Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ce este de fapt Teoria M?

Creat de b12mihai, Octombrie 09, 2008, 09:38:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

b12mihai

http://ro.wikipedia.org/wiki/Teoria_M  -- am gasit mai demult acest articol si nu am inteles mai nimic.

Intrebarea mea este urmatoarea: ce vrea sa spuna ca nu sunt 4 dimensiuni, ci 11 si la ce se refera mai exact teoria stringurilor ? Si care ar fi rezultatul acestei teorii M , ce incearca ea sa explice/sa demonstreze ?

Multumesc anticipat.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

#1
Teoria corzilor pleaca de la o ipoteza cum ca particulele elementare de fapt nu ar fi puncte (deci de dimensiune zero) ci mici corzi (deci de dimensiune unu). In loc sa descrii Universul prin vreo 20 de particule elementare care compun tot ce ne inconjoara, l-ai descrie atunci prin o singura chestie "coarda", care vibrand la diferite frecvente are energii diferite si atunci mase diferite si atunci reprezinta diferite particule elementare.

Teoria corzilor este cel mai bun candidat pe care il avem pentru o teorie a totului, totusi este departe de a ajunge la idealul acesta (adica o teorie care sa uneasca cele doua mari teorii ale fizicii: relativitatea si cuantica).

Teoria corzilor prezice existenta unor dimensiuni suplimentare. De asemenea, vezi filmele Universul Elegant si citeste cartea Universul Elegant de Brian Green, pe care o gasesti si in romana la Librarie.net.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Sfinxul

Citat din: gothik12 din Octombrie 09, 2008, 09:38:54 PM
http://ro.wikipedia.org/wiki/Teoria_M  -- am gasit mai demult acest articol si nu am inteles mai nimic.

Intrebarea mea este urmatoarea: ce vrea sa spuna ca nu sunt 4 dimensiuni, ci 11 si la ce se refera mai exact teoria stringurilor ? Si care ar fi rezultatul acestei teorii M , ce incearca ea sa explice/sa demonstreze ?

Multumesc anticipat.
Asa se iau premiile Nobel!Tot felul de aberatii!
Teoria Creatiei:
Exista un Spatiu Absolut cu trei dimensiuni si un Timp Absolut.Spatiul Absolut contine un anumit numar de Spatii Spirituale concentrice fiecare cu cate trei dimensiuni si acelasi Timp Absolut cu ale Spatiului Absolut.Fiecare Spatiu Spiritual contine o infinitate de spatii fizice relative fiecare cu trei dimensiuni si un timp relativ.Unii zic ca ar fi 9 Spatii Spirituale avand acelasi centru denumit Centrul Spatiului Absolut de unde Forta Absoluta - Dumnezeu - sustine si coordoneaza Spatiul Absolut!
Demonstrati stiintific ca nu este asa!

nano2k

Citat din: Sfinxul din Octombrie 10, 2008, 02:14:32 PM
Citat din: gothik12 din Octombrie 09, 2008, 09:38:54 PM
http://ro.wikipedia.org/wiki/Teoria_M  -- am gasit mai demult acest articol si nu am inteles mai nimic.

Intrebarea mea este urmatoarea: ce vrea sa spuna ca nu sunt 4 dimensiuni, ci 11 si la ce se refera mai exact teoria stringurilor ? Si care ar fi rezultatul acestei teorii M , ce incearca ea sa explice/sa demonstreze ?

Multumesc anticipat.
Asa se iau premiile Nobel!Tot felul de aberatii!
Teoria Creatiei:
Exista un Spatiu Absolut cu trei dimensiuni si un Timp Absolut.Spatiul Absolut contine un anumit numar de Spatii Spirituale concentrice fiecare cu cate trei dimensiuni si acelasi Timp Absolut cu ale Spatiului Absolut.Fiecare Spatiu Spiritual contine o infinitate de spatii fizice relative fiecare cu trei dimensiuni si un timp relativ.Unii zic ca ar fi 9 Spatii Spirituale avand acelasi centru denumit Centrul Spatiului Absolut de unde Forta Absoluta - Dumnezeu - sustine si coordoneaza Spatiul Absolut!
Demonstrati stiintific ca nu este asa!

Demonstreaza tu ca e asa.

nano2k

Citat din: Sfinxul din Octombrie 10, 2008, 02:14:32 PM
Asa se iau premiile Nobel!Tot felul de aberatii!
Teoria Creatiei:
Exista un Spatiu Absolut cu trei dimensiuni si un Timp Absolut.Spatiul Absolut contine un anumit numar de Spatii Spirituale concentrice fiecare cu cate trei dimensiuni si acelasi Timp Absolut cu ale Spatiului Absolut.Fiecare Spatiu Spiritual contine o infinitate de spatii fizice relative fiecare cu trei dimensiuni si un timp relativ.Unii zic ca ar fi 9 Spatii Spirituale avand acelasi centru denumit Centrul Spatiului Absolut de unde Forta Absoluta - Dumnezeu - sustine si coordoneaza Spatiul Absolut!
Demonstrati stiintific ca nu este asa!

PS: Nu ma pune sa debitez si eu tot felul de "teorii" imposibil de verificat la care sa mai adaug si ceea ce mai zic unii si altii si apoi sa te pun sa demonstrezi ca nu e asa.

Nu suntem chiar prostii tai sa iti demonstram sau sa-ti infirmam visele.
Sincer m-a enervat postarea ta aroganta, fapt pentru care nu mai adaug nimic dar te invit sa ne dovedesti aceasta teorie!

Adi

Sfinx, vorba lui Nano2k, nu suntem prostii tai sa iti demonstram aberatiile. Vad ca nici nu ai invatat nimic din lectia cu problema de fizica. Ce bine ca mai e doar o zi si te zburam afara de pe forum!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Sfinxul

Citat din: nano2k din Octombrie 10, 2008, 03:07:36 PM
PS: Nu ma pune sa debitez si eu tot felul de "teorii" imposibil de verificat la care sa mai adaug si ceea ce mai zic unii si altii si apoi sa te pun sa demonstrezi ca nu e asa.
Stimabile!Nu te enerva ia un ciocan mai mare!Luna este plina aproape si bine este sa nu te enervezi!
Pentru ca sa se produca asa zisul big-bang (in care eu nu prea cred) trebuie sa existe un Spatiu Absolut in care cu o viteza foarte mare sa se imprastie materia foarte puternic condensata!Am dreptate?Tu crezi ca spatiul este un balon pe care-l umfli?

Adi

Exact, numai ca nu e spatiul, ci e spatiu-timpul, si nu il umfli tu, il umfla Natura (este in expansiune) si nu este un balon cu suprafata 2D, ci este un balon cu suprafata 3D. In Big Bang tocmai ca a fost creat spatiu-timpul si apoi materia si materia se putea misca in acest spatiu timp. Nici nu ma mir ca nu crezi in Big Bang, trebuie sa il si intelegi intai inainte de a crede.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Sfinxul

Citat din: Adi din Octombrie 10, 2008, 04:12:08 PM
Exact, numai ca nu e spatiul, ci e spatiu-timpul, si nu il umfli tu, il umfla Natura (este in expansiune) si nu este un balon cu suprafata 2D, ci este un balon cu suprafata 3D. In Big Bang tocmai ca a fost creat spatiu-timpul si apoi materia si materia se putea misca in acest spatiu timp. Nici nu ma mir ca nu crezi in Big Bang, trebuie sa il si intelegi intai inainte de a crede.
Si spatiul dispare in momentul in care din nou materia va incepe sa se condenseze?Nu vezi ce aberanta este teoria aceasta!

nano2k

Ai spus:

Citat din: Sfinxul din Octombrie 10, 2008, 02:14:32 PM
Asa se iau premiile Nobel!Tot felul de aberatii!
Teoria Creatiei:

Exista un Spatiu Absolut cu trei dimensiuni si un Timp Absolut.Spatiul Absolut contine un anumit numar de Spatii Spirituale concentrice fiecare cu cate trei dimensiuni si acelasi Timp Absolut cu ale Spatiului Absolut.Fiecare Spatiu Spiritual contine o infinitate de spatii fizice relative fiecare cu trei dimensiuni si un timp relativ.Unii zic ca ar fi 9 Spatii Spirituale avand acelasi centru denumit Centrul Spatiului Absolut de unde Forta Absoluta - Dumnezeu - sustine si coordoneaza Spatiul Absolut!
Demonstrati stiintific ca nu este asa!

Ai adus in discutie o gramada de notiuni: Spatiu Absolut, Timp Absolut, Spatiu Spiritual, Centrul Spatiului Absolut, Forta Absoluta, Dumnezeu si ni le-ai "aruncat" noua in brate sa ne spalam pe cap cu ele.

Asta mi s-a parut nelalocul ei. Eu astept demonstratia ta vizavi de existenta entitatilor/conceptelor/fiintelor/energiilor (sau ce or mai fi ele) pe care le-ai enumerat mai sus. Tot stiintific, astfel incat sa putem dovedi intregii lumi, fara drept de tagada, Marele Adevar (vezi, m-am molipsit de la tine cu majusculele :D).

Si nu uita ca istoria se repeta. Pe vremea bunicilor sau strabunicilor nostri existau cativa "nebuni" care studiau atomul si materia fiind de asemenea considerati niste "pierde vara". Acuma comunicam datorita muncii lor.

Asta ca fapt divers...

nano2k

Citat din: Sfinxul din Octombrie 10, 2008, 04:20:56 PM
Si spatiul dispare in momentul in care din nou materia va incepe sa se condenseze?Nu vezi ce aberanta este teoria aceasta!

Califici foarte usor lucrurile pe care nu le intelegi.
De ce aceasta teorie este mai aberanta decat teoria celor 9 Spatii Spirituale integrate in (Spatiul) Absolut care au un Centru de Comanda la pupitrul caruia sta Dumnezeu?

Sfinxul

Citat din: nano2k din Octombrie 10, 2008, 04:25:36 PM


Si nu uita ca istoria se repeta. Pe vremea bunicilor sau strabunicilor nostri existau cativa "nebuni" care studiau atomul si materia fiind de asemenea considerati niste "pierde vara". Acuma comunicam datorita muncii lor.

Asta ca fapt divers...

Ai dreptate studiau atomul .....si au ajuns la bomba atomica de nu o sa mai putem de loc comunica in curand decat in Spatiile Spirituale!

Adi

Citat din: Sfinxul din Octombrie 10, 2008, 04:20:56 PM
Citat din: Adi din Octombrie 10, 2008, 04:12:08 PM
Exact, numai ca nu e spatiul, ci e spatiu-timpul, si nu il umfli tu, il umfla Natura (este in expansiune) si nu este un balon cu suprafata 2D, ci este un balon cu suprafata 3D. In Big Bang tocmai ca a fost creat spatiu-timpul si apoi materia si materia se putea misca in acest spatiu timp. Nici nu ma mir ca nu crezi in Big Bang, trebuie sa il si intelegi intai inainte de a crede.
Si spatiul dispare in momentul in care din nou materia va incepe sa se condenseze?Nu vezi ce aberanta este teoria aceasta!

Nu, spatiul va dispare atunci cand spatiul va incepe sa se condenseze (adica Universul sa devina tot mai mic). Este ca si cum ai spune ca atunci cand bei apa, de fapt bei apa. Nu e nici o contradictie aici.

Dar mai mult, daca asta nu iti place, imagineaza-ti ca spatiu-timpul existau deja, doar ca balonul era foarte mic. El creste si daca cumva descreste, ramane mic, creste iar (sa zicem). Si atunci nu apare si dispare spatiu-timpul. Oricum, o teorie nu e aberanta pentru ca iti pare contraintuitiva. Tu ai ajuns inginer si inca nu ai invatat acest lucru banal? Mecanica cuantica e chiar contraintuitiva, faptul ca legile fundamentale ale naturii sunt de fapt legi probabilistice e contraintuitiv, faptul ca fotonul e particula elementara cu acelasi titlu ca si electronul e contraintuitiv, si totusi e adevarat. Dar tu desi nu stii asta, in loc sa intrebi frumos, arunci cu argumente, de parca crezi ca ne intereseaza pozitia inca unuia din masa de oameni a Romaniei. Aici ne intereseaza ce gandesti tu si altii din masa numai in masura in care sa intelegem ce sa corectam din ce crezi, cum sa iti explicam. Dar tu vad ca oricum nu vrei sa te apuci sa studiezi ... Bine ca scapam de tine maine. Deja mi-e groaza la cate mesaje trebuie sa sterg maine ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: Sfinxul din Octombrie 10, 2008, 04:29:23 PM
Citat din: nano2k din Octombrie 10, 2008, 04:25:36 PM


Si nu uita ca istoria se repeta. Pe vremea bunicilor sau strabunicilor nostri existau cativa "nebuni" care studiau atomul si materia fiind de asemenea considerati niste "pierde vara". Acuma comunicam datorita muncii lor.

Asta ca fapt divers...

Ai dreptate studiau atomul .....si au ajuns la bomba atomica de nu o sa mai putem de loc comunica in curand decat in Spatiile Spirituale!

Au ajuns nu doar la bomba atomica, dar si la energia nucleara, de ai tu lumina acum acasa! Si tot studiind atomul au ajuns la tranzistor, circuit integrat si de aici toata electronica (tv, calculator, celular, roboti medicali). De asta ce zici?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Sfinxul

Citat din: Adi din Octombrie 10, 2008, 04:31:26 PM
Citat din: Sfinxul din Octombrie 10, 2008, 04:29:23 PM
Citat din: nano2k din Octombrie 10, 2008, 04:25:36 PM


Si nu uita ca istoria se repeta. Pe vremea bunicilor sau strabunicilor nostri existau cativa "nebuni" care studiau atomul si materia fiind de asemenea considerati niste "pierde vara". Acuma comunicam datorita muncii lor.

Asta ca fapt divers...

Ai dreptate studiau atomul .....si au ajuns la bomba atomica de nu o sa mai putem de loc comunica in curand decat in Spatiile Spirituale!

Au ajuns nu doar la bomba atomica, dar si la energia nucleara, de ai tu lumina acum acasa! Si tot studiind atomul au ajuns la tranzistor, circuit integrat si de aici toata electronica (tv, calculator, celular, roboti medicali). De asta ce zici?
O sa sara tot pamantul in aer in curand daca nu intervine cine trebuie sa intervina!