Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Avem un nou ministru al Educatiei, cum comentati?

Creat de Adi, Octombrie 07, 2008, 04:23:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Citat din: florin_ din Februarie 13, 2011, 02:30:12 AM

Dar e o diferenta:

Creatorii acestui website au investit o multime de timp si efort pentru nici un fel de return. Nu au obtinut nimic material ca return, caci audienta e doar in limba romana. Deci se poate spune ca  a fost dezinteresat si din pasiune.

Multumesc de apreciere.

Citat din: florin_ din Februarie 13, 2011, 02:30:12 AM
INSA: Poate fi spus acelasi lucru despre un politician care prin natura meseriei are acces la putere, decizie, infuienta, marire, poate chiar loc in istorie, si chiar si bani?

Bani doar salariul, putere de a schimba tara in bine, loc in istorie daca faci bine, asa cum eu am loc in mintea oamenilor care citesc pe site, influenta de a schimba tara in bine, asa cum si eu am influenta intre voluntari. Asadar, eu nu vad nicio diferenta calitativa, ci doar cantitativa, intre efortul nostru aici si efortul lui acolo.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

palcuiealex

In primul rand, noua lege a educatiei este surprinzator de buna (si nu sunt ironic), pacat ca se aplica in Romania.

In perioada 2-6 februarie, la Bucuresti, a avut loc Adunarea Generala a Consiliului National al Elevilor, unde am participat, si a fost organizat un dialog cu doamna secretar de stat Oana Badea. La intrebarea noastra (a plenului consiliului) De ce toti directorii sunt numiti politic ? (noi elevii stim ca toti directorii sunt numiti de catre inspectorul general [si el numit de catre cei de mai sus]), ni s-a raspuns sec: Dar ce... profesorii nu au voie sa fie membrii unui partid ?!?!

Apoi ni s-a vorbit despre faptul ca directorii vor deveni manageri, iar profesorii angajatii acestora. Ideea este excelenta, dar problema este ca daca directorii sunt membri unui partid, nu crezi Adi, ca poate dintr-o gandire "micro", acesti directori se vor crede sefi peste ceilalti din partide rivale, si vor crede ca au putere absoluta ? (doar vor avea in mana contractele de munca)

Si tot despre putere vorbind, in Romania absolut NIMENI nu se va interesa de tine, decat daca el are un interes. Sunt membru in Consiliul Judetean al Elevilor, si brusc un proiect gandit de noi la o scara mica, a fost luat de Primarie si multiplicat de zece ori. Acest lucru m-a bucurat, doar ca mi-am dat seama apoi ca acest lucru a fost realizat doar ca sa se poata spuna, in fata unor viitori alegatori (targetul fiind liceul): "Primaria va sustine" (in curand vor avea loc alegeri locale).

Deci nu stiu cum vezi tu Adi, Romania cu mentalitatea din Canada, dar abia astept sa o vad si eu asa.

Adi

Alex, conform noii legi, directorii de liceu nu vor fi numiti de nimeni, ci vor fi alesi prin concurs, iar in plus au interzis in mod explicit sa fie membrii unui partid politic.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Metoda asta cu concursul e arhicunoscută -- de-asta se și folosește peste tot în administrația publică de aici. E o chestie perfect legală și foarte greu de verificat; daca numești pe cineva incompetent, bate la ochi, dacă "numești" prin "concurs" pe cineva nu poate spune nimeni nimic (doar a luat concursul, nu?)

Un exemplu în acest sens: în companiile de electricitate (și furnizare, și distribuție) se află acum o cohortă de membri PDL (cu sau fără acte în regulă), inclusiv în posturi de conducere tehnică, deși nu au niciun fel de experiență în domeniu. Am avut "onoarea" de a asista la o discuție cu unul din ei, în care un expert cu destulă reputație altfel încerca (zadarnic) să-l convingă că nu poți ține o hidrocentrală la 100% din puterea instalată 24/24, principala problemă constând în faptul că omul nu pricepea de ce trebuie umplut lacul de acumulare (că doar râul curge, ce mă-sa). Omul fusese desigur numit prin concurs. The catch? Dosarele tuturor celorlalți candidați fuseseră respinse din motive "importante" (lipsă timbre, cutare document nu era în dublu exemplar, nu se vedea bine semnătura de la pagina X), iar aceștia au fost anunțați că li s-au respins dosarele în dimineața în care omul nostru a fost numit, deși erau depuse de 30 de zile și primiseră confirmarea de primire și înregistrare.

Eu îmi pun gâtul la mijloc că fix la fel o să se întâmple și în învățământ. Sunt o grămadă de contracte suculente în școli (activități extrașcolare, catering pentru cele cu semiinternat) pe care cei din administrația locală abia așteaptă să pună mâna, iar noua lege asigură o desfășurare cât se poate de lină a acestui proces.

Adi

E trist ca se intampla asa. Totul e sa nu se mai intample asa. Ideea de concurs nu e rea, e chiar ideala, numai sa fie implementata corect. Numai ca daca nu e implementata corect de un partid, cand vine altul la putere, tot incorect o va implementa.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

palcuiealex

Citat din: Adi din Februarie 15, 2011, 02:45:24 AM
Alex, conform noii legi, directorii de liceu nu vor fi numiti de nimeni, ci vor fi alesi prin concurs, iar in plus au interzis in mod explicit sa fie membrii unui partid politic.

Conform noii legi, nu stim cum se vor alege directorii. Inca nu a aparut o metodologie pentru lege (asa se face in Romania, intai textul legii, si apoi cum o aplicam).

Dar si in vechea lege trebuia sa se organizeze un concurs. Pacat ca majoritatea directorilor erau numiti interimari pe perioada nedeterminata.

sicmar

Mă aşteptam la niscaiva comentarii asupra primului fâs major a noii legi,
Ordinul 3.753/09.02.2011 al Ministerului Educaţiei, Cercetării. Tineretului şi Sportului, care amână aplicarea legii.
http://www.puterea.ro/download/docs/social.pdf


florin_try


Pai practic e fara cuvinte, nu?

Incredibil, totusi...

AlexandruLazar

#398
Citat din: sicmar din Februarie 16, 2011, 06:16:35 AM
Mă aşteptam la niscaiva comentarii asupra primului fâs major a noii legi,
Ordinul 3.753/09.02.2011 al Ministerului Educaţiei, Cercetării. Tineretului şi Sportului, care amână aplicarea legii.
http://www.puterea.ro/download/docs/social.pdf



Mă pregăteam să fâsâi eu despre asta dar sunt prins de câteva zile bune la muncă unde trei sferturi din colegii mei se chinuie să rezolve toate prostiile care ne-au picat în cap cu ocazia asta. Lucrurile ar fi fost infinit mai simple dacă se gândeau și ei un pic înainte să împingă legea fix în mijlocul anului universitar, așa n-au creat nimic în afară de probleme.

Și încă nu e mare lucru, problemele adevărate or să înceapă când chiar or să se apuce să aplice legea  ;D.


sicmar

#400
În Senat, reîntoarsă la Comisia de Învăţământ, este viitoarea lege a educaţiei.
Îndată ce actuala Opoziţie va deţine majoritatea în Senat (acum sunt la paritate pentru că senatorul Voicu este arestat) legea va fi adoptată de Senat, care este cameră decizională.
Mai poate fi întârziată cu contestări la Curtea Constituţională şi reîntoarcerea de către Preşedinte în Parlament dar nu poate fi oprită.

Schimbarea majorităţii în Senat, în viitorul apropiat, este previzibilă pentru că PDL este în degringoladă şi se aşteaptă dezertări în masă şi de la el şi de la UNPR. UNPR are aproape un an şi încă se zbate între 0,5% şi 1,5% din intenţiile de vot; În afară de câţiva parlamentari făcuţi colonei de către Oprea la apelul de seară, nu prea o să mai rămână în el. După cum s-a văzut în ultimele zile nici Preşedintele nu-i mai poate stăpâni.

Toţi ştiu astea şi, măcar pentru a nu bulversa totul, Funeriu a fost determinat să amâne aplicarea legii lui funerare.

florin_try

Citat din: sicmar din Februarie 16, 2011, 09:59:41 AM
Schimbarea majorităţii în Senat, în viitorul apropiat, este previzibilă pentru că PDL este în degringoladă şi se aşteaptă dezertări în masă şi de la el şi de la UNPR. UNPR are aproape un an şi încă se zbate între 0,5% şi 1,5% din intenţiile de vot; În afară de câţiva parlamentari făcuţi colonei de către Oprea la apelul de seară, nu prea o să mai rămână în el. După cum s-a văzut în ultimele zile nici Preşedintele nu-i mai poate stăpâni.

Toţi ştiu astea şi, măcar pentru a nu bulversa totul, Funeriu a fost determinat să amâne aplicarea legii lui funerare.

Nu stiam ca PDL-ul e in degringolada. Si de ce ar fi in degringolada? De ce ar dezerta in masa din el?

Adica motivul de aminare a aplicarii legii e pur politic ca sunt probleme interne in PDL?
Si de ce problemele interne a PDL-ului ar impiedica sa se aplice legea educatiei in noua forma?

Ce m-a dezamagit mai mult este ca tocmai acele prevederi de curatire au fost aminate cu 3-4 ani (si totusi ani? wtf?) , practic orice sansa de corectitudine a fost eliminata. 

AlexandruLazar

#402
CitatNu stiam ca PDL-ul e in degringolada. Si de ce ar fi in degringolada? De ce ar dezerta in masa din el?

Pentru că e în cădere liberă şi parlamentarii care vor să mai pupe post şi peste doi ani vor trebui să schimbe barca -- altfel n-o să-i mai voteze nimeni ;).

Edit: poate ajută asta http://www.realitatea.net/cine-este-deputatul-care-i-a-raspuns-obraznic-lui-basescu_804203.html

CitatAdica motivul de aminare a aplicarii legii e pur politic ca sunt probleme interne in PDL?
Si de ce problemele interne a PDL-ului ar impiedica sa se aplice legea educatiei in noua forma?

Problema e alta: legea actuală a fost adoptată de guvern prin aprobarea răspunderii, deşi în comisii se dezbătea deja o lege în altă formă (dar al cărei principale inconveniente pentru PDL erau faptul că nu trecea organizarea concursurilor de director în ograda primăriilor şi nu prevedea finanţarea suplimentară pentru învăţământul în limbile minorităţilor). Legea a fost trecută direct prin asumarea răspunderii pentru că în comisii nu ar fi putut fi trecută în această formă (în comisii, PDL nu are majoritate).

Adi

Citat din: AlexandruLazar din Februarie 16, 2011, 12:58:05 PM
CitatNu stiam ca PDL-ul e in degringolada. Si de ce ar fi in degringolada? De ce ar dezerta in masa din el?

Pentru că e în cădere liberă şi parlamentarii care vor să mai pupe post şi peste doi ani vor trebui să schimbe barca -- altfel n-o să-i mai voteze nimeni ;).

Sa nu exageram caderea PDL in sondaje. In plus mai sunt 2 ani pan la alegeri, va putea sa creasca iarasi, mai ales ca economia incepe sa creasca.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Serios? Toți indicatorii internaționali ai instituțiilor serioase, inclusiv ale Băncii Naționale, Băncii Mondiale și ale FMI spun că e în continuare în cădere liberă ;).

Cât privește căderea în sondaje, n-o exagerează nimeni -- 18-20% e practic jumătate din cât au avut la alegeri.