Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre neutrino

Creat de Adi, Octombrie 16, 2008, 07:56:06 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

Experimentul MINOS de la laboratorul american Fermilab a supus la un test teoria relativităţii cu ajutorul unui fascicul de neutrini. Acesta ar fi trebuit să prezinte mici anomalii în deplasarea sa dacă cumva există în Univers şi un nou câmp care ar viola principiul de bază al teoriei relativităţii, anume invarianţa Lorentz. Detectarea unui astfel de câmp ar avea implicaţii profunde asupra înţelegerii Big Bang-ului. Cum nici o pertubare nu a fost observată în mişcarea neutrinilor pe drumul lor de câteva sute de kilometri între Fermilab şi un detector din mina Soudan, înseamnă ori că un astfel de câmp nu există, ori este prea slab pentru a putea fi detectat cu tehnologia din prezent. Articolul a apărut în ediţia din 10 octombrie 2008 a prestigioasei reviste Physical Review Letters.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

miki triki

Salut,

Recunosc ca nu am nici cea mai vaga idee despre proprietatile acestor particule (cunostintele mele relevante se opresc la atomi :) si merg inspre molecule... ).
Si totusi am o intrebare care imi da ghionturi in urma citirii articolului.

Practic, in orice moment din timp, un numar mare de neutrino pot fi oriunde in spatiul in care traim (inclusiv in interiorul nostru; cel putin asa am inteles din articol).
Si acum intrebarea:

De unde stiu cercetatorii de la Fermilab ca particulele detectate in mina Soudan sunt cele care au plecat de la Tevatron?
Ma gandesc ca cele trimise de accelerator au anumite proprietati (masa, viteza etc.), dar simultan prin detectorul de particule mai trec alte cateva milioane de neutrino...
Si acum adevarata intrebare:

Cum stie detectorul sa deosebeasca acei neutrino trimisi de la Tevatron de cei care sunt cu treaba in zona din intamplare? (Luam in considerare si faptul ca interactiunea neutrinilor cu mediul este minima si deci detectorul trebuie sa fie foarte vigilent..., dar cat de vigilent?)

Multumesc,
Mihai

P.S.: As avea o sugestie in privinta scrisului articolelor... Fa un "replace all" dupa ce scrii un articol la "in un" cu "intr-un" si la "in o" cu "intr-o". Mi se schimonosesc neu(tr)ronii de fiecare data cand citesc "in un" si "in o"... :) Multumesc.

Adi

Salut Miki si bine ai venit!

Citat din: miki triki din Octombrie 16, 2008, 12:37:02 PM
Recunosc ca nu am nici cea mai vaga idee despre proprietatile acestor particule (cunostintele mele relevante se opresc la atomi :) si merg inspre molecule... ).
Si totusi am o intrebare care imi da ghionturi in urma citirii articolului.

Asteptam cu drag intrebari mereu.

Citat din: miki triki din Octombrie 16, 2008, 12:37:02 PM
Practic, in orice moment din timp, un numar mare de neutrino pot fi oriunde in spatiul in care traim (inclusiv in interiorul nostru; cel putin asa am inteles din articol).

Da, asa este, dar atentie, nu stau in spatiu, ci merg aproape cu viteza luminii, deci vin unii si pleaca altii, dar in medie, numarul lor e foarte mare.


Citat din: miki triki din Octombrie 16, 2008, 12:37:02 PM
Si acum intrebarea:
De unde stiu cercetatorii de la Fermilab ca particulele detectate in mina Soudan sunt cele care au plecat de la Tevatron?
Ma gandesc ca cele trimise de accelerator au anumite proprietati (masa, viteza etc.), dar simultan prin detectorul de particule mai trec alte cateva milioane de neutrino...

Excelenta intrebare. Am o banuiala, dar trebuie sa ma documentez sa iti raspund zigur. Banuiala mea zice ca neutrinii astia vin in fascicule, fiecare la un moment de timp foarte precis. Asadar se face o "fotografie" a detectorului din mina din Soudan de fiecare data cand se stie ca trebuie sa primeasca un fascicul de neutrini de la Fermilab. Neutrinii interactioneaza asa de putin cu materia, incat trebuie sa fie foate multi si detectorul foarte dens pentru a "vedea" cativa neutrini pe zi. In plus, neutrinii vin si din o anume directie, de la Fermilab si nu din directia de la Soare. Nu sunt sigur daca chiar pot sa identifice directia particulei incidente din calcule, stiind directia particulelor finale. Dar ce ti-am descris mai sus stiu ca se face de exemplu la experimentele de la Tevatron pentru a deosebi evenimentele create in urma coliziunilor proton-proton de particulele cosmice care trec mereu prin detector ...

Citat din: miki triki din Octombrie 16, 2008, 12:37:02 PM
Si acum adevarata intrebare:

Cum stie detectorul sa deosebeasca acei neutrino trimisi de la Tevatron de cei care sunt cu treaba in zona din intamplare? (Luam in considerare si faptul ca interactiunea neutrinilor cu mediul este minima si deci detectorul trebuie sa fie foarte vigilent..., dar cat de vigilent?)

Sper ca am raspuns mai sus ...

Citat din: miki triki din Octombrie 16, 2008, 12:37:02 PM
Multumesc,
Mihai

Cu mare placere, Mihai, bine ai venit pe forum si te mai asteptam cu intrebari sau cu comentarii, mai ales la aceasta discutie, dar si la altele.
P.S.: As avea o sugestie in privinta scrisului articolelor... Fa un "replace all" dupa ce scrii un articol la "in un" cu "intr-un" si la "in o" cu "intr-o". Mi se schimonosesc neu(tr)ronii de fiecare data cand citesc "in un" si "in o"... :) Multumesc.
[/quote]
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

miki triki

Multumesc pentru raspuns... Ma simt putin mai luminat... :)


Adi

Ma bucur ca a ajutat, nu ezita sa mai revii cu intrebari, comentarii sau sugestii. Apropo, daca stii o firma care ar aduce reclame la noi pe site, oferim comision de 30% pt prima luna si 10% pentru urmatoarele. Asta ca un offtopic. Incerc sa spun la toata lumea, pentru a gasi si a putea recompensa voluntarii care scriu stiri, pentru ca siteul nostru sa creasca si mai mult.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

miki triki

Din pacate nu ma invart in lumea afacerilor..., dar tot offtopic... in cazul in care aveti nevoie de un programator web va stau la dispozitie.
Programator, nu designer... Partea artistica nu s-a dezvoltat prea bine, dar pot da sugestii practice. In trecutul meu "zbuciumat" am acumulat ceva experienta de programare web.

Adi

Avem nevoie de ajutor la proiectele noastre pe PHP si Flash. Stii din astea?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

miki triki

PHP, baze de date etc.. Cu Flashu' mai putin.

Virgil

   Cum si-au dat seama, ca neutrinii in drumul lor de la Soare spre Pamant se pot transforma din unul in altul?

Adi

#9
Citat din: Virgil din Octombrie 19, 2008, 08:53:06 PM
Cum si-au dat seama, ca neutrinii in drumul lor de la Soare spre Pamant se pot transforma din unul in altul?

Intai, oamenii au calculat cat de multi neutrini ar trebui sa primim de la Soare si au masuarat cati primim pe Pamant. Si primeam mai putini (parca jumatate). Unde au disparut neutrinii? Asigurandu-se ca experimentul era solid si neutrinii nu erau scapati cumva de detector fara sa fie observati, s-a emis ipoteza ca poate se schimba din o specie de neutrini in alta, ceea ce este echivalent cu neutrinii a avea masa.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

sceptic

Adi, fluxul de neutrini provenit de la soare e format dintr-un numar imens de particule de acest gen (se estimeaza ca intr-o secunda, prin degetul unui om trec cca 3 mld. de neutrini), iar detectoarele noastre reusesc sa "vada" doar cativa neutrini pe zi. Cum reusesc cercetatorii sa realizeze calcule cat mai exacte in aceste conditii? Imi dau seama ca raspunsul ar presupune o abordare foarte "tehnica" a problemei, dar te-as ruga sa incerci sa formulezi in asa fel incat sa fie cat mai usor de inteles.

Adi

Buna intrebare, Sceptic, incerc sa explic sa fie usor de inteles. Nu e nevoie ca toti neutrinii de la Soare sa fie detectati pentru a se stii cati neutrini au fost emisi de Soare. S-a masurat in multe experimente probabilitea de interactie a neutrinilor cu materia, deci in noul detector aceasta se stie si de aici oaemnii de stiinta pot sa deduca ca daca au detectat 2 neutrini, de fapt cum probabilitea e atata, atunci numarul de neutrini emis e atata. Sau invers, daca modelele de pe Soare prezic emisia atator neutrini, atunci stiind probabilitatea lor de interactie cu materia, in detector ar trebui sa se vada atatia, dar in realitate se vedeau mai putini.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

HarapAlb

Citat din: sceptic din Octombrie 21, 2008, 01:33:01 PM
Cum reusesc cercetatorii sa realizeze calcule cat mai exacte in aceste conditii? Imi dau seama ca raspunsul ar presupune o abordare foarte "tehnica" a problemei, dar te-as ruga sa incerci sa formulezi in asa fel incat sa fie cat mai usor de inteles.

sceptic, ai vizionat documentarul de la BBC-Horizon Project Poltergeist - Missing neutrinos ?
Este povestea celor care au detectat neutrinii solari.

ionut

#13
Citat din: sceptic din Octombrie 21, 2008, 01:33:01 PM
Adi, fluxul de neutrini provenit de la soare e format dintr-un numar imens de particule de acest gen (se estimeaza ca intr-o secunda, prin degetul unui om trec cca 3 mld. de neutrini), iar detectoarele noastre reusesc sa "vada" doar cativa neutrini pe zi. Cum reusesc cercetatorii sa realizeze calcule cat mai exacte in aceste conditii? Imi dau seama ca raspunsul ar presupune o abordare foarte "tehnica" a problemei, dar te-as ruga sa incerci sa formulezi in asa fel incat sa fie cat mai usor de inteles.
Buna,
   Sa stii ca banuiala ta este adevarata. Calculele referitoare la neutrini sunt departe de a fi foarte exacte si asta este tocmai din cauza lipsei unei statistici bune datorita probabilitatii lor foarte mici de interactie cu materia. De obicei o probabilitate mica de avea un eveniment interesant intr-un experiment este echivalent cu un zgomot mare. Zgomotul este totalitatea evenimentelor neinteresante care pot masca semnalul "interesant". Din cauza asta experimentele de genul asta se fac la multe sute de metri sau chiar 2-3 kilometri sub Pamant (in mine parasite de obicei) pentru a minimiza zgomotul. Si asa, la o rata de cateva evenimente pe zi, zgomotul din diverse dezintegrari ale elementelor din jur este important.
    Deviez un pic de la subiect ca sa fac o mica comparatie intre fluxul de neutrini de la Soare (ca tot s-au dat cateva cifre aici) si fluxul de neutrini proveniti de la transformarea violenta(exploziva) a unei stele in supernova. Prin anii '80 (1987 daca nu ma insel) 2 experimente bazate pe masurarea fluxurilor de neutrini (unul in Japonia - Kamiokande si unul in SUA cred) au masurat in coincidenta pe perioada a catorva minute cateva zeci de neutrini. Evenimentul asta a fost corelat de astrofizicieni cu explozia unei supernove (imi pare rau ca nu pot sa ii dau numele/indicativul) observata in aceeasi perioada in galaxia noastra. Deci avand in vedere ca de la Soare se masoara cativa neutrini pe zi iar din explozia supernovei, aflata probabil la multe zeci/sute de ani lumina, s-au masurat cateva zeci de neutrini intr-un interval de ordinul minutelor va puteti imagina cata energie se elibereaza intr-un asemenea eveniment astrofizic.

Adi

Frumoase completari, Ionut si HarapAlb.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro