Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Legea lui Arhimede

Creat de Sfinxul, Octombrie 08, 2008, 05:00:49 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: Sfinxul din Octombrie 08, 2008, 06:26:27 PM
Citat din: Electron din Octombrie 08, 2008, 05:58:16 PM
Citat din: Sfinxul din Octombrie 08, 2008, 05:45:07 PM
-"h" este adancimea pe verticala...
Da, dar sfera neavand dimensiune punctuala, nu se intelege ce puncte determina "h"-ul. Punctul superior al sferei si suprafata apei, centrul sferei si suprafata apei etc.

Citat din: Sfinxul din Octombrie 08, 2008, 05:45:07 PM
-pai sa zicem coieficientul de frecare "miu"1 pentru otel-apa si "miu"2 pentru otel-aer.
Asta la nivel de notatie. Dar tot nu ai raspuns la intrebare: ce alti factori intra in expresia fortelor de frecare ?


e-
Sa zicem ca este apa potabila intr-un caz si in al doilea caz este apa sarata a oceanului.
Sfinxul, din pacate nu ne intelegem. Tu ai specificat in enuntul problemei ca trebuie sa se tina cont de frecare. Perfect. Dar eu te intreb de ce factori vrei sa depinda aceasta frecare? De densitatea apei, de suprafata de contact, de viteza, de presiune, de longitudinea Soarelui pe cer, sau ce ? Conceptual, cum vrei sa tinem cont de frecare?

e-
Don't believe everything you think.

HarapAlb

Citat din: Electron din Octombrie 08, 2008, 06:41:38 PM
Sfinxul, din pacate nu ne intelegem. Tu ai specificat in enuntul problemei ca trebuie sa se tina cont de frecare. Perfect. Dar eu te intreb de ce factori vrei sa depinda aceasta frecare? De densitatea apei, de suprafata de contact, de viteza, de presiune, de longitudinea Soarelui pe cer, sau ce ? Conceptual, cum vrei sa tinem cont de frecare?

Frecarea (in apa si in aer) o puteti modela prin intermediul fortei Stokes, aia care depinde de viteza si ati discutat despre ea in problema "soarece vs. elefant". Intr-o prima aproximatie folositi F=-k*v (unde k este o constanta si in cazul sferei se cunoaste)

Adi

Cred ca Sfinx voia o frecare constanta, cu un coeficient mu. Nu stiu exact cum l-am modeliza in apa pentru un cub. Ai pune forta normala ca fiind presiunea normala ori suprafata de contact, ai inmulti cu mu si ti-ar da forta? Ar merge o asa aproximare (neglijand forta Stokes, propunand ca e un cub).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: HarapAlb din Octombrie 08, 2008, 06:46:36 PM
Citat din: Electron din Octombrie 08, 2008, 06:41:38 PM
Sfinxul, din pacate nu ne intelegem. Tu ai specificat in enuntul problemei ca trebuie sa se tina cont de frecare. Perfect. Dar eu te intreb de ce factori vrei sa depinda aceasta frecare? De densitatea apei, de suprafata de contact, de viteza, de presiune, de longitudinea Soarelui pe cer, sau ce ? Conceptual, cum vrei sa tinem cont de frecare?

Frecarea (in apa si in aer) o puteti modela prin intermediul fortei Stokes, aia care depinde de viteza si ati discutat despre ea in problema "soarece vs. elefant". Intr-o prima aproximatie folositi F=-k*v (unde k este o constanta si in cazul sferei se cunoaste)
Da, aceasta este una din posibilitati, dar nu singura.

Tocmai de aceea intreb, ca doar e problema lui Sfinxul, si el defineste conditiile. Cu alte cuvinte, cum se cere sa se modeleze forta de frecare, in problema?

e-
Don't believe everything you think.

Adi

El s-a gandit la cea mai simpla modelare, cu mu. Eu zic sa ia o modelare si mai simpla, cu frecare neglijabila. Sa rezolve intai acea problema.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

HarapAlb

Citat din: Electron din Octombrie 08, 2008, 06:55:04 PM
Da, aceasta este una din posibilitati, dar nu singura.
Tocmai de aceea intreb, ca doar e problema lui Sfinxul, si el defineste conditiile. Cu alte cuvinte, cum se cere sa se modeleze forta de frecare, in problema?

Aici nu cred ca are rost sa despicati firul in patru. Alegeti o modelare cat mai simpla si apoi cine vrea sa faca chestii mai complicate n-are decat.
O alta modelare a frecarii iti da expresia fortei F in functie de forma corpului, viteza si densitatea fluidului prin care se misca. Formula lui Stokes inglobeaza acel mu despre care tot discutati...

Adi

Intr-adevar, formula lui Stokes inglobeaza acel mu, ai dreptate ... Trebuie totusi o integrala pentru ca viteza variaza in timp si banuiesc ca Sfinx este la liceu, de aceea propun intai sa se faca o rezolvare unde frecarea sa fie ignorata.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Sfinxul

Citat din: Adi din Octombrie 08, 2008, 06:25:11 PM
Sfinxul, dar mie nu imi raspunsesi: ce parere ai? Eu sugerez puternic sa renunti momentan la problema ta si sa faci una mai simpla. Asa se rezolva in general problemele. Intai cazul cel mai simplu, apoi mai adaugi un fenomen ce iei in considerare, apoi altul si iar asa pana ajungi la problema complexa.
Faceti alta problema si eu nu am nimic impotriva.Eu am dat un caz cat mai general.Sunt curios sa stiu ce rezultat va da Dvs.Din cazul general pot rezulta si raspunsuri pentru cazurile particulare dorite de fiecare.Eu stiu raspunsul la problema asa cum am enuntat-o initial chiar fara a specifica ca se refera la planeta Terra ci poate fi alt corp ceresc pe care exista apa.

HarapAlb

Citat din: Adi din Octombrie 08, 2008, 07:17:10 PM
Trebuie totusi o integrala pentru ca viteza variaza in timp si banuiesc ca Sfinx este la liceu, de aceea propun intai sa se faca o rezolvare unde frecarea sa fie ignorata.
Da, se complica problema. Neglijati frecarea pentru inceput si la final o introduceti sa vedeti ce iese  :)

PS: am vazut olimpici de clasa a IX-a care stiau sa deriveze si sa integreze  :P

Sfinxul

Citat din: HarapAlb din Octombrie 08, 2008, 07:07:56 PM
Citat din: Electron din Octombrie 08, 2008, 06:55:04 PM
Da, aceasta este una din posibilitati, dar nu singura.
Tocmai de aceea intreb, ca doar e problema lui Sfinxul, si el defineste conditiile. Cu alte cuvinte, cum se cere sa se modeleze forta de frecare, in problema?

Aici nu cred ca are rost sa despicati firul in patru. Alegeti o modelare cat mai simpla si apoi cine vrea sa faca chestii mai complicate n-are decat.
O alta modelare a frecarii iti da expresia fortei F in functie de forma corpului, viteza si densitatea fluidului prin care se misca. Formula lui Stokes inglobeaza acel mu despre care tot discutati...
Corect!

Adi

Da, unii stiu si e bine si sa invete. Dar e bine sa rezolvam problema si pentru cei ce nu stiu inca calculul diferential.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Deci, Sfinxul, cum facem? Sau mai bine zis, cum faci? Noi suntem aici sa te ajutam, nu sa dam rezolvarea mura in gura. Sper sa fii mai activ si tu. Pana acum, nu imi raspunsesi cu nimic, desi repetai de cateva ori aceleasi lucruri!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Sfinxul

Vreau o rezolvare completa si mai buna decat rezolvarea mea!Eu sunt inginer si imi place fizica,chimia si matematica.
Astept raspuns complet!Multumesc mult!

Adi

Citat din: Sfinxul din Octombrie 08, 2008, 08:47:43 PM
Vreau o rezolvare completa si mai buna decat rezolvarea mea!Eu sunt inginer si imi place fizica,chimia si matematica.
Astept raspuns complet!Multumesc mult!

Pai arata-ne ce ai rezolvat tu deja ... Da-mi voie sa nu te cred ca esti capabil sa o rezolvi pana nu rezolvi cazul simplu fara frecare. Nu spun ca nu esti capabil. Ci ca nu te cred pana nu vad. Cum putem noi sa te ajutam daca tu ne arati ce ai rezolvat deja? Suntem si noi oameni ocupati, ajutam cu sugestii, dar trebuie sa participi activ la discutie, sa te ajutam sa iti dezvolti rezolvarea, nu sa iti dam mura in gura.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

CitatEu sunt inginer si imi place fizica,chimia si matematica.
Exista mai multe specialitati in care cineva poate fi inginer. Tu ce specialitate ai?

CitatAstept raspuns complet!Multumesc mult!
Eu personal astept un enunt riguros si complet al problemei, inainte sa rezolv toate cazurile posibile imaginabile. :)

e-
Don't believe everything you think.