Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pt liceeni: admiterea la facultate in strainatate

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 06:39:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Cine stie cunoaste ;)  ;D , cine nu stie intreaba si afla.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

dragoooon75

#122
RIUF-Romanian International University Fair isi va deschide portile in data de 14 martie 2009 la Teatrul National Bucuresti si va dura pana duminica 15 martie,ei insa nu se vor opri aici, caravana riuf ajunge pe 17 martie la Iasi  si pe 19 vor merge in Timisoara.
Vor veni peste 100 facultati din afara granitelor romaniei si inca cateva zeci chiar din Romania. La acest targ puteti afla daca sunteti admisi la facultatile care participa in programul spot admissions, un interviu  de 15 minute in care vei discuta cu cei care se ocupa cu admiterea de la facultati din Olanda, Danemarca, Anglia si chiar Ungaria.
www.riuf.ro

Educativa organizeaza acest targ, iar tot Educativa prin programul Edmundo ofera consiliere elevilor/studentilor si tuturor celor interesati de studii in afara sa isi alcatuiasca un dosar impecabil si sa fie sigur ca vor fi admisi.
www.edmundo.ro
Te asteptam cu drag...la RIUF, visul devine realitate!

PLEACA.STUDIAZA.INTOARCE-TE.SCHIMBA

Adi

Excelenta veste. Cine dintre voluntari vrea sa faca un articolas pe tema asta si sa publicam pe site? Suntem nu doar un portal de actualitate stiintifica, ci si unul care pune vestile esentiale din domeniul educatiei. Iar studiile in strainatate sunt o parte esentiale.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

M-am apucat eu sa fac sinteza. Multumesc foarte mult dragoooon75 pentru aceste informatii. Au venit si la mine in liceu, dar doar cu flyerele si cu posterele nu si cu informatiile astea pe scurt.

Chiar nu stiam de programul Edumundo.

Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

Parca se vorbise de Edumondo in acest topic deja foarte lung. Dar merita sa faci sinteza pe scurt, ca toti elevii sa vada sinteza. O marte parte din cititoiri nostri sunt elevi de liceu. Si e bine sa facem o sinteza despre studii in strainatate.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Lulu

Buna tuturor :D
Si eu m-am decis de curand ca vreau sa plec sa studiez in strainatate , nu m-am decis inca unde  oricum sunt sigura ca oriunde e mai bine decat in Romania. Sincer eu mi-as dori sa plec undeva in Olanda sau Germania. Stiu si putina germana, dar facultatea vreau sa o studiez in engleza , si probabil voi avea ocazia sa-mi perfectionez germana in perioada in care stau acolo. O alta varianta ar fii SUA, dar inca nu sunt sigura. As vrea si eu cateva informatzi despre facultatile din Olanda si Germania. Si m-ar interesa deasemenea dak stiti und eeste centru de testare pt SAT.
Din cate am inteles cerintele variaza in functie de facultate in ceea ce priveste SAT-urile, as vrea sa stiu care ar fii cele mai indicate , in ideea ca sunt cerute la cele mai multe facultati .
precizez ca sunt eleva in cla a 11-a si m-as interesa mai departe ori biologie-genetica ori turism .
p.s medile din liceu sunt chiar atat de importante?

Adi

Citat din: Lulu din Martie 18, 2009, 08:39:47 PM
Buna tuturor :D
Si eu m-am decis de curand ca vreau sa plec sa studiez in strainatate , nu m-am decis inca unde  oricum sunt sigura ca oriunde e mai bine decat in Romania.

Confirm. Acolo unde nu e plagiat, mita si in plus mai ai si librarii si laboratoare, chiar poti invata singur mult mai bine decat ai face oriunde in Romania.

Citat din: Lulu din Martie 18, 2009, 08:39:47 PM
Sincer eu mi-as dori sa plec undeva in Olanda sau Germania. Stiu si putina germana, dar facultatea vreau sa o studiez in engleza , si probabil voi avea ocazia sa-mi perfectionez germana in perioada in care stau acolo. O alta varianta ar fii SUA, dar inca nu sunt sigura. As vrea si eu cateva informatzi despre facultatile din Olanda si Germania.

Este o alegere buna, parca era www.daad.de. Vezi intregul topic, sunt multe linkuri acolo. Vezi apoi si pe siteul Ligii Studentilor Romani din Strainatate (www.lsrs.ro), au pe forum subiecte pentru fiecare tara in parte. Este si pentru studentii ce vor sa studieze in strainatate.

Citat din: Lulu din Martie 18, 2009, 08:39:47 PM
Si m-ar interesa deasemenea dak stiti und eeste centru de testare pt SAT.

Asta gasesti pe siteul oficial al SAT. De obicei, sunt centre in orasele mari. Bucuresti, Budapesta. Nu stiu daca si la Cluj sau Iasi. Trebuie la ei pe site.

Citat din: Lulu din Martie 18, 2009, 08:39:47 PM
Din cate am inteles cerintele variaza in functie de facultate in ceea ce priveste SAT-urile, as vrea sa stiu care ar fii cele mai indicate , in ideea ca sunt cerute la cele mai multe facultati .

Banuiesc ca deja esti la curent ca exista SAT I (la engleza si mate) si SAT II (la trei materii la alegere). Universitatea americana Jacobs din Germania parca cere doar SAT I (trebuie verificate ultimele reguli). Dar universitatile americane cele mai multe le cer pe amandoua. Trebuie sa alegi materiile in functie de ce vei studia la facultate.

Citat din: Lulu din Martie 18, 2009, 08:39:47 PM
precizez ca sunt eleva in cla a 11-a si m-as interesa mai departe ori biologie-genetica ori turism .
p.s medile din liceu sunt chiar atat de importante?

Mediile din liceu fac parte din dosar, vor fi stiute, dar nu sunt esentiale. O medie peste 8,50 este buna. Estential este ce nota iei la SAT, ce vei scrie in acel eseu personal, ce voluntariate ai facut, ce scrisori de recomandare priesti. Desigur, cu 8,50 nu vei intra la Harvard, dar e lumea plina de alte universitati din topul 500, unde Romania nu are nici o universitate.

Mult succes, e bine ca te interesezi din timp. Daca esti din Timisoara, maine este targul RIUF la Timisoara.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

19 martie 2009 la Timisoara, targul RIUF al universitatilor straine.

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

graethel

Incearca sa te interesezi de Jacobs University din Bremen. E in germania, dar se studiaza numai in engleza, pe model american.

dragoooon75

Jacobs costa in jur de 30000mii de Euro pe an:|...au o bursa dar nu cred ca acopera nici jumatate.


Adi

Dragoon, am inteles ca ai fost voluntar la RIUF Bucurseti anul asta. Ne poti spune din experienta ta acolo, te rog?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

dragoooon75

STUDY ABROAD ADVISING CENTER - suntem primii care am ajutat sute de elevi si studenti sa studieze in Marea Brtanie. Astazi suntem principalii reprezentanti ai universitatilor britanice in Romania, oferindu-va o gama larga din care puteti alege. Domeniul nostru principal de activitate este reprezentat de consultanta educationala GRATUITA pentru studiul la una dintre institutiile educationale reprezentate de noi in Romania (acum extinzandu-ne domeniul si pentru alte tari). Va rugam sa ne contactati pentru orice intrebari sau pentru a va oferi ajutorul nostru pe durata procesului de aplicatie, informatii despre burse si imprumuturi de studii.

REPREZENTAM CELE MAI BUNE UNIVERSITATI DIN MAREA BRITANIE, CARE OFERA: CEA MAI MARE RATA A ANGAJARII DUPA ABSOLVIRE, UN MEDIU ADECVAT STUDENTILOR INTERNATIONALI, BURSE DE STUDII SUBSTANITALE, UN PROGRAM DE INVATAMANT BAZAT PE FOARTE MULTA PRACTICA SI PE INFORMATII ACTUALE IN DOMENIUL CARE ESTE PREDAT.

Pentru institutiile listate mai sus, va putem ajuta cu intreg procesul de aplicare de la o prima informare pana la plecarea in UK, toate gratuit, atat pentru ciclul de licenta, de master, de doctorat sau pentru programele scurte de vara. Va ajutam sa alcatuiti dosarul de admitere - 99.3% din cei care au aplicat prin intermediul nostru la institutii britanice au fost acceptati.

Exemple de universitati la care ajuta cu admiterea :University of Oxford
www.ox.ac.uk

University of Cambridge
www.cambridge.ac.uk

Canterbury Christ Church University
www.canterbury.ac.uk

Southampton Solent University
www.solent.ac.uk

University of Salford
www.salford.ac.uk

Anglia Ruskin University
www.anglia.ac.uk

Coventry University
www.coventry.ac.uk

University College Birmingham (Degrees awarded by the University of Birmingham)
www.ucb.ac.uk

Middlesex University, London
www.middlesex.ac.uk

Essex University
www.essex.ac.uk

London Metropolitan University
www.londonmet.co.uk

University of Worcester
www.worcester.ac.uk

University of Derby
www.derby.ac.uk

Birmingham City University
www.bcu.ac.uk

Greenwich University, London
www.gre.ac.uk

University of Bedfordshire
www.beds.ac.uk

Thames Valley University, London
www.tvu.ac.uk

University of Portsmouth
www.port.ac.uk

University of Bradford, School of Computing, Informatics and Media
www.bradford.ac.uk

Regent's College London
www.regents.ac.uk
Pentru mai multe detalii http://www.education-abroad.ro/student.html sau contactati direct pe domnisoara Andreea Vatea
O cunosc personal, nu o sa regretati daca apelati la ea!!!! Este cea mai buna in acest domeniu!

Mult noroc.

dragoooon75

Da, am fost  ::) a fost o experienta deosebita, englezii mi au facut o impresie deosebita, sunt foarte calmi si saritori!
Straini au dat un feed-back pozitiv si a zis ca revin cu placere si in special:)) m-am ales cu 2 prieteni la facultatile din Anglia.

Adi

Excelent materialul pentru Marea Britanie si mersi si pentru parerea ta. Ma bucur ca ti-ai facut prieteni.

Uite, avem tot mai multi noi elevi care vor sa afle informatii. Dar cand vad 9 pagini de discutii pe forum, se dau batuti si ne scriu emailuri. Ma gandesc ca ar fi util sa sistematizam informatiile despre admiterea in strainatate pe tari. Vrei tu sa ne ajuti cu asta?

Sa faci niste documente Word cu sinteza, scurt si concis, pentru fiecare tara in parte despre care tu stii unde sa caute informatii, cui sa se adreseze, care este ideea, pe scurt, despre cum sa aplice, ce avantaj are tara aia? Si noi publicam pe site si facem cate un topic pentru fiecare tara in parte. Ce zici?

Adica sa fii tu un fel de moderator al sectiunii asteia de studii in strainatate? Chiar ai experienta si ai sansa sa devii si coordonator oficial Stiinta Azi pentru studii in strinatate (care se pune ca leadership experience la CV-ul tau), iar tu ai coordona realizarea acestor matariale, pe care noi le-am putea strangein articole, in mici brosurele, etc.

Ce zici?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro