Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pesti filmati la 7700 de metri adancime

Creat de Adi, Octombrie 08, 2008, 06:13:48 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

foton01

Adi, unitatea de masura in sistemul interenational de unitati pentru presiune este Pascal. Eu am vorbit in S.I.

foton01


foton01

Citat din: jenel din Septembrie 22, 2009, 02:30:58 PM
Eu nu ma prea pricep la transformari dar din cate stiu eu (fiind amator) dupa orice rezultat se pune unitatea de masura. Atata stiu si eu. Mie mi-a iesit ceva de genu 769.5 kg/cm patrat. Din ce a scris foton01 nu am inteles nimic. Stai jos, nota 4.

Jenel, studiaza un manual de clasa a VIII-a. Unitatea de masura in sistemul international de unitati pentru presiune este newton pe metru patrat, adica Pascal.

Nu ai cum sa masori presiunea in kg/cm daca nu cumva nu ai transformat tu newtoni in kilograme si matru patrat in cm.

P.S. Daca ai reusit sa faci acele transformari te rog frumos sa mi le arati si mie, deoarece eu nu am reusit pana acum asa ceva.

jenel

Nu pot sa fac pentru ca nu stiu. Daca e amabil cineva sa interpreteze rezultatul pe intelesul amatorilor, ii  multumesc anticipat. p=75.460.000? Adica eu sar cap in bazin si ma scufund pana la 2 m si simt o presiune destul de mare in urechi, deci pestii aia la 7 km in adancuri ce mama dracului simt? Si cum nu explodeaza, banuiesc ca 75460000 Pa inseamna mult.

foton01

Citat din: jenel din Septembrie 22, 2009, 09:27:09 PM
Nu pot sa fac pentru ca nu stiu. Daca e amabil cineva sa interpreteze rezultatul pe intelesul amatorilor, ii  multumesc anticipat. p=75.460.000? Adica eu sar cap in bazin si ma scufund pana la 2 m si simt o presiune destul de mare in urechi, deci pestii aia la 7 km in adancuri ce mama dracului simt? Si cum nu explodeaza, banuiesc ca 75460000 Pa inseamna mult.

Jenel dai dovada de o inteligenta redusa prin faptul ca folosesti injuraturi pe site. Daca tu spui ca urechile tale sunt asemanatoare cu pestii respectivi care s-au adaptat la o asemenea presiune, treaba ta....

P.S. Daca nu iesti in stare sa vorbesti civilizat nu mai vorbii.

jenel

Ce scriu eu si ce intelgeti tu :)) Am deviat de la subiect, care este (nu "ieste" cum ai scris foton01, vad ca nu cunosti gramatica): pesti la 7 km in adancuri. Din totalul de oameni inteligenti si cu scoala in speta chiar nu poate niciunul sa ne dea un raspuns pe intelesul tuturor? Inseamna mult 7 km? Putin? E presiune mare? Mica? O referinta, cum apasa presiunea apei pe corpul lor?

Adi

Citat din: foton01 din Septembrie 22, 2009, 08:38:54 PM
Adi, unitatea de masura in sistemul interenational de unitati pentru presiune este Pascal. Eu am vorbit in S.I.

De acord si corect. Eu nu am spus ca e gresit. Am spus ca poti formula in asa fel incat sa fie si mai util omului de rand, anume sa ii exprimi presiunea in atmosfere.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: jenel din Septembrie 22, 2009, 09:27:09 PM
Nu pot sa fac pentru ca nu stiu. Daca e amabil cineva sa interpreteze rezultatul pe intelesul amatorilor, ii  multumesc anticipat. p=75.460.000? Adica eu sar cap in bazin si ma scufund pana la 2 m si simt o presiune destul de mare in urechi, deci pestii aia la 7 km in adancuri ce mama dracului simt? Si cum nu explodeaza, banuiesc ca 75460000 Pa inseamna mult.

Jenel, uite pe intelesul tuturor. Aproximativ o suta de mii de Pascali fac o presiune atmosferica (presiunea aerului din viata de zi cu zi). De cum cobori 10 metri sub apa, presiunea creste cu inca o atmosfera ([tex]\Delta p = \rho g h[/tex]). De cum cobori alti zece metri, presiunea creste cu inca o atmosfera. Alti 10 metri, o alta atmosfera adaugi. Si tot asa pana la 7000 de metri, adica de 700 de ori 10 metri, unde ai 701 atmosfere. Iata ce presiuni mari trebuie sa suporte acei pesti. Tocmai de aceea structura lor a organismului este putin altfel si stilul lor de viata altfel ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01


Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

Citat din: foton01 din Septembrie 23, 2009, 07:19:30 AM
75.460.000 Pa = 744.73229706390 atm
Poate 744.7 atm.
Restul cifrelor sant fara nici o semnificatie si nu indica o mare precizie a calculelor ci doar ca ai un calculator cu ecran mare. ;)
Rezultatul unui calcul nu poate fi mai precis decat marimile care intra in calcul.
In cazul de fata ai 4 cifre semnificative in parte stanga (7546) asa ca n-are rost sa pastrezi mai multe in dreapta.
De fapt si numarul asta e probabil exagerat ca precizie. Doar s-a calculat folosind g=9.8 si densitatea apei 1000 kg/m^3, presupun. Daca asa sta cazul, ar fi mai degraba  p=75.000.000 Pa=740 atm.
Ceea ce nu e rau deloc, ca doar e vorba de o estimare a ordinului de marime unde precizia nu e importanta ci dimpotriva, poate sa ascunda esenta dupa un sir lung de cifre fara importanta.

Electron

Don't believe everything you think.

Adi

De acord, foarte buna completare, mircea_p.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

foton01