Geologie, mediu şi ştiinţe planetare > Probleme de mediu in lume

Copacii modificati genetic pentru a proteja mediul

<< < (2/3) > >>

Temari:
Saracii copaci :( Dupa ce ca ne dau oxigen, mai trebuie sa ne indrepte noua greseala? Desigur, noi sa poluam si ei sa repare...
Macar de i-am aprecia, dar multi nu stiu ce e aia apreciere si protejare...

Zatarra:
Ii cam dificil sa te joci in modul propus de tine cu natura.. ar fi o groaza deconsecinte in cazul pozitiv, in schimb eu sustin ca ar fii o idee geniala daca am putea sa o aplicam pentru alte locuri exterioare Pamantului. Odata creata o atmosfera consistenta aceasta se va mentine automat, tot ce trebuie facut e asigurat ciclul, in cazul in care acesta nu se respecta (prin locuri exterioare Pamantului ma refer la Luna sau Marte, cele mai accesibile deocamdata).

mircea_p:
E periculos sa incepem sa ne jucam cu natura?
Am senzatia ca se considera ca pana acum nu am facut-o si am stat undeva pe margine.
Jocul cu natura a inceput de cel putin 10,000 de ani, daca nu sute de mii.
Primul mare joc a fost agricultura si a dus la distrugerea multor arii locuite de vechile civilizatii.
Problema nu e daca sa ne jucam sau nu, ca oricum am facut-o cam de mult, ci sa invatam cat mai bine regulile jocului si sa le aplicam in mod rational.
Si mai e problema stabilirii scopului pentru care ne jucam. Asta e mai dificil.

Cred ca si oamenii apartin naturii, asa ca tot ce fac ei e "natural", la fel cum sant naturale efectele celorlate animale. Deci prezentarea problemei ca efecte "naturale" si "nenaturale" e ceva fals (sau nenatural). Cred  ca mai corect ar fi efecte daunatoare oamenilor, asta incluzand efecte daunatoare comfortului spiritual al oamenilor, incluzant aspectul ca oamenii (multi dintre ei) considera ca e frumos sa mentinem colturi din natura neatinse prea mult si sa impiedicam extinctia speciilor pe cat posibil.

Zatarra:

--- Citat din: mircea_p din Februarie 24, 2010, 04:47:53 p.m. ---Cred ca si oamenii apartin naturii, asa ca tot ce fac ei e "natural", la fel cum sant naturale efectele celorlate animale.

--- Terminare citat ---

Omul nu are cum sa fie egal cu animalul din punctul de vedere al "distrugerii" naturii. Atat timp cat el poate face o distrugere egala cu o distrugere a 10.000 de semeni de`ai sai (fapt absolut imposibil unui animal).

mircea_p:

--- Citat din: Zatarra din Februarie 25, 2010, 03:38:10 p.m. ---
--- Citat din: mircea_p din Februarie 24, 2010, 04:47:53 p.m. ---Cred ca si oamenii apartin naturii, asa ca tot ce fac ei e "natural", la fel cum sant naturale efectele celorlate animale.

--- Terminare citat ---

Omul nu are cum sa fie egal cu animalul din punctul de vedere al "distrugerii" naturii. Atat timp cat el poate face o distrugere egala cu o distrugere a 10.000 de semeni de`ai sai (fapt absolut imposibil unui animal).

--- Terminare citat ---

Si un elefant poate distruge cat 10,000 de furnici. Diferenta de marime si putere intre animale e naturala si la fel este putera sporita de inteligenta a omului.
Nu am zis ca omul e egal cu animalul doar ca omul e la fel de natural ca si animalul.

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă