Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 06:39:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

graethel

Din punctul meu de vedere studiul in strainatate are si anumite dezavantaje. Poate ca voua vi se par minore, dar nu e putin lucru sa fi departe de casa, intr-o tara in care se vorbeste o limba straina, singur, dintr-odata pus in situatia sa ai grija de casa, masa si scoala plus chestii administrative. Eventual sa te mai si confrunti cu neincrederea celor din jur pentru ca esti strain, eventual sa te integrezi si foarte greu. Nu spun ca din cauza asta trebuie sa renunti la a merge la studii in strainatate, ci doar ca mi se pare ca din ce citim si din ce ne spun alti (ca doar nu o sa recunoasca vreodata ca le e greu) putem pleca de aici cu impresia ca va fi foarte bine acolo, iar cand ne vedem pusi in fata situatiei, mai ales ca nu am fost avertizati de ea, se prea poate sa nu facem fata psihic la noua conjuctura. E bine sa stii de dinainte prin ce poti trece.

Eu personal cunosc persoane care nu sunt capabile sa isi poarte singure de grija nici daca se muta in alt judet din Romania, ce sa mai vorbim de plecat undeva in Europa sau in SUA. Si am si trecut prin etapa in care m-am simtit descurajata si depasita de situatie.

Cred ca in momentul in care alegi o universitate e bine sa ai in vedere politica universitatii fata de stundentii internationali. E bine sa te intrebi sincer pe tine daca te simti pregatit pentru pas, nu e ca si cum te-ai muta la Bucuresti. E bine poate sa iti faci contacte cu romani care sunt deja acolo. E bine sa te intrebi daca esti dispus sa inveti serios. Unii chiar nu isi doresc asta, de ce sa nu o admitem? E bine sa te intrebi daca vrei sa studiezi intr-un loc cu multi (20.000) sau putini (2.000) de studenti. Sa vezi ce ai putea face cand nu inveti, sa vi cu un plan pregatit, sa ai in minte unde mergi ca sa cunosti oameni si sa socializezi.

Eu cred ca in alegerea universitatii nu trebuie sa ne preocupe strict criteriul profesional, trebuie avut in vedere si conform psihic si social, pentru ca sunt aspecte cruciale pentru dezvoltare ca om.

Adi

Foarte buna prezentarea lui Grathel, care studiaza tot in strainatate, la o universitate mare. Avem nevoie de cat mai multe marturii ale studentilor din strainatate. Haideti si voi, ceilalti, spuneti experienta lor de viata.

Si eu am invatat mereu in strainatate si am muncit in tot restul timpului, nu am avut nici o vacanta. Dar asta m-a facut mai puternic si mi-a permis sa studiez apoi la master la o universitate si mai mare. O diploma de la o universitate medie din UE iti deschide mai multe surse decat o diploma de la o univeristate din Romania. Acea universitate poate fi in primele 200, dar nici o universitate romaneasca nu este in primele 500 din lume.

Asadar, sunt dezavantaje, dar merita, investitie in tine si deci intr-o lume mai buna. 
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

dragoooon75

Ai dreptate, eu as vrea sa studiez la Essex daca ma poti pune in contact cu un roman de acolo as fi profund recunoscator  :)

 
Citat din: andrei.cta din Martie 28, 2009, 10:16:45 PM
Am intrat pe forumul vostru si nu am putut sa nu comentez. Eu studiez acum in Anglia, am aflat foarte tarziu de oportunitatea de a studia in Anglia (undeva dupa Bac, pe la sfarsitul lunii iulie) dar am profitat de ea.

Initial m-am dus la Edmundo (Educativa) si dupa ce mi-au oferit un formular sa il completez absolut singur si nu mi-au dat nici o informatie (eram pe punctul de a renunta) am aflat de Study Abroad Advising Centre (www.education-abroad.ro) de la cativa colegi care "tinusera secret" ca fusesera acceptati - asa cum face romanu' nostru de frica sa nu i se ia locul... Am reusit, prin Study Abroad sa imi aleg universitatea cea mai buna pe inginerie, si am aflat cu stupoare la evenimentul de pre-departure pe care ei il organizeaza (cu toti studentii acceptati) ca mai erau vreo 60 din orasul meu, cam din toate liceele...

Ce pot sa zic dupa 7 luni de studiu la o universitate care e pe locul... 70... (in topurile neoficiale). NU se compara cu ce e in Romania si nu imi pare sub nici o forma rau ca am venit aici, din contra. Toti sunt foarte draguti si chiar se invata, spre deosebire de Romania unde se toceste putin in sesiune si nu ramai cu nimic pe urma. Eu am terminat liceul cu 9,70 si am luat 9,83 la Bac, si aici am intre 55 si 75 la suta, adica intre 5,5 si 7,5 - nivelul este foarte ridicat... parerea mea cu universitatile "de top" este ca: sunt teoretice, sunt mari, sunt axate pe cercetare si totusi, e mult mai greu sa faci fata si sa primesti ajutor daca ai nevoie...

Daca sunteti curiosi, eu sunt la Coventry, impreuna cu vreo 38 de colegi din oras, mai am vreo 10 prieteni in Canterbury si vreo 4 in Essex...

Succes si voua si contactati Study Abroad Advising Center pentru a va ajuta. Merita.

Andrei M.

Adi

Da-i privitate message, caci poate nu a mai revenit pe forum.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

dragoooon75


donbigben

#170
buna sunt elev in clasa a 10a si as vreai sa stiu care sunt testele/examnele (in afara de bac)pe care trebuie sa le dau pentru a studia la o universitate din anglia.

b12mihai

Trebuie sa mai dai examen de limba (cum ar fi Cambridge, despre care s-a discutat pe aici, IELTS sau Toefel). Apoi trebuie sa vezi cam ce mai trebuie sa indeplinesti ca sa intri la universitatea respectiva din Anglia (gen note la o anumita materie, medie pe liceu, medie la bac etc., astea variaza).

Eu atata stiu ca mai trebuie dat. Citeste oricum cu atentie tot acest topic ca raspunde la multe intrebari si te vei lamuri ;D.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

constantin

Salut, ma numesc Costi si sunt nou pe forum. Am ajuns aici dupa ce am dat search pe google dupa *admitere in strainatate*. Am citit cateva pagini din topicu asta si vad ca stiti cum sta treaba asa ca as vrea sa va pun o intrebare: In primul rand pentru universitatile din state e mai bine sa am CAE sau TOEFl ? Apoi am o medie de 9,3 pana acuma (is in a 11-a), si as dori sa stiu daca media conteaza multa la admitere, ca daca da atunci ma las pagubas. Daca sunt olimpic international conteaza mult ?


Adi

Salut, Teofel pentru SUA. Notele de la SAT conteaza mai mult ca media de la scoala, dar daca ai medie la scoala peste 9, ajuta mult. Tu ai 9,30, e OK. Ajuta si daca esti olimpic international sau national sau la judeteana, dar nu e necesar. Este un dosar intreg ce il depui, conteaza si ce scrisori de recomandari ai, ce voluntariate ai facut, cum te-ai descris in eseu. Mult succes!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Nu conteaza nici notele din liceu (media de 9,3 e foarte buna, tot ce e peste 9 e ideal), olimpiadele ajuta foarte mult, insa nu sunt decisive, conteaza cam ce ti-a zis Adi: Toefel, SAT, scrisori de recomandare si voluntariate si...cam atat...eu asta am dedus din tot ce mi s-a spus, din ce am mai citit, din ce am mai studiat. Si eu sunt tot a 11-a.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

dragoooon75

Constantin, ai toate sansele sa ajungi la o facultate in State, singurul inconvenient ar fi banii daca nu primesti bursa integrala. Oricum daca iti doresti acest lucru apeleaza la Fulbright Comission din Romania, e undeva pe Zambaccian ei iti pot oferi si bursa si contacte cu alti elevi plecat la studii acolo.
In vara trecuta am avut si eu o prietena admisa in Germania la o universitate americana si am fost cu ea la prezentare, si acolo s-au intalniti toti cei care plecau in State in special si au venit si multi alumni sa vorbeasca parca a fost si un ambasador etc, ei te-ar ajuta destul de mult.
Pt state ai nevoie de Toefl, Sat 1 , au schimbat denumirea...ma rog doar unele mai cer si Sat 2 gen Yale... etc
Sunt universitati care te pun sa faci cateva eseuri pe diverse baze acum depinde de la universitate la universitate.
In rest succes
si daca mai ai nevoie de ajutor, i m here

constantin

Mersi mult pentru raspunsuri. In vara asta sunt foarte ocupat si nu prea am timp sa ma ocup de admitere, dar din august o sa incep sa lucrez pt SAT si restul. Daca vreau sa devin voluntar pot sa scriu si articole de chimie ?

dragoooon75

Da, poti scrie articole de chimie.
Speram sa te avem in echipa!

b12mihai

#178
Constantin da-mi un mail te rog la mihai.barbulescu@stiintaazi.ro in care sa imi spui la ce liceu esti, in ce clasa, ce iti place si despre ce ai vrea sa scri stiri si articole. (asta cand te-ai hotarat sa ni te alaturi si multumim anticipat). Apoi eu iti voi trimite instructiunile de scriere si cateva sfaturi ca sa faci treaba mai buna.

In momentul in care vei deveni voluntarul lunii vei primi o diploma care o poti atasa CV-ului tau pentru studii in strainatate si te va ajuta. Nu mai zic de cate vei invata de la noi.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

Citat din: constantin din Aprilie 21, 2009, 04:14:03 AM
Mersi mult pentru raspunsuri. In vara asta sunt foarte ocupat si nu prea am timp sa ma ocup de admitere, dar din august o sa incep sa lucrez pt SAT si restul. Daca vreau sa devin voluntar pot sa scriu si articole de chimie ?

Chiar nu avem pe nimeni pe chimie! Vino! Problema e cine sa iti corecteze articolele, ca nu avem un student de la chimie inca ... Dar hai ca incercam noi deocamdata ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro