Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Nobel Fizica 2008

Creat de Adi, Octombrie 07, 2008, 04:24:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

Academia Regala Suedeza pentru Stiinte a decis astăzi, 7 octombrie 2008, sa ofere Premiul Nobel pentru Fizică pentru 2008. Echipa StiintaAzi.ro a tradus în română declaraţia de presă oficială a Comitetului Nobel, pe care o puteţi citi mai jos. O jumatate din premiul a fost acordatată japonezului Yoichiro Nambu, care lucrează acum la Enrico Fermi Institute, University of Chicago, IL, SUA, pentru descoperirea mecanismului ruperii spontane a simetriei in fizica subatomica. Cealalta jumatate a fost acordată astfel: un sfert lui Makoto Kobayashi, de la High Energy Accelerator Research Organization (KEK), Tsukuba, Japonia, si lui Toshihide Maskawa, Yukawa Institute for Theoretical Physics (YITP), Kyoto University, Japonia, pentru descoperirea originii ruperii simetriei care prezice existenta a cel putin trei familii de cuarci in natura.

Articol complet

Cum comentati?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Osmiumbin

Citat din: =topic=
Ruperi ale simetriei de acelasi fel dar neexplicate pana in prezent stau in spatele aparitiei cosmosului prin Big-Bang acum aproximativ 14 miliarde de ani. Daca au fost creata cantitati egale de materie si antimaterie ar fi trebuit sa se anihileze una pe cealalta. Dar acest lucru nu s-a intamplat, a fost o mica deviatie de o extra particulă de materie la 10 miliarde de particule de antimaterie. Aceasta rupere a simetriei pare sa fi dus la supravietuirea Cosmosului. Intrebarea 'cum anume s-a intamplat aceasta?' ramane inca fara raspuns. Poate noul accelerator de particule LHC de la CERN din Geneva va descoperi cateva dintre misterele care continua sa ne nedumereasca.

Cum se formeaza antimateria? De exemplu cum se formeaza pozitronul?
Ce inseamna mai exact acea deviatie ce am ingrosat-o in citatul de pe site si cum s-a ajuns la acest rezultat? Eu nu o inteleg....
Cunosc insa teoria insa nicaieri nu am gasit explicatie

Adi

Materia este produsa in perechi de materie si antimaterie atunci cand ai suficienta energie, de exemplu din energia Universului, la scurt timp dupa Big Bang, sau in acceleratoarele noastre de particule. Sunt produse impreuna (pentru a conserva sarcina electrica, spinul, elicitatea, sarcina de culoare, numarul leptonic si alte numere cuantice). Aceste particule se dezintegreaza apoi in alte particule. Sau aceste particule se transoforma din materie in antimaterie in materie iar (oscileaza). Ei bine, exista cateva procese rare care lasa lasa in urma lor mai multa materie decat antimaterie si aceasta ar explica clalitativ de ce in Univers e acum doar materie. Dar nu si cantitativ, caci astfel s-ar explica doar 0.2% din materia in Univers. Presupunerea fireasca este ca exista astfel de no procese inca nedescoperite. Adica noi particule masive inca nedescoperite, care existau la scurt timp dupa Big Bang si care in dezintegrarea lor, duceau la distrugerea antimateriei in proportie mai mare decat la distrugerea materiei. Nu stiu de unde au scos exact acel numar din textul subliniat de tine.

Pentru mai multe, vezi violarea CP, pentru ca s-a luat si premiul Nobel in 1980.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

msg4u

Ok, Adi! Corecteaza-ma daca gresesc... Sa zicem ca materia si antimateria este produsa in perechi in anumite conditii, dar in momentul cand se anihileaza reciporc cand se transforma din materie si antimaterie si invers presupun ca se mai intampla ceva care ai uitat sa mentionezi....adica in momentul impactului se emit radiatii si fotoni de foarte mare energie! Deci in momentul primului impact ai aceleasi conditii initiale + prima transformarea + radiatii si fotoni. In momentul in care fotonii sunt absorbiti din mou de catre materie si antimaterie acestia transmit fiecareia energie si impulsuri (imposibil zic eu de calculat daca in parti perfect egale fiecareia...ei si de aici cred eu ca apar diferentele) apoi are loc procesul de transformare din nou ....si procesul se repeta pana are castig de cauza una din cele doua(materie si antimaterie), si se pare ca aceasta "extra particula" de premiu Nobel da castig de cauza materiei.

Numai bine,
msg4u   

Adi

Citat din: msg4u din Octombrie 10, 2008, 04:38:50 PM
Ok, Adi! Corecteaza-ma daca gresesc... Sa zicem ca materia si antimateria este produsa in perechi in anumite conditii, dar in momentul cand se anihileaza reciporc cand se transforma din materie si antimaterie si invers presupun ca se mai intampla ceva care ai uitat sa mentionezi....adica in momentul impactului se emit radiatii si fotoni de foarte mare energie!

Intr-adevar, se pare ca nu am mentionat in acest post, asa este cum spui tu. Energia masei materiei si antimateriei se duce in emisie de fotoni, sau in crearea unei alte particule de materie si antimaterie cu masa mai mica, etc.

Citat din: msg4u din Octombrie 10, 2008, 04:38:50 PM
Deci in momentul primului impact ai aceleasi conditii initiale + prima transformarea + radiatii si fotoni. In momentul in care fotonii sunt absorbiti din mou de catre materie si antimaterie acestia transmit fiecareia energie si impulsuri (imposibil zic eu de calculat daca in parti perfect egale fiecareia...ei si de aici cred eu ca apar diferentele) apoi are loc procesul de transformare din nou ....si procesul se repeta pana are castig de cauza una din cele doua(materie si antimaterie), si se pare ca aceasta "extra particula" de premiu Nobel da castig de cauza materiei.

Aici m-ai pierdut. Ideal ar fi fost sa spui clar la inceput ce se intampla si apoi sa explici cum se intampla. Este o teorie deja dezvoltata de stiinta? Este o teorie personala dar publicata in reviste ISI? Sau este doar parere personala? Aceasta extra particula este o particula inca neprezisa de nici o teorie?

Dar da, una peste alta, odata ce se va rezolva acest mister al disparitiei antimateriei, se va da singur premiul Nobel. Matricea CKM pentru care s-a dat Nobelul anul acesta ofera un mecanism de disparitie a antimateriei, dar poate nu e singurul, si oricum nu explica decat cam 0.2% din disparitia antimateriei luand in calcul particulele cunoscute in prezent sa sufere acest mecanism.


Numai bine,
msg4u   

[/quote]
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Osmiumbin

Eu tot nu am intels de ce in "spatiu" se formeaza mereu particula si antiparticula? Astfel se elibereaza energie din....nimic?

Adi

Citat din: Osmiumbin din Octombrie 10, 2008, 04:52:14 PM
Eu tot nu am intels de ce in "spatiu" se formeaza mereu particula si antiparticula? Astfel se elibereaza energie din....nimic?

Energia nu este creata din nimic, ci este "imprumutata" de la vid, care trece pe minus, ca si o carte de credit. Apoi trebuie sa platesti inapoi datoria (anihiland particulele si eliberand energia). Cu cat s-a imprumutat o energie mai mare, cu atat trebuie platita inapoi mai repede. Este o predictie a teoriei cuantice si a si fost verificata experimental (efectul Casimir).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

msg4u

Citat din: Adi din Octombrie 10, 2008, 04:43:54 PM


Aici m-ai pierdut. Ideal ar fi fost sa spui clar la inceput ce se intampla si apoi sa explici cum se intampla. Este o teorie deja dezvoltata de stiinta? Este o teorie personala dar publicata in reviste ISI? Sau este doar parere personala? Aceasta extra particula este o particula inca neprezisa de nici o teorie?


Era o idee personala  :( am uitat sa mentionez....dar am precizat mai sus sa ma corectezi daca gresesc  ???

Osmiumbin

Citat din: Adi din Octombrie 10, 2008, 04:55:30 PM
Citat din: Osmiumbin din Octombrie 10, 2008, 04:52:14 PM
Eu tot nu am intels de ce in "spatiu" se formeaza mereu particula si antiparticula? Astfel se elibereaza energie din....nimic?

Energia nu este creata din nimic, ci este "imprumutata" de la vid, care trece pe minus, ca si o carte de credit. Apoi trebuie sa platesti inapoi datoria (anihiland particulele si eliberand energia). Cu cat s-a imprumutat o energie mai mare, cu atat trebuie platita inapoi mai repede. Este o predictie a teoriei cuantice si a si fost verificata experimental (efectul Casimir).

Faza cu imprumutarea e mai dificil de inteles insa  ma intreb de radiatia Hawking, daca in apropierea unei gauri negre aceste 2 particule se separa atunci ce ii mai revine inapoi asa zisului "vid"? Inseamna ca vidul produce particule la infinit fara sa se anihileze...

Adi

msg4u, multumesc de precizari. Ai voie desigur sa spui pareri personale, atat timp cat precizezi clar asta, sa nu inducem in eroare cititorii nostri. Din pacate, din descrierea ta nu reiese care anume este acel proces care ar trata materia si antimateria in mod diferit. Poti reformula, te rog?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: Osmiumbin din Octombrie 10, 2008, 05:04:12 PM
Citat din: Adi din Octombrie 10, 2008, 04:55:30 PM
Citat din: Osmiumbin din Octombrie 10, 2008, 04:52:14 PM
Eu tot nu am intels de ce in "spatiu" se formeaza mereu particula si antiparticula? Astfel se elibereaza energie din....nimic?

Energia nu este creata din nimic, ci este "imprumutata" de la vid, care trece pe minus, ca si o carte de credit. Apoi trebuie sa platesti inapoi datoria (anihiland particulele si eliberand energia). Cu cat s-a imprumutat o energie mai mare, cu atat trebuie platita inapoi mai repede. Este o predictie a teoriei cuantice si a si fost verificata experimental (efectul Casimir).

Faza cu imprumutarea e mai dificil de inteles insa  ma intreb de radiatia Hawking, daca in apropierea unei gauri negre aceste 2 particule se separa atunci ce ii mai revine inapoi asa zisului "vid"? Inseamna ca vidul produce particule la infinit fara sa se anihileze...

Excelenta intrebare. Raspunsul e ca vidul isi recupereaza energia de la gaura neagra. De aceea masa gaurii negre scade si o gaura neagra se evapora.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ionut

Citat din: msg4u din Octombrie 10, 2008, 04:38:50 PM
Ok, Adi! Corecteaza-ma daca gresesc... Sa zicem ca materia si antimateria este produsa in perechi in anumite conditii, dar in momentul cand se anihileaza reciporc cand se transforma din materie si antimaterie si invers presupun ca se mai intampla ceva care ai uitat sa mentionezi....adica in momentul impactului se emit radiatii si fotoni de foarte mare energie! Deci in momentul primului impact ai aceleasi conditii initiale + prima transformarea + radiatii si fotoni. In momentul in care fotonii sunt absorbiti din mou de catre materie si antimaterie acestia transmit fiecareia energie si impulsuri (imposibil zic eu de calculat daca in parti perfect egale fiecareia...ei si de aici cred eu ca apar diferentele) apoi are loc procesul de transformare din nou ....si procesul se repeta pana are castig de cauza una din cele doua(materie si antimaterie), si se pare ca aceasta "extra particula" de premiu Nobel da castig de cauza materiei.

Numai bine,
msg4u   
Buna,
   Ai dreptate in principiu cand vorbesti despre interactiile succesive dintre fotoni si materie. Numai ca in fiecare din interactii se stie ca exista o simetrie aproape perfecta intre materie si anti-materie. Deci nu prea conteaza cate asemenea re-interactii ai atata timp cat in fiecare din ele se respecta simetria. In ciocnirile ultra-relativiste de ioni grei se observa ca la final obtinem cantitati aproape egale de materie si anti-materie, ceea ce inseamna ca particulele elementare sunt formate in perechi. Deci nu exista la momentul actual o idee clara despre asimetria intre materie si antimaterie pe care o observam si datorita careia suntem in viata. Oamenii de stiinta cauta noi teorii care sa prezica procese ce ar fi distrus simetria materie/antimaterie dar deocamdata nu s-a observat nimic, ceea ce inseamna probabil ca nu am ajuns inca la densitatile de energie la care aceasta asimetrie s-a produs. Poate LHC v-a da o solutie, poate nu ...

Adi

Iata un articol foarte bun despre simetriile din natura si din fizica particulelor, scris de doamna Dana Jalobeanu pentru Hotnews.

Articolul complet
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

#13
Mihai Vlad, un voluntar, a tradus deja pentru StiintaAzi.ro jumatate din explicatia oficiala a insusi Comitetului Nobel pentru premiul de anul acesta. Este explicatie pentru public, foarte frumoasa.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

sicmar

O studenta din Germania, stiinte economice, mi-a zis azi pe msg:

tzuptzup (10/14/2008 4:26:43 PM): am citit in presa germana ca un italian a fost neindreptatit la acordarea premiului nobel pt fizica? e adevarat?

Stiti ceva despre asta ?