Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 06:39:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

dragoooon75

Daca aveti alte intrebari legate de studiile in afara
Sunt aici sa va raspund:D

Mihnea Maftei

Exista multa lipsa de informatie in Romania si multi elevi sunt atrasi de universitati slabe din afara pentru ca nu cunosc situatia si de aceea cred ca e foarte greu sa intri la o universitate buna sau pur si simplu nu cunosc care sunt universitatile mai bune sau mai slabe.
Pe de alta parte, cred ca unele universitati mai slabe acorda unele burse pentru studenti mai buni, ceea ce e important pentru romani. Sau, spre exemplu in Danemarca, taxele de studiu nu exista si asta iar e un avantaj pentru romani.

De ce organizatiile ca Educativa si altele sustin elevii romani sa studieze la universitati straine?    (chiar nu stiu; nu e nimic rautacios in intrebarea asta)
Am observat ca Educativa si Study Abroad Advising Centre in general colaboreaza cu universitati slabe (mai ales din Marea Britanie). De ce?

Adi

Pai sunt finantate de universitatile britanice ca sa informeze elevii romani despre sludiul in Marea Britanie, ca sa aiba mai multi concurenti si deci mai buni studenti. Pentru ca Marea Britanie intelege importanta tehnologiei si stiintei. Mai precis, ca ei sunt bogati si o duc bine pentru ca produc tehnologie.

Apoi sunt elevii voluntari care fac bine pentru a ajuta si pe altii sa ajunga in straintate cum au ajuns ei. Fac bine de dragul de a face bine. Asa cum si noi facem bine aici la Stiinta Azi. Sa fie oamenii mai informati, deci mai bine pregatiti sa isi ia viata in propriile maini. Sa devina lumea un colt mai bun.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

Citat din: Adi din Martie 20, 2009, 10:41:53 PM
Pai sunt finantate de universitatile britanice ca sa informeze elevii romani despre sludiul in Marea Britanie, ca sa aiba mai multi concurenti si deci mai buni studenti.

Nu ma gandisem la asta. Cred ca ai dreptate.
Presupun ca universitatile mai slabe sunt cele care finanteaza organizatiilea astea tocmai pentru ca au nevoie sa-si imbunatateasca calitatea studentilor.

dragoooon75

Daca Cambridge sau Oxford sunt universitati slabe...atunci nu stiu ce sa zic.
Iar restul universitatilor nu sunt slabe, au fost alese pentru ca pun accentul foarte mult pe practica/ foarte multa practica/ o diploma in Marea Britanie reprezinta mult.
Sa nu uitam ca sistemul britanic este considerat cel mai bun din lume.

dragoooon75

Nu exista universitati slabe si universitati bune in Anglia, toate sunt bune , dar unele sunt mai bune pe anumite domenii decat altele...
Mi se pare buna ideea ca exista firme de consultanta GRATUITA pentru elevii din Romania.

Mihnea Maftei

#142
Citat din: dragoooon75 din Martie 21, 2009, 11:13:01 PM
Daca Cambridge sau Oxford sunt universitati slabe...atunci nu stiu ce sa zic.
Ma gandeam ca o sa fiu interpretat gresit.
Stiam ca Study Abroad Advising Centre ofera asistenta pentru a aplica si la universitatile Cambridge si Oxford, care sunt de top. Dar celelalte din Marea Britanie pentru care ofera asistenta nu sunt foarte bune. Am zis ca: "Am observat ca Educativa si Study Abroad Advising Centre in general colaboreaza cu universitati slabe".
CitatNu exista universitati slabe si universitati bune in Anglia, toate sunt bune , dar unele sunt mai bune pe anumite domenii decat altele...
Exista universitati slabe in Anglia (e adevarat ca depinde de ce criterii ai, dar in general, exista).
Studiez in Anglia (la Universitatea Manchester) si de aceea, am putut sa imi fac o parere despre universitatile de aici.

Mihnea Maftei

Citat din: dragoooon75 din Martie 21, 2009, 11:13:01 PM
Sa nu uitam ca sistemul britanic este considerat cel mai bun din lume.
Ofera surse/argumente care sa iti sustina afirmatia.
De ce crezi asta?

Adi

Ce intelegi prin universitate slaba? Daca recruteaza elevi buni, cel putin la nivelul elevilor nu mai este slaba. Oricat de slabe ar fi la cercetare si profesori, tot ar dori sa atraga elevi buni, nu? Si cu cat o universitate este mai slaba, cu atat are mai multa nevoie de reclama. Si oricum, in Anglia nu au cum sa fie universitati slabe. Tot iti dau biblioteca si laboratoare mai bune ca in Romania. Apoi inveti singur, cum ai fi facut si in tara. Plus faci stagii pe proiecte reale, in firme si laboratoare reale. Deci merita sa mergi la orice universitate "slaba" din Anglia, in loc sa ramai in tara la Politehnica sau la orice alta universitate tare. Asta daca neglijam cat costa taxele si costul vietii, aia este o alta variabila. Parerea mea.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

Citat din: Adi din Martie 22, 2009, 02:19:11 AM
Ce intelegi prin universitate slaba? Daca recruteaza elevi buni, cel putin la nivelul elevilor nu mai este slaba. Oricat de slabe ar fi la cercetare si profesori, tot ar dori sa atraga elevi buni, nu? Si cu cat o universitate este mai slaba, cu atat are mai multa nevoie de reclama. Si oricum, in Anglia nu au cum sa fie universitati slabe. Tot iti dau biblioteca si laboratoare mai bune ca in Romania. Apoi inveti singur, cum ai fi facut si in tara. Plus faci stagii pe proiecte reale, in firme si laboratoare reale. Deci merita sa mergi la orice universitate "slaba" din Anglia, in loc sa ramai in tara la Politehnica sau la orice alta universitate tare. Asta daca neglijam cat costa taxele si costul vietii, aia este o alta variabila. Parerea mea.

Prin universitate slaba inteleg universitate care are studenti foarte putin pregatiti academic.
Cercetarea, facilitatile, civilizatia sunt superioare in general universitatilor romane.

Adi

Citat din: Mihnea Maftei din Martie 22, 2009, 03:02:43 AM
Prin universitate slaba inteleg universitate care are studenti foarte putin pregatiti academic.
Cercetarea, facilitatile, civilizatia sunt superioare in general universitatilor romane.

Hmm, interesant. Pai tu pareai ca te plangi ca elevii romani sunt pacaliti de universitati slabe pentru a fi atrasi acolo. Ma gandeam ca sugerezi ca sunt slab pregatite ca si laboratoare, biblioteci, profesori, oportunitati de cercetare. Si eu argumentam ca daca ai astea, nici nu conteaza ca ai colegi slab pregatiti, ca doar inveti singur. Si acum tu de fapt confirmi ca de fapt sunt bune universitatile la tot, doar ca au elevi slabi. Pai atunci tocmai de asta participa la cursuri, sa atraga studenti buni si astfel sa devina si ele universitati bune? Nu? Mie mi se pare ca are sens perfect ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

Nu ma plangeam ca elevii romani sunt pacaliti de universitati slabe pentru a fi atrasi acolo. Spuneam doar ca nu exista multa informatie in Romania, si de aceea unii romani considera orice universitate din Marea Britanie ca fiind o universitate "buna".

CitatSi eu argumentam ca daca ai astea, nici nu conteaza ca ai colegi slab pregatiti, ca doar inveti singur.
Teoretic, ai putea sa inveti singur, dar in realitate e important sa te impinga profesorii (si programa, materiile) sa inveti. Iar faptul ca studentii sunt slabi determina profesorii sa reduca standardele.

HarapAlb

Citat din: Mihnea Maftei din Martie 22, 2009, 01:49:38 AM
Citat din: dragoooon75 din Martie 21, 2009, 11:13:01 PM
Sa nu uitam ca sistemul britanic este considerat cel mai bun din lume.
Ofera surse/argumente care sa iti sustina afirmatia.
De ce crezi asta?
Eu as generaliza si as zice ca sistemul anglo-saxon de invatamant e cel mai bun.

Adi

Mihnea, inteleg ce spui. Atunci sunt de acord. Este informatie putina, dar mult mai multa decat era in anii trecuti. Aceste targuri de universitati ofera tocmai informatie. Poti vedea multe universitati adunate. Poti vedea universitati din diferite tari, iar din aceeasi tara, de diferite calibre. Desigur, fiecare incearca sa se vanda cel mai bine. De aceea, trebuie sa te duci acasa pe internet si sa te mai interesezi si tu, sa mai vezi pe forumuri, sa mai discuti cu elevii, sa scrii emailuri la actuali elevi acolo si tot asa.

Da, sistemul de invatamant anglo-saxon este unul din cele mai bune.

Sistemul din tarile nordice europene intra la sistemul anglo-saxon?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro