Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre neutrino

Creat de Adi, Octombrie 16, 2008, 07:56:06 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

atanasu

@abc,
multumesc pentru raspuns.
Da la masa m-am referit, dar nu am gasit ca are masa zero ci ca este de pana la 10^6 ori mai usor decat electronul care deci nici el nu are masa zero.   Masa de repaos a electronului este de 9,109 382 15(45)×10-31 Kg, adica ar rezulta o masa pentru neutrino de ordinul a 10-36 kg.
Oricum daca ipoteza lui Bruno Pontecorvo din 1957(merita un Nobel) se confirma atunci neutrino are cu certitudine masa si se pare ca OPERA a confirmat teoria lui Pontecorvo.
Ramane deschisa intrebarea daca asta este cea mai mica valoare a mesei unei particule din Univers adica daca deci filozofic am putea vorbi de "atomul lui Democrit".
Asta este o intrebare si pentru fizicanul de la Manchester cu inclinatii filozofice,  si el un novice aici pe forum.

atanasu

Update : Uitasem de acest topic dar daca l-am regasit trebuie sa indic aici ca am creat un altul pe un fir propriu in care am cantarit neutrino-ul. Se gaseste la: https://forum.scientia.ro/index.php/topic,5229.0.html
si se intituleaza : Cat cantareste UNIVERSUL si cat cantareste cea mai usoara particula?