Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Curiozitati din lumea stiintei

Creat de Osmiumbin, Octombrie 10, 2008, 03:44:20 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Coesite

Ok, acum am inteles faza cu cercul ~ dreapta, eu ma gandeam la un disc si de aia dadea cu virgula.  :P

Merci Osmiumbin acum am inteles si cu nivelele.

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Osmiumbin


Coesite

Daca iti place asa mult sa explici eu mai pot spune o data ca nu am inteles  :D

sumalan dorin

Bună seara.

Aş dori să completez acest topic cu noi informaţii din domeniul ştiinţei,unele dintre ele sunt sau au fost folosite şi de magicieni,astfel că de acum înainte vom şti care e procesul unei "minuni" facută de un magician.Ar fi foarte fain ca unele dintre informaţii să fie făcute într-un program special de animaţie şi să  fie promovat prin şcoli ,astfel încât elevilor să le fie trezită curiozitatea ştiinţifică,pe baza "minunilor" făcute de magicieni ,precum şi procesul "minunii" respective,poate astfel orele de chimie sau fizică   şi de ce nu şi de matematică ar fi mai interesante şi ar trezi un interes nebănuit în elevi.

Astfel: Gheaţa care...arde!  Pe o tavă metalică aduceţi gheaţă bloc,sau mai multe cuburi.Spre convingere ,puteţi oferi o bucăţică celor din jur.Apoi aprindeţi un chibrit,faceţi pe deasupra tăvii câteva "pase magico-magnetice" şi apropiaţi flacăra de suprafaţa gheţei:aceasta...va lua foc şi va arde cu flacără ...fumegândă! Cum este posibil aşa ceva? Cu ajutorul unei reacţii banale.Pe tavă sub gheaţă ,s-a presărat ,cu puţin timp mai înainte de a o prezenta,carbid( în bucăţele) din acel folosit la aparatele de sudură.Apa rezultată din topirea gheţei va intra în reacţie cu carbitul formând acetilina-un gaz combustibil.Stropind cu apă,acceleraţi reacţia şi flacăra se înţeteşte.Se mai poate şi altfel,în loc de carbid ,turnaţi în jurul gheţei 50 ml de aclcool etilic concentrat,sau spirt medical ,care va arde cu o flacără albăstruie,în acest caz scamatoria să fie făcută la lumina slabă a unei lumînări sau chiar pe întuneric.

Cerneală din apă Prezentaţi prietenilor o sticlă albă ,mare şi goală,apoi o sticlă asemănătoare plină cu apă.Fără nicio preparaţie,făcând doar nelipsitele "pase magice" cu mâna ori rostind o formulă de tipul "abracadrabra!",turnaţi încet apa din sticla plină pînă în cea goală ,dar -minune! formula "magică" îşi dovedeşte puterea: apa limpede se transformă,în văzul tuturor,direct în cerneală albastră! Efectul scamatoriei este garantat. apa limpede se transformă,în văzul tuturor,direct în cerneală albastră! Efectul scamatoriei este garantat .Cum este posibil aşa ceva?  Prima sticlă ,cea goală ,avea de fapt pe fund şi pe pereţi puţină soluţie concentrată de ferocianură de potasiu ,în timp ce apa din cealaltă sticlă nu era chiar apă,ci o soluţie diluată de sulfat de fier ( calaican),care este aproape incoloră,aşa că - de la puţină distanţă-trece uşor dreptm apă limpede.Din combinarea celor două substanţe rezultă un colorant albastru-aşa numitul albastru de Berlin-care se transformă imediat şi spectaculos.


Probabil sunt şi alte scamatori mult mai complexe ,dar cu cât "minunea" e mai interesantă cu atât ea cere să fie cunoscută de toată lumea ca să numai fie considerată "magică".