Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 06:39:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

graethel

Eu pot corecta si de chimie fara probleme pentru ca locuiesc cu un chimist pe care pot sa il intreb oricand si ma ajuta. Deci si eu te invit calduros sa contribui cu articole de chimie.

Adi

Citat din: graethel din Aprilie 21, 2009, 06:06:55 PM
Eu pot corecta si de chimie fara probleme pentru ca locuiesc cu un chimist pe care pot sa il intreb oricand si ma ajuta. Deci si eu te invit calduros sa contribui cu articole de chimie.

Excelent, Flavia ... Speram sa avem multe articole de calitate de chimie ... Ar putea incepe cu a explica pe intelesul tuturor ce este pH-ul si de ce apare mentionat pe sampoane ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Iata mesaje ce fusesera scrise pe celalalt server.

Citat din: mihnea252005

As vrea sa va cer parerile.

Vreau sa studiez creare de site-uri Web. Cel mai indicat cred ca ar fi sa particip la o olimpiada nationala la info, dar nu cred ca voi putea fi destul de pregatit (mai am niste certificari pe calculator de dat, fac germana in particular, mai am nevoie de medie mare la scoala si olipmiada de info e una dintre cele mai grele olimpiade, nu am putut face nimic anul acesta).

La Tehnologia Informatiei si Computerului  mi-ar fi mult mai usor sa ajung. Vorbeam cu o cunostinta care mai auzise niste cazuri si era de parere ca important e sa ai o calificare la o olimpiada nationala, nu obligatoriu la ceea ce studiezi. Imi povestea despre o tipa care se califica-se la Romana ( locul 2 ) si fara ceva mai bun de asta la CV ajunse-se sa studieze Stiinte Economice in SUA.

Voi ce credeti?

Citat din: mircea_p
Ce inseamna ca "ajunsese"? A primit bursa sau alt ajutor financiar?
Sau a fost admisa la o universitate de prestigiu din US?
Ca altfel oricine are bani sa plateasca isi poate gasi o universitate care sa-l accepte in US.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

grind0

Salut, ma numesc Ioana, sunt din Iasi, eleva in clasa a 12 a, la profil socio-umanist. Doresc sa merg sa fac facultatea in Marea Britanie si m-am interesat pe ici pe colo si am gasit diferite universitati care corespund asteptarilor mele. Impedimentul este ca, ei cer BI(International Baccalaureat) si nu stiu daca bacalaureatul nostru este echivalent cu acesta. Pe langa asta ei nu zic foarte clar daca eu trebuie sa dau bacalaureatul la o anumita materie (gen matematica, stiinte etc), pt ca daca ar fi asa ar fi un alt obstacol pentru mine, deoarece eu nu pot da asemenea probe la bac. Rugamintea mea este : daca cineva a intampinat aceste probleme si le-a depasit sa ma informeze si pe mine. Multumesc anticipat  :-*

Mihnea Maftei

#184
Salut, Ioana.

De ce spui ca ei cer IB (International Baccalaureate)? Cred ca nu ai inteles bine. In general, pe site-urile universitatilor britanice se vorbeste despre A-Levels si despre IB, acesta fiind forme de "liceu" pe care le urmeaza foarte multi dintre cei care aplica pentru a studia in Marea Britanie. Asta nu inseamna ca e obligatoriu sa fi urmat A-Levels sau IB.

Bacalaureatul romanesc si IB (International Baccalaureate) sunt doua lucruri distincte. Poti studia in Marea Britanie daca dai Bacalaureatul romanesc (asa cum sunt o gramada de studenti romani in Marea Britanie :-), inclusiv la universitati de top).

Programele de licenta la care aplici pot avea fiecare niste cerinte de materii pe care sa le fi dat la A-Levels sau IB sau Bacalaureatul romanesc sau alte forme de "liceu". Cerintele astea nu sunt neaparat stricte, cu atat mai mult cu cat tu nu dai A-Levels, ci Bacalaureatul romanesc. Daca cineva vrea sa studieze fizica, trebuie (presupun) sa cunoasca matematica si fizica de liceu. De obicei, materiile pe care le dai la Bacalaureat (sau A-Levels etc.) corespund (in mare) cu aria in care aplici la universitate.

Poate mai gasesti util si faptul ca, la universitatile din Scotia, studentilor undergraduate din Uniunea Europeana li se deduc (din cate stiam) taxele de studiu (care oricum sunt in general mai mici - din cate stiam - decat in Anglia), adica, pana la urma, taxele pot fi considerate zero in Scotia. (Iar in Tara Galilor si in Irlanda de Nord, taxele cred ca sunt mai mici in general decat in Anglia.)

grind0

Multumesc de reply Mihnea. Chestia e ca eu am trimis email la unele facultati, dintre care, una singura si anume Cardiff University mi-a spus de bacalaureat simplu, in rest, toate celelalte is cu Bacalaureat International sau cu Bacalaureat European. Ideea e ca eu vreau sa studiez in domeniul stiintelor sociale, deci, ma gandesc, matematica nu ar fi o materie obligatorie pt admitere, ci mai degraba o materie din domeniul stiintelor sociale: logica, psihologie, economie, filosofie, sociologie etc.
Un raspuns din partea lor gen "The current International Baccalaureate entry requirements" sau "The entry level to Social Science with IB is 32 points" e cam tot ce primesc. Aici intervine  ??? :)

Mihnea Maftei

#186
Cu placere.

Probabil ca ti-au raspuns vorbind despre IB sau despre Bacalaureatul European pentru a-ti oferi o idee despre standardele de admitere. Si pentru ca asa le-a fost usor sa iti raspunda rapid si general, nefiind bine familiarizati cu Bacalaureatul romanesc.
Nu imi amintesc sa fi auzit de cineva care sa fi fost refuzat de o universitate britanica doar pentru ca a dat Bacalaureatul romanesc si nu IB sau A-Levels sau mai stiu eu ce.

Bineinteles ca nu e obligatoriu sa dai matematica pentru a aplica la anumite programe la universitate. De ce te temi ca ti-ar cere matematica? Pe de alta parte, nu stiu exact ce se intelege prin "stiinte sociale". Daca vrei sa studiezi economie, de exemplu, presupun ca la unele universitati bune e recomandabil sau chiar important sa fi studiat matematica in liceu.

Addiction

Buna! Trec acum in clasa a10a si as vrea sa urmez facultatea in strainatate. Initial ma gandeam la Marea Britanie sau SUA, dar, afland de taxe si de nivelul de trai in general, treptat am renuntat la idee. Franta mi s-a parut in schimb mai accesibila. Acum ma pregatesc pentru examenul de limba. Este suficient nivelul B2 la DELF pentru admiterea la o universitate foarte buna din Franta, preferabil Paris?
Si mai am o intrebare: Sunt bune universitatile americane din Suedia  de exemplu sau alte tari?

Astept raspuns. :)

Adi

Salut si bine ai venit pe forum. Trebuie sa scrii un email la secretariatul universitatii tale din Franta (sau poate au informatia chiar pe siteul lor). Eu am studiat in Franta, dar nu era nevoie de test de limba, desi acum este nevoie pentru aceeasi universitate.

Universitati americane sunt in Europa. Cea mai cunoscuta este Jacobs University din Bremen, Germania. Despre Suedia nu stiu, dar in general sunt bune, caci se face scoala dupa model american la tine in Europa. Oricum, sa nu ramai la facultate in tara ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ana maria

buna, citeam mai sus despre posibilitatea de a deveni voluntar si a scrie articole pentru stiintaazi.ro. mi se pare o idee foarte buna si interesanta si chiar mi-ar placea sa contribui si eu daca e posibil. mai ales ca eu trec acum clasa a 12-a si apoi (sa speram  ;D) o sa studiez in UK si, cum ati spus voi mai sus, e foarte util si pt cv. 

taygun

buna ziua...sunt elev in clasa a 11-a , am aflat de cateva zile de situl acesta si idea studiului afara incepe sa prinda radacini din ce in mai mari...as vrea sa stiudiez in SUA o facultate gen computer science. media 9-12 o sa o am undeva in jur de 9.96 , voluntariate am deja cateva, scrisori de recomandare nu cred ca e dificil sa obtii, am premii 2-3 la judetene de mate si fizica; la engleza as putea sa ma pregatesc 6 luni intesiv sa iau sat si toefl , finantele insa ar fii o probleme . as vrea si eu sa stiu daca puteti sa-mi dati exemple de cateva universitati la care as putea sa aplic si am inteles ca pe langa bursa (daca primesti ) ,te mai poti imprumuta de la banca si la sfarsitul studiilor ii platesti daca ai o slujba , si mai poti munci in campus . as vrea si eu niste linkuri concrete cu chestia cu imprumutul daca se poate va rog frumos

Adi

De mentionat ca am raspuns de doua ori in privat, ma bucur acum ca ai intrebat si pe forum, unde intreaga comunitate Stiinta Azi iti poate raspunde. Deocamdata, pentru detalii despre studii in SUA, vezi siteul http://www.studiuinamerica.go.ro/
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cecilia

Buna tuturor!
Vreau sa spun pt inceput ca acest forum m-a ajutat sa inteleg cat de cat unele chestii legate de studiul in strainatate.Inainte sa pun intrebari as dori sa va spun "povestea" mea:sunt in clasa a11a,am avut in toti anii de scoala o medie peste 9,5 la cel mai bun liceu din oras si abia anul asta m-am gandit sa urmez o universitate in strainatate.Desi sunt la profilul stiintele naturii (chimie-biologie),asta insemnand ca mai departe sa merg la medicina sau farmacie(in principiu), anul asta am iesit pe locul 3 la concursul international de eseuri JA Business Ethics Essay Competition.Asadar m-am reorientat:management sau domeniul bussines.Intrebarile mele:credeti ca-mi pot alege acest domeniu avand in vedere faptul ca sunt la un profil sn?ce sanse am sa fiu admisa la o universitate "straina"(cu banii sunt in aceeasi situatie ca multi dintre voi:nu stralucita)?la ce universitati credeti ca as putea sa dau?(am vazut ca sunt o multime si sincer,nu imi pot da seama care mi se potriveste).Dupa voi, credeti ca domeniul asta de economie este o alegere buna pt cineva care are planuri mari pt viata(de fapt toti avem...:D)?este unul "cautat"?
Adi bravo tie pt tot de ai realizat pana acum(m-a impresionat experienta pe care o ai).Tine-o tot asa si succes in continuare!(aa..si va rog sa-mi raspundeti la intrebari,sunt extrem de dezorientata).
Daca mai sunteti dintre voi care cititi mesajul acesta si va intereseaza acelasi domeniu, va rog lasati un id de mess sau ceva sa putem vorbi.papa:D

Adi

Buna Cecilia, si bine ai venit pe forumnul nostru. Nu este nevoie sa discutam in privat, aici pe forum este cel mai bine, ca sa vada toti ce discutam si sa poata interveni toti.

Da, poti trece pe business fara nici o problema. Experienta in stiinta te invata sa gandesti critic, sa stii sa cauti informatiile, sa rationezi, iar astea sunt aptitudini care sunt esentiale mereu. Alegerea de business este buna, daca asta iti place sa faci in viata. Oricum poti schimba mereu pe parcurs.

Trebuie sa te gandesti in ce tara ai vrea sa studiezi, caci sistemele de studiu variaza de la tara la tara si sa intri pe siteurile celor mai mari universitati de business din lume si sa citesti acolo detalii despre ce cer pentru admitere, despre ce vei studia, ce oportunitati de cariera sunt, etc.

Mult succes si sper sa iti mai raspudna si altii de pe forum! Anunta si pe altii de forumul nostru, daca iti place.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

#194
Salut, Cecilia. Treci acum in clasa a 11-a? Felicitari pentru locul 3 pe care l-ai luat la acel concurs.
Citatcredeti ca-mi pot alege acest domeniu avand in vedere faptul ca sunt la un profil sn?
Da (cu siguranta). Esti la liceu, e absolut normal sa iti schimbi preferintele. Si oricum, cred ca profilului tau (stiintele naturii) nu ii lipseste vreun obiect esential pentru a aplica la un curs de management sau business. Iar daca vrei sa studiezi economie la o universitate buna, e posibil sa ai nevoie de matematica, obiect pe care cred ca il faci destul de bine in liceu.

Citatce sanse am sa fiu admisa la o universitate "straina"(cu banii sunt in aceeasi situatie ca multi dintre voi:nu stralucita)?
Sanse ai cam 100% sa fii admisa la o universitate straina. Problema e cat de selectiva sa fie universitatea. Si daca iti permiti sa studiezi. Unele tari sunt mai scumpe la acest capitol (SUA), altele mai iefitine (probabil Franta).

Citatla ce universitati credeti ca as putea sa dau?
Pai... ai putea sa dai la oricare. Dar in ce limba/limbi ai putea studia? Cele mai puternice scoli de business sau de economie presupun ca sunt in SUA si apoi Marea Britanie. Ce imi vine in minte acum valoros din Marea Britanie sunt:
- Universitatea Cambridge (nu cred ca au un curs direct de business/management, ci de economie). La Universitatea Cambridge cred ca ai posibilitatea sa ajungi dupa 2 ani de studiu (nu stiu in ce domenii) la Judge Business School (scoala de business a Universitatii Cambridge).
- Said Business School (la Universitatea Oxford) (cursul Economics with Business and Management)
- London School of Economics and Political Sciences
- Tanaka Business School (la Imperial College London)
- Manchester Business School (la Universitatea Manchester)
De asemenea, in Danemarca gasesti Copenhagen Business School, cu predare in engleza.

CitatDupa voi, credeti ca domeniul asta de economie este o alegere buna pt cineva care are planuri mari pt viata(de fapt toti avem...)?
Domeniul economic (care e diferit, desi conectat, de business si de management) si business si management sunt o alegere buna pentru cineva cu planuri mari pentru viata. Doar ca, ca si in alte domenii, e nevoie sa depui efort ca sa obtii ceva bun.

Iti recomand sa te documentezi pe internet cat mai mult.