Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Avem un nou ministru al Educatiei, cum comentati?

Creat de Adi, Octombrie 07, 2008, 04:23:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Citat din: florin_ din Iulie 03, 2011, 10:37:56 PM
Ma intreb retoric, oare marirea salariilor profilor mai degraba decit micsorarea lor cu 25% ar fi un pas pozitiv sau negativ?

La asta iti pot raspunde sigur: nu ar fi nici pozitiv, nici negativ. In timpul PNL s-au dublat salariile profesorilor si ei au predat la fel de prost. Acum salarile le-au fost micsorate si ei predau la fel de prost. Pe scurt, ei predau la fel in functie de salariu. Nu ar trebui sa fie marite salariile la toti, asta decat tara are bani si vrea sa le dea bani gratis, ceea ce nu mai e cazul. Ce ar trebu insa sa se faca e sa se dea bani mai multi doar la cei mai buni profesori. Sa fie evaluati si sa li se dea bani in functie de evaluari, care evaluari sa fie iar corecte. Si tocmai ca legea prevede asta. Si profesorii au protestat si societatea la fel, cum adica sa ii evalueze pe ei elevii? Deci da, legea tocmai ca va face, asta cu pas.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: AlexandruLazar din Iulie 03, 2011, 10:44:43 PM
Nu, dar decât să chinui o generație de elevi, nu faci mai bine invers? Întâi te asiguri că primesc o pregătire la cel mai înalt nivel, și pe urmă îi și evaluezi așa cum trebuie.

Alex, raspunsul este NU! Cum ar fi sa spui ca la circulatie nu dam amenzi dure pentru ca nu avem drumuri bune? Tu zici asa: nu mai bine intai faceti drumuri bune, late, autostrazi si dupa aia ne cereti sa nu depasim limita de viteza? Ca ne grabim si noi.

Deci nu, intai corectezi la sange. Daca nu poti preda mai bine peste noapte, in schimb sa corectezi la sange se poate peste noapte! Dovada ca se poate si ca nu mai trebuie amanata pana cand nu vor fi si elevii pregatiti. Tocmai, altfel nici nu ai putea vedea evolutia. Dar asa vor fi la fel de duri in antii urmatori la bac si daca procentul de promovabilitate va creste, va fi si semn ca se preda mai bine. Dar atentie, trebuie ca nu cumva la anul sa fie subiectele mai usoare, de mila copiilor, ci sa fie la fel de dure, ca sa comparam mereu cu mere.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Florin, nu cred ca e nimeni care sa spuna ca daca tara ar avea o infinitate de bani, sa nu se dea mai multi la educatie. Evident ca oriunde sunt mai multi bani se face in medie treaba mai bine decat unde sunt bani mai putini. Vezi diferenta dintre licee mari si licee mici. De ce? Pentru ca cu bani cumperi profesori mai buni la liceul mai bun. Daca in schimb dublezi salarile la toti, nu ai rezolvat absolut nimic. Competitia intre licee si competitia intre profesosri ii motiveaza. Daca toti castiga la fel, atunci nu vor fi motivati sa munceasca.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

florin_try


Nu stiu daca trebuia sa deschid topic separat.

Au fost publicate si conditiile in care se mai pot face avansari in invatamintul superior.
Acum este cuantificat destul de exact cind cineva poate deveni conferentiar sau prof. universitar in Romania, pe fiecare obiect in parte.

Iata si linkul: http://www.juridice.ro/wp-content/uploads/mof/2011/0448.pdf   (vezi ultimile pagini cu formule)

Ce parere aveti despre acei indici?

Adi

E bine tot aici, nu la un nou thread. Tot ce tine de reforma in invatamant e aici. Postul e aici inainte de Funeriu, se refera si cand erau alti ministri.

Pentru mine e prea lung. Vreau ca cineva sa imi popularizeze legea. Poate jurnalistii in curand vor scrie despre asta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro


florin_try

Citat din: Adi din Iulie 04, 2011, 05:14:11 PM
Pentru mine e prea lung. Vreau ca cineva sa imi popularizeze legea. Poate jurnalistii in curand vor scrie despre asta.

O fi textul lung dar formulele de cuantificare a conditiilor minime de avansare sunt exacte si matematice. Nu cred ca formulele sunt greu de inteles fara cunostinte juridice.

Iata cum e la fizica:
Se calculeaza 3 factori: "I"=impact, "C"=citari si "P"
cu formulele
1) [tex]I=\sum_{i} \frac{a_i}{n^{eff}_i}[/tex]
unde i indexeaza numarul de articole in extenso publicate in reviste ISI cu scor de influienta absolut mai mare de 0.3

2) [tex]C=\sum_{i} \frac{c_i}{n^{eff}_i}[/tex]
unde i enumera publicatiile

3) [tex]P=\sum_{i} a_i[/tex]
unde i indexeaza numarul de articole in extenso publicate in reviste ISI cu scor de influienta absolut mai mare de 0.3 unde candidatul e prim autor sau autor de conrespondenta. Nu se iau in consideratie articolele in care autorii sunt listati in ordine alfabetica.

ai e scorul de influienta absolut al revistei
ci e numarul de citari a articolului ce provin din jurnale cu ISI > 0.3 si se exclud self-citarile.
ni e numarul de autori a publicatiei i
nieff e numarul efectiv de autori ai publicatiei, si se calculeaza cu formula:
nieff = ni daca ni <= 5
nieff = (ni+10)/3  daca  5<ni <=80
nieff = 30  daca  ni > 80


Conditiile minime sunt:
1) Pentru prof univ. sau cercetator grad 1: I>=5; C>=40 ; P>=5;
2) Pentru conferential sau cercetator grad 2: I>=2.5; C>=20 ; P>=2.5;

------

Ma intrebam, oare cite publicatii in Phys Rev Lett (sau Phys Rev B) cu 3-4 autori sunt necesare de a satisface conditiile de mai sus?

---

Interesant e ca la alte stiinte formulele si criteriile sunt diferite.

Adi

Iata de ce nu vraeu sa traiesc in Romania. Ca romanii sunt rai. Da, rai. Nu cred ca e decat rautate pura sa afirmi ca doar un elev corijent face greseli de gramatica. Nu, chiar si eu fac, si eu am fost un elev eminent. Si nu ma rusinez cu faptul ca fac si greseli de gramatica. Se intampla, tine de neatentie, nu de nestiinta. Dar romanii, reprezentati aici de un jurnalist Adevarul, arata 3 greseli de gramatica si vocabular din CV-ul lui Funeriu. Nu ma deranjeaza asta, greseala e greseala si merita spusa. Dar sa afirmi ca doar un elev corijent face greseli e o greseala de logica atat de grava, incat nu pot crede ca e greseala de logica, ci o pun pe seama rautatii intentionatate de a ataca. Tocmai pentru ca ministrul are o greseala in CV e o dovada ca nu doar elevii corijenti fac greseli.

http://www.adevarul.ro/actualitate/Inca_o_gafa_a_ministrului_Educatiei_intr-un_document_oficial_0_511149067.html

Cum am spus, tara asta nu merita un ministru ca Funeriu, care si-a sacrificat cariera de cerceare in afara sa scoata educatia romaneasca din mocirla. Si iata cum e primit. Eu v-am spus: fiti foarte atenti ca romani la cum il tratati pe Funeriu, caci daca il tratati rau (si deja o faceti) eu nu ma voi mai sacrifica pentru Romania, cum am facut in ultimii 3 ani. Deja de un an ma concentrez pe cercetarea mea si imi merge foarte bine. Insa e pacat de voi, cei din Romania, ca tot in mocirla veti ramane daca cumva Funeriu pleaca, cum se pare ca va fi dupa ce PDL va pierde alegerile.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro


tavy

Citat din: Adi din Iulie 04, 2011, 06:28:33 PM
Iata de ce nu vraeu sa traiesc in Romania. Ca romanii sunt rai. Da, rai. Nu cred ca e decat rautate pura sa afirmi ca doar un elev corijent face greseli de gramatica. Nu, chiar si eu fac, si eu am fost un elev eminent. Si nu ma rusinez cu faptul ca fac si greseli de gramatica. Se intampla, tine de neatentie, nu de nestiinta. Dar romanii, reprezentati aici de un jurnalist Adevarul, arata 3 greseli de gramatica si vocabular din CV-ul lui Funeriu. Nu ma deranjeaza asta, greseala e greseala si merita spusa. Dar sa afirmi ca doar un elev corijent face greseli e o greseala de logica atat de grava, incat nu pot crede ca e greseala de logica, ci o pun pe seama rautatii intentionatate de a ataca. Tocmai pentru ca ministrul are o greseala in CV e o dovada ca nu doar elevii corijenti fac greseli.

http://www.adevarul.ro/actualitate/Inca_o_gafa_a_ministrului_Educatiei_intr-un_document_oficial_0_511149067.html

Cum am spus, tara asta nu merita un ministru ca Funeriu, care si-a sacrificat cariera de cerceare in afara sa scoata educatia romaneasca din mocirla. Si iata cum e primit. Eu v-am spus: fiti foarte atenti ca romani la cum il tratati pe Funeriu, caci daca il tratati rau (si deja o faceti) eu nu ma voi mai sacrifica pentru Romania, cum am facut in ultimii 3 ani. Deja de un an ma concentrez pe cercetarea mea si imi merge foarte bine. Insa e pacat de voi, cei din Romania, ca tot in mocirla veti ramane daca cumva Funeriu pleaca, cum se pare ca va fi dupa ce PDL va pierde alegerile.
Q.E.D.

florin_try

Citat din: Adi din Iulie 04, 2011, 06:28:33 PM
Iata de ce nu vraeu sa traiesc in Romania. Ca romanii sunt rai. Da, rai. Nu cred ca e decat rautate pura sa afirmi ca doar un elev corijent face greseli de gramatica. Nu, chiar si eu fac, si eu am fost un elev eminent. Si nu ma rusinez cu faptul ca fac si greseli de gramatica. Se intampla, tine de neatentie, nu de nestiinta. Dar romanii, reprezentati aici de un jurnalist Adevarul, arata 3 greseli de gramatica si vocabular din CV-ul lui Funeriu. Nu ma deranjeaza asta, greseala e greseala si merita spusa. Dar sa afirmi ca doar un elev corijent face greseli e o greseala de logica atat de grava, incat nu pot crede ca e greseala de logica, ci o pun pe seama rautatii intentionatate de a ataca. Tocmai pentru ca ministrul are o greseala in CV e o dovada ca nu doar elevii corijenti fac greseli.

http://www.adevarul.ro/actualitate/Inca_o_gafa_a_ministrului_Educatiei_intr-un_document_oficial_0_511149067.html

Cum am spus, tara asta nu merita un ministru ca Funeriu, care si-a sacrificat cariera de cerceare in afara sa scoata educatia romaneasca din mocirla. Si iata cum e primit. Eu v-am spus: fiti foarte atenti ca romani la cum il tratati pe Funeriu, caci daca il tratati rau (si deja o faceti) eu nu ma voi mai sacrifica pentru Romania, cum am facut in ultimii 3 ani. Deja de un an ma concentrez pe cercetarea mea si imi merge foarte bine. Insa e pacat de voi, cei din Romania, ca tot in mocirla veti ramane daca cumva Funeriu pleaca, cum se pare ca va fi dupa ce PDL va pierde alegerile.

Am rude, amici in Romania, si iti pot spune ca nu sunt deloc in mocirla. Unii amici de-ai mei o duc mai bine in tara decit eu in state pe un salar de H1B. Unul din ei e prof de liceu f. apreciat si foarte pasionat de ce face. De exemplu, nu mi-as permite niciodata aroganta de a-i spune ca el e in  mocirla  cu sau fara Funeriu ministru. Din respect pentru munca si pasiunea lui, daca nu altceva. Ce daca eu sunt in state pe H1B cu salar ceva mai mare? Intr-un fel efortul lui e mai nobil decit al meu, caci si el ar fi putut sa plece binemersi(sunt convins).  

Bineinteles ca ai dreptate caci se exagereaza cu unele din criticile la adresa ministrului, pe de alte parte bineinteles ca anumite critici strict tehnice sunt binevenite la adresa oricarui guvernant nu numai a lui Funeriu.

Ma tem insa caci mesajele tale devin din ce in ce mai putin tehnice si din ce in ce mai mult pasional pro-Funeriu.
In acest fel te limitezi singur la o persoana in loc sa abordezi un subiect intreg mult mai vast.

Un subiect cu adevarat intereant ar fi nu ce a spus persoana X despre Funeriu sau mai stiu eu ce alt guvernant, ci de exemplu noile criterii de promovare in invatamintul superior care in fine sunt matematic cuantificate si nu mai lasa nimic la latitudinea clienterismului.
Am postat mai sus despre asta.  
Probabil acele criterii sunt cu adevarat primul pas spre reforma.



Adi

Citat din: tavy din Iulie 04, 2011, 07:36:23 PM
Citat din: Adi din Iulie 04, 2011, 06:28:33 PM
Iata de ce nu vraeu sa traiesc in Romania. Ca romanii sunt rai. Da, rai. Nu cred ca e decat rautate pura sa afirmi ca doar un elev corijent face greseli de gramatica. Nu, chiar si eu fac, si eu am fost un elev eminent. Si nu ma rusinez cu faptul ca fac si greseli de gramatica. Se intampla, tine de neatentie, nu de nestiinta. Dar romanii, reprezentati aici de un jurnalist Adevarul, arata 3 greseli de gramatica si vocabular din CV-ul lui Funeriu. Nu ma deranjeaza asta, greseala e greseala si merita spusa. Dar sa afirmi ca doar un elev corijent face greseli e o greseala de logica atat de grava, incat nu pot crede ca e greseala de logica, ci o pun pe seama rautatii intentionatate de a ataca. Tocmai pentru ca ministrul are o greseala in CV e o dovada ca nu doar elevii corijenti fac greseli.

http://www.adevarul.ro/actualitate/Inca_o_gafa_a_ministrului_Educatiei_intr-un_document_oficial_0_511149067.html

Cum am spus, tara asta nu merita un ministru ca Funeriu, care si-a sacrificat cariera de cerceare in afara sa scoata educatia romaneasca din mocirla. Si iata cum e primit. Eu v-am spus: fiti foarte atenti ca romani la cum il tratati pe Funeriu, caci daca il tratati rau (si deja o faceti) eu nu ma voi mai sacrifica pentru Romania, cum am facut in ultimii 3 ani. Deja de un an ma concentrez pe cercetarea mea si imi merge foarte bine. Insa e pacat de voi, cei din Romania, ca tot in mocirla veti ramane daca cumva Funeriu pleaca, cum se pare ca va fi dupa ce PDL va pierde alegerile.
Q.E.D.

Ai subliniat exact cuvintele cheie. Inseamna ca m-am facut bine inteles. Misiune indeplinita.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: florin_ din Iulie 04, 2011, 07:43:25 PM
Ma tem insa caci mesajele tale devin din ce in ce mai putin tehnice si din ce in ce mai mult pasional pro-Funeriu.
In acest fel te limitezi singur la o persoana in loc sa abordezi un subiect intreg mult mai vast.

De acord. De asta e bine ca Tavy a inteles perfect mesajul si nu este nevoie sa mai discut acest subiect.

Citat
Un subiect cu adevarat intereant ar fi nu ce a spus persoana X despre Funeriu sau mai stiu eu ce alt guvernant, ci de exemplu noile criterii de promovare in invatamintul superior care in fine sunt matematic cuantificate si nu mai lasa nimic la latitudinea clienterismului.
Am postat mai sus despre asta.  
Probabil acele criterii sunt cu adevarat primul pas spre reforma.

De acord si aici. Eu eram convins ca evaluarea se va face dupa criterii noi, corecte, asa cum a fost acum la bac. Pas cu pas se introduce metodologia de evaluare peste tot. Dar desigur, analiza la detalii nu am timp sa fac, plus ca formulele sunt incurcate si ar cere timp. Cei de la minister sa popularizeze asta sa intelegem toti fara efort. Cum am spus, nu ma mai sacrific sa le explic eu romanilor cum e treaba. Acum ei sa inteleaga si sa imi explice si mie, pe tava, ca sa inteleg totul din prima, fara efort, asa cum le-am oferit eu stiri de stiinta in trecut.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Larisa

Eu nu inteleg un lucru.De ce toata lumea da vina pe profesori ca nu isi fac bine meseria?De ce nimeni nu se gandeste defapt ca programa este foarte incarcata pe perioada unui an scolar si ca profesorul nu o pate cuprinde pe toata si mai ales sa o faca bine?De ce nu ne gandim ca nici copii nu mai vor scoala,nu vor sa invete,ei se bazeaza doar pe copiat si atat?De ce copii care vor sa invete au profesori buni,iar ceilalti care nu vor sa invete au profesori rai?
Ministrul invatamantului din Romania trebuie sa se gandeasca bine la programa actuala si sa isi puna intrebarea daca el ar putea sa cuprinda tot ce se cere acolo si bine si in scurt timp.

AlexandruLazar

#509
Citat din: florin_ din Iulie 04, 2011, 04:06:53 AM
Ce parere aveti despre acei indici?

Pe scurt: sunt inutili. Ca să devii conferențiar sau profesor universitar trebuie să se îndeplinească două condiții:

1. Să fie posturi deblocate (ceea ce deocamdată tov. Funerieu are grijă să nu se întâmple)
2. Să fie posturi libere în catedră (ceea ce este la latitudinea conducerii)

În universitățile mai mari sunt oameni foarte buni care ies la pensie conferențiari sau șefi de lucrări pentru că nu s-au deblocat la timp posturi, iar apoi au preferat să îi lase pe cei mai tineri care aveau nevoie mai mare să le ocupe.

Poți să îndeplinești și mama criteriilor, dacă nu te înțelegi cu șeful de catedră și cu decanul mori cu criteriile de gât. Selecția se face desigur pe baza formulelor la care ai dat link, dar dacă nu se scoate postul la concurs, nu se întâmplă absolut nimica. Iar pe urmă metodologia de organizare a concursului este cu grijă făcută astfel încât să îl poată lua numai cine trebuie.

CitatTocmai pentru ca ministrul are o greseala in CV e o dovada ca nu doar elevii corijenti fac greseli.

Dar nu ți se pare un pic jenant? E un document oficial totuși. De ce ministrul ar avea voie să greșească, fără a fi sancționat, într-un act oficial pe care îl elaborează fără niciun pic de presiune pusă asupra lui, iar un elev n-ar avea voie să greșească fără a fi sancționat când trebuie să umple opt pagini în trei ore? Cum ar fi ca un ditamai profesorul de mecanică să scrie greșit ecuația lui Lagrange pe homepage-ul lui?