Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Avem un nou ministru al Educatiei, cum comentati?

Creat de Adi, Octombrie 07, 2008, 04:23:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

florin_try

#345
OK, de acord ca nu e un orator bun, ca au dreptate unii sa se arate dezamagiti, de acord ca a dat dovada de o 'tenacitate' extraordinara in a-si obtine postul, e adevarat ca a periat pe la porti mari chiar si in public(fapt neplacut), INSA:  
Citat din: tavy din Februarie 10, 2011, 08:18:11 AM
Articolele și titlurire lui Funeriu pot fi obținute pe diverse căi, eu nu am de unde să știu, la cum îl văd eu îl văd în stare să fure munca altuia și să o publice.

INSA: in Europa de vest, America si Japonia poti obtine ceva doar prin munca.
In Romania exista si alte cai. Intr-un sistem competitiv, nu. Poate ca cel mult 'context favorabil', dar o persoana fara IQ-ul necesar nu va sti sa sesiseze un context favorabil si sa il exploateze.





tavy

Citat din: florin_ din Februarie 10, 2011, 10:05:00 AM
INSA: in Europa de vest, America si Japonia poti obtine ceva doar prin munca.
Fals. Mit urban.

Citat din: florin_ din Februarie 10, 2011, 10:05:00 AM
Poate ca cel mult 'context favorabil', dar o persoana fara IQ-ul necesar nu va sti sa sesiseze un context favorabil si sa il exploateze.
Nici nu știi câți bișnițari cu IQ redus am văzut care au exploatat contextul favorabil de la începutul anilor '90 și au făcut averi. Ca să exploatezi un context favorabil în felul în care a facut Funeriu nu trebuie să fii deștept, este suficient să ai tupeu, să minți cu nerușinare.

florin_try

Citat din: tavy din Februarie 10, 2011, 10:11:25 AM
Citat din: florin_ din Februarie 10, 2011, 10:05:00 AM
INSA: in Europa de vest, America si Japonia poti obtine ceva doar prin munca.
Fals. Mit urban.

Dar de ce te-ar tine cineva intr-un mediu competitiv daca nu esti bun?

Citat din: florin_ din Februarie 10, 2011, 10:05:00 AM
Nici nu știi câți bișnițari cu IQ redus am văzut care au exploatat contextul favorabil de la începutul anilor '90 și au făcut averi. Ca să exploatezi un context favorabil în felul în care a facut Funeriu nu trebuie să fii deștept, este suficient să ai tupeu, să minți cu nerușinare.
Dar bisnitarii nu au nici o legatura.
Eu prin context favorabil la altceva ma gindeam: de exemplu pe vremea lui Ceausescu a plecat din tara folosindu-se de faptul ca avea 'pile' care i-au permis asta (el insusi a zis asa in Cotidianul).
Alt context favorabil a fost ca a avut ca supervizor la doctorat un laureat al premiului Nobel. Dar, de exemplu, ca sa beneficieze (ca sa zic asa) de acest context favorabil, a trebuit sa dea rezultate; altfel nu cred ca statea nimeni de vorba cu el.

tavy

Citat din: florin_ din Februarie 10, 2011, 10:23:52 AM
Dar de ce te-ar tine cineva intr-un mediu competitiv daca nu esti bun?
Pentru că ești suficient de șmecher și de tupeist să-i păcălești.
Pentru că aceste păcăleli sunt relativ rare în vest, vesticii sunt în general mai ușor de păcălit pentru că nu se așteaptă.
Poate nu a făcut altceva decât ce au făcut țiganii care în anii '90 furau din magazine în Germania pentru că nemții nu se așteptau, doar că la altă scară.

Citat din: florin_ din Februarie 10, 2011, 10:23:52 AM
Eu prin context favorabil la altceva ma gindeam: de exemplu pe vremea lui Ceausescu a plecat din tara folosindu-se de faptul ca avea 'pile' care i-au permis asta (el insusi a zis asa in Cotidianul).
Alt context favorabil a fost ca a avut ca supervizor la doctorat un laureat al premiului Nobel. Dar, de exemplu, ca sa beneficieze (ca sa zic asa) de acest context favorabil, a trebuit sa dea rezultate; altfel nu cred ca statea nimeni de vorba cu el.
Nu a făcut altceva decât ce numesc românii că ,,a știut să se descurce".

Funeriu a reușit să demonstreze că este foarte prost, înțelegi acum de ce nu dau 2 bani pe toate titlurile lui. Însăși cazul Funeriu demonstrează că poți reuși într-un mediu așa zis competitiv și dacă ești foarte prost dar ai suficient tupeu.

AlexandruLazar

Eu nu știu dacă titlurile lui Funeriu sunt pe bune sau nu, dar n-are nicio legătură cât de bun o fi fost ca cercetător cu cât de slab e ca ministru. Faptul că a avut îndrumător la doctorat un mare savant sau că a avut el însuși rezultate bune ca savant nu face cu nimic mai bună nici legea educației, nici nu ameliorează faptul că a fost introdusă în sistem ca un elefant într-un magazin cu bibelouri.

Adi

Citat din: tavy din Februarie 10, 2011, 08:18:11 AM
Citat din: florin_ din Februarie 10, 2011, 08:00:36 AM
Argumentele mele se refereau la faptul ca are (sau a avut in perioada cind facea stiinta) niste articole foarte citate.
Banuiesc ca este munca multa in spatele lor, si oricit de antipatica ar fi o persoana, munca ar trebui sa o apreciem.
Articolele și titlurire lui Funeriu pot fi obținute pe diverse căi, eu nu am de unde să știu, la cum îl văd eu îl văd în stare să fure munca altuia și să o publice.

Incredibil! Tocmai ca asta se face in Romania, in afara nu se fura! Nu la acest nivel, oricum, la care a ajuns Funeriu. Nu poti termina universitatea Polytechnique furand, nu poti face doctorat cu un laureat al premiului Nobel furand, nu poti lua un grant european de cercetare de 2 milioane de euro furand. Mi se pare incredibil sa spui ca te-ai uitat tu la televizor si ai vazut ca Funeriu ar fi analfabet si cu IQ scazut si ca e posibil ca sa fi furat rezutele stiintifice pe care le are. E absolut incredibil. Chiar nu mai am ce sa te conving atunci despre Funeriu.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Iata de ce rectorii se tem de noua lege a educatiei
Citat
Lucrarile a doar 8 din cei 48 rectori au adunat mai mult de 5 citari in intreaga cariera, ceea ce e comparabil cu nivelul unui student la doctorat sau postdoc din tarile cu un sistem educational decent. Mai mult, dintre cei 8 rectori cu peste 5 citari, doar 3 au avut lucrari citate in medie cel putin odata. Prin comparatie, profilul unui  rector dintr-o universitate de nivel mediu din Germania este disponibil aici.

Intregul articol este la Hotnews si este scris de Ad Astra, asociatia cercetatorilor romani din strainatate, exemplificand cum cei de la Universitatea Ioan Cuza din Iasi au luat pozitie impotriva legii educatiei, aratand clar cat de frica le e sa fie evaluati corect, dupa criterii internationale.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

tavy

Citat din: Adi din Februarie 10, 2011, 04:40:39 PM
Nu poti termina universitatea Polytechnique furand, nu poti face doctorat cu un laureat al premiului Nobel furand, nu poti lua un grant european de cercetare de 2 milioane de euro furand.
Pentru că în strainătate trăiesc doar îngerași iar Funeriu când a ajuns acolo a devenit automat sfânt.
Sau poate cei din strainătate au găsit un sistem perfect de eliminare a fraudei.

http://www.falseclaimsact.com/common_frauds_research.php
Citat
The federal government's massive spending on research and development has been a frequent target for fraudulent and false claims. Many of the most prestigious academic and private research facilities have been accused of research fraud. Some of the common forms of research grant fraud include:

    * Falsifying a grant application in order to secure a grant
    * Falsifying research data and results
    * Over-charging time, costs and other expenses associated with the grant
    * Falsifying purchase orders for equipment and materials
    * Using grant money for other unrelated research
    * Using grant money for personal expenses
    * Improper conflicts of interest by the principal investigators
    * Falsifying progress reports and other documentation
    * Failing to comply with applicable government safety and other regulations

http://www.timeshighereducation.co.uk/story.asp?storyCode=93638&sectioncode=26
Citat
Germany is particularly susceptible to the fraudulent degree business because of the high value placed on academic titles and the economic advantages they can bring, says Professor Theisen. He estimates that 1.5 per cent of the 20,000 PhDs awarded in Germany each year are "more or less illegally bought".

Și asta este doar ce am găsit și selectat în mai puțin de un minut.

Adi

Eu ti-am dat exemple punctuale si tu mi-ai raspuns vag ca sigur se mai fura si la ei din cand in cand. Da, nici un sistem nu e perfect, dar 99% din cazuri sunt corecte. Tu macar stii cum e la universite Politechnique in Franta, ce ritm are? Incep sa cred nu stii pur si simplu, altfel nu stiu cum ai putea spune ca o poti termina fara sa fii nu bun, ci foarte bun, si nu muncitor, ci foarte foarte muncitor.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Citat din: Adi din Februarie 10, 2011, 05:07:09 PM
Iata de ce rectorii se tem de noua lege a educatiei
Citat
Lucrarile a doar 8 din cei 48 rectori au adunat mai mult de 5 citari in intreaga cariera, ceea ce e comparabil cu nivelul unui student la doctorat sau postdoc din tarile cu un sistem educational decent. Mai mult, dintre cei 8 rectori cu peste 5 citari, doar 3 au avut lucrari citate in medie cel putin odata. Prin comparatie, profilul unui  rector dintr-o universitate de nivel mediu din Germania este disponibil aici.

Intregul articol este la Hotnews si este scris de Ad Astra, asociatia cercetatorilor romani din strainatate, exemplificand cum cei de la Universitatea Ioan Cuza din Iasi au luat pozitie impotriva legii educatiei, aratand clar cat de frica le e sa fie evaluati corect, dupa criterii internationale.

Articolul da pe langa Adi. Noua lege a educatiei nu prevede niciun mod de evaluare, toate criteriile de evaluare sunt elaborate de CNCSIS si agentia cealalta cu o prescurtare ciudata pe care nu mi-o aduc aminte niciodata. Noua lege n-are nicio treaba cu astea, evaluarea performantei cercetatorilor se va face dupa aceleasi criterii ca si pana acum.

tavy

Citat din: Adi din Februarie 10, 2011, 05:17:35 PM
Eu ti-am dat exemple punctuale si tu mi-ai raspuns vag ca sigur se mai fura si la ei din cand in cand. Da, nici un sistem nu e perfect, dar 99% din cazuri sunt corecte. Tu macar stii cum e la universite Politechnique in Franta, ce ritm are? Incep sa cred nu stii pur si simplu, altfel nu stiu cum ai putea spune ca o poti termina fara sa fii nu bun, ci foarte bun, si nu muncitor, ci foarte foarte muncitor.
Să înțeleg că trebuia să gasesc exemple de frudă a unui ,,grant european de cercetare de 2 milioane de euro", dacă nu era european sau nu era de exact 2 milioane de euro nu se pune.
Sau trebuia să gasesc un exemplu de ,,doctorat cu un laureat al premiului Nobel" obținut prin fraudă, nu este suficeint că o parte din doctorate se obțin prin fraudă trebuia neapărat să gasesc exemplul în care să fie implicat ,,un laureat al premiului Nobel".
Este drept că nu știu exact cum e la ,,Universite Politechnique" dar am destule informații despre cum se învață la alte universități de prin lume. Gândeștete că am și eu foști colegi, prieteni mulți dintre ei, care au plecat cu burse și prin Canada și prin State și prin Japonia și chiar pe la CERN și știu destul de bine și care este nivelul și cum merg lucrurile.

Adi

Tavy, daca 1% din vest e frauda, in cazurile particulare de Polytechnique, doctorat cu laureat de Premiu Nobel si grant de 2 mlioane de euro fraudele sa fie 0,01%. Si chiar si daca ai gasi acele exemple, tot ar ramane 99% sau 99,99% sansa ca Funeriu sa le fi luat pe drept. Asadar intergul exercitiu este inutil. Si apoi sansa ca sansa, dar conteaza concret ce a facut el. Si pana nu dovedesti ca el a furat sau plagiat, trebuie sa ii dai 100% corectitudine (nevinovat pana la proba contrarie, iar nu invers). Ei bine, la Polytechnique e ca la armata, ba inca si mai greu, e ca la MIT, lucrezi de dimineata pana seara si tot nu termini, esti cu cei mai buni din Franta. E alt nivel. In fine, mai mult nu am ce dezvolta. Trebuie sa studiezi si traiesti cu adevarat in afara sa stii cat e deasupra Romaniei. De aia e greu ca cei din tara (precum tine) sa accepte ca cei din afara chiar stiu mai bine si chiar sunt mai buni ca cei din tara si chiar merita cariera ce o au (desigur, sunt si exceptii, dar mult mai putine ca in tara).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: AlexandruLazar din Februarie 10, 1974, 03:33:46 PM
Articolul da pe langa Adi. Noua lege a educatiei nu prevede niciun mod de evaluare, toate criteriile de evaluare sunt elaborate de CNCSIS si agentia cealalta cu o prescurtare ciudata pe care nu mi-o aduc aminte niciodata. Noua lege n-are nicio treaba cu astea, evaluarea performantei cercetatorilor se va face dupa aceleasi criterii ca si pana acum.

Legea va prevedea cand va fi gata metolodogia. Deocamdata e prima data cand spune ca in principiu trebuie evaluate dupa criterii ca in vest si chiar de oameni din afara tarii (fie straini, fie romani din strainatate), independenti de sistemul din tara. E un mare progres. Si de aia e nevoie sa ramana guvernarea PDL la putere pana la alegeri (dupa alegeri nu imi fac sperante), ca sa aiba timp Funeriu sa faca metodologia si sa o si aplice la un ciclu de granturi, sa apuce rectorii sa isi dea demisia din parlament, sa fie deja aplicarea legii inaintea sa nu o mai poata intoarce USL printr-o noua lege a educatiei. Ca la cat de anti-reforma sunt astia, ii vad in stare.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

tavy

Citat din: Adi din Februarie 10, 2011, 06:05:30 PM
Tavy, daca 1% din vest e frauda, in cazurile particulare de Polytechnique, doctorat cu laureat de Premiu Nobel si grant de 2 mlioane de euro fraudele sa fie 0,01%. Si chiar si daca ai gasi acele exemple, tot ar ramane 99% sau 99,99% sansa ca Funeriu sa le fi luat pe drept. Asadar intergul exercitiu este inutil. Si apoi sansa ca sansa, dar conteaza concret ce a facut el.
Cred că ai o problemă cu calculul probabilităților. Să-ți dau un exemplu ca să înțelegi, când arunci un zar și nu vezi ce număr a ieșit ai [tex]\frac{5}{6}=\approx 83%[/tex] șanse să nu iasă [tex]1[/tex]. Dacă vine cineva și-ți dă informatia că numărul ieșit este mai mic decât 3 atunci rămân doar [tex]50%[/tex] șanse să nu fie [tex]1[/tex]. Dacă mai vine cineva și-ți zice că numărul este impar, cu noua informație deja ai [tex]0%[/tex] șanse să nu fie [tex]1[/tex].
În cazul lui Funeriu dacă aveam doar informatiile din CV-ul lui atunci sunt de acord că puteam să-i acord credibilitate [tex]99,99%[/tex]. Dar în acest caz avem și alte informatii, una din ele este coeficientul de inteligență scăzut al lui Funeriu. Cu această nouă informație probabilitatea de mai sus se modifică dramatic pentru că este destul de improbabil ca o persoană cu IQ atât de redus să fi făcut pe corecte respectivele lucuri.
În cazul lui Funeriu se aplică foarte bine zicala ,,dacă tăceai înțelept rămâneai".

Citat din: Adi din Februarie 10, 2011, 06:05:30 PM
Si pana nu dovedesti ca el a furat sau plagiat, trebuie sa ii dai 100% corectitudine (nevinovat pana la proba contrarie, iar nu invers).
Asta s-ar aplica doar dacă doream să-l arestez, nici nu pot și nici nu simt nevoia să-l arestez.

Citat din: Adi din Februarie 10, 2011, 06:05:30 PM
De aia e greu ca cei din tara (precum tine) sa accepte ca cei din afara chiar stiu mai bine si chiar sunt mai buni ca cei din tara si chiar merita cariera ce o au (desigur, sunt si exceptii, dar mult mai putine ca in tara).
Pentru că ai lovit oarecum în mine care sunt în țară și pentru că te-ai ridicat atât în slavi pentru că ești din afară pot atunci să spun și eu următoarele. Când am terminat eu fizica nu cred că vre-un coleg de-al meu ar fi spus că ,,fotonul nu trebuie tratat diferit de electron sau alta particula elementara", orice coleg de-al meu, de aici din țară, știa că fotonul este o particulă elementară specială, neavând masă de repaus. Eu în nici un caz nu aveam nevoie să dau fuga la vreun coleg să-l întreb cum e cu ,,sistemul de referință al fotonului" cu toate că nu făceam un ,,doctorat (PhD) in fizica experimentala a particulelor elementare". Când am intrat eu la facultate sunt convins că mâncam pe pâine la orice oră peste 50% din candidații la fizică la MIT. Asta ca să întelegi cum e cu oamenii ,,formați în țară" vs. oamenii ,,formați în afară".

Adi

Citat din: tavy din Februarie 10, 2011, 07:07:30 PM
Dar în acest caz avem și alte informatii, una din ele este coeficientul de inteligență scăzut al lui Funeriu. Cu această nouă informație probabilitatea de mai sus se modifică dramatic pentru că este destul de improbabil ca o persoană cu IQ atât de redus să fi făcut pe corecte respectivele lucuri.
În cazul lui Funeriu se aplică foarte bine zicala ,,dacă tăceai înțelept rămâneai".

Dar inainte ai mai spus ca ar avea Funeriu coeficient scazut de inteligenta si ti-am raspuns ca cineva care termina universitatea la Polytechnique, care a facut doctorat si inca cu un laureat de premiu Nobel si care a fost cercetator la mari institutii din SUA, Japonia si Europa nu are cum sa aiba un coeficient scazut de inteligenta. Nu stiu pe ce te bazezi tu cand zici asa ceva, dar eu unul nu o cred. Cum nu o cred, nu sunt de acord nici pe concluzia rationamentului tau, ca scade sansa ca el sa fi luat diplomele si pubilcatiile sale pe bune.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro