Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre dogmele fizicii

Creat de gheorghe adrian, Octombrie 08, 2008, 09:24:51 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ionut

Citat din: gheorghe adrian din Octombrie 13, 2008, 02:37:52 PM

                                           Domnul Lazar!

Daca aveti cumva un pix saritor (nu un mause), puneti-l la treaba , sa verifice daca lungimea de unda a fotonului gama de la anihilarea electronului  λfae  impartita la 137 (= indicele de refractie atomic  nα=1/α, α = constanta structurii fine ) da o lungime de unda contractata (de 137 ori mai mica decat in translatia libera in vid) care impartita la 2·π da exact raza electronului. Apoi sa verifice daca masa unei semiunde a electronului inmultita cu acceleratia unei semiunde (data de variatia vitezei de la repaus – o-  la  c/137) da o forta de inertie Fie. Si aceasta forta de inertie inmultita  cu viteza fotonului in atom  vfa= c/137 da o putere care se intampla sa fie egala cu puterea  electromagnetica a electronului  Pemge data de   produsul intre caderea de tensiune pe rezistenta electrica a electronului (Δue=27 V) cu intensitatea curentului electro-eteric al fotonului gama de la anihilarea electronului (Ifae=qe/tfae≈ 20 A).
Mda, asta e mod bun de a nu zice nimic. Care ziceai ca e teoria ta? Nu vad decat ca te folosesti de niste lucruri din fizica pe care le amesteci intr-un mod fara sens si le interpretezi cum vrei tu.

AlexandruLazar

Cunoştințele mele în domeniul fizicii cuantice sunt destul de limitate, dar fie-vă milă de un biet student la inginerie electrică şi explicați-i ce naiba e căderea de tensiune pe rezistența electrică a electronului? Şi mai ales, cum se măsoară rezistența electrică a electronului? Presupun că n-aveți de gând să-mi spuneți că se trece un curent electric prin el, nu :D?

În rest, curentul electro-eteric al fotonului n-am nici cea mai vagă idee ce este.

Adi

Mda, dumnealui iar aduce teorii numai de dumenalui intelese ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

gheorghe adrian

Ca un adaus la articolul postat pe 9 octombrie, legat tot deadimensionalitatea lui εo

Am omis sa adaug ca modelul care l-am gasit pentru fotonul absorbit (refractat) in atom se preteaza si la structura dinamica a electronului, si mi-a permis determinarea parametrilor principali ai electronului modelat ca un motor electric rotativ cu turatia de 10 la puterea 20 rotatii pe secunda, si o putere instalata de 1080 W. Bazanduma pe modelul gasit pentru electron am incercat modelarea neutronului. La modelarea neutronului am gasit ca la aceeasi turatie ar trebui sa aibe diametrul pe jumatate din cel al electronului si puterea instalata cam de  915 MW (cate 248 KW pe fiecare semiunda, rotorul neutronic fiind un sistem de  1838 -1840  de unde stationare cu amplitudinea de 98 KV, la un curent electro -eteric de circa 37600 A si 6,75 V cadere de tensiune pe rezistenta electrica a unei semiunde). Toate aceste afirmatii, la prima vedere desigur ca  apar ca niste elucubratii. (Dar se pot verifica imediat urmarind pagina respectiva  de pe site-ul "ipoteza.com"). Legat de modelul gasit pentru neutron am putut sa  emit o ipoteza asupra naturii campului gravific. Si am gasit ca acesta ar fi dat de   un camp electromagnetic alternativ de foarte mare frecventa (10 la puterea 23 Hz),  (generat de rotatia neutronilor sub actiunea fortei electromagnetice) peste care se se suprapune componenta campului electromagnetic (propulsor) devenit (din cauza rotatiei) camp centrifugal, adica inertial. Ceeace aduce o justificare fizica principiului lui Einstein de echivalare a campului gravific cu campul de inertie. Suprapunerea campului electromagnetic propulsor peste campul electromagnetic alternativ ar produce o usoara asimetrie a semiundelor campului electromagnetic ceace ar determina aparitia fortei de atractie. Din cauza asimetriei in pompajul eterului, ar aparea (datorita bilantului negativ al volumului de eter pompat) depresiunea in spatiul dintre doua corpuri, care se repercuteaza ca presiune asupra corpurilor, asupra fiecarei particule din substanta corpului.

Electron

Citat din: gheorghe adrian din Octombrie 14, 2008, 10:32:58 AM
[...]Toate aceste afirmatii, la prima vedere desigur ca  apar ca niste elucubratii. [...]
La prima vedere e mare pacat ca nu le explicati in asa masura incat sa fiti inteles mai profund.

La a doua vedere e si mai pacat ca plecati de la postulate care nu au valoare fizica, de genul : "logica cere ca ceva indetectabil sa existe ca sa explic eu cutare proprietati". ::)

e-
Don't believe everything you think.

ionut

Citat din: gheorghe adrian din Octombrie 14, 2008, 10:32:58 AM
La modelarea neutronului am gasit ca la aceeasi turatie ar trebui sa aibe diametrul pe jumatate din cel al electronului si puterea instalata cam de  915 MW (cate 248 KW pe fiecare semiunda, rotorul neutronic fiind un sistem de  1838 -1840  de unde stationare cu amplitudinea de 98 KV, la un curent electro -eteric de circa 37600 A si 6,75 V cadere de tensiune pe rezistenta electrica a unei semiunde).
Deci neutronii tai au fiecare o "putere instalata" cam cat o unitate din reactorul de la Cernavoda. Tu citesti de 2 ori textele pe care le submiti aici pe forum?

AlexandruLazar

Citatcadere de tensiune pe rezistenta electrica a unei semiunde

wtf? După ce îmi explicați cum ați măsurat rezistența electrică a unui electron, poate îmi explicați şi noțiunea din quote? Nu cea de cădere de tensiune pe rezistență, că aia ştiu ce e, ci rezistența unei semiunde.

Serios acuma, încep din ce în ce mai mult să cred că faceți mişto de noi :D.

Adi

Alexandru, acum intelegi ce am patimit noi cu altii care au venit cu teoriilor lor pe forum inaintea celor din prezent ... Oamenii acestia nu inteleg nici ce zice fizica curenta, nu au experienta de cercetare si gandire logica, arunca cu ipoteze, iau diferite aspecte din stiinta si le amalgameaza si fiecare crede ca are o teorie proprie solid demonstrata ... Dar macar daca ar stii ce anume zice stiinta si ce anume zice teoria lor, macar de ar avea un doctorat in stiinta, dar majoritatea din ei nu au nici macar facultatea de fizica, daramite masterat sau doctorat ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Experiența în sine nu cred c-ar trebui să fie factorul decisiv (eu nu sunt nici măcar masterand) cât... nici nu ştiu ce, atenția la detaliu? Mie sincer toate mărimile de-acolo mi se par inventate. D-l Gheorghe ori se distrează pe seama noastră, care stăm şi ne crucim la căderea de tensiune pe rezistența unei semiunde, ori chiar vorbeşte serios, caz în care chiar aş vrea să văd o foaie cu calcule de-ale dumnealui :D.

Electron

Citat din: AlexandruLazar din Octombrie 14, 2008, 06:48:50 PM
D-l Gheorghe ori se distrează pe seama noastră, care stăm şi ne crucim la căderea de tensiune pe rezistența unei semiunde, ori chiar vorbeşte serios, caz în care chiar aş vrea să văd o foaie cu calcule de-ale dumnealui :D.
Domnul Gheorghe Adrian are un site intreg : Ipoteza.com (A se consuma cu moderatie ... :))

e-
Don't believe everything you think.

AlexandruLazar

Incredibil, deci chiar e serios...

Adi

Este foarte serios ... Si toti acesti oameni sunt refuzati de la publicare si li se spune politicos sa isi mai cizeleze ideile. Pentru aceasta, ei vin pe forumuri de stiinta ca si StiintaAzi.ro. Problema e ca desi primesc feedback bun de la noi, tot nu si le cizeleaza, caci ar trebui sa si le cizeleze radical sau sa renunte la ele ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ionut

Citat din: AlexandruLazar din Octombrie 14, 2008, 06:48:50 PM
Experiența în sine nu cred c-ar trebui să fie factorul decisiv (eu nu sunt nici măcar masterand) cât... nici nu ştiu ce, atenția la detaliu? Mie sincer toate mărimile de-acolo mi se par inventate. D-l Gheorghe ori se distrează pe seama noastră, care stăm şi ne crucim la căderea de tensiune pe rezistența unei semiunde, ori chiar vorbeşte serios, caz în care chiar aş vrea să văd o foaie cu calcule de-ale dumnealui :D.
Buna,
   Este adevarat, in principiu intr-o discutie logica nu trebuie sa primeze experienta sau facultatile absolvite ci argumentul. Problema cu interlocutorii de genul lui gheorghe adrian este ca pentru ei logica si bunul simt fizic au o alta semnificatie decat cea normala asa ca discutiile cu ei diverg intotdeauna.

kamarad

Un site care ne reaminteste despre ipotezele/teoriile complet false care au devenit litera de lege in fizica moderna:

http://freespace.virgin.net/ch.thompson1/History/forgotten.htm

ionut

Citat din: kamarad din Noiembrie 10, 2008, 02:50:23 PM
Un site care ne reaminteste despre ipotezele/teoriile complet false care au devenit litera de lege in fizica moderna:
http://freespace.virgin.net/ch.thompson1/History/forgotten.htm
Poti sa ne si explici la ce te referi sau site-ul asta ti-a picat pur si simplu sub ochi cand navigai pe google si ai zis ca ne-am uita si noi pe el?