Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Dar cand o sa aplicam progresele stiintifice?

Creat de nano2k, Septembrie 09, 2008, 03:12:53 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

nano2k

De cativa ani incoace, parca stam pe buza unor descoperiri epocale, dar tot nu vedem niciuna din idei aplicate. Nu le vedem functionale.
Se discuta de fel si fel de tehnologii de obtinere si stocare eficienta si durabila a energiei, masini care merg cu apa, etc etc.
Este foarte bine, sper ca toate astea sa fie si adevarate. Cel putin daca sunt adevarate, probabil copiii nostri vor beneficia de ele. Repet, sper.
Dar pentru noi, pentru timpurile noastre nu exista inca vreo solutie cat de cat?

Exista acele panouri solare care in Germania si nu numai sunt foarte folosite. Deci exista o tehnologie functionala.
Are idee cineva cat costa, cum se pot implementa, etc?
A implementat cineva vreun proiect? Pana vom ajunge sa obtinem energie din orice, pe mine ma intereseaza (si) sa am eu acum o solutie alternativa, preferabil extensibila. Nu visez sa ma debransez de la reteaua electrica sau de la gaz, dar as vrea sa ramana aceste retele o alternativa la energia pe care o pot obtine eu "gratuit". Sa simt ca am facut o afacere, chiar daca nu ies cu mult mai bine.

Mie mi-a placut ceea ce am vazut la cei de la www.solara.ro. Credeti-ma pe cuvant, nu incerc sa fac reclama gratuita. Am studiat numai materialele de pe site-ul lor, in special PDF-ul acesta: http://www.solara.ro/doc/bk-casasolara.pdf.

Totusi, inca nu am intrat in contact direct cu ei desi sunt in Cluj-Napoca, unde locuiesc si eu.
Dar oricum, m-ar interesa daca exista forumisti care au implementat cu succes vreun proiect asemanator si daca da, cum au iesit per ansamblu?

Adi

Tehnologiile se aplica deja, se aplica mereu, din ce in ce mai multe. Mai ales tarile nordice din Europa sunt lideri ai tehnologiile regenerabile. Si noi avem multe hidrocentale si vom mai construi. In plus, vom construi si parcul eolian in Dobrogea. Vezi topicul "Criza energetica, ce se poate pentru Romania". Exista multe firme care importa si in Romania instalatii de energii regenerabile. E una si la voi la Cluj, solara.ro, parca, iar in Oltenia energie-verde.ro.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Overmind

Tehnologiile foarte avansate se aplica, dar nu pe piata civila. De ce sa avem de acum procesoare la 100GHz cand putem avea doar de 3...iar la cele de 100 sa ajungem peste 30 de ani ? De ce sa ne dea cineva energie foarte ieftina cand se pot soace atatia bani din ea ? De ce sa putem stoca informatie aprope infinta, cand ne putem chiui cu discuri optice ? Daca s-ar lansa pe piata ultima tehnologie din toate domeniile, in 3 ani am avansa tehnologic 100. Bun...si apoi ce facem ? Aia care ne vand tehnologia respectiva ar vinde-o si apoi n-ar mai avea alta care sa ne-o vanda ulterior si n-ar putea face profit urias din vanzari. Cat timp lumea este bazata pe ban si pe profit oamenii de rand nu vor avea parte de tehnologie ultrasofisticata.
In plus fata de partea cu limitarea intentionata a acessului la tehnologie, se mai practica foarte bine si invarteala in jurul cozii. Voi exemplifica. Pe un PC 486, incarcam sistemul de operare in 4 secunde; puteam sa fac si editare si baze de date si administrare de retea. Pe un quad core, windows vista incarca in 30 de secunde. Sistemul poate sa faca acelasi lucru doar ca arata mai bine colorat. Exista un contraargument...cel ca avem grafica avansata... dar pana la urma cat ne ajuta asta in lucrul de zi cu zi ?
Va mai dau un exemplu si mai interesant: monitoarele. Un monitor CRT, de care din pacate nu mai gasim pe piata este net superior fata de un LCD. LCD-ul castiga doar la spatiul ocupat pe birou si la consum. Calitativ, LCD-ul este un dezastru total. Nu poate arata toata paleta de culori, are intaziere in raspuns, distributia de lumina este neuniforma, nu poate arata culoarea negru 000000. Distribuitorii evident ca s-au grabit sa retraga CRT-urile de pe piata. Ca atare, cele de diagonala mare au devenit aur pentru ca nu se mai gasesc niciunde, iar dezavantajul cel mare este ca pe LCD-uri nu se poate lucra cu editare grafica foarte avansata.
Acum va intreb: noi de fapt progresam sau regresam ?

HarapAlb

Citat din: Overmind din Decembrie 18, 2008, 10:44:51 AM
Tehnologiile foarte avansate se aplica, dar nu pe piata civila. De ce sa avem de acum procesoare la 100GHz cand putem avea doar de 3...iar la cele de 100 sa ajungem peste 30 de ani ?
Unde ai citit de procesoare la 100GHz ? Un asemenea procesor bazat pe semiconductori ar avea langa el o uzina intreaga: surse de alimentare, sisteme de racire... Crezi ai loc sa le bagi in casa pe toate?

Citat
In plus fata de partea cu limitarea intentionata a acessului la tehnologie, se mai practica foarte bine si invarteala in jurul cozii. Voi exemplifica. Pe un PC 486, incarcam sistemul de operare in 4 secunde; puteam sa fac si editare si baze de date si administrare de retea. Pe un quad core, windows vista incarca in 30 de secunde. Sistemul poate sa faca acelasi lucru doar ca arata mai bine colorat. Exista un contraargument...cel ca avem grafica avansata... dar pana la urma cat ne ajuta asta in lucrul de zi cu zi ?
In alea 30 de secunde incarci o groaza de drivere in comparatie cu sistemul de pe 486: usb, retea, firewire... Daca vrei neaparat, poti sa rula in continuare Win95/98 pe un Quad Core si ai sa vezi ca se incarca in mult mai putin de 4 secunde  :) ...

Citat
Va mai dau un exemplu si mai interesant: monitoarele. Un monitor CRT, de care din pacate nu mai gasim pe piata este net superior fata de un LCD. LCD-ul castiga doar la spatiul ocupat pe birou si la consum. Calitativ, LCD-ul este un dezastru total. Nu poate arata toata paleta de culori, are intaziere in raspuns, distributia de lumina este neuniforma, nu poate arata culoarea negru 000000. Distribuitorii evident ca s-au grabit sa retraga CRT-urile de pe piata. Ca atare, cele de diagonala mare au devenit aur pentru ca nu se mai gasesc niciunde, iar dezavantajul cel mare este ca pe LCD-uri nu se poate lucra cu editare grafica foarte avansata.
Pe mine nu ma intereseaza grafica avansata, editare garfica sau video, prin urmare prefer un LCD. Are consum mai mic si dupa 10 ore nu ma dor ochii.
Imi zici si mie cum lucrezi pe un monitor CRT langa un magnet de 1T ? Fiecare tehnologie are avantaje si dezavantaje. Se gasesc solutii si pentru editare grafica.

Prea vezi lucrurile in alb si negru, mai nuanteaza-le  :)

Overmind

Am dat exemplele ca sa sublinez ceva. Evident ca exista si alte situatii si avantaje. Totusi, revenind la exemplul cu vista.... din cele peste 100 de servicii ce ruleaza tot timpul il el, strictul necesar pentru functionare 100% corecta este de 15. Pentru ce exista celelalte ? Sistem de operare pe sistem hardware nou nu se poate sa folosim...pentru ca nu le lasa... microsoft. Probabil stiti de politica lor de a vinde orice notebook cu vista preinstalat si de intelegerile cu producatorii prin care se retrage suportul de drivere pentru XP. Progresul trebuia sa ne ajute sa ne facem treaba mai repede si mai eficient. Se pare ca totusi nu este cazul.

Cat depsre LCD... totul e cu dus si intors in ceea ce priveste efectele asupra ochilor. Anumite studii au spus exact contrariul, anume cum ca ar dauna mai mult pe termen lung decat CRT-urile, exact din motivul imposibilitatii redarii tutror culorilor percepute de ochiul uman. Eu personal nu am terminat cercetarea in acest sens si nu ma pronunt decisiv pana nu o termin.
Cu magnetul de 1T nu vad relevanta intrebarii. Asa si eu pot intreba cum lucrezi in desert cu un LCD pe care bate direct soarele sau pozitionat intr-un unghi necorespunzator. Ideea de baza era ca s-a inlocuit un produs bun si multifunctional cu unul inferior, dependent de multe conditii.

Procesorul la 100GHz l-am vazut efectiv in laboratorul unui fabricant consacrat (nu mentionez care pentru a nu face reclama) pe vremea cand cal mai puternic procesor de pe piata era de 1GHz. Problemele de consum si caldura nu sunt cum s-ar astepta pentru ca tehnologia de fabricatie este cu totul alta. Exista totusi alte probleme, anume cu izolarea de interferente, ceea ce la acea frecventa este mult mai dificl.  Cercetarile de tehnologie de frecvente de valoarea respectiva in acest moment nu mai sunt suportate prea mult pentru ca s-a ajuns la concluzia ca se poate face ceva mult mai eficient si anume paralelismul -  si mai mult, se poate face pe tehnologia deja implementata.

HarapAlb

#5
Citat din: Overmind din Decembrie 18, 2008, 02:35:58 PM
Totusi, revenind la exemplul cu vista.... din cele peste 100 de servicii ce ruleaza tot timpul il el, strictul necesar pentru functionare 100% corecta este de 15. Pentru ce exista celelalte ?
Poate nu stiai dar mai exista si alte sisteme de operare in afara de vista.

Citat
Cat depsre LCD... totul e cu dus si intors in ceea ce priveste efectele asupra ochilor. Anumite studii au spus exact contrariul, anume cum ca ar dauna mai mult pe termen lung decat CRT-urile, exact din motivul imposibilitatii redarii tutror culorilor percepute de ochiul uman.
Cati din utilizatorii fara nevoi speciale de CRT-uri se ingrijesc de reglajul culorilor ? Aproape nimeni.

Citat
Cu magnetul de 1T nu vad relevanta intrebarii.
Apropie un magnet de un CRT sa vezi ce curcubee obtii  ;D

Citat
Asa si eu pot intreba cum lucrezi in desert cu un LCD pe care bate direct soarele sau pozitionat intr-un unghi necorespunzator. Ideea de baza era ca s-a inlocuit un produs bun si multifunctional cu unul inferior, dependent de multe conditii.
La cata lumina e in desert e deranjatn si pentru un CRT, apoi e problema consumului. LCD-urile actuale au unghiuri de vizibilitate mult mai mari decat la inceput, deci se progreseaza.
Nu ma intereseaza o discutie pe tema CRT vs. LCD, ci doar am vrut sa-ti arat ca lucrurile sunt nuantate si afirmatii de genul "CRT e mai tare decat LCD" nu au sens pentru ca sunt multe criterii de evaluare.

Citat
Procesorul la 100GHz l-am vazut efectiv in laboratorul unui fabricant consacrat (nu mentionez care pentru a nu face reclama) pe vremea cand cal mai puternic procesor de pe piata era de 1GHz.
O fi mergand el la 100GHz, dar era stabil ? ce alte periferice avea nevoie ? Calculatorul nu e format numai din procesor.
N-am gasit nimic concret (comunicat oficial) despre procesorul respectiv. Se pare ca a fost realizat folosind GaAs, si n-am inteles daca chiar era un CPU, sau un procesor mai mic dedicat unui periferic (placa de retea.)

Adi

#6
Citat din: nano2k din Septembrie 09, 2008, 03:12:53 PM
De cativa ani incoace, parca stam pe buza unor descoperiri epocale, dar tot nu vedem niciuna din idei aplicate. Nu le vedem functionale.
Se discuta de fel si fel de tehnologii de obtinere si stocare eficienta si durabila a energiei, masini care merg cu apa, etc etc.
Este foarte bine, sper ca toate astea sa fie si adevarate. Cel putin daca sunt adevarate, probabil copiii nostri vor beneficia de ele. Repet, sper.

Nu doar se discuta, ci chiar se face. Dar progresele se fac cu pasi mici si siguri. Vor deveni eficiente peste vreo 5 ani, cand va creste pretul petrolului in mod exorbitant. Cineva va vrea sa faca bani atunci insa, trebuie sa se gandeasca si sa investeasca inca de acum. Vezi reducerea de 90% ce o face guvernul pentru cei ce isi iau panouri solare si urmareste asta la solara.ro. Si invita-i si sa ne sponsorizeze :)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Overmind

Nu, procesorul nu era stabil din cauza interferentelor. Tocmai din acest motiv nu s-a mai continuat foarte mult cercetarea pe acel tip de tehnologie.

Electron

Citat din: Overmind din Decembrie 19, 2008, 08:59:37 AM
Nu, procesorul nu era stabil din cauza interferentelor. Tocmai din acest motiv nu s-a mai continuat foarte mult cercetarea pe acel tip de tehnologie.
Adica nu s-a continuat, tocmai pentru ca era stabil? Sau cum?

e-
Don't believe everything you think.

Overmind


Electron

Cu atatea negatii in aceeasi propozitie, mi-e greu sa inteleg.
In fine, pana la urma concluzia este ca s-a oprit cercetarea din cauza dificultatilor tehnologice. Asa e?

e-
Don't believe everything you think.