Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

in legatura cu fostul subiect despre Energia atomica

Creat de cipi604, Ianuarie 17, 2008, 12:19:55 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

cipi604

avand in vedere ca (pina la dovedirea contrariului) sunt paranoic, am sters subiectul.
regret faptul ca mi-am consumat timp pretios sa va ajut.
multa bafta

HarapAlb

#1
Bine.


Avusesem intentia sa postez niste observatii/comentarii la postarile tale insa cand am vazut tonul tau, sincer, mi-a pierit cheful. Poti continua discutia pe alte forumuri, de exemplu aici: http://www.roportal.ro/discutii/ftopic30103.html


Citat din: cipi604 din Ianuarie 17, 2008, 12:19:55 AM
avand in vedere ca (pina la dovedirea contrariului) sunt paranoic, am sters subiectul.
regret faptul ca mi-am consumat timp pretios sa va ajut.
multa bafta

Dupa cel de-al doilea mesaj al tau era clar ca avem de-a face cu un monolog, ori nu asta este scopul forumului. Tu nu te-ai indurat sa-ti folosesti timpul pretios pentru a explica macar ce inseamna LWR, sau macar vreo referinta sa fi dat.



pentru administratori: ce fel de forum este asta unde utilizatorii inchid si sterg subiecte? cu ce drept sterg ei postarile altora ?

cipi604

#2
Ti se parea atat de interesant mesajul tau cand ma faceai paranoic? ... trebuia pastrat pt posteritate zic eu ;)
si tocmai fiindca discutia decurgea spre un monolog dus de un paranoic ... nu ai pierdut nimic important, asa ca de ce te zbati ca pestele pe uscat?!
Nu am explicat ce inseamna acronimul LWR , adevarat, dar am incercat in zadar sa explic alte lucruri esentiale societatii in care tu te zbati ca pestele pe uscat... si nu trebuie sa ma iei serios, sunt doar paranoic.
Daca eram prin 1400 ma ardeai de viu pe rug... zic eu.
De astazi nu-mi mai bat capul cu romani in ce priveste lucruri cu adevarat importante... sunt altii prin lume care nu ma considera paranoic, ci doar foarte documentat in acest aspect. Iar tu in schimb imi dai un forum subnutrit unde sa dezbat problema, cu alti romani care abia se trezesc la realitate.
Pina una alta, ai ratat ocazia sa afli lucruri interesante. M-am retras iar din discutie, si-mi cer scuze ca am sters tot subiectul... parca devenise interesant sa iei peste picior un paranoic, romanule.

P.S. Sa-mi scrii cand o sa te prinzi (vreodata) despre ce vorbeam.

Adi

Cipi, nu trebuie sa te superi pe noi daca nu ne conving argumentele tale. Scopul este de a ne informa, nu de a ne convinge. Nu sunt de acord cu faptul ca ai sters ceea ce ai scris. Era bun scris, linkuri bune, le studiam atent cand aveam timp. Dar tu ai decis sa stergi, pe motiv ca daca tot nu avem nevoie de explicatiile tale, macar sa nu le mai avem deloc. Intre timp si HarapAlb iti raspunsese si a pus timp si efort sa scrie, asa a disparut si ce a scris si el. Ca administrator, o sa ma uit cum sa pot schimba ca oameni sa nu poata sterge subiecte de discutie.

Sa pastram un ton civilizat in discutiile noatre, sa discutam idei si nu persoane.
Adi
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cipi604

#4
Puteti sa fiti de acord sau nu, e irelevant. La fel de irelevant este si daca intelegeti sau nu.
Ce am facut eu nu era sa va conving de ceva,sau sa cadem de acord , ci sa va arat realitatea. Nu era vorba de o teorie, adica nu ai ce sa dezbati. Cel mult noile tehnologii la care visati toti,puteati sa le dezbateti.Eu le-am dezbatut demult , constant, si inca le dezbat cu super-ingineri demult afundati complet in acest subiect si n-am ajuns la nici un rezultat pozitiv.Drept dovada nici nu avem alternative reale azi.

Revenind, era vorba de situatia actuala. Daca nu o puteti imbratisa ca vi se pare prea gri, asta nu o va schimba cu nimic. Daca ignori o problema ea nu inceteaza sa existe, mai mult de atat, voi in situatia in care un total necunoscut 'paranoic' va ajuta cu un ocean de detalii despre acest fenomen, cautati sa-l demontati si sa-l huliti, in loc sa-i verificati cifrele.Am fost cel mult "interesant", povestindu-va defapt despre un colosal subiect al vietii voastre, si anume sfarsitul erei hidrocarburilor.Atat de colosal ca s-ar putea sa fie motivul din cauza caruia sa va pierdeti viata prematur.
De aceea s-a si ajuns in situatia asta, toti credeti ca cei care prezinta problema asta total neoptimista sunt paranoici (sau comunisti). Cand o sa dati nas in nas cu realitatea, foarte curand (adi taierea fondurilor iti spune ceva?), o sa va reamintiti, probabil, de discutia asta... si cat de ignoranti ati putut sa fiti si sunteti in continuare.
In consecinta am renuntat si renunt la a mai discuta cu romani, am pe altii care sunt sceptici in orice si inca deschisi la minte complet cat sa nu fie super-optimisti "din inertie" si fara ca defapt sa aiba macar un crampei de informatie asupra ce inseamna o civilizatie fara hidrocarburi.
Va trebuie ani de zile de studii ca sa va dezghetati, ani pe care nu-i mai aveti in primul rand, si in al doilea rand, sa aveti si capacitatea de a intelege cum si de ce functioneaza o industrie-civilizatie bazata pe hidrocarburi in proportie de 99%. NEINTERESANT NU?!

http://www.lifeaftertheoilcrash.net articol scris de alt paranoic desigur pe un site care nu e deloc pompos, fiind paranoic si neinteresant.

http://www.princeton.edu/hubbert/current-events.html asta este .edu, alti paranoici la princeton (nu stiu cum se scrie princeton in romana sau daca e cu majuscula la inceput, si fiind paranoic il las asa)... neinteresant.

Adi imi pare rau da nu mai pot, mi s-a acrit ... crede-ma pe cuvant. Ma distrez cat mai dureaza societatea asta... renunt la forumuri papa

Sa nu va grabiti ca mai e timp "destul"!
:-*
Party on! (distrati-va in continuare, in romana)

T1000_Android

Cipi,

Daca stii asa bine romaneste inseamna ca esti roman!
De ce iti dispretuiesti asa propria tara?

Adi

Cipi, distreaza-te, ia-ti casa aia sa am si eu unde si la cine sa trag daca vin vremuri grele pe neasteptate. Intre timp, eu lucrez la popularizarea stiintei, ca si cum omenirea ar trai vesnic ... Live like you die tomorrow and study as you live forever. Eu asta fac ...

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro