrie 02, 2009, 06:04:17 PM
Vei avea salariu de 3000 de lire pe luna usor si intr-un an iti platesti datoria din toata facultatea.
Un salariu mediu pentru un student care tocmai termina facultatea in UK (adica salariu de inceput) cred ca e pe la 2000 de lire pe luna.

taygun

Ca un student international sa beneficieze de imprumut in sua pentru a-si platit studiile trebuie imprumutul semnat cu un rezident in sua . Este adevarat ? eu asta gasesc cam pe toate siturile....

mircea_p

Banuiesc ca asa e. In US nu sant conditii ca in Anglia. Si nici nu cred ca te astepata cu plata pana iti gasesti tu slujba. Chiar daca esti rezident.
Cel mai bine in US este sa gasesti un scholarship pe undeva. Si sa mai lucrezi in timpul studiilor ca sa platesti taxele. Asta e de obiceu sistemul practicat de studentii care n-au parinti ce ii pot "suporta" complet. Din pacate ca non-rezident nu prea ai dreptul sa lucrezi, cu exceptia unor mici slujbe in campus.

cecilia

wow!e super cu imprumutul 8-|.Desi mie-e greu sa cred ca daca nu ai bani..nu il mai dai inapoi.Parca e prea simplu sa fie adevarat:)) (sunt sceptica stiu:D).Tind sa cred ca daca ai facut imprumutul asta in Anglia, nu poti parasi tara nu? (de ex,sa pleci in SUA sau orice alta tara si sa il returnezi de acolo).
Parintii mei m-au sfatuit sa caut o universitate gratuita(8-|)ca ei nu cred in chestia asta cu imprumutul (cica :cum sa te imprumuti de atatia bani si sa ii dai doar daca ai de unde?:|)Si nu stiu ce argument sa le mai bag...sa ii conving:|

Mihnea Maftei

#208
Citat din: cecilia din Septembrie 03, 2009, 05:16:27 PM
Desi mie-e greu sa cred ca daca nu ai bani..nu il mai dai inapoi.Parca e prea simplu sa fie adevarat:)) (sunt sceptica stiu:D).Tind sa cred ca daca ai facut imprumutul asta in Anglia, nu poti parasi tara nu? (de ex,sa pleci in SUA sau orice alta tara si sa il returnezi de acolo).
Desi ti-e greu sa crezi, e adevarat. Si poti parasi tara si sa returnezi banii din orice tara (de asta spuneam de pragurile de venit diferite de la tara la tara de la care trebuie sa incepi sa returnezi banii).

Citat din: cecilia din Septembrie 03, 2009, 05:16:27 PM
Parintii mei m-au sfatuit sa caut o universitate gratuita(8-|)ca ei nu cred in chestia asta cu imprumutul (cica :cum sa te imprumuti de atatia bani si sa ii dai doar daca ai de unde?:|)Si nu stiu ce argument sa le mai bag...sa ii conving:|
Pentru ca tocmai treci in clasa a 11-a, ai destul timp sa te informezi bine (si sa informezi si parintii).
Vezi aici (pe siteul The Student Loans Company) (eventual mergi la >>Tuition fee loans>>Further information). M-am uitat si eu repede acum si am vazut ca, de fapt, pentru cei din afara UK exista o dobanda de 1,5% si ca platesti 9% (nu 10%, cum zisesem) anual din ceea ce depaseste pragul acela de 15 000 £ (sau alte praguri pentru alte tari) pana returnezi creditul.

Cred ca in Scotia taxele pentrui cei din UE (dar nu si pentru cei din Anglia :-) ) sunt zero (de fapt, cred ca exista cumva taxe, dar studentii sunt scutiti de la plata lor sau li se deduc).