Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Avem un nou ministru al Educatiei, cum comentati?

Creat de Adi, Octombrie 07, 2008, 04:23:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Citat din: sicmar din Iunie 05, 2010, 07:43:03 PM
1. Proiectul n-a primit unda verde decat dupa ce d-na Vergu si cu fii-su s-au implicat in campania pentru europarlamentare a PDL-istului Funeriu. La inceput proiectul a fost respins iar apoi, in urma contestatiei si dupa ce Funeriu a ajuns europarlamentar, a fost admis.  Exista premize pentru a fi suspectata interventia politicului pentru admiterea proiectului.

Faptul ca un lucru se intampla dupa un altul nu implica automat ca si primul il cauzeaza pe al doilea. Este de admirat ca dumneai a oferit consiliera gratuita unui om de stiinta roman pentru a ajunge in Parlamentul European! In loc sa fie apreciata, vad ca tu zici ca asta ridica suspiciuni. Proiectele europene sunt serioase, nu se dau la interventia unor europarlamentari.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Citat din: gothik12 din Iunie 05, 2010, 04:06:33 PM
@AlexandruLazar - Eu o singura chestie nu am inteles din toata treaba cu doamna Vergu: daca a demis-o Funeriu, ce s-a rezolvat? Ca am inteles ca proiectul dumneaei (precum si toata afacerea) merg mai departe si "prospera"...Ce se va intampla cu acei bani care s-au dus la "simbriașii de partid" ? Iar si-i baga cei de la putere in propriile buzunare >:( ?!

Absolut nimic. Proiectul merge mai departe că banii sunt dați.
Citat din: Adi din Iunie 05, 2010, 10:59:50 PM

Citat din: sicmar din Iunie 05, 2010, 07:43:03 PM
1. Proiectul n-a primit unda verde decat dupa ce d-na Vergu si cu fii-su s-au implicat in campania pentru europarlamentare a PDL-istului Funeriu. La inceput proiectul a fost respins iar apoi, in urma contestatiei si dupa ce Funeriu a ajuns europarlamentar, a fost admis.  Exista premize pentru a fi suspectata interventia politicului pentru admiterea proiectului.

Faptul ca un lucru se intampla dupa un altul nu implica automat ca si primul il cauzeaza pe al doilea. Este de admirat ca dumneai a oferit consiliera gratuita unui om de stiinta roman pentru a ajunge in Parlamentul European! In loc sa fie apreciata, vad ca tu zici ca asta ridica suspiciuni. Proiectele europene sunt serioase, nu se dau la interventia unor europarlamentari.

Proiectele europene nu se dau la intervenția unor europarlamentari, dar chestia asta nu îți strigă conflict de interese :D?

De asemenea, așa cum a zis și sicmar, proiectele din bani europeni nu se dau oricum, ce-i drept, dar dacă proiectul nu este corect implementat sau nu își atinge obiectivele, statul dă banii înapoi, nu SRL-ul d-nei Vergu.
Nu te mai baza pe știrile de la TVR ;).

Adi

Citat din: AlexandruLazar din Iunie 05, 2010, 11:18:21 PM
Proiectele europene nu se dau la intervenția unor europarlamentari, dar chestia asta nu îți strigă conflict de interese :D?

Conflict de interese intre ce si ce? Proiectul a fost acceptat inainte sa devina consilier. Nu vad de ce calitatea de consilier e in conflict de interese cu un proiect in care a adus bani in tara si in care ajuta tara sa iasa din noroi. Dar daca totusi este in conflict de interese, atunci cea mai buna solutie este sa plece din functia de la minister, ca sa poata continua sa ajute tara prin acest proiect. Ceea ce s-a si intamplat. O solutie trista pentru cat suflet a depus dumneai pentru tara asta, dar o solutie care pana la urma ii asigura ca ajuta tara cu adevarat sa creasca. Iar daca zvonurile carcotasilor sunt adevarate si ia 40% din acei bani, atunci cu atat mai mult ma bucur pentru ea, caci de tara nu e apreciata. Asa ajuta tara si ii raman si ei o parte din banii europeni, si totul absolut legal, in termenii negociati cu UE prin proiect.


Citat din: AlexandruLazar din Iunie 05, 2010, 11:18:21 PM
De asemenea, așa cum a zis și sicmar, proiectele din bani europeni nu se dau oricum, ce-i drept, dar dacă proiectul nu este corect implementat sau nu își atinge obiectivele, statul dă banii înapoi, nu SRL-ul d-nei Vergu.
Nu te mai baza pe știrile de la TVR ;).

Nu sunt convins ca da statul banii. Si eu ca individ pot apela la fonduri UE sa fac o colectare de gunoaie dintr-un oras din Romania. Daca nu fac colecta, cere UE banii inapoi Romaniei? Hai sa fim seriosi ... Doar in cazuri grave grave si multe cere banii inapoi. Parca in agricultura a cerut niste bani si atat. Sa fim seriosi, aia sunt bani adusi in economia Romaniei, care o ajuta sa creasca acum pe timp de criza. Aia care repara sediul, aia care vand celularele si calculatoarele, companiile de transport cand se deplaseaza astia in tara sa faca seminariile si asa mai departe.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Ma intreba careva aici cum adica isi fura romanii caciula unul altuia? Iata aici.

http://www.adevarul.ro/actualitate/eveniment/Timisoara-_Miracol_la_Racovita-_-orbii-_incep_sa_vada_0_274772981.html

Pentru asa romani sa imi fie mila ca le taie 25% la salarii? Nicidecum! Si-o merita!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Adi, pe site-ul ministerului apare că proiectul a fost aprobat în ianuarie 2010, după ce Melania Vergu a fost numită consilier, nu înainte cum a declarat ea.

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

sicmar

Citat din: Adi din Iunie 05, 2010, 11:24:53 PM
Citat din: AlexandruLazar din Iunie 05, 2010, 11:18:21 PM
De asemenea, așa cum a zis și sicmar, proiectele din bani europeni nu se dau oricum, ce-i drept, dar dacă proiectul nu este corect implementat sau nu își atinge obiectivele, statul dă banii înapoi, nu SRL-ul d-nei Vergu.
Nu te mai baza pe știrile de la TVR ;).

Nu sunt convins ca da statul banii. Si eu ca individ pot apela la fonduri UE sa fac o colectare de gunoaie dintr-un oras din Romania. Daca nu fac colecta, cere UE banii inapoi Romaniei? Hai sa fim seriosi ... Doar in cazuri grave grave si multe cere banii inapoi. Parca in agricultura a cerut niste bani si atat. Sa fim seriosi, aia sunt bani adusi in economia Romaniei, care o ajuta sa creasca acum pe timp de criza. Aia care repara sediul, aia care vand celularele si calculatoarele, companiile de transport cand se deplaseaza astia in tara sa faca seminariile si asa mai departe.


Hai sa fim seriosi ...
UE nu incheie contracte cu scularia lui Ion. UE are intelegeri cu statul roman.
Statul roman, prin diverse institutii, incheie contracte cu suszisa scularie.
Daca ceva merge prost, banii dati de UE se intorc la UE, nu raman nici statului nici sculariei. Toti.
Nu conteaza cat poate statul recuprera de la scularia lui Ion. Ce nu poate recupera, pune de la el.

Poate ca nu cunosti exemplul fostului ministru Puwak. Daca nu stii despre ce-i vorba, gasesti pe net informatii, aici si aici aici.
Vezi cui au trebuit restituiti banii (ANPCDEFP).

Pentru a nu intra in amanunte: cursuri tinute pe bani UE; in cursul monitorizarii s-au gasit nereguli. Firmele implicate au fost obligate sa dea banii inapoi unei agentii a statului etc.

sicmar

Pentru ca tot am vazut ca-l apreciezi pe Ilie Serbanescu, iata un articol de-al lui despre cazul Puwak.

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

#279
Citat din: Adi din Iunie 05, 2010, 06:37:53 PM
Citat din: gothik12 din Iunie 05, 2010, 12:51:05 PM
Romanii l-au reales pe Basescu, crezand ca daca Geoana devine presedinte vor "reveni mineriadele" (ca in 1990) si va fi Iliescu la putere...Asa ca ce pretentii ai si tu de la romani :D  . Dar sa stii ca nu romanii sunt cei care s-au imprumutat de la FMI...au facut ei multe alte prostii, precum cele de care ai zis, dar nu "natia" a cerut imprumut de la FMI. Iar banii de la FMI au fost dati pe salarii si pe pensii, nu s-au dus in investitii...


Gotik, aici ma refeream ca romanii s-au imprumutat la bancile din Romania ca sa ia case, masini, sau simple haine. S-au imprumutat mai mult decat puteau si acum nu vor avea cu ce plati. Si vor fi executati silit si atunci sa vezi oameni aruncati in strada.

Asta a fost o gluma, prin care vroiam sa pun in evidenta cat de mult ii duce capul pe multi dintre romani ;) . Cand romanii vor gandi un pic mai mult in niste chestiuni simple, se vor gandi si la chestiuni mai complexe, precum cea de care zici tu.

Citat din: Adi din Iunie 05, 2010, 06:37:53 PM
Da, iar apoi guvernul a gresit imprumutandu-se la FMI pentru a plati salarii si pensii pe care oricum nu avea de unde le plati pe viitor. Acum avem si datoria de la FMI si reduceri de salarii. Si de la anul se vor imprumuta iar de la FMI pentru a plati datoria actuala si Romania nu va mai scapa de datori. Iar cel ce va suferi vei fi tu, care ai ales in mod constient sa traiesti in Romania.

Da, iar eu, ca cetatean care a ales constient sa traiasca in tara asta, nu pot sa accept faptul ca voi plati prostia unora. Cand voi face rost de mai multi bani iti dai seama ca o sa plec. Dar pana atunci nu pot sa accept faptul ca Boc & Co. imi cer bani din propriul buzunar pentru prostia lor, si atunci normal ca ii sustin pe grevisti/revolutionari/opozitie sa ii dea jos! Pana vin unii care nu cer bani de la mine, ci de la cei care au dus tara de rapa...

Citat din: Adi din Iunie 05, 2010, 06:37:53 PM
Da, guvernul a luat imprumut, dar pentru cine? Pentru mase. Care nu intelegeau ca e criza si ele voiau mariri de salarii. Care mase pun botul la pomeni electorale. Nu imi spune ca e vina politicienilor. E vina maselor, ca se lasa cumparate pe bani aparent gratis, dar care apoi tot de la ei revin. Eu asa cred: ca de vina pentru tara sunt masele, adica poporul, iar nu doar politicienii. Daca oamenii ar fi educati ca in Germania, crezi ca nu s-ar adapta politicienii sa fie ca in Germania? Dar atat timp cat mai vad gunoaie pe langa calea ferata cand merg cu trenul in tara (caci pe alea le arunca masele, poporul, nu politicienii, care nici nu merg cu trenul), eu ma bucur pentru traiul saracios al maselor. Efectiv nu le duce capul mai mult si atunci nu merita mai mult. Cand voi vedea saracie, dar curatenie, atunci voi incepe sa cred ca au inceput romanii sa merite mai mult. Atunci si nu mai devreme.

Ba este vina politicienilor. Trebuiau sa nu cedeze presiunilor celor care cereau aiurea mariri de salarii. Trebuiau sa nu isi faca campanie electorala cu promisiuni de genul: nu vor scadea salariile, ba chiar le vom creste. Iar daca oamenii vor fi civilizati sunt extrem de sceptic ca se vor adapta politicienii...Iar civilizarea unei populatii se face aplicand legea CORECT...daca cei care ne conduc nu aplica legea, cum vrei sa devina un popor civilizat, care nu are sanse sa se civilizeze singur?! Cea mai mica fapta penala/corupta/incorecta sa fie pedepsita! Pai da in Germania legea e foarte aspra! Ai gresit, platesti scump acolo! La noi?!?! Am dat exemplu mai sus de o soferita care a calcat un pieton pe trecerea de pietoni (NESEMAFORIZATA)...pai a patit ceva soferita aceea? A fost cumva pedepsita si eu nu am fost pe faza?

Uite, de exemplu, cine va fi pedepsit pentru gunoaiele aruncate? Cand il vezi pe unul ca arunca gunoaie pe jos, imediat il arzi (la buzunar si nu numai), si macar de frica, nu o va mai face a doua oara...
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

Citat din: gothik12 din Iunie 06, 2010, 03:32:27 PM
Da, iar eu, ca cetatean care a ales constient sa traiasca in tara asta, nu pot sa accept faptul ca voi plati prostia unora. Cand voi face rost de mai multi bani iti dai seama ca o sa plec. Dar pana atunci nu pot sa accept faptul ca Boc & Co. imi cer bani din propriul buzunar pentru prostia lor, si atunci normal ca ii sustin pe grevisti/revolutionari/opozitie sa ii dea jos! Pana vin unii care nu cer bani de la mine, ci de la cei care au dus tara de rapa...

Daca nu poti accepta, ce masuri iei? Ai pus de vreo revolutie? Ai facut ceva sa schimbi tara? Ca asa sa nu mai putem accepta in sinea noastra poate oricine. Aia inseamna ca de fapt accepta.

Citat din: ICS din Iunie 06, 2010, 04:31:34 PM
Uite, de exemplu, cine va fi pedepsit pentru gunoaiele aruncate? Cand il vezi pe unul ca arunca gunoaie pe jos, imediat il arzi (la buzunar si nu numai), si macar de frica, nu o va mai face a doua oara...

Da, de acord sa se aplice legea mai aspru. Asta ar face ca mai multe legi sa fie respectate.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro


sicmar

#282
Vad ca nimeni nu mai spune nimic pe aici asa ca-l revigorez eu, cu niscaiva informatii despre licitatiile d-nei Vergu.

Conformandu-se regulilor UE, firma d-nei Vergu a facut oferta de cumparare pentru 20 telefoane mobile si serviciile aferente.

Cand citesti specificatiile cerute pentru aceste telefoane te crucesti. Mi-a sarit in ochi:
"GREUTATE: 126 G
VOLUM: 87 CC"
Obisnuit cu licitatii "dedicate" am facut o cautare pe net si ... surpriza.

Specificatiile pentru primele 17 telefoane sunt pur si simplu cele pentru Nokia E63.

Pentru alte 2 telefoane, specificatiile sunt fix ale Apple iPhone 3G.

In sfarsit, cel de-al 20-lea telefon este un LG GT505.

Evident, toate specificatiile sunt copiate de pe net.

In prima parte a ofertei de cumparare (cerere de oferta) aparent se solicita doar servicii de telefonie. Insa, la pagina 7, avem lamurirea ca nu-i asa:
"Ofertantul va prezenta separat preturile unitare ale  serviciilor ofertate (valoarea abonamentelor lunare),  precum si preturile telefoanelor mobile si modemurilor."

De ce n-a trecut d-na Vergu in cererea de oferta direct modelele dorite? Pentru ca UE nu permite asa ceva.

In rest ... nu mai am comentarii.

Adi

Inteleg sa nu fie licitatie cu dedicatie pentru o anumita firma, dar nu inteleg de ce nu e moral sa faci licitatie cu dedicatie pentru un anumit produs. Ca doar nu cumpara telefoanele alea de la producator, ci de la diferite firme de distribuire. Si atunci alegi firma de distribuire care ofera pretul cel mai bun. Dar daca tie ti s-a pus pata pe produsul ala si e la fel de bun la calitate si pret decat un altul, de ce sa il alegi pe cel ce ofera pretul cel mai bun, cand il poti lua pe cel preferat de tine?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

sicmar

Atunci cand folosesc banii mei iau ce vreau cu ei.
Atunci cand folosesc banii statului sau ai UE iau acel produs care satisface necesarul pentru care-l iau.
Nu se poate pune problema ca numai un anumit model de telefon mobil imi satisface necesarul.

Inca o data, UE nu admite o indicare expresa a unui anume model dintrun produs.
Tocmai pentru ca se stia acest lucru s-au dat caracteristicile si nu s-a nominalizat modelul.