Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

In sfarsit

Creat de silvi, Octombrie 13, 2008, 11:40:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

chimistul

Salut!

La un moment dat am vazut un post al lui Decebal apoi subit a disparut. Oricum, ai aici niste date luate d epe un site. Cred ca sunt bune procentele:

CitatThe Composition of the Earth's Crust. Experiments have proven that 98% of the crust is composed of 8 elements and the rest of the 90 elements compose the remaining 2% of the crust. Even in the 2% portion, only one dozen elements predominate.

The major elements of the Earth's crust (percentage)

Serial No. Elements Percentage
1. Oxygen 46.60
2. Silicon 27.72
3. Aluminium 8.13
4. Iron 5.00
5. Calcium 3.63
6. Sodium 2.83
7. Potassium 2.59
8. Magnesium 2.09
98.59

Dupa cum se vede 46% este oxigen deci avem tot drepul s apresupunem ca la inceput era in aer apoi aoxidat metalele ( fier, aluminiu, sodiu magneziu, etc)

Fiindca sodiu si potasiu recationeaza spontan cu oxigenul si dau baze puternice. Care in urma unor reactii rezulta saruri. Fiindca exista atata clor in sarea de pe pamant ma gandesc ca si acesta era un element abundent in atmosfera. Conform modelului prezentat mai sus poti s avezi cum a putut fi absorbit. Apoi toata supa asta a ajuns la un ph mai neutru si la multe substante care au scos din circuit acizii si bazele. De ex dioxidul de siliciu adica nisipul cuartul etc. Foarte stabil. Sau calcarul. Fiindca avem o gramada de munti calcarosi ma gandesc ca initial procentul de CO2 din atmosfera era foarte mare. Dizolvat in apa  a reactionat cu calciul si apoi s-a depus. Si tot asa cu alte elemente. Eu zic ca e plauzibil si foarte probabil ca apa sa fi aparut pe pamant prin mai multe metode.