Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Avem un nou ministru al Educatiei, cum comentati?

Creat de Adi, Octombrie 07, 2008, 04:23:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Am apucat și eu în sfârșit să mă uit pe îndelete peste textul legii (am avut azi un examen și am avut vreo oră și ceva în care eram chiaun, dar am stat să aștept rezultatele).

Adi, ce părere ai despre următoarele prevederi ale legii?

1. Deși alegerea directorilor școlilor se face în continuare intern, factorul de decizie este primarul :). Conform art. 257, concursul pentru ocuparea posturilor de director este organizat de consiliile locale (nu de inspectorat sau de minister!), și tot Primăria este cea care încheie un contract de management cu directorul școlii. De asemenea, în consiliul de administrație al școlii, colectivul didactic este în minoritate -- cea mai mare parte a membrilor sunt delegați ai primariei și ai părinților.

2. Deși autonomia universitară este garantată, ministerul poate revoca din funcție rectorul unei universități. Pe de altă parte, nu se specifică în lege niciun criteriu concret în baza căruia se poate face această revocare (abuz, corupție etc.) -- ci numai că rectorul poate fi revocat dacă nu respectă "politicile naționale în domeniu".

3. Conform art. 135, finanțarea de bază pentru studenți este mai mare pentru cei care urmează cursurile în limbile unei minorități naționale. De asemenea, conform art. 45, finanțarea acordată de stat școlilor cu predare în limba minorităților este mai mare decât cea acordată școlilor cu predare în limba română.

4. În Canada, unde lucrezi ca cercetător, care e vârsta maximă până la care se mai permite activitatea de cercetare? Conform noii legi, în România ea este de 65 de ani, după care personalul didactic și de cercetare se pensionează și nu mai are voie să desfășoare activități de conducere (deci nu mai pot fi nici conducători de doctorat, nici directori de centre de cercetare etc.).

5. De bacul despre care ne pusesem amândoi de acord că este aberant să fie dat la atâtea materii au scăpat studenții de clasa a XII-a. În schimb probele de admitere la licee sunt acum 5 la număr (6 pentru elevii care studiază în limbile minorităților).

Ce zici de reformele astea :)?

Adi

Citat din: AlexandruLazar din Ianuarie 15, 2011, 07:42:03 PM
Am apucat și eu în sfârșit să mă uit pe îndelete peste textul legii (am avut azi un examen și am avut vreo oră și ceva în care eram chiaun, dar am stat să aștept rezultatele).

Adi, ce părere ai despre următoarele prevederi ale legii?

1. Deși alegerea directorilor școlilor se face în continuare intern, factorul de decizie este primarul :). Conform art. 257, concursul pentru ocuparea posturilor de director este organizat de consiliile locale (nu de inspectorat sau de minister!), și tot Primăria este cea care încheie un contract de management cu directorul școlii. De asemenea, în consiliul de administrație al școlii, colectivul didactic este în minoritate -- cea mai mare parte a membrilor sunt delegați ai primariei și ai părinților.

Mi se pare excelenta. Asta e descentralizare. Directorul este ales prin concurs si este angajat al primariei, adica raspunde de primarie. Astfel, oamenii vor avea grija la vot sa pedepseasca primarul daca directorii scolilor nu sunt buni. Populatia nu avea putere asupra directorilor scolii, dar acum are, caci poate pedepsi pe primari pentru ceea ce fac directorii.


Citat din: AlexandruLazar din Ianuarie 15, 2011, 07:42:03 PM
2. Deși autonomia universitară este garantată, ministerul poate revoca din funcție rectorul unei universități. Pe de altă parte, nu se specifică în lege niciun criteriu concret în baza căruia se poate face această revocare (abuz, corupție etc.) -- ci numai că rectorul poate fi revocat dacă nu respectă "politicile naționale în domeniu".

Pai da, asa cum directorii de scoli raspund fata de autoritatile locale, directorii de universitati (rectorii) raspund fata de autoritatile centrale. Dar ei sunt alesi prin concurs si nu au voie sa fie membri ai unui partid politic. Pai da, normal sa fie revocat daca nu respecta politicine nationale in domeniu. Autonomie pana la un punct, trebuie sa fie cineva sa puna niste reguli de bun simt in mersul universitatilor pe care sa le respecte toate. Si daca o universitate face pe nebuna si nu le respecta, rectorul poate fi schimbat. Cum ar fi ca sa aiba voie sa nu respecte legea fara a fi schimbat?

Citat din: AlexandruLazar din Ianuarie 15, 2011, 07:42:03 PM
3. Conform art. 135, finanțarea de bază pentru studenți este mai mare pentru cei care urmează cursurile în limbile unei minorități naționale. De asemenea, conform art. 45, finanțarea acordată de stat școlilor cu predare în limba minorităților este mai mare decât cea acordată școlilor cu predare în limba română.

Asta nu stiu unde spuna, ci doar spui in cuvintele tale. Dar da, minoritatile trebuie discriinate pozitiv. In mare mi se pare normal.

Citat din: AlexandruLazar din Ianuarie 15, 2011, 07:42:03 PM
4. În Canada, unde lucrezi ca cercetător, care e vârsta maximă până la care se mai permite activitatea de cercetare? Conform noii legi, în România ea este de 65 de ani, după care personalul didactic și de cercetare se pensionează și nu mai are voie să desfășoare activități de conducere (deci nu mai pot fi nici conducători de doctorat, nici directori de centre de cercetare etc.).

Nu stiu cat e in Canada, dar mi se pare corect ca sa fie o varsta maxima, dupa care sa lase locul tinerilor. Li se da voie sa lucreze la plata cu ora cu statut de profesor emerit. Stiu ca avem profesori emeriti la McGill. Deci iarasi sunt de acord. Numai dinozaurii romani se cred ei tari si ca merita sa lucreze peste 65 de ani. Daca sunt asa de tari sa formeze tineri, nu sa fie doar ei tari.

Citat din: AlexandruLazar din Ianuarie 15, 2011, 07:42:03 PM
5. De bacul despre care ne pusesem amândoi de acord că este aberant să fie dat la atâtea materii au scăpat studenții de clasa a XII-a. În schimb probele de admitere la licee sunt acum 5 la număr (6 pentru elevii care studiază în limbile minorităților).

Adica elevii care sunt acum in clasa a XII-a. Mi se pare normal, legea s-a dat acum, nu poate fi aplicata pentru cei care sunt acum a 12-a. Noul tip de bac va afecta pe urmatoarea generatie. Iarasi decizie corecta.


Citat din: AlexandruLazar din Ianuarie 15, 2011, 07:42:03 PM
Ce zici de reformele astea :)?

Complet de acord cu toate! Sunt asa de bucuros ca il avem pe Funeriu si nu pe Andronescu sau Marga!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

CitatAdica elevii care sunt acum in clasa a XII-a. Mi se pare normal, legea s-a dat acum, nu poate fi aplicata pentru cei care sunt acum a 12-a. Noul tip de bac va afecta pe urmatoarea generatie. Iarasi decizie corecta.

Nu nu. E vorba de examenul pe care cei din clasa a IX-a îl dau pentru a intra la licee :). Nu de bacul care se dă peste trei sau patru ani ci despre admiterea în licee care se va da la anul.

CitatDirectorul este ales prin concurs si este angajat al primariei, adica raspunde de primarie.

Nu, nici vorbă. Directorul este în continuare angajat al ministerului. El doar încheie contractul acela cu primăria. Altfel spus, chiar dacă un director îndeplinește toate criteriile didactice necesare, are sprijinul părinților și este ales de către colectivul didactic al școlii, primăria îi poate bloca accesul la funcția de director, chiar dacă nu este angajat al primăriei.

CitatPai da, normal sa fie revocat daca nu respecta politicine nationale in domeniu. Autonomie pana la un punct, trebuie sa fie cineva sa puna niste reguli de bun simt in mersul universitatilor pe care sa le respecte toate. Si daca o universitate face pe nebuna si nu le respecta, rectorul poate fi schimbat. Cum ar fi ca sa aiba voie sa nu respecte legea fara a fi schimbat?

Tocmai asta e problema. Nu există nicio prevedere în baza căreia rectorul să poată fi revocat pentru corupție, pentru abuz în serviciu sau în general pentru nerespectarea vreunei legi. Există în schimb posibilitatea ca el să fie revocat dacă, de exemplu, încearcă să obțină sprijin pentru modificarea unei legi legate de educație, deși acesta e un drept legitim al oricărui cetățean.

CitatAsta nu stiu unde spuna, ci doar spui in cuvintele tale. Dar da, minoritatile trebuie discriinate pozitiv. In mare mi se pare normal.

Uite aici: Art. 135, alineatul 5: (5) Finanțarea de bază se calculează după un coeficient mărit pentru studenții care urmează cursurile în limba une
minorități naționale.

Nu sunt de acord cu ideea de "discriminare pozitivă" pentru că asta implică faptul că cei de pe partea cealaltă a baricadei sunt discriminați negativ. Gândește-te că asta înseamnă, de exemplu, că bursa socială a unui student sărac este mai mare pentru cei care învață în limbile minorităților, că un program de studii cu rezultate mediocre, dar în limba unei minorități, va fi finanțat mai bine decât unul cu rezultate bune dar în limba română și așa mai departe. Cum e cu meritocrația :)?

CitatNu stiu cat e in Canada, dar mi se pare corect ca sa fie o varsta maxima, dupa care sa lase locul tinerilor. Li se da voie sa lucreze la plata cu ora cu statut de profesor emerit. Stiu ca avem profesori emeriti la McGill. Deci iarasi sunt de acord. Numai dinozaurii romani se cred ei tari si ca merita sa lucreze peste 65 de ani. Daca sunt asa de tari sa formeze tineri, nu sa fie doar ei tari.

Și eu sunt de acord că ar trebui să lase locul tinerilor, dar gândește-te că prevederea asta înseamnă că, indiferent de performanțele pe care le au sau de câți tineri formează, oamenii tre' să-și strângă catrafusele și să plece.


DanielTex

CitatȘi eu sunt de acord că ar trebui să lase locul tinerilor, dar gândește-te că prevederea asta înseamnă că, indiferent de performanțele pe care le au sau de câți tineri formează, oamenii tre' să-și strângă catrafusele și să plece.
Si aici apare intrebarea: Unde sa mearga? ??? Ei bine, s-ar putea implementa ceva similar cu statut de profesor emerit, sa aibe un numar redus de ore, astfel au un venit platit in functie de cate ore au, si nu cu salarii de baza etc....

Sergiu

Deci eu daca sunt clasa a XI-a la cate materii dau Bacalaureatul? ???

Adi

Citat din: DanielTex din Ianuarie 15, 2011, 08:27:19 PM
CitatȘi eu sunt de acord că ar trebui să lase locul tinerilor, dar gândește-te că prevederea asta înseamnă că, indiferent de performanțele pe care le au sau de câți tineri formează, oamenii tre' să-și strângă catrafusele și să plece.
Si aici apare intrebarea: Unde sa mearga? ??? Ei bine, s-ar putea implementa ceva similar cu statut de profesor emerit, sa aibe un numar redus de ore, astfel au un venit platit in functie de cate ore au, si nu cu salarii de baza etc....

Pai foarte bine, sa plece, oricat de buni ar fi. Nu am absolut nici o problema cu asta. Si aia mai tineri sunt la fel de buni, ba inca mai buni. Daca nu e asa, e doar vina celor ce sutn acum batrani si atunci inseamna ca nu sunt asa de buni.

Si s-a, se mentioneaza ca va fi profesor emerit platit la plata cu ora daca e intr-adevar foarte bun. Doar nu va putea supraveghea doctorate. Sa fim seriosi, cum sa mai supraveghezi doctorate dupa 65 de ani? Mai ales in Romania, cand atunci oamenii stau mai mult in spitale?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: oges din Ianuarie 15, 2011, 08:35:50 PM
Deci eu daca sunt clasa a XI-a la cate materii dau Bacalaureatul? ???

Urmareste stirile, sa vezi cum se stabileste. Insa pe de alta parte, tu invata la toate materiile, nu doar la alea la care vei da bacul. Asa face un elev serios.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

DanielTex

Citat din: Adi din Ianuarie 15, 2011, 09:14:04 PM
Citat din: oges din Ianuarie 15, 2011, 08:35:50 PM
Deci eu daca sunt clasa a XI-a la cate materii dau Bacalaureatul? ???

Urmareste stirile, sa vezi cum se stabileste. Insa pe de alta parte, tu invata la toate materiile, nu doar la alea la care vei da bacul. Asa face un elev serios.
De fapt, doar asa te cam poti informa. Nu astepta ca la scoala sa iti spuna cineva ce sa faci. Mass-media e o buna sursa de informare, doar sa verifici informatiile din mai mult surse, ca sa fii sigur ca stirea e veridica. ;D

sicmar

#324
Legea abundă in fraze şmechereşti, care trec neobservate de către nespecialiştii în drept.
Mă voi mărgi la un singur exemplu, prezentat şi aici:

Citat din: Adi din Ianuarie 15, 2011, 08:01:19 PM
Citat din: AlexandruLazar din Ianuarie 15, 2011, 07:42:03 PM
2. Deși autonomia universitară este garantată, ministerul poate revoca din funcție rectorul unei universități. Pe de altă parte, nu se specifică în lege niciun criteriu concret în baza căruia se poate face această revocare (abuz, corupție etc.) -- ci numai că rectorul poate fi revocat dacă nu respectă "politicile naționale în domeniu".

Pai da, asa cum directorii de scoli raspund fata de autoritatile locale, directorii de universitati (rectorii) raspund fata de autoritatile centrale. Dar ei sunt alesi prin concurs si nu au voie sa fie membri ai unui partid politic. Pai da, normal sa fie revocat daca nu respecta politicine nationale in domeniu. Autonomie pana la un punct, trebuie sa fie cineva sa puna niste reguli de bun simt in mersul universitatilor pe care sa le respecte toate. Si daca o universitate face pe nebuna si nu le respecta, rectorul poate fi schimbat. Cum ar fi ca sa aiba voie sa nu respecte legea fara a fi schimbat?


Ce înseamnă "politicile naționale în domeniu"? Cum le ştim şi cum ştie rectorul ce înseamnă asta, pentru a se feri să nu fie demis?  :-\
Or fi anunţate la televizor de purtatorul de vorbe al ministrerului sau de vreun consilier al ministrului în vreun talk-show?  ;D  ;D
Se destituie rectorii pe astfel de vorbe?  ;D

Evident, veti răspunde că nu, că aceste "politici naționale în domeniu" sunt (sau vor fi) înscrise în acte normative (legi, hotărâri de guvern etc.). Oare?   :) Atunci de ce nu spune legea ceea ce înţelegi: rectorul poate fi destituit dacă încalcă legislaţia specifică domeniului învăţământului?  ::)
DE AIA!  :) :) :)
Ca să aibă ce comenta unul ca mine!  :)  :)  :)

PS.
Citat
ART. 124
(1) Raspunderea publica obliga orice institutie de invatamant superior, de stat sau particulara:
a) sa respecte legislatia in vigoare, carta proprie si politicile nationale si europene in domeniul invatamantului superior; [...]
ART. 125
   (1) In cazul in care se constata nerespectarea obligatiilor prevazute la art. 124, Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului sesizeaza senatul universitar in termen de 30 de zile de la data constatarii. Daca in termen de 3 luni de la data sesizarii, universitatea continua sa nu respecte obligatiile prevazute la art. 124, Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului aplica, in termen de maximum 6 luni de la data sesizarii initiale a senatului universitar, una sau mai multe dintre urmatoarele masuri:
   a) revocarea din functie a rectorului, in baza propunerii Consiliului de etica si management universitar, cu consultarea senatului universitar. "

Adică, politicile naţionale sunt altceva decât "legislatia in vigoare" şi decât stipulaţiile din "carta proprie" din moment ce ele sunt adăugate acestora în art. 124.  ???  ???

 




AlexandruLazar

Păi asta zic. Practic legea asta nu face decât să ofere ministerului de a revoca rectorul fără vreun motiv întemeiat; cum ziceam și mai sus, conform a ceea ce se zice în art. 124, rectorul nu trebuie să încalce vreo lege sau să comită vreun act inechitabil pentru a fi demis -- e suficient, de exemplu, să dezaprobe o inițiativă a ministrului. Asta nu e o reformă, e o întoarcere la vremea în care dacă te punea naiba să spui în ședință că nu ești de acord cu directiva CC al PCR puteai deja să te apuci să îți eliberezi biroul.

florin_try


Iata si o veste MINUNATA pentru invatamintul romanesc: 1500 profi univ. pensionabili cu noua lege.

http://www.mediafax.ro/social/peste-1-500-de-cadre-didactice-universitare-pensionabile-prin-noua-lege-a-educatiei-7965242/

Sa speram ca tineri formati in occident le vor lua locul.

florin_try

Si inca o stire, cred eu, buna:

http://www.mediafax.ro/social/universitatile-trebuie-sa-inchida-specializarile-si-programele-de-studii-neautorizate-7965494

Sa speram ca se vor termina cu abominatiile alea de sectii mixte inutile ce aveau unicul scop adaugarea unei norme suplimentare profilor, si chinuiau studentii cu aberatii de materii-mixte-multiwhatever - fara rost.

Apropo, s-a mers pina acolo ca au facut pina si sectii religie-stiinta.

tavy

Citat din: florin_ din Februarie 09, 2011, 06:28:48 AM

Iata si o veste MINUNATA pentru invatamintul romanesc: 1500 profi univ. pensionabili cu noua lege.

http://www.mediafax.ro/social/peste-1-500-de-cadre-didactice-universitare-pensionabile-prin-noua-lege-a-educatiei-7965242/

Sa speram ca tineri formati in occident le vor lua locul.

Și de ce ar fi asta o știre ,,minunată"?
Un profesor universitar presupune pe lângă competența în domeniu, experiență, multă experiență dar și recunoaștere natională și de multe ori internațională. Un profesor universitar nu-l ,,fabrici" peste noapte.
De ce ar fi vârsta un criteriu de concediere ieșire la pensie? Și de ce 65 de ani când poți avea profesori universitari la 80 de ani perfect lucizi și la curent cu ultimele descoperiri și profesori universitari care la 60 de ani sunt terminați, complet depășiți. Nu consideri că ar fi fost mai util un criteriu bazat pe competență?

Și de unde până unde mitul tinerilor ,,formați în occident" care sunt așa de grozavi.
Personal am văzut absolvenți, foști colegi, plecați la doctorat prin tot felul de țări, din Canada până în Japonia și pot spune că erau de la foarte buni la foarte slabi, și când spun slabi înseamnă că erau atât de slabi încât în România ar fi făcut doctorat doar cu pile. Bănuiesc că în occident nu fac doctoratul pe pile, nu am mai ținut legătura dar bănuiesc că au terminat doctoratul, de unde deduc că în occident se poate obține un doctorat relativ ușor.
Nu prea am motive să cred că se vor întoarce foarte mulți din cei buni să ia locul profesorilor universitari pensionari, din potrivă am motive să cred că cei mai mulți din cei foarte slabi se vor întoarce pentru că nici în occident un doctorat făcut aiurea nu are vreo valoare.
Este suficient să ne uităm la Funeriu, tânăr ,,format în occident", care este analfabet și de o prostie fenomenală. Și Funeriu a reușit să facă doctorat în occident, ar fi reușit și în România dar asta numai pentru că în România poți face doctorat pe pile.

florin_try

#329
Citat din: tavy din Februarie 09, 2011, 09:53:27 AM
Este suficient să ne uităm la Funeriu, tânăr ,,format în occident", care este analfabet și de o prostie fenomenală.
Iti inteleg antipatia, insa nu e asa cum spui tu.

Citat
Și Funeriu a reușit să facă doctorat în occident, ar fi reușit și în România dar asta numai pentru că în România poți face doctorat pe pile.
Again, iti inteleg antipatia insa nu e asa cum spui tu.
Toti avem simpatii si (mai ales) antipatii politice, sa nu ne pierdem totusi si ultimul dram de obiectibitate.

Citat
Un profesor universitar presupune pe lângă competența în domeniu, experiență, multă experiență dar și recunoaștere natională și de multe ori internațională.

Si citi din astia avem noi? Cind 'predau', majoritatea nu-s in stare nici macar sa copie de pe foi pe tabla.
Nu confunda conceptul de prof univ. cu reptilele ce sunt la noi pe acest post si care ineaca acest invatamint.