Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ce este timpul

Creat de [RHF]{NC}The Eagle, Ianuarie 12, 2008, 09:31:57 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

[RHF]{NC}The Eagle

Probabil mult dintre voi v-ati pus aceasta intrebare si probabil ati gasit unele raspunsuri la ea ...EI bine eu am citit unele articole si printre ele s-a numarat si acesta->
Ce este Timpul
Sper sa va palca si voua la fel de mult ca si mie!

Adi

Multumesc, am trecut linkul catre Observatorul Astronomic Bucuresti la linkurile noaastre. Ar fi util sa publicam si noi pe site un articol despre timp in acel stil ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mircea

#2
Nu mai merge linkul. Am probleme cu TIMPUL. As vrea si eu articolul

Merge linkul. Speram mai mult.

Mircea

Eagle, dpua articolul indicat de tine, interesant de altfel, definitia timpului ar fi : Toata lumea stie ce este timpul si totusi nimeni nu poate spune ce este.
Poate imi spui tu. Dar nu ma trimite la alte linkuri. Te rog.

[RHF]{NC}The Eagle

Buna Mircea. Dupa un lung timp de absenta mi-am gasity timp de a reveni aici. Ce este timpul....O definitie nu iti pot da ci iti pot spune ce cred eu: Timpul este o notiune inventata de om si este un lucru ce ne delimiteaza activitatile pe care le facem. Este o delimitare creata de om pentru a ingradi unele notiuni si pentru a-l ajuta sa inteleaga ce se afla in jurul sau

Abel Cavaşi

Wow, ce fain subiect!  :o

Părerea mea în legătură cu timpul este următoarea:

Timpul este mulţimea tuturor stărilor Universului. Această mulţime este de puterea continuului. Fiecărei stări a Universului îi putem asocia un număr real, numit ,,moment", iar acest număr poate fi utilizat ca un parametru independent în calculele matematice.

Cam aşa văd eu începutul discuţiei despre timp.

Adi

Einstein s-a maturizat mai greu ca altii, in sensul ca chiar si atunci cand era om adult isi punea intrebari pe care si le pun copiii. Una din ele era "ce este timpul". Desigur, si noi punand aceste intrebari, poate descoperim ceva nou despre Univers, sau inteleg mai bine ce a zis Einstein.

Personal am o intuitie cum ca intuitia altor oameni ar fi corecta. Marimea fundamentala din Univers ar fi informatia, nu materia, energia. Atunci eu as vedea "totul" ca un algoritm de calcul, sau ca un calcul. Astfel timpul ar reprezenta pasii derulati de program. Timpul ar fi dat de fiecare calcul. Fiecare calcul ar reprezenta evolutia universului. Desigur, ce zici aici este filosofie amatoriceasca, nu fizica. Dar are sens in mintea mea.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Krystyan

       Poti intelege timpul atunci cand ajungi in gara dupa 5 minute de cand a plecat trenul, poti simti timpul pe parcursul trecerii anilor, il poti vedea in ochii batranilor, il poti atinge in momentul cand mori... Dar toate acestea se intampla in mod indirect. Faptele, evenimentele, fenomenele stau intre noi si timp. Timpul este mijlocit de aceste intamplari, el nu ne apare in mod direct. Timpul nu se poate atinge, nu se poate vedea, simti sau intelege in mod direct. EL EXISTA DOAR IN MOD INDIRECT! Timpul este de fapt o notiune fictiva!
      In ochii mei, timpul este o inventie, este ca o formula de calcul in Excel, de fapt, TIMPUL ESTE O METODA DE ORGANIZARE A VIETII, o metoda de a tine evidenta.

Adi

Frumoase cuvinte, Cristian. Par mai mult filosofie decat fizica, insa. In viziuna stiintei, timpul este notiune fundamentala a Universului, asemenea spatiului.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Krystyan

#9
Citat din: Adi din Iulie 16, 2008, 06:34:15 AM
Frumoase cuvinte, Cristian. Par mai mult filosofie decat fizica, insa. In viziuna stiintei, timpul este notiune fundamentala a Universului, asemenea spatiului.

     Ce iese daca inlocuiesti litera rosie cu cea albastra si viceversa?   ;D   :D   :D   :D

     Marturisesc ca initial asa am citit.   :P

   

Adi

:) m-ai prins ... viziunea stiintei, bat-o vina, se fereste de ochiii nostri indiscreti :) ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Osmiumbin

Hmm, nu cred ca timpul este o noua dimensiune. Practic el nu exista ca si dimensiune asa cum a zis Einstein, ci este o consecinta a unor procese fizice! De fapt si secunda care defineste timpul este o consesincta a unor procese fizice si anume durata a 9 192 631 770 de perioade ale radiaţiei ce corespunde tranziţiei dintre cele două niveluri hiperfine ale stării fundamentale ale atomului de cesiu 133 în repaus la temperatura de 0 K.

Adi

Exista o diferenta intre timp ca si concept si intervalul de timp. Tu ai dat definitia secundei, adica a unui interval de timp (de o secunda). Desigur, cine stie ce o fi de fapt timpul. Dar deocamdata, spatiul si timpul impreuna ca si spatiu-timp care este curbat este o teorie bine pusa la punct, verificata de toate faptele experimentale.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Osmiumbin

Da, timpul si spatiul formeaza o a patra dimensiune. Acum eu stiu un lucru!
Viteza luminii c este constanta in aceasta dimenisune! Deci orice corp se misca cu viteza luminii...
Viteza cu care ne deplasam in spatiu timp se descompune pe doua axe, axa timpului si cea a spatiului!
Daca eu ma misc cu 100 km/ora cu o masina bineinteles atunci eu ma misc astfel:
»100km/h in spatiu si
»300,000kmps*3600s/h-100km/h(viteza din spatiu) in timp
Corect?

De aceea se spune ca daca stau pe loc in spatiu, timpul trece pentru mine cu viteza luminii iar daca ma deplasez in spatiu cu viteza luminii atunci timpul pentru mine sta pe loc (este 0)! Eu asa stiu...poate gresesc!

Uite si de unde vine ideea ca daca depasesti viteza luminii, timpul curge inapoi. Daca m-as deplasa cu viteza de 400,000kmps in spatiu atunci in timp m-as deplasa cu -100,000kmps.... Intelegi acum Adi? Sau nu inteleg eu...
;)

Adi

Citat din: Osmiumbin din Septembrie 30, 2008, 10:57:33 PM
Da, timpul si spatiul formeaza o a patra dimensiune. Acum eu stiu un lucru!

Gresit. Formeaza cele patru dimensiuni, nu a patra dimensiune!

Citat din: Osmiumbin din Septembrie 30, 2008, 10:57:33 PM
Viteza luminii c este constanta in aceasta dimenisune! Deci orice corp se misca cu viteza luminii...

Nu e vorba doar de o dimensiune, ci de mai multe. Nu orice corp se misca cu viteza luminii, ci doar particulele cu masa invarianta zero fac asta.

Citat din: Osmiumbin din Septembrie 30, 2008, 10:57:33 PM
Viteza cu care ne deplasam in spatiu timp se descompune pe doua axe, axa timpului si cea a spatiului!

Viteza este tocmai variatia a ceva in timp. Variatia timpului in timp nu are sens. Deci viteza nu se descompune pe doua axe: timpul si spatiul, ci pe una, a spatiului, sau eventual pe trie, cele trei axe spatiale.

Citat din: Osmiumbin din Septembrie 30, 2008, 10:57:33 PM
Daca eu ma misc cu 100 km/ora cu o masina bineinteles atunci eu ma misc astfel:
»100km/h in spatiu si
»300,000kmps*3600s/h-100km/h(viteza din spatiu) in timp
Corect?

Fals. Conceptul de viteza in timp nu are sens!

Citat din: Osmiumbin din Septembrie 30, 2008, 10:57:33 PM
De aceea se spune ca daca stau pe loc in spatiu, timpul trece pentru mine cu viteza luminii iar daca ma deplasez in spatiu cu viteza luminii atunci timpul pentru mine sta pe loc (este 0)! Eu asa stiu...poate gresesc!

Nu are sens expresia "timpul trece cu o anumita viteza". Viteza inseamna tocmai variatia a ceva in timp!

Citat din: Osmiumbin din Septembrie 30, 2008, 10:57:33 PM
Uite si de unde vine ideea ca daca depasesti viteza luminii, timpul curge inapoi. Daca m-as deplasa cu viteza de 400,000kmps in spatiu atunci in timp m-as deplasa cu -100,000kmps.... Intelegi acum Adi? Sau nu inteleg eu...
;)

Inelegi atunci de ce intregul tau rationament pleaca de la concepte care nu au sens, precum "viteza de curgere a timpului".
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro