Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Curiozitati din lumea stiintei

Creat de Osmiumbin, Octombrie 10, 2008, 03:44:20 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Sper ca Osm sa iti poata raspunde, caci am stat vreo o ora cu el acum vreo doua zile sa ii explic cum iti poti imagina dimensiunile suplimentare. Acum o sa il vedem cat de bine a inteles. Si se intelege si mai bine in procesul de a iti explica tie. Asadar, iti multumesc mult pentru intrebare, Coesite!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Osmiumbin

Ah, eram sigur ca asta o sa spui  :-\
Hai sa vedem ce iese...
Coesite, iti dau un exemplu simplu. Imagineaza-ti un acrobatic care merge pe o sfoara. In mana are o prajina pentru balans. Acum acel acrobatic nu poate merge decat inainte si inapoi pe sfoara respectiva. Deci intr-o singura dimensiune. Acum imagineaz-ti o furnica care poate merge si pe sfoara, odata cu acrobaticul si in jurul sforii, deci intr-o alta dimensiune, totalizand practic 2 dimensiuni, sau mai bine zis, cu una in plus fata de acrobatic. Asa iti poti inchipui dimensiunea a 4-a!

Acum sa mai explic ceva. Teoria corzilor (stringurilor) care este un candidat foarte bun la TOE explica lumea (universul) in care traim, nu in 3 ci in 11 dimensiuni! Da, sa nu ti se para aiurea si am sa iti explic cum pot!  :)
Deci avem 3 dimeniuni spatiale, normale, si una temporala, deci 4 in total. De unde sunt cele 7 in plus?
Fiecare dimensiune este microscopica, si este o bucla a spatiu-timpului. Dimensiunea lor este atat de mica incat nu se poate percepe insa se crede in existenta lor. Pot fi peste tot in jurul nostru, "si mai aproape decat hainele de pe noi" ca sa ma exprim ca un fizician de la TV. Deci sunt dimensiuni foarte mici si inchise in ele, cum este cazul de mai sus cu furnica si sfoara!
Sper ca m-ai inteles  ;)
Daca nu, rog pe maestrul Adi sa explice  ;D

Adi

Osm, ai explicat foarte bine. Insa judecatorul suprem este Coesite. Daca a inteles, felicitari. Daca nu, reformulezi in alt fel pana cand intelege.

O mica precizare. Exemplul cu omul pe frangie si cu furnica pe franghie iti arata cum poti sa iti inchipui o dimensiunie suplimentara a spatiului pe langa o dimensiune obisnuita a spatiului. In acest mod, ar putea fi si dimensiuni suplimentare ale spatiului pe langa cele trei dimensiuni obisnuite ale spatiului.

Daca cumva inca nu e clar, Osm stie sa iti explice si un exemplu de doua dimensiuni suplimentare pe langa doua dimensiuni reale. Nu e asa, Osm?:)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Osmiumbin

#18
Citat din: Adi din Octombrie 13, 2008, 09:34:42 PM
Daca cumva inca nu e clar, Osm stie sa iti explice si un exemplu de doua dimensiuni suplimentare pe langa doua dimensiuni reale. Nu e asa, Osm?:)

Poate, insa nu acum ca sunt si eu obosit dupa o zi lunga de alergat... iti place sa ma pui la incercari grele!  ;D Sa vedem daca a inteles coesite  ::)

Adi

Da, sa raspunda intai Coesite si apoi poti explica cu 2D+2D alta data ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Osmiumbin

Citat din: Coesite din Octombrie 13, 2008, 08:48:04 PM
Foarte tare!

Eu mi-o imaginez tot ca o sfera... am un feeling ca isi pastreaza forma, e corect ?

Din cate am inteles eu da, isi pastreaza forma in cele 3 dimensiuni. Dar pentru a se misca intr-o alta dimensiune trebuie sa fie foarte mica, undeva de dimensiunea planck! Sper sa nu ma insel.

Coesite

People, e una de la ati explica n dimensiuni spatiale si e alata n a vizualiza echivalentul unui cub de exemplu in 4D.

Asta era problema mea, si este problema mea, eu nu imi pot imagina corpuri in mai mult de 3 dimensiuni.

Ma descurs perfect in una, doua si trei dimensiuni spatiale, de la a patra ma pierd, nu in calcule si in a intelege ce este o a patra dimensiune ci in a-mi imagina obiecte.

Cred ca e si vina mea pt ca nu am formulat bine nelamurirea mea.

Merci pt explicatie oricum!

ps: Am o vaga idee ce sunt stringurile, am citit si eu carti din alea de popularizare ale fizicii cuantice scrise de Stephen Hawking.
Scuze ca mai mananc litere, dar mi-am schimbat tastatura si pana ma obinuiesc :">...

Coesite

Iar faza cu sfera ...

Avem un patrat in 2D, un cub in 3D, si un tessaract in 4D.
La sfera imi imaginez ca arata tot ca o sfera in 4D, pentru ca nu are unghiui si nici laturi ... ma rog asta e logica mea, nu stiu cum sa explic mai bine de atat.

Osmiumbin

Citat din: Coesite din Octombrie 13, 2008, 10:05:36 PM
People, e una de la ati explica n dimensiuni spatiale si e alata n a vizualiza echivalentul unui cub de exemplu in 4D.

Asta era problema mea, si este problema mea, eu nu imi pot imagina corpuri in mai mult de 3 dimensiuni.

Ma descurs perfect in una, doua si trei dimensiuni spatiale, de la a patra ma pierd, nu in calcule si in a intelege ce este o a patra dimensiune ci in a-mi imagina obiecte.

Cred ca e si vina mea pt ca nu am formulat bine nelamurirea mea.

Merci pt explicatie oricum!

ps: Am o vaga idee ce sunt stringurile, am citit si eu carti din alea de popularizare ale fizicii cuantice scrise de Stephen Hawking.
Scuze ca mai mananc litere, dar mi-am schimbat tastatura si pana ma obinuiesc :">...

Pai nici nu trebuie sa iti imaginezi mai mult de 3 dimensiuni! Trebuie sa intelegi analogia!

Acum adaug o chestie.
Uite iti spun eu cum arata dimensiunea 4!
Einstein a spus ca spatiu-timpul este o a patra dimensiune. Adica tu cand te misti pe axele x, y si z, te mai misti si in timp.

Osmiumbin

#24
Citat din: Coesite din Octombrie 13, 2008, 10:07:25 PM
Iar faza cu sfera ...

Avem un patrat in 2D, un cub in 3D, si un tessaract in 4D.
La sfera imi imaginez ca arata tot ca o sfera in 4D, pentru ca nu are unghiui si nici laturi ... ma rog asta e logica mea, nu stiu cum sa explic mai bine de atat.

tessaract? Nu am auzit!  :(

Pai cubul are laturi dar o sfera poate arata in 4D ca un oval 3D, desi in dimensiunile noastre este tot o sfera. Asta iti spusei ca sa vezi ca si sfera este deformabila. Dar, repet, nu cred ca isi schimba forma.
Mai bine lasa

Coesite

Era o curiozitate a mea, cum adica nu trebuie sa imi imaginez?! Nu mai fi asa drastic, nu e bine!

Parerea mea proprie, o mai fi zis-o cineva, nici nu am aprofundat ca sa fiu sincera, este ca daca nu ai miscare nu ai timp. Daca tot universul ar fi la zero absolut nu ai avea notiunea de timp. Parerea mea!

Acuma revenind la sfera in a patra dimensiune, stie cineva daca am dreptate? Daca proiectia unei sfere 4D in 3D arata tot ca o sfera?


Nu stii ce e un tessaract? Trist, ar trebuii sa stii daca tot imi vorbesti de dimensiuni: http://en.wikipedia.org/wiki/Hypercube

Coesite

Nu am vrut sa te jignesc, asa vorbesc eu, sa nu o iei ca pe un atac la persoana pt ca nu este.
Ca sa ne intelegem :P, asa vb eu  :D

Osmiumbin

#27
Mda, speculatii, nu cred ca se stie cum arata in realitate. Este o teorie!
Nu ma supar  ;)
Din moment ce nu a fost identificata o alta dimeniune (se incearca asa ceva la LHC desi predictiile fizicienilor de acolo sunt 0,01/10, iar a mea este de 10-100/10  ;D ) nu are cum sa se stie cum arata. Si totusi am spus ca extradimensiunile sunt foarte mici, microscopice, daca se vor descoperi, totul este teorie.

Coesite

Eu cred ca se poate calcula, asa cum eu pot sa proiectez o retea 2D in una 3D sigur se poate proiecta in n dimensiuni.

Osmiumbin

Citat din: Coesite din Octombrie 13, 2008, 10:21:49 PM
Eu cred ca se poate calcula, asa cum eu pot sa proiectez o retea 2D in una 3D sigur se poate proiecta in n dimensiuni.
De acord, insa repet consideratia mea ca nu se cunoaste cum, desi teoretic ar fi posibil!