Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Avem un nou ministru al Educatiei, cum comentati?

Creat de Adi, Octombrie 07, 2008, 04:23:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

Mi se pare absurd ca diplomele luate in UE inainte ca Romania sa intre in UE sa nu fie recunoscute automat in Romania, asa cum sunt recunoscute in prezent.

In plus, diploma romaneasca de bac era recunoscuta in Franta inca dinainte sa intre Romania in UE. Dovada? Faptul ca eu am putut face facultatea in Franta dupa ce am facut liceul in Romania. Si asa e de zeci de ani. Nu trebuie absolut nicio procedura in plus. Doar arati ca ai diploma de bac din Romania si e recunoscut absolut automat in Franta ca ai terminat liceul. Sunt sigur ca si Romania a recunoscut dintotdeauna absolut automat liceul facut in Franta. Altfel am fi fost in evul mediu!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

zec

 Am sa imi exprim parerea legat de titlul acestui topic dar si vizavi de numarul mare de comentarii venite la acest topic.
La prima vedere eu personal il vad pe Funeriu un tip mai dezinvolt decat multi alti fosti ministri si la prima vedere cu intentii bune.Dar in contextul ultimilor evenimente de la bacalaureat ar trebui sa demisioneze sau sa se faca schimbari radicale .La situatii critice e nevoie de masuri radicale as vrea sa vad totusi ca se va incerca si se va impune un sistem mai flexibil,mai exigent si mai corect pentru a creste rezultatele in invatamant.
De ce trebuie sa fie flexibil?Foarte mult e tendinta ca sa ne bazam pe diplome dar se cunoaste ca in ultimile perioade multe diplome sau obtinut prin cumparare,copiat etc.Atunci ar trebui ca diplomele sa fie reevaluate in momentul in care accesezi un loc de munca in invatamant.Asa ca o informatie va zic ca exista profesori cu diplome de Spiru!!!
Si in acest caz ne lovim de un sistem extrem de ermetic in ceea ce priveste documentatia si foarte usor de pacalit.
De ce trebuie sa fie exigent?
Daca rigorile scad atunci riscam sa ne sapam propria groapa si normal ar fi ca de la an la an sa fie din ce in ce mai dificil, dar de ceva timp e invers.
De ce trebuie sa fie corect?
Aici ma refer la ceea ce inseamna manuale,culegeri si predare.Inainte acum ceva timp erau 3-4 culegeri care erau exceptionale si le aveai 12 ani de scoala,actualmente acest lucru a devenit o afacere si cauta sa vanda nu sa faca ceva eficient.Au divizat produsul astfel ca la clase gimnaziale se fac culegeri pe semestru.Trebuie readuse in activitate publicatii lunare cu teme diferite exact cum e acest forum si sa ne reamintim de gazeta matematica o revista care devenise de prestigiu mondial.
Si eu am fost slab la romana dar am excelat in alte domenii,nu ar trebui sa il luam pe domnul ministru acuma la rost pentru greseli gramaticale.ar trebui sa fim stricti si sa analizam rezultatele sale ca ministru.Daca se ia in considerare rezultatul la bac ar fi corect sa admitem ca el a scos la lumina o realitate si anume ca se frauda in prostie .Poate ca dupa multi ani de zile bacul din acest an a fost cel mai putin fraudat si asa ar fi corect sa devina.Totusi chiar daca are rezultate pozitive are si multe negative si anume ideea de reforma inca nu functioneaza.Criteriile de evaluare ale profesorilor,lipsa catedrelor si extrem de multi suplinitori nu fac bine unui sistem de invatamant.Poate citeste si domnul Funeriu acest post si voi vedea ceva din ce am zis ca se vor lua masuri.

AlexandruLazar

#527
zec, eu sunt de acord cu ce spui tu -- lucrul pe care și eu, și tavy, și mulți alții care avem experiență "first-hand" cu sistemul de învățământ din România îl reproșăm nu e fermitatea excesivă, nici rigoarea, nici altceva. Gândește-te că eu a trebuit să fac patru ani de facultate alături de oameni care nu știau să facă o integrală prin părți -- trei sferturi din ei i-aș fi picat eu cu mâna mea, și eram colegi.

Ceea ce ni se pare absurd este duplicitatea -- sunt zeci de exemple cât se poate de concrete aici. Numai două exemple din ultimele pagini:

- Concursurile pentru ocuparea posturilor despre care discuta florin_. E minunat că s-au introdus criteriile acelea -- dar ocuparea lor tot de posturile libere depinde, și asta tot la latitudinea șefilor de catedră și a conducerii rămâne. Pe românește, când tov. ministru spune că s-a eliminat sistemul clientelar pur și simplu vinde gogoși -- a rămas tot acolo, numai că funcționează altfel. Eu refuz să cred că un om care a terminat o universitate prestigioasă nu înțelege asta -- dacă m-am prins eu care am terminat o amărâtă de Politehnică, nu cred că e așa complicat. Deci omul deformează adevărul în cunoștință de cauză, sau mai pe românește, minte.

- Pregătirea slabă a elevilor: e acolo și o recunoaștem toți, și corect e, în fond, să pice câți trebuie să pice, și așa cu excepția subiectelor la română (care sunt relativ simple dar inutile pentru cine nu vrea să se facă filolog) materia nu e deloc dificilă. Dar ai auzit de vreo măsură a ministrului în acest sens? Alta decat picatul -- de picat pot sa-i pic și eu. Că în fond nu știm că elevii sunt slab pregătiți de acum două zile -- știm de ani și ani -- oricum, de cel puțin doi ani de când e el ministru. S-a întâmplat ceva în sensul ăsta? Vreo bonificație pentru profesorii cu rezultate bune? Vreo sancțiune pentru cei cu rezultate slabe? Vreo ajustare la nivelul materiei, a numărului de ore, vreo verificare a manualelor? Vreo creștere a investițiilor (în ideea că nu poți totuși să conduci un sistem de învățământ ca pe o băcănie)? Nimic din toate astea: nici el, la fel ca cei dinaintea lui, nu a făcut nimic pentru a crește nivelul de pregătire al elevilor; de măcănit la sfârșit când pică pe capete oricine e în stare.

Și așa mai departe. Dacă vezi numai lucrurile tratate de presă -- care le tratează pe toate la fel de superficial ca și toată situația cu CV-ul -- normal că îți formezi o imagine superficială. Dacă te lovești însă de dedesubturile așa-zisei reforme, îți dai seama că departe de a fi un pas înainte, e un pas care ne aduce înapoi prin anii '80 din punctul de vedere al imixtiunilor politice, iar în privința calității învățământului lucrurile merg tot mai prost.

Citat din: Adi din Iulie 05, 2011, 08:03:42 PM
Mi se pare absurd ca diplomele luate in UE inainte ca Romania sa intre in UE sa nu fie recunoscute automat in Romania, asa cum sunt recunoscute in prezent.

Și mie mi se pare absurd, dar după cum au aflat și candidații de la bac -- unde-i lege, nu-i tocmeală.

Citat din: graethel din Iulie 05, 2011, 05:43:40 PM
Intr-adevar daca Funeriu nu a facut demersurile de mai sus, diploma lui de chimist sau ce diploma o avea el este nula in Romania. Totusi nu cred ca legal un ministru trebuie sa aiba facultate sau liceu sau bac, parca e dreptul oricarui cetatean major sa se implice in politica.

Sigur că legal nu e necesar -- legal poți să ocupi postul de ministru și fără să fi terminat măcar grădinița, dar e o problemă de principiu; tocmai pentru că, de exemplu, nu te poți angaja profesor fără acele documente legale -- omul care organizează învățământul din România este incompatibil cu funcțiile celor care le dă ordine. Normal că legal nu e nimic în neregulă cu asta în același fel în care, conform noi legi a învățământului, nu e nimic ilegal în a demite un rector fără vreun motiv temeinic. Asta nu o face nici corect, nici moral.

HarapAlb

Citat din: zec din Iulie 05, 2011, 08:19:43 PM
La prima vedere eu personal il vad pe Funeriu un tip mai dezinvolt decat multi alti fosti ministri si la prima vedere cu intentii bune.Dar in contextul ultimilor evenimente de la bacalaureat ar trebui sa demisioneze sau sa se faca schimbari radicale.
Nu vad de ce ar trebui sa demisioneze cand singura preocupare a majoritatii elevilor a fost sa copieze.

A.Mot-old

Care este adevarul in privinta bacalaureatului ministrului Funeriu????????
Adevărul Absolut Este Etern!

Adi

Citat din: A.Mot din Iulie 09, 2011, 03:38:43 PM
Care este adevarul in privinta bacalaureatului ministrului Funeriu????????

Iata adevarul aici, explicat azi de ministru. Pe scurt, cineva (poate nu neparat Antena3, c poate un ascultator al lor) au luat lista de absolventi de bac din Franta din 2011 (atentie, anul asta, nu 1989, cand a dat Funeriu) si a editat in photoshop acea lista ca sa puna numele lui Funeriu in dreptul unui elev care a a luat bacul a doua oara. Probabil ca daca ar fi luat bacul a doua oara nu ar mai fi putut intra la cea mai tare universitate din Franta, Ecole Polytechnique.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-9336263-daniel-funeriu-sustine-declaratie-presa-ora-12-00.htm
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

tavy

Citat din: Adi din Iulie 09, 2011, 06:53:21 PM
Citat din: A.Mot din Iulie 09, 2011, 03:38:43 PM
Care este adevarul in privinta bacalaureatului ministrului Funeriu????????

Iata adevarul aici, explicat azi de ministru. Pe scurt, cineva (poate nu neparat Antena3, c poate un ascultator al lor) au luat lista de absolventi de bac din Franta din 2011 (atentie, anul asta, nu 1989, cand a dat Funeriu) si a editat in photoshop acea lista ca sa puna numele lui Funeriu in dreptul unui elev care a a luat bacul a doua oara. Probabil ca daca ar fi luat bacul a doua oara nu ar mai fi putut intra la cea mai tare universitate din Franta, Ecole Polytechnique.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-9336263-daniel-funeriu-sustine-declaratie-presa-ora-12-00.htm
Foarte urât din partea Antenei 3 că a dat pe post un document primit de la un telespectator fără să verifice mai întâi. Ciudat este că Funeriu a refuzat să intre în direct ca să conteste afirmațiile, poate nici el nu știa că documentul este fals de la bun început.
Altă ciudățenie este că Adi știe programul în care a fost făcut falsul (photoshop)!!! Destui de puțini știu în ce a fost făcut falsul, posibil doar cel care a făcut falsul să știe. Tu de unde știi Adi? Sau ai vreo implicare?
În altă ordine de idei, am văzut conferința de presă a lui Funeriu și l-am văzut și la emisiunea 3x3 de azi de la Realitatea, nu a ratat nici azi ocazia să demonstreze că este agramat.
Mai mult, a anunțat conferința de presă pentru ora 12:00 și în bătaie de joc pentru toți cei care așteptam, Funeriu a venit la 12:20, după trecerea sfertului academic.

Adi

Citat din: tavy din Iulie 09, 2011, 07:13:54 PM
Foarte urât din partea Antenei 3 că a dat pe post un document primit de la un telespectator fără să verifice mai întâi.

Cat m-am uitat ieri la Antena 3 l-am vazut pe un analist spunand ca a primit materialul de la un telespectator si ca fara a acuza sau insinua absolut nimic, ii cere ministrului sa spuna public cum a fost cu bacul lui. Asta mi se pare complet corect din partea Antena3. Totusi, vad in declaratia ministrului ca Antena3 ar fi discutat ieri toata ziua despre asta. Daca e asa, atunci cu adevarat aici Antena3 a gresit grav. Nu poti discuta o zi intreaga, sa faci practic caz national, dintr-un zvon.

Citat din: tavy din Iulie 09, 2011, 07:13:54 PM
Ciudat este că Funeriu a refuzat să intre în direct ca să conteste afirmațiile, poate nici el nu știa că documentul este fals de la bun început.

Da, aici e discutabil cum era mai bine. Totusi, stim cu totii ca moderatorii de emisiuni sar pe tine si nu te lasa sa vorbesti suficient, apoi iti taie vorba si baga reclame cand vor ei. Sub presiunea momentului, poti face gafe dupa care sa vorbeasca iar zile intregi. Poate ca Funeriu a facut bine ca a discutat doar cu un jurnalist Antena3 la telefon, i-a confirmat ca a luat bacul din prima si a ramas ca face o conferinta de prsa detaliata a doua zi. Si azi a facut-o, a pregatit-o bine si nu a facut gafe. Incepe sa invete Funeriu sa interactioneze cu presa. Pana acum a fost acuzat degeaba ca a facut gave, acum e mai bine sa nu le faca.

Citat din: tavy din Iulie 09, 2011, 07:13:54 PM
Altă ciudățenie este că Adi știe programul în care a fost făcut falsul (photoshop)!!!

Nu stiu. Dar banuiesc. Cu altceva putea sa faca? Dar e doar o banuiala. Eu, spre deosebire de tine, nu sutn asa riguros in exprimare. Daca banuiesc ca e ceva, spun ca e acel ceva. E clar ca nu stiu sigur si deci ca nu eu am trisat documentul, haha.

Citat din: tavy din Iulie 09, 2011, 07:13:54 PM
Destui de puțini știu în ce a fost făcut falsul, posibil doar cel care a făcut falsul să știe. Tu de unde știi Adi? Sau ai vreo implicare?

Vezi mai sus.

Citat din: tavy din Iulie 09, 2011, 07:13:54 PM
În altă ordine de idei, am văzut conferința de presă a lui Funeriu și l-am văzut și la emisiunea 3x3 de azi de la Realitatea, nu a ratat nici azi ocazia să demonstreze că este agramat.
Mai mult, a anunțat conferința de presă pentru ora 12:00 și în bătaie de joc pentru toți cei care așteptam, Funeriu a venit la 12:20, după trecerea sfertului academic.

Eh, asta e, nimeni nu e perfect.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

tavy

Citat din: Adi din Iulie 09, 2011, 07:57:36 PM
Citat din: tavy din Iulie 09, 2011, 07:13:54 PM
Foarte urât din partea Antenei 3 că a dat pe post un document primit de la un telespectator fără să verifice mai întâi.
Cat m-am uitat ieri la Antena 3 l-am vazut pe un analist spunand ca a primit materialul de la un telespectator si ca fara a acuza sau insinua absolut nimic, ii cere ministrului sa spuna public cum a fost cu bacul lui.
Dacă nu mă înșel, analistul era Radu Tudor, un individ aproape la fel de prost ca Funeriu.

Citat din: Adi din Iulie 09, 2011, 07:57:36 PM
Citat din: tavy din Iulie 09, 2011, 07:13:54 PM
Ciudat este că Funeriu a refuzat să intre în direct ca să conteste afirmațiile, poate nici el nu știa că documentul este fals de la bun început.
Da, aici e discutabil cum era mai bine. Totusi, stim cu totii ca moderatorii de emisiuni sar pe tine si nu te lasa sa vorbesti suficient, apoi iti taie vorba si baga reclame cand vor ei. Sub presiunea momentului, poti face gafe dupa care sa vorbeasca iar zile intregi. Poate ca Funeriu a facut bine ca a discutat doar cu un jurnalist Antena3 la telefon, i-a confirmat ca a luat bacul din prima si a ramas ca face o conferinta de prsa detaliata a doua zi. Si azi a facut-o, a pregatit-o bine si nu a facut gafe. Incepe sa invete Funeriu sa interactioneze cu presa. Pana acum a fost acuzat degeaba ca a facut gave, acum e mai bine sa nu le faca.
Alți politicieni nu au probleme în a intra în direct fără să facă gafe.

Citat din: Adi din Iulie 09, 2011, 07:57:36 PM
Citat din: tavy din Iulie 09, 2011, 07:13:54 PM
Altă ciudățenie este că Adi știe programul în care a fost făcut falsul (photoshop)!!!
Nu stiu. Dar banuiesc. Cu altceva putea sa faca? Dar e doar o banuiala. Eu, spre deosebire de tine, nu sutn asa riguros in exprimare. Daca banuiesc ca e ceva, spun ca e acel ceva. E clar ca nu stiu sigur si deci ca nu eu am trisat documentul, haha.
Să înțeleg că tu nu cunoști nici o alternativă la Photoshop? Și nici nu-ți imaginezi că ar trebui să existe alternative?
Spre exemplu eu folosesc ,,GIMP - The GNU Image Manipulation Program"

Citat din: Adi din Iulie 09, 2011, 07:57:36 PM
Citat din: tavy din Iulie 09, 2011, 07:13:54 PM
În altă ordine de idei, am văzut conferința de presă a lui Funeriu și l-am văzut și la emisiunea 3x3 de azi de la Realitatea, nu a ratat nici azi ocazia să demonstreze că este agramat.
Mai mult, a anunțat conferința de presă pentru ora 12:00 și în bătaie de joc pentru toți cei care așteptam, Funeriu a venit la 12:20, după trecerea sfertului academic.
Eh, asta e, nimeni nu e perfect.
Dar în momentul în care ai prea multe defecte/imperfecțiuni poți să stai în banca ta, nu te obligă nimeni să te faci ministru.

Adi

Citat din: tavy din Iulie 09, 2011, 08:13:29 PM
Alți politicieni nu au probleme în a intra în direct fără să facă gafe.

Exact! Pentru ca altii sunt politicieni de o viata intreaga, pe cand Funeriu e om de stiinta de o viata intreaga si politician abia de 2 ani. Iar in stiinta nu se dezvolta in general skillurile astea de politician. El invata din mers.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Și mie mi se pare destul de urâtă treaba asta -- nu era deloc dificil să verifice un astfel de document și mi se pare până la urmă o lipsă de onestitate să îl prezinți fără a îl verifica, fie și cu mențiunea că e un document luat "pe surse".

De fapt în general modul în care presa a tratat acest subiect mi se pare incorect. În locul unui tratament echilibrat, au lucrat împotriva ministerului speculând fondul emoțional al celor care au picat bacul și al familiilor lor. Nimic de zis, ministrul ăsta ar trebui să plece înainte să ne afunde într-o situație chiar fără ieșire, dar nu recurgând la genul de metode la care recurge și el.

Cu atât mai mult nu mi se pare în regulă faptul că toată discuția este polarizată în jurul persoanei lui Funeriu -- problema serioasă este că majoritatea absolvenților sunt slab pregătiți, nu că au picat bacul. Funeriu este cu siguranță vinovat pentru că a întreținut și a încurajat prin măsurile lui această stare de fapt, dar cei care au picat au picat pe drept și legal.

sicmar

#537
1. Bârfa, cum că Funeriu n-ar fi luat la prima strigare bacalaureatul, circula ieri încă înaintea amiezii, în comentarii pe siteurile unor ziare: Cotidianul ora 11:12, Evenimentul Zilei, ora 12:28 etc.
Deşi informaţiile prezentate arătau clar că sunt de pe net (nu din acte), nu era furnizat nici un link pentru a putea fi verificate. Informaţiile astfel prezentate, fără link ce ar permite verificarea, sunt ab initio dubioase.

2. Câteva ore mai târziu, la ora 19:26, Radu Tudor a prezentat această bârfă pe Antena 3  (minutul 41:30 din înregistrarea emisiunii La Ordinea Zilei). De la început a fost prezentată ca fiind obţinută de la un telespectator şi s-a cerut punctul de vedere al ministrului.

3. Deşi Radu Tudor spunea că i-a fost furnizat un link, pe laptop avea "documentul" într-un editor de text (după aparenţe, conform min. 42:07 din înregistrarea emisiunii, dar nu pot fi sigur atâta timp cât n-am putut să identific editorul). Am pus asta pe seama faptului că Radu Tudor este ageamiu în domeniu utilizării calculatorului, lucru dovedit în mai multe rânduri.

4. Confruntarea, atât a bârfei de pe siteurile ziarelor cât şi cea de pe Antena 3, cu siteul originar al informaţiei nu lasă loc de dubii: malversaţiuni. Interesant este că există mici diferenţe între cele două bârfe (de pe siteurile ziarelor respectiv Antena 3) în ceea ce priveşte absolvenţii învecinaţi lui Funeriu în liste, deşi ambele au aceeaşi sursă.

5. Malversaţiunea a fost descoperită la mai puţin de două ore după ce bârfa a fost popularizată de Antena 3, la ora 09:08 PM. Ea a fost făcută în mod clar de către un amator, după uşurinţa cu care a putut fi identificată.




Adi

Sicmar, mersi pentru linkul original. Cu astea Antena 3 s-a facut de ras. Si-au retractat punctul de vedere? Azi am vazut ca vorbeau despre alte lucruri.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

sicmar

#539
Citat din: Adi din Iulie 09, 2011, 11:29:13 PM
Sicmar, mersi pentru linkul original. Cu astea Antena 3 s-a facut de ras. Si-au retractat punctul de vedere? Azi am vazut ca vorbeau despre alte lucruri.
Nu ştiu. Nu mă uit la emisiunile TV.
Înaintea atacului asupra irakienilor intraţi în Kuweit (în ce an o fi fost?) mi-am donat ultimul televizor unui vecin, după ce-l ţinusem vreo 2 ani într-o debara.
Când este ceva interesant mă uit la înregistrările emisiunilor TV, dacă există aşa ceva.

Edit. Am făcut o frază după calapodul:
"Reparăm sandale pentru dame, stricate."
Sper că n-a înţeles cineva că l-am ţinut pe vecin în debara. :)