Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Avem un nou ministru al Educatiei, cum comentati?

Creat de Adi, Octombrie 07, 2008, 04:23:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

graethel

Aha, greseala mea a fost sa extraplez situatia de la facultate la notele de la bac. Greutatea cu care se ia 15 am observat-o in cei doi ani intr-o facultate franceza. In orice caz cu ce am mai spus in afara de asta raman de acord.

tavy

Citat din: graethel din Iulie 13, 2011, 09:15:57 PM
Aha, greseala mea a fost sa extraplez situatia de la facultate la notele de la bac. Greutatea cu care se ia 15 am observat-o in cei doi ani intr-o facultate franceza. In orice caz cu ce am mai spus in afara de asta raman de acord.
Greu de imaginat că a fost o simplă greșeală, cum naiba să compari exigența de la facultate cu cea de la bacalaureat, fie în Franța fie în România?

Citat din: graethel din Iulie 13, 2011, 05:26:56 PM
Oricum Funeriu a facut prepa inainte de facultate si din ce am inteles a fost primit la prepa datorita rezultatelor de la olimpiada nationala franceza de chimie.
Și fără nici o legătură că tatăl lui Funeriu a avut legături cu puțin înainte chiar cu respectiva universitate. Și marmota învelea ciocolata în staniol...!...

Citat din: graethel din Iulie 13, 2011, 05:26:56 PM
Poate nu are neaparat talent de politician, dar ca e bun la chimie nu poate contesta nimeni.
De ce?

sicmar

1. Nu i-am contestat ministrului Funeriu niciodată calităţile de chimist sau, mai general, de cercetător, şi mi se pare că nici altcineva n-a făcut-o pe acest forum. Pur şi simplu pentru că mă depăşeşte subiectul atât de mult încât nu-mi permit nici măcar să spun cea mai vagă părere asupra subiectului. Mi-e de ajuns să ştiu că alţii, mult mai abilitaţi decât mine să le aprecize, o fac.

2. Nu găsesc că este dezonorant pentru Funeriu faptul că a luat bacalaureatul cu calificativul "MENTION ASSEZ BIEN". Mai mult, ţinând seama că era singur într-o ţară străină la 17 ani, că trebuia nu numai să înveţe ci şi să lucreze pentru a se întreţine, că a avut de trecut şi bariera lingvistică în anul de liceu care a precedat bacalaureatul, mi se pare că s-a descurcat mai mult decât onorabil.

3. Acum este clar că a ajuns la cursurile pregătitoare pentru "Grand Ecole" nu în baza rezultatelor de la bacalaureat ci în baza rezultatelor de la olimpiadele de chimie. Ca trenul, cu chimia pe post de locomotivă. Nimic rău nici aici; şi-a exploatat abilităţile şi cunoştinţele într-un mod pentru care mai degrabă merită felicitat.

4. Altceva este în neregulă, legat de acestea: Ascunderea realităţii.
Era mult mai simplu pentru Funeriu, şi infinit mai cinstit, să spună clar cum au stat lucrurile. Doar proştii n-ar fi înţeles.

5. Legat de această ascundere a realităţii se ridică şi întrebarea:  ce şi câte alte lucruri relevante a mai ascuns?
De exemplu, cum a ajuns în Franţa? Tot ceea ce se ştie este că a plecat cu trenul din Gara de Nord, hotărât să nu se mai întoarcă, conform propriei declaraţii. În anul 1988 nu plecau aşa uşor minorii din ţară dar poate există explicaţii simple şi credibile şi pentru asta.
Sau, tot ca exemplu, cum a ajuns să spună că a fost conferenţiar? Să fie o confuzie lingvistică, care nu ţine seama că nu oricine ţine conferinţe are gradul didactic universitar de conferenţiar? Sau, poate este la mijloc e echivalare între gradele de cercetător cu cele didactice universitare ...

6. Toate aceste consideraţii nu mă pot determina să privesc cu simpatie trâmbiţata "reformă a învăţământului", pe care o consider mai degrabă o contrareformă. Nici ca politician, pentru mine, Funeriu nu face prea mulţi bani. Astea, însă, aproape nu contează.


Adi

Eu nu sunt de acord ca Funeriu a ascuns ceva. Nu e absolut deloc treaba plebeilor din Romania cum a luat el bacul, cu ce nota, cu ce mentiune, la ce materie si asa mai departe. Cum ar fi sa ii cerem notele lui Basescu de la scoala si daca el nu le da sa il acuzam ca ascunde lucruri importante si atunci sa ne intrebam oare ce mai ascunde?

Dar din discutia de aici am invatat un lucru. Daca e vreodata sa devin politician in Romania, sa le spun pe toate de la inceput, caci lumea aici e tare carcotasa. Partea buna e ca eu am spus deja sincer si detaliat totul in multe interviuri in presa romaneasca. Viata mea e o carte deschisa. Iar serviciile secrete nici nu ar avea de ce sa ma spioneze, totul e pe net in articole si interviuri multe.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

sicmar

Citat din: Adi din Iulie 13, 2011, 10:57:40 PM
Eu nu sunt de acord ca Funeriu a ascuns ceva. Nu e absolut deloc treaba plebeilor din Romania cum a luat el bacul, cu ce nota, cu ce mentiune, la ce materie si asa mai departe.

Unui politician, nu numai aici, i se cere să nu-şi ascundă trecutul.
Funeriu, nici măcar după scandalul cu Antena 3, n-a fost sincer. A susţinut că a luat bacalaureatul cu o notă suficient de mare pentru a intra la cursurile pregătitoare. Acum este clar că nu nota a fost cea care l-a făcut să fie admis la cursurile astea ci rezultatele de la olimpiadele de chimie.


AlexandruLazar

Citat din: Adi din Iulie 13, 2011, 10:57:40 PM
Eu nu sunt de acord ca Funeriu a ascuns ceva. Nu e absolut deloc treaba plebeilor din Romania cum a luat el bacul, cu ce nota, cu ce mentiune, la ce materie si asa mai departe.

Ba este absolut treaba tuturor, pentru că deține o funcție în stat. Așa cum atunci când deții o funcție într-o firmă, în slujba unui angajator, nu ai voie să ascunzi nimic legat de pregătirea ta profesională, nici atunci când deții o funcție în stat, în slujba cetățenilor țării, nu ai voie să ascunzi nimic legat de pregătirea ta profesională. Eu nu am voie să-l mint pe șeful meu referitor la nota pe care am luat-o la bac sau la licență, sau la natura studiilor mele, sau în general, în legătură cu felul cum mi-am dobândit competențelor.

CitatCum ar fi sa ii cerem notele lui Basescu de la scoala si daca el nu le da sa il acuzam ca ascunde lucruri importante si atunci sa ne intrebam oare ce mai ascunde?

Ar fi exact la fel de corect.

Adi

Citat din: sicmar din Iulie 13, 2011, 11:09:08 PM
Citat din: Adi din Iulie 13, 2011, 10:57:40 PM
Eu nu sunt de acord ca Funeriu a ascuns ceva. Nu e absolut deloc treaba plebeilor din Romania cum a luat el bacul, cu ce nota, cu ce mentiune, la ce materie si asa mai departe.

Unui politician, nu numai aici, i se cere să nu-şi ascundă trecutul.
Funeriu, nici măcar după scandalul cu Antena 3, n-a fost sincer. A susţinut că a luat bacalaureatul cu o notă suficient de mare pentru a intra la cursurile pregătitoare. Acum este clar că nu nota a fost cea care l-a făcut să fie admis la cursurile astea ci rezultatele de la olimpiadele de chimie.

Nota a fost suficient de mare pentru a intra la cursurile pregatitoare. Daca nu era, nu intra, oricat de olimpic ar fi fost. Desigur ca in vest conteaza nu doar notele, ci "dosarul", iar dosarul cuprinde si voluntariate, si olimpiade. Dar daca ar fi picat bacul nu ar fi intrat. Deci da, a avut note suficient de mari cat sa intre la acele classes prepa.

Iar el nu si-a ascuns absolut nimic. Nu a mintit absolut nimic. Dimpotriva, chiar stim despre el mai multe decat despre alti politicieni romani. Stim ca a fost olimpic la chimie in tara. Stim ca a plecat din tara cu olimpiada internationala si asa a ramas in Franta. Stim ca a facut liceul, classes prepa si apoi facultatea in Franta. Stim ca a facut cercetare in Franta, SUA, Japonia, Germania. Toate astea se stiau deja. Nu si-a ascuns absolut nimic, dar absolut nimic! Ca doar nu a tinut cu tot dinainsul sa nu afle lumea bacul lui. Ci pur si simplu nu s-a pus problema pana acum, tot asa cum nu s-a pus problema notelor lui Vadim. Putem spune ca Vadim si-a ascuns cu tot dinadinsul notele?

Prea sunteti carcotasi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: AlexandruLazar din Iulie 13, 2011, 11:25:51 PM
Citat din: Adi din Iulie 13, 2011, 10:57:40 PM
Eu nu sunt de acord ca Funeriu a ascuns ceva. Nu e absolut deloc treaba plebeilor din Romania cum a luat el bacul, cu ce nota, cu ce mentiune, la ce materie si asa mai departe.

Ba este absolut treaba tuturor, pentru că deține o funcție în stat. Așa cum atunci când deții o funcție într-o firmă, în slujba unui angajator, nu ai voie să ascunzi nimic legat de pregătirea ta profesională, nici atunci când deții o funcție în stat, în slujba cetățenilor țării, nu ai voie să ascunzi nimic legat de pregătirea ta profesională. Eu nu am voie să-l mint pe șeful meu referitor la nota pe care am luat-o la bac sau la licență, sau la natura studiilor mele, sau în general, în legătură cu felul cum mi-am dobândit competențelor.

CitatCum ar fi sa ii cerem notele lui Basescu de la scoala si daca el nu le da sa il acuzam ca ascunde lucruri importante si atunci sa ne intrebam oare ce mai ascunde?

Ar fi exact la fel de corect.

Dar nu a ascuns absolut nimic, fratilor! Dimpotriva, a fost cel mai deschis intre toti. Viata lui e in CV, in multe articole si interviuri. E totul absolut transparent.

Daca o intrebi pe Merkel ce note a avut la scoala, tu crezi ca a doua zi va veni cu notele? Crezi ca alta treaba nu are mai importanta? Ah, nu le ascunde, dar le arata atunci cand prioritatile tarii ii da suficient timp sa mearga la scoala sa intrebe, sau sa caute in documentele vechi, daca cumva le mai mare.

Repet, chiar sunteti carcotasi. De ce nu cereti notele de la bac de la fiecare politician roman?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

tavy

Citat din: Adi din Iulie 13, 2011, 10:57:40 PM
Eu nu sunt de acord ca Funeriu a ascuns ceva.
Nu s-a complicat să ascundă, a mințit direct atunci când a dat de înțeles că ar fi fluat o notă foarte mare la bacalaureat:
Citat din: Funeriu
pentru a inlatura orice nelamurire in cadrul discutiei legate de felul in care eu mi-am luat bacalaureatul in 1989, in Franta, vreau sa reiterez ceea ce am mai spus
mi-am luat bacalaureatul din prima sesiune, cu o nota suficient de mare pentru a fi selectat, in 1989, in vederea unei rute ce te duce la absolvirea unei "Grande Ecoles"

Citat din: Adi din Iulie 13, 2011, 10:57:40 PM
Nu e absolut deloc treaba plebeilor din Romania cum a luat el bacul, cu ce nota, cu ce mentiune, la ce materie si asa mai departe.
Dacă ești ministru al educației și te lauzi cu realizările tale în condițiile în care demonstrezi sistematic că ești incapabil să gândești atunci e firesc să te aștepți ca oamenii să se intereseze cum ai ajuns să ai studiile pe care pretinzi că la ai, dacă le ai.

Citat din: Adi din Iulie 13, 2011, 10:57:40 PM
Cum ar fi sa ii cerem notele lui Basescu de la scoala si daca el nu le da sa il acuzam ca ascunde lucruri importante si atunci sa ne intrebam oare ce mai ascunde?
Băsescu nu s-a lăudat cu performanța sa școlară.

Citat din: sicmar din Iulie 13, 2011, 10:37:07 PM
1. Nu i-am contestat ministrului Funeriu niciodată calităţile de chimist sau, mai general, de cercetător, şi mi se pare că nici altcineva n-a făcut-o pe acest forum.
Până la proba contrarie eu îmi permit să contest calitățile lui Funeriu de chimist. Am participat la olimpiade în același timp cu Funeriu, chiar dacă la fizică nu la chimie, chiar dacă doar până la faza națională nu și la faza internațională și știu bine cum se ajungea în lotul olimpic național și am cunoscut când am ajuns la facultate pe toți cei din lotul olimpic din generația mea.
Așa că atâta timp cât evidența arată că Funeriu are un IQ foarte redus pot să nu iau de bun, fără confirmări suplimentare, tot ce scrie în CV-ul individului.

Citat din: sicmar din Iulie 13, 2011, 10:37:07 PM
2. Nu găsesc că este dezonorant pentru Funeriu faptul că a luat bacalaureatul cu calificativul "MENTION ASSEZ BIEN". Mai mult, ţinând seama că era singur într-o ţară străină la 17 ani, că trebuia nu numai să înveţe ci şi să lucreze pentru a se întreţine, că a avut de trecut şi bariera lingvistică în anul de liceu care a precedat bacalaureatul, mi se pare că s-a descurcat mai mult decât onorabil.
Tatăl lui Funeriu a stat în Strasbourg în perioada 1984–1987, și știm bine cine putea pleca în occident în anii aceia. Așa că fiul poate a plecat în misiune în Franța numai că între timp l-a prins revoluția acolo.

Citat din: Adi din Iulie 13, 2011, 10:57:40 PM
Partea buna e ca eu am spus deja sincer si detaliat totul in multe interviuri in presa romaneasca. Viata mea e o carte deschisa. Iar serviciile secrete nici nu ar avea de ce sa ma spioneze, totul e pe net in articole si interviuri multe.
polish, polish, polish ...

sicmar

Citat din: Adi din Iulie 13, 2011, 11:32:16 PM
Stim ca a plecat din tara cu olimpiada internationala si asa a ramas in Franta.
Eşti sigur că aşa a fost sau eşti victima unei intoxicări?

Eu sunt sigur că n-a fost aşa şi, în plus, o pot dovedi.

Adi

Citat din: sicmar din Iulie 14, 2011, 12:00:13 AM
Citat din: Adi din Iulie 13, 2011, 11:32:16 PM
Stim ca a plecat din tara cu olimpiada internationala si asa a ramas in Franta.
Eşti sigur că aşa a fost sau eşti victima unei intoxicări?

Eu sunt sigur că n-a fost aşa şi, în plus, o pot dovedi.

Nu sunt asa de sigur, dar as fi curios sa aflu. Eu asa am inteles din interviurile sale mai de mult. Ca a plecat din tara la o olimpiada internationala si apoi nu s-a mai intors. Sau intelesesem ca a fugit pur si simplu din tara, cu curaj. Acum Tavy sugereaza ca de fapt nu a plecat chiar asa in lumea alba, ci avea oarecum niste cunosti la Strasbourg unde tatal sau avea contacte. Asta nu inseamna deloc ca a fost acolo trimis de Securitate ca agent secret, sau ca a mers acolo pe pile. Contactele conteaza, desigur, ca cineva trebuie sa iti dea cazare prima data, apoi o bursa, sau sa te ajute sa gasesti o slujba. Deci incep sa cred ca adevarul e undeva la mijloc. Totusi, cum de a plecat domnul Funeriu din tara dupa vacanta de a 11-a? E clar ca nu stia ca vine revolutia, altfel nu pleca intr-a 11-a. Si nu cred ca tatal sau sau el erau agenti ai Securitatii, caci atunci ar fi ramas in tara si ar fi avut un trai bun in tara, iar nu ar fi fugit din tara. Dar da, ar fi interesant de stiut exact situatia din care a plecat din tara atunci.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

tavy

Citat din: Adi din Iulie 14, 2011, 12:09:13 AM
Si nu cred ca tatal sau sau el erau agenti ai Securitatii, caci atunci ar fi ramas in tara si ar fi avut un trai bun in tara, iar nu ar fi fugit din tara.
Vrei să spui că Securitatea nu avea nici un agent în străinătate pentru că agenților le-ar fi fost mai bine în țară și nu ar fi plecat din țară dacă erau trimiși în misiune acolo? Chiar poți crede că România nu făcea spionaj în vremea aceea?
Oricum nu ți-am cerut să crezi, ar fi și culmea să cer tocmai eu așa ceva. Ce vreau este doar să iei în calcul posibilitatea și să-i acorzi o probabilitate în funcție de datele pe care le avem. În opinia mea, ținând cont de date cât și de experiența mea anterioară, inclusiv cea de dinainte de revoluție, probabilitatea este destul de mare, peste 75%.

sicmar

#567
1.1. Tatăl lui a fost "lector de limba şi civilizaţia română la Université des Sciences Humaines, Strasbourg (1984–1987)".
N-a avut carieră didactică anterior acestei calităţi şi nici după reîntoarcerea în ţară până 1994, când ajunge lector în Timişoara.

1.2. De remarcat că în această perioadă a ţinut o conferinţă "Traduttore, traditore" la  "Lycée Kléber, Strasbourg, 1986", aceaşi şcoală unde mai târziu fiul lui a făcut cursurile pregătitoare pentru grande ecole.

Pentru conformitate, a se vedea CV-ul acestuia.

2.1. Daniel Petru Funeriu a plecat la Strasbourg în baza unei invitaţii făcute de o cunoştinţă de acolo. Declaraţia lui Funeriu, despre aceasta: "Persoana care m-a invitat la Strasbourg mi-a spus ca ma poate tine doar o luna."
Făcând legătura cu cele de mai sus, este plazibilă existenţa unei astfel de invitaţii din partea unui prieten de-al tătălului.

2.2. Plecarea s-a făcut astfel: "In august 1988 aveam 17 ani si eram in clasa a XI-a. Am avut sansa de a pleca intr-o vacanta in strainatate. Nu am spus nimanui ca nu o sa ma mai intorc. Pe peronul Garii de Nord, cand mi-am luat ramas bun de la tatal meu, m-am gandit ca poate nu o sa-l mai vad 20 de ani"

Pentru conformitate: interviu în 2008.

Nici vorbă de plecat la olimpiadă internaţională şi rămas în străinătate.
Nici vorbă de fugă eroică din ţară.
Miroase de la o poştă a plecare aranjată de tatăl lui, cu ajutorul cunoştinţelor de la Strasbourg.

3. Spre comparaţie, caz din familie, din acelaşi an 1988, în care a plecat din ţară Funeriu, pentru a se vedea care era atitudinea faţă de plecări din ţară în acel an.
Medic cercetător, participant la numerose congrese internaţionale în domeniul medicinii, din USA până în Japonia, cetăţean de onoare în mai multe localităţi din lume, etc.
În anul 1988 a fost invitată să facă parte din prezidiul unui congres internaţional în Italia. I se refuză acordarea paşaportului, de către securitate, cu motivaţia, neoficială desigur, că fiica ei a terminat facultatea, că este văduvă (soţul i-a decedat în 1987) şi că nu mai există garanţia că se reîntoarce în ţară.

Să fi fost plecarea actualului ministru aranjată cu acordul Securităţii?
Recitiţi cu atenţie totul şi decideţi.


Adi

E valid punctul tau. E o posibilitate plauzibila, dar estimez mica sansa ca un olimpic sa accepte sa se duca sa faca liceul in Franta pentru a spiona pentru Securitate pe alti romani sau straini din liceu de acolo. Desigur, daca vom afla alte informatii, pot schimba estimarea mea.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Sicmar, apreciez rigurozitatea ta. Informatiile sunt foarte interesante. Asadar a plecat la un prieten al tatalui sau in vacanta o luna dar el a decis sa ramana. Acum el zice ca tatal lui nu stia ca nu se va intoarce, iar voi sugerati ca de fapt si tatal lui stia si ca el a aranjat. Ambele par plauzibile. Intr-adevar, nu se pleca atunci asa usor in vacanta in strainatate. Poate pur si simplu tatal lui a dorit ca el sa studieze in afara, sau poate a dorit sa studieze in afara. Dar acum pare foarte plauzibil ca fara tatal lui nu ar fi plecat singur.

Totusi, nu a facut nicio crima. A cauta detaliile este un exercitiu interesant de detectivism, dar nu mai mult decat atat. Cum a reusit sa plece in afara e irelevant acum pentru munca lui de ministru. Dimpotriva, faptul ca a studiat in afara e relevant pentru munca de ministru, caci asta il face un ministru bun, dupa parerea mea, cu care stiu ca nu sunteti de acord.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro