Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre pulsari

Creat de Adi, Octombrie 18, 2008, 04:48:55 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Abel Cavaşi

#15
Citat din: jean din Martie 15, 2009, 09:56:17 PMintrebarea de mai sus ramane. Precesia axei de rotatie se face in acelasi plan deci enrgia emisa nu ar trebui sa prezinte variatii.
Cum adică, în acelaşi plan? Fii atent cum stă treaba (în opinia mea): pulsarii emit continuu radiaţie de-a lungul axei lor de rotaţie (axa de rotaţie a pulsarilor este aproape aceeaşi cu axa magnetică); dar această axă de rotaţie precesează, adică descrie un con. Noi ne aflăm undeva pe pânza acestui con, iar când axa de rotaţie este îndreptată spre noi, radiaţia emisă pe la poli o vedem şi noi, în rest nu o vedem pentru că este emisă în altă direcţie.

Iar perioada de emisie a pulsarilor va coincide tocmai cu perioada lor de precesie. De exemplu, Pământul ar fi un pulsar cu perioada de vreo 26000 de ani.

E mai clar acum?

HarapAlb

Citat din: Abel Cavasi din Martie 16, 2009, 10:18:42 AM
Iar perioada de emisie a pulsarilor va coincide tocmai cu perioada lor de precesie. De exemplu, Pământul ar fi un pulsar cu perioada de vreo 26000 de ani.
Trebuie adaugat ca asta este parerea personala a lui Abel.

Abel Cavaşi

Citat din: HarapAlb din Martie 16, 2009, 10:53:49 AM
Citat din: Abel Cavasi din Martie 16, 2009, 10:18:42 AM
Iar perioada de emisie a pulsarilor va coincide tocmai cu perioada lor de precesie. De exemplu, Pământul ar fi un pulsar cu perioada de vreo 26000 de ani.
Trebuie adaugat ca asta este parerea personala a lui Abel.
Da, da, şi nu uitaţi, chiar dacă voi spune că 1+1=2, nu uitaţi să menţionaţi că asta este părerea mea.
Chiar, ai dovada că asta este doar părerea mea? Dacă nu, de ce a trebuit să murdăreşti topicul cu această afirmaţie?

HarapAlb

Citat din: Abel Cavasi din Martie 16, 2009, 12:48:36 PM
Chiar, ai dovada că asta este doar părerea mea? Dacă nu, de ce a trebuit să murdăreşti topicul cu această afirmaţie?
Arata-mi o referinta unde se afirma ceea ce ai sustinut mai sus, pana atunci o iau ca parere personala. Nu ca ar fi ceva in neregula, dar constituie doar o parere si nimic mai mult.

Stilicho

Citat
CitatChiar, ai dovada că asta este doar părerea mea? Dacă nu, de ce a trebuit să murdăreşti topicul cu această afirmaţie?
Arata-mi o referinta unde se afirma ceea ce ai sustinut mai sus, pana atunci o iau ca parere personala. Nu ca ar fi ceva in neregula, dar constituie doar o parere si nimic mai mult.

HarapAlb, Abel a menţionat mai 'nainte că este doar opinia lui. Chiar dacă nu preciza asta tot îmi dădeam seama ... să ştii. Nu văd rostul completărilor tale în afară de a căuta ceartă.
Este un forum de discuţii unde fiecare îşi spune părerea, chiar dacă asta nu coincide cu a ta.

HarapAlb

Citat din: Stilicho din Martie 16, 2009, 01:09:07 PM
HarapAlb, Abel a menţionat mai 'nainte că este doar opinia lui.
Corect. Acum am vazut primul post al lui Abel.

Abel Cavaşi

Am citit ce scrie pe Wikipedia despre pulsari şi mi se pare mai plauzibil ca perioada de câteva secunde să fie a vitezei de rotaţie (aşa cum zic ei), nu a vitezei de precesie (aşa cum am zis eu anterior). Aşadar, este posibil ca pulsarul să aibă un fel de pată roşie ca şi cea de pe Jupiter şi prin ea să emită radiaţii.

jean

Salut!
Adi a spus :
CitatMecanismul de emisie al radiatiilor luminoase de catre pulsari este complex. Tine de astrofizica. Nici noi nu il intelegem exact....Nu suntem doctoranzi in domeinul astrofizicii nici unii dintre noi, ajutam si noi cat putem
Adi si HarapAlb sa stiti ca va cred. Nu am vrut sa arat ca voi nu stiti sa explicati. Am dorit o discutie pe aceasta tema cu cineva care este interesat de aceste lucruri. Asemenea oameni nu gasesti la tot pasul. Multumesc pentru stradania voastra, si nu uitati ca noi oamenii inca mai avem de invatat.
  Daca pulsari sunt stele neutronice si neutronul este o particula elementala fara sarcina electrica, deci pulsarul este o sfera de neutroni probabil comprimati de anumite forte, atunci cum acesti neutroni pot dezvolta o asemenea energie. Cred ca adi ar putea da cateva explicatii doar se pricepe la particule.
  Abel Cavasi a spus:
Citataxa de rotaţie a pulsarilor este aproape aceeaşi cu axa magnetică); dar această axă de rotaţie precesează, adică descrie un con
Precesia axe de rotatie, magnetice, intradevar descrie un con. Dar te-ai gandit ce oscilatie rapida, de precesie ar trebui sa aibe acel corp in jurul axei sale Pentru a avea acele pulsatii la distanta foarte scurta si exacta in timp? Nu cred ca ar mai ramane intreg la asemenea forte.
  In link-ul dat de Harap Alb se vede clar in gif, ca acele pulsatii nu vin din zona axei de rotatie, a polilor si se afla undeva in zonele tropicale facand o asemanare cu Pamantul. Deasemenea este si un grafic din care rezulta perioada exacta a pulsatiilor dar intensitatea este variabila. Care ar fi cauza?
Aceste obiecte cosmice sunt interesante si merita studiate. Poate cineva mai in tema ca noi citeste pe aici si ne lamureste si pe noi.
Ma duce cu gandul la cristalele de qartz din aparatura electronica. In aceasta analogie pulsari ar fi quartz-ul respectv si corpurile din univers celelalte componente electronice. Qartz-ul fiind alimentat cu energie de la celelalte componente el genereaza pulsuri de o anumita frecventa foarte exacte ce duc la corecta functionare a circuitului (universului).  :D  Atentie! este numai o analogie.  :o

Adi

Jean, ma bucur mult sa vad ca intelegi ca nici noi nu stim tot si ca ne ajutam aici pe forum unul pe altul sa invatam. Ne bucuram si ca ai venit pe forumul nostru.

Cum emit pulsarii energie electromagnetica, daca ei sunt formati din neutroni, este inca un mare mister in stiinta, la aproape 40 de ani de cand pulsarii au fost descoperiti. Modelele teoretice care sa explice aceasta sunt inca in stadiul de "copilarie", scrie un cercetator in 2006. Am luat informatia din primul paragraf de pe Wikipedia. http://en.wikipedia.org/wiki/Pulsar
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cris

Citat din: Adi din Martie 17, 2009, 12:52:27 AM
Jean, ma bucur mult sa vad ca intelegi ca nici noi nu stim tot si ca ne ajutam aici pe forum unul pe altul sa invatam. Ne bucuram si ca ai venit pe forumul nostru.

Cum emit pulsarii energie electromagnetica, daca ei sunt formati din neutroni, este inca un mare mister in stiinta, la aproape 40 de ani de cand pulsarii au fost descoperiti. Modelele teoretice care sa explice aceasta sunt inca in stadiul de "copilarie", scrie un cercetator in 2006. Am luat informatia din primul paragraf de pe Wikipedia. http://en.wikipedia.org/wiki/Pulsar
Un neutron este un proton cu electronul infasurat pe el.Asta nu inseamna ca sub anumite forte nu disociaza din cind in cind.

Electron

Citat din: cris din Martie 17, 2009, 08:15:42 AM
Un neutron este un proton cu electronul infasurat pe el.
Pe baza carui model faci aceasta afirmatie?

e-
Don't believe everything you think.

123

Nu cred ca se poate spune ca un neutron este un proton "infasurat" de un electron, dar modelul care ar putea sta la baza afirmatiei lui cris este asa-numita dezintegrare beta. In urma acestei dezintegrari un neutron se "transforma" intr-un proton, un electron si un anti-neutrino. Problema este daca asemenea dezintegrari sunt posibile in interiorul unui pulsar. Cred ca Adi e cel mai in masura sa ne lamureasca.

Adi

Chris, asta a fost prima banuiala despre neutron, ca ar fi un neutron si un proton infasurat. Asta pe la 1915-1920. Intre timp principiul de incertitudine al lui Heisenberg a aratat ca daca i s-ar sti pozitia cu precizie unui electron (ca daca ar fi in interiorul nucleului), atunci ar avea viteza asa de mare, incat nu ar mai putea fi continut in jurul protonului. Astfel, Heisenberg este cel care a scos electronul din nucleu. Apoi in 1932, dupa 10 ani de masuratori precise, Chadwick a fost in sfarsit sigur pe experimentele sale pentru a anunta descoperirea neutronului, particula de sine statatoare, asemenea protonului. Intre timp s-a descoperit ca si protonul si neutronul sunt formate din particule mai mici, denumite cuarci. Un proton este format din trei cuarci (doi cuarci up si un cuarc down), iar un neutron tot din trei cuarci (dar din un cuarc up si doi cuarci down). In nici un caz un neutron nu este format dintr-un proton si un electron. Asta se stie deja de 90 de ani! Modelul cuarcilor explica perfect si dezintegrarea beta. Un neutron se dezintegreaza intr-un proton, electron si neutrino electronic, pentru ca unul din cuarcii down ai neutronului se dezintegreaza intr-un cuarc up, un electron si un neutrino electronic.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cris

Si uite asa ne-am impotmolit in particule si subparticule care de care mai exotice scoase din maneca pentru a explica interactiunile observate.

Adi

Citat din: cris din Martie 17, 2009, 08:34:40 PM
Si uite asa ne-am impotmolit in particule si subparticule care de care mai exotice scoase din maneca pentru a explica interactiunile observate.

Cris, noi unii nu ne-am impotmolit in nimic. In schimb, tu unul pari impotmolit intr-o ipoteza de acum 90 de ani despre ce ar fi neutronul, infirmata de acum 80 de ani. In plus, era si relevant la discutia de fata.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro