Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 06:39:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

HarapAlb

Citat din: Adi din Martie 22, 2009, 03:54:13 AM
Sistemul din tarile nordice europene intra la sistemul anglo-saxon?
Da. Nemtii ziceau ca americanii si-au construit sistemul de invatamant urmand modelul german  :) Cred ca modelul a aparut undeva in Europa, iar apoi a fost preluat si de alte tari.

Adi

Citat din: HarapAlb din Martie 22, 2009, 04:02:49 AM
Citat din: Adi din Martie 22, 2009, 03:54:13 AM
Sistemul din tarile nordice europene intra la sistemul anglo-saxon?
Da. Nemtii ziceau ca americanii si-au construit sistemul de invatamant urmand modelul german  :) Cred ca modelul a aparut undeva in Europa, iar apoi a fost preluat si de alte tari.

Interesant. Da, caci tarile nordice au un sistem de invatamant foarte bun. Si Olanda la fel.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: Mihnea Maftei din Martie 22, 2009, 03:58:13 AM
Cand cer argumente pentru o afirmatie nu inseamna ca infirm acea afirmatie.

Ca sa fie mult mai clar pe viitor, ti-as recomanda sa afirmi care este parerea ta si sa aduci tu argumente si apoi sa ceri parerea altora si sa ceri argumente. Poate parea egoist din partea ta sa pui intrebari la altii si tu sa nu spui punctul de vedere si sa nu aduci argumente.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

HarapAlb

Da, sunt diferente intre universitati, insa sistemul de invatamant este bine pus la punct si se stie ca cineva care are o diploma nu a obtinut-o copiind sau cumparand examenele  ;D Cred ca in general sunt diferente la nivelul programei, nu al metodologiei de studiu, si diferentele apar mai mult in cazul disciplinelor umaniste/economice.

Adi

Da, cu alte cuvinte, oriunde ai studia stiinta in sistemul anglo-saxon, esti cu mult mai bine decat daca ai studia oriunde in Romania.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

Citat din: Adi din Martie 22, 2009, 04:08:38 AM
Citat din: Mihnea Maftei din Martie 22, 2009, 03:58:13 AM
Cand cer argumente pentru o afirmatie nu inseamna ca infirm acea afirmatie.

Ca sa fie mult mai clar pe viitor, ti-as recomanda sa afirmi care este parerea ta si sa aduci tu argumente si apoi sa ceri parerea altora si sa ceri argumente. Poate parea egoist din partea ta sa pui intrebari la altii si tu sa nu spui punctul de vedere si sa nu aduci argumente.
Ai dreptate.
Imi cer scuze pentru neclaritate. Sincer.

dragoooon75

Facultatile cu care colaboreaza Study abroad au rata de angajare dupa 6 luni peste 90 la suta.
Si sa stii ca am intrebat de ce nu fac parteneriate cu universitati foarte mari si am primit un raspuns foarte bun:'la Manchester ai fi doar un numar matricol, dat fiind faptul ca sunt 38 mii de studenti'.

dragoooon75

In general sistemul nemtesc este foarte teoretic, dar superior celui romanesc, evident!

dragoooon75

Si credeam, ca dat fiind faptului ca esti plecat ai o alta mentalitate. In general omul sfinteste locul, peste tot se invata chiar daca esti la Worcester(locul 93) sau la Manchester(locul 27) trebuie doar sa vrei.

dragoooon75

Citat din: dragoooon75 din Martie 22, 2009, 01:52:29 PM
Si credeam, ca dat fiind faptului ca esti plecat ai o alta mentalitate. In general omul sfinteste locul, peste tot se invata chiar daca esti la Worcester(locul 93) sau la Manchester(locul 27) sau la Universitatea Bucuresti trebuie doar sa vrei.

HarapAlb

 Dragoooon, conteaza si unde faci facultatea, una e termini fizica la Bucuresti si alta e sa termini la Tg. Jiu (de exemplu). Evident diferenta intre universitatile din alte tari nu e asa de mare ca in Romania. Faptul ca ai terminat la o universitate de prestigiu, ca ai avut un conducator de doctorat foarte renumit, ca ai facut un stagiu in Statele Unite in loc de Spania iti deschide multe usi ;) Depinde ce vrei sa faci dupa ce termini facultatea.
Alegerea universitatii nu e asa de usor precum pare, unii vor sa fie mai aproape de familie sau de casa. Faptul ca 90 dintre absolventi isi gasesc de lucru aproape imedia inseamna ca sistemul de invatamant isi atinge scopul: sa formeze persoane calificate utile societatii (ar fi interesant de vazut daca lucreaza in domeniul pentru care s-a pregatit).

dragoooon75

da, lucreaza pe domeniul pe care il termina
pentru ca facultatile primesc cele 3000 si ceva de lire de la UE pentru a plati pentru elevii care nu au posibilitati
si la sfarsitul fiecarui an se fac niste statistici, si aca vad ca sunt angajati elevii pe acel domeniu/ sau nu au slujba
nu dau vina pe elevi in sine ci pe departament si le taie fondurile, evident ca nu vor asta ei

Adi

Ma bucur sa vad cum evolueaza discutia. Da, alegerea universitatii trebuie facuta cu atentie, dar diferentele intre universitatile in UK sunt mai mici decat diferentele intre universitati in Romania.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

andrei.cta

Am intrat pe forumul vostru si nu am putut sa nu comentez. Eu studiez acum in Anglia, am aflat foarte tarziu de oportunitatea de a studia in Anglia (undeva dupa Bac, pe la sfarsitul lunii iulie) dar am profitat de ea.

Initial m-am dus la Edmundo (Educativa) si dupa ce mi-au oferit un formular sa il completez absolut singur si nu mi-au dat nici o informatie (eram pe punctul de a renunta) am aflat de Study Abroad Advising Centre (www.education-abroad.ro) de la cativa colegi care "tinusera secret" ca fusesera acceptati - asa cum face romanu' nostru de frica sa nu i se ia locul... Am reusit, prin Study Abroad sa imi aleg universitatea cea mai buna pe inginerie, si am aflat cu stupoare la evenimentul de pre-departure pe care ei il organizeaza (cu toti studentii acceptati) ca mai erau vreo 60 din orasul meu, cam din toate liceele...

Ce pot sa zic dupa 7 luni de studiu la o universitate care e pe locul... 70... (in topurile neoficiale). NU se compara cu ce e in Romania si nu imi pare sub nici o forma rau ca am venit aici, din contra. Toti sunt foarte draguti si chiar se invata, spre deosebire de Romania unde se toceste putin in sesiune si nu ramai cu nimic pe urma. Eu am terminat liceul cu 9,70 si am luat 9,83 la Bac, si aici am intre 55 si 75 la suta, adica intre 5,5 si 7,5 - nivelul este foarte ridicat... parerea mea cu universitatile "de top" este ca: sunt teoretice, sunt mari, sunt axate pe cercetare si totusi, e mult mai greu sa faci fata si sa primesti ajutor daca ai nevoie...

Daca sunteti curiosi, eu sunt la Coventry, impreuna cu vreo 38 de colegi din oras, mai am vreo 10 prieteni in Canterbury si vreo 4 in Essex...

Succes si voua si contactati Study Abroad Advising Center pentru a va ajuta. Merita.

Andrei M.

Adi

Andrei, multumim mult pentru complateri. Exact de aceasta avem nevoie, de marturii ale studentilor romani care sunt in strainatate, despre cum au ajuns acolo. Este trist ca romanii tin secret si nu spun si altora, de frica de concurenta. Noi incercam sa facem aceste informatii publice tuturor. Ne bucuram ca si tu oferi experienta ta tuturor ... Te mai asteptam la noi ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro