Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Avem un nou ministru al Educatiei, cum comentati?

Creat de Adi, Octombrie 07, 2008, 04:23:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

AlexandruLazar

Adi: tocmai, bursele de merit și cele de cercetare s-au tăiat :D. Acolo la vârf vorbim de niște oameni absolut incompetenți, ajunși acolo pe criterii absolut lipsite de orice fel de legătură cu domeniul pe care îl conduc sau de competență. În loc să reducă numărul de burse, eventual să le și crească (să le reducă, de exemplu, de trei ori ca număr, dar să dea aceeași bani -- puteau face economie făcând o bursă de merit de două ori mai mare), pentru a stimula competiția, le-au tăiat. Nu pentru că nu aveau bani, nu pentru că era graba mare și nu aveau când, ci pur și simplu pentru că nu au habar ce fac.

Exemplu doțent: nu știu dacă ești la curent cu asta, dar ministrul Funeriu a reușit să încropească bacalaureatul chemând la supraveghere personal auxiliar și profesori suplinitori și implicându-se direct în comisia de organizare a examenului, ceea ce este o încălcare a metodologiei de organizare a bacalaureatului și a legii învățământului. Din cauza asta, validitatea examenului ca atare stă sub semnul întrebării, fiindcă nu a fost organizat în conformitate cu metodologia legală. Ce fel de calitate poți cere în astfel de condiții, în care ministrul învățământului ori nu cunoaște legea, ori o încalcă voit?

Ei încearcă să arunce pisica în curtea sindicatelor care, vezi Doamne, nu ar vrea să înțeleagă că e nevoie de măsuri de austeritate, dar toate formele de dialog social (extrem de sporadic dealtfel) au constat în recitarea de către delegații ministerului a acelorași soluții propuse de guvern, iar răspunsul la fiecare propunere a sindicatelor a fost "nu se poate" fără a se preciza măcar motive pentru care nu se poate.

Citat1. Prea adesea se face o confuzie, adeseori voita (si interesata) daca este facuta de economisti, dar pe care o tratez ca neinformare completa (cum este cazul aici). Nu-i totuna "economie nefiscalizata" si "economie evazioninsta" (sau "subterana"). Prima, care ocupa un segment important din PIB, are in componenta si economia rurala (naturala) de subzistenta care este estimata de catre BNS si INS la cca. 20% din PIB. Aceasta economie naturala de subzistenta n-are cum sa fie fiscalizata nici la noi, nici in alta parte. Marea diferenta intre ce-i la noi si ce-i in alta parte rezida din procentul imens de "agricultori" din totalul populatiei active.

2. Chiar si scazand din economia subterana aceasta economie naturala de subzistenta, tot ramane un procent important din PIB nefiscalizat si el apartine indubitabil evaziunii fiscale. O buna parte din el nu tine de "economia neeagra" ci de "economia gri". Diferenta dintre ele consta intre totala neimpozitare respectiv o impozitare partiala, datorata "scaparilor"  din legi de ex: bonurile de masa, nefiscalizate; drepturile de autor, fara CAS; vanzarea de locuinte noi  (pana de curand), diverse servicii (cum ar fi taximetria facuta de catre PFA).

Nefiind economist, sigur că nu te pot contrazice la nivel de cifre, dar totuși cât de noi sunt datele la care te raportezi? 20% din PIB mi pare foarte mult pentru o economie naturală de subzistență în secolul 21 :D. Nu mai zic de volumul economiei gri care mi se pare absurd de mare aici -- numai bonurile de masă, atât de populare, sunt un exemplu elocvent.

Sunt multe elemente care ar fi trebuit, în mod logic, impozitate, și nu au fost -- sau dimpotrivă, altele care ar fi trebuit lăsate în pace. De exemplu veniturile din drepturi de autor nu se impozitează, dar veniturile din contracte de cesiune se impozitează. Terenul arabil nelucrat nu se impozitează, așa că e foarte comod să ai hectare de pământ și să le ții în paragină pentru că nu le poți lucra (dar nici în ruptul capului nu le-ar da oamenii în arendă și nu le-ar vinde).

Dacă politica fiscală ar fi fost restructurată așa cum trebuie, lucrurile s-ar fi putut rezolva mult mai comod.

În rest sunt de acord cu tine :).

sicmar

Citat din: AlexandruLazar din Mai 31, 2010, 08:25:48 PM
Nefiind economist, sigur că nu te pot contrazice la nivel de cifre, dar totuși cât de noi sunt datele la care te raportezi? 20% din PIB mi pare foarte mult pentru o economie naturală de subzistență în secolul 21 :D.

Ca sa nu mai caut pe siteul INS, dau citat din Basescu:
Citat
Am văzut şi aprecieri de la oameni care se pretind a fi mari manageri în lumea asta largă, care fac afirmaţii că 40% din PIB sau 40 de miliarde reprezintă evaziunea fiscală. Sigur că există evaziune fiscală şi, din analizele făcute, se ştiu şi domeniile principale în care evaziunea se face. Să sperăm că Guvernul va reuşi să ia măsurile necesare pentru a o combate. Dar cei care avansează astfel de proporţii ale evaziunii sunt cel puţin mincinoşi sau rău intenţionaţi. Ei pleacă de la PIB care ar fi 100%. Uită că 20% din PIB îl reprezintă doar economia naturală, gospodăriile ţărăneşti, care niciodată nu au fost impozitate şi nu vor fi impozitate, că nu o să meargă statul să pună impozit pe fiecare găină, pe fiecare capră, pe fiecare vacă, pe fiecare porc, pe care un om îl are în gospodăria lui de subzistenţă. Şi nicăieri în Uniunea Europeană economia aceasta naturală nu este impozitată. Deci 20%, dintr-o dată, reprezintă zonă din economie care nu se taxează. Nu numai în România, nicăieri.
http://www.presidency.ro/index.php?_RID=det&tb=date&id=12128&_PRID=search

Citat din: AlexandruLazar din Mai 31, 2010, 08:25:48 PM
D. Nu mai zic de volumul economiei gri care mi se pare absurd de mare aici -- numai bonurile de masă, atât de populare, sunt un exemplu elocvent.

Sunt multe elemente care ar fi trebuit, în mod logic, impozitate, și nu au fost -- sau dimpotrivă, altele care ar fi trebuit lăsate în pace. De exemplu veniturile din drepturi de autor nu se impozitează, dar veniturile din contracte de cesiune se impozitează. Terenul arabil nelucrat nu se impozitează, așa că e foarte comod să ai hectare de pământ și să le ții în paragină pentru că nu le poți lucra (dar nici în ruptul capului nu le-ar da oamenii în arendă și nu le-ar vinde).

Dacă politica fiscală ar fi fost restructurată așa cum trebuie, lucrurile s-ar fi putut rezolva mult mai comod.

În rest sunt de acord cu tine :).

Nici eu nu aprob existenta zonei gri. Doar am evidentiat existenta acestei componente a PIB-lui (adeseori uitata) si am exclus-o din zona evaziunii fiscale.


Adi

Citat din: gothik12 din Mai 31, 2010, 07:29:33 PM
Citat din: Adi din Mai 31, 2010, 07:10:23 PM
Dar la noi prea au multi locuri la facultate pe banii statului.

Pai si in Franta nu au prea multi locuri la facultate pe banii statului ?! Acolo cum e? Sau, ma rog, erau taxe de scolarizare foarte mici...

In Franta sunt tot asa multe subventii, dar aia isi permit sa le finanteze, caci au industrie care produce si exporta: avioane, trenuri, centrale nucleare, masini, etc. Noi nu avem si nu ne permitem.

Citat din: gothik12 din Mai 31, 2010, 07:29:33 PM
In fine, ideea pe care o ridici aici e corecta, dar ar trebui celor care au un anumit venit pe luna (sa
zicem un sub 1000 de euro pe luna in familie) sa li se finanteze locul de la stat...unii chiar nu au de unde sa isi plateasca scolarizarea.

Ba da, au de unde. Se pot imprumuta de la banci. In loc sa se imprumute sa isi ia masini bengoase (care imprumut nu este o investitie, ci doar o cheltuiala, caci valoarea masinii scade constant) ar face bine sa investeasca in facultatea lor (care este chiar o investitie, caci le aduce venituri mai mari apoi tot restul vietii). Muncesti un an si platesti tot traiul din facultate. Nu e asa de greu.

Citat din: gothik12 din Mai 31, 2010, 07:29:33 PM
In Anglia am inteles, de la un coleg al meu care pleaca de la anul acolo, ca daca veniturile parintilor tai au sub 2000 de lire pe luna (nu mai tin minte daca era 2000 sau 3000 de lire pe luna) primeai o bursa din care iti finantai o mare parte din studii. Bine, la englezi mai e si povestea cu "student loan", acolo e un sistem care chiar functioneaza...

Da, nu zic sa renunti la burse sociale complet. Dar sa fie mai mare accent pe student loan, ca in Anglia. Societatea romaneasca a gresit ca s-a imprumutat la straini sa consume fara rost. Daca imprumuta pentru investitii era mai bine. Si daca omul imprumuta in investitii in educatia lui tot e bine.

Citat din: gothik12 din Mai 31, 2010, 07:29:33 PM
Mai bine s-ar gandi guvernantii nostri cum sa preia acel sistem de la britanici si sa-l implementeze la noi. Daca intr-adevar "prea multe locuri la facultate pe banii statului" e o problema, atunci in loc sa tai din pensiile oamenilor, mai bine te gandesti cum sa faci sa nu mai fie aceste prea multe locuri la facultate pe banii statului si te uiti si pe la altii cum procedeaza ca sa rezolve problema asta, si totodata sa nu ii dezavantajeze pe cei saraci.

Corect.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: AlexandruLazar din Mai 31, 2010, 08:25:48 PM
Adi: tocmai, bursele de merit și cele de cercetare s-au tăiat :D.

Din cate am inteles eu, varianta finala pe care si-a asumat raspunderea nu taie alocatiile copiilor si bursele pentru elevi si studenti.

Citat din: AlexandruLazar din Mai 31, 2010, 08:25:48 PM
Acolo la vârf vorbim de niște oameni absolut incompetenți, ajunși acolo pe criterii absolut lipsite de orice fel de legătură cu domeniul pe care îl conduc sau de competență.

Corect. Si cand Funeriu propune ca evaluarea proiectelor de cercetare sa se faca de experti internationali si doar experti din acel domeniu pe care il analizeaza, se reped toti sa contrazica legea lui si sa zica ca nu e buna.

Citat din: AlexandruLazar din Mai 31, 2010, 08:25:48 PM
În loc să reducă numărul de burse, eventual să le și crească (să le reducă, de exemplu, de trei ori ca număr, dar să dea aceeași bani -- puteau face economie făcând o bursă de merit de două ori mai mare), pentru a stimula competiția, le-au tăiat.

De acord cu idea de a da mai putine burse, dar mai mari, ca sa ajute chiar bine pe unii si sa stimuleze competitia, iar bursele sa fie acordate corect, nu pe pile sau mai stiu pe ce.

Citat din: AlexandruLazar din Mai 31, 2010, 08:25:48 PM
Nu pentru că nu aveau bani, nu pentru că era graba mare și nu aveau când, ci pur și simplu pentru că nu au habar ce fac.

Trebuie oameni buni la conducere sus, dar si oameni bun jos. Eu nu cred doar in schimbarea de sus in jos, cred mai ales in schimbarea de jos in sus. Cred ca omul sfinteste locul. Si cu autonomia locala, liceala si universitara, rectorii vor putea sfinti locul universitatii lor si directorii de licee liceele lor.

Citat din: AlexandruLazar din Mai 31, 2010, 08:25:48 PM
Exemplu doțent: nu știu dacă ești la curent cu asta, dar ministrul Funeriu a reușit să încropească bacalaureatul chemând la supraveghere personal auxiliar și profesori suplinitori și implicându-se direct în comisia de organizare a examenului, ceea ce este o încălcare a metodologiei de organizare a bacalaureatului și a legii învățământului.

Sunt de acord cu metoda lui. De supravegheta poate supraveghea si neica nimeni de pe strada. Era firesc sa faca tot ce poate sa se asigure ca bacul e organizat corect si nu e blocat de greve. De aia e pus ministru. Nu e corect sa iei pe neica nimeni de pe strada si sa evalueze elevii, dar poti lua alti profesori de la aceeasi materie si sa corecte. Din punct de vedere legal nu a incalcat legea, caci legea permitea ca detaliile de metodologie sunt decise prin ordin de ministru, ordin pe care l-a dat inainte sa procedeze asa. E un exemplu clar de lege buna, flexibila, care a facut ca o generatie de elevi de a 12-a sa fie salvata si sa nu fie pedepsita de profesorii astia inconstienti care se gandesc intai la ei si apoi la elevi.

Citat din: AlexandruLazar din Mai 31, 2010, 08:25:48 PM
Din cauza asta, validitatea examenului ca atare stă sub semnul întrebării, fiindcă nu a fost organizat în conformitate cu metodologia legală. Ce fel de calitate poți cere în astfel de condiții, în care ministrul învățământului ori nu cunoaște legea, ori o încalcă voit?

Cum am zis mai sus, legal a fost. Cat de corecte au fost notele date e mai putin irelevant. Mai bine ai o generatie cu note mai putin corecte decat una care repeta anul. Important e sa intre repede pe piata muncii si la facultati, sa nu ramana astea goale un an din vina profesorilor de liceu.

Citat din: AlexandruLazar din Mai 31, 2010, 08:25:48 PM
Ei încearcă să arunce pisica în curtea sindicatelor care, vezi Doamne, nu ar vrea să înțeleagă că e nevoie de măsuri de austeritate, dar toate formele de dialog social (extrem de sporadic dealtfel) au constat în recitarea de către delegații ministerului a acelorași soluții propuse de guvern, iar răspunsul la fiecare propunere a sindicatelor a fost "nu se poate" fără a se preciza măcar motive pentru care nu se poate.

Eu subscriu ca sindicatele sunt formate din niste nemernici egoisti care vor doar salarii si conditii mai mari pentru profesori, dar nu lupta absolut deloc ca profesorii sa faca munca mai de calitate (sa invete engleza, calculatoare si sa se puna la curent cu stirile din stiinta din materia lor, precum si cu metode moderne de predat). Eu cand zic ca e vina poporului roman si nu doar a guvernantilor, la sindicate si la membrii lor ma refer in primul rand. Sunt niste inconstienti care isi vor lor sa castige mai mult dar sa munceasca la fel de putin si prost.

Imi pare rau, dar asa vad eu lucrurile din afara. De aia Romania e mult in urma si Polonia, Ungaria, Cehia mult in fata. Ca in 92-96 noi am avut guvern de stanga si ele de dreapta. Au facut reformele dureroase atunci si apoi au crescut mult mai repede. Noi am intarziat totul cu 10 ani. Luam masurile dure acum, dar e deja cam tarziu. Eu cred ca romanii isi merita soarta. Iar cei care aleg in mod constient sa traiasca in Romania, precum Gothik face acum cand ar putea studia in strainatate, o merita cu atat mai mult.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro


Adi

Pentru cei care ati zis ca se si fura foarte multi bani, intr-adevar, trebuie sa fiu de acord ca se si fura multi bani. Nu stiu exact ce procent e asta din plata salariilor, dar de furat se fura. Se pare ca se fura legal, dar imoral sigur e.

http://www.evz.ro/detalii/stiri/studiu-de-caz-cum-se-jefuieste-un-spital-896380.html
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

sicmar

Citat din: Adi din Iunie 01, 2010, 02:27:08 AM
Pentru cei care ati zis ca se si fura foarte multi bani, intr-adevar, trebuie sa fiu de acord ca se si fura multi bani. Nu stiu exact ce procent e asta din plata salariilor, dar de furat se fura. Se pare ca se fura legal, dar imoral sigur e.

http://www.evz.ro/detalii/stiri/studiu-de-caz-cum-se-jefuieste-un-spital-896380.html

Asta intra in "ciupeli locale". N-are de-a face cu "grupa mare".
Arunca priviri aici ca sa vezi din obiectul de activitate pentru Compania  Naţională  de  Investiţii si evolutia lui in timp.
Apoi vezi aici ce s-a contractat in ultima perioada. Scriam in alt post de sali de sport, la sate, cu 150 locuri pentru spectatori.


Tot acolo se poate vedea o diferenta intre atribuire lucrari de constructii din fonduri UE si fara fonduri UE.
Fara fonduri UE, vezi cum a luat o lucrare de 22,298,261.92 RON (adica, vreo 5,3 mil EURO) o firma anonima, SC GENERAL CONCRETE SRL din Cernavoda, pentru Sala de sport competitionala de nivel national si international - Clubul Sportiv Dinamo:
Citat
Negociere fara anunt de participare
Justificarea alegerii procedurii de negociere fara publicarea prealabila a unui anunt de participare:
Lucrarile / produsele / serviciile pot fi furnizate numai de un anumit ofertant, din motive tehnice


Cu fonduri UE, care face controlul folosirii banilor, s-au gasit constructori ... chiar daca sunt lucrari mai complexe, pentru BAZIN DE ÎNOT DE POLO - Clubul Sportiv al Armatei Steaua. S-a facut licitatie, la ea au participat 6 firme si s-a atribuit lucrarea unei firme foarte bine cunoscuta pe piata, SC CONSTRUCTII ERBASU SA.

Cele de la "grupa mare" se fac in vazul lumii, fara perdea, nu ca si "ciupelile" de la Vaslui.

Adi

Da, e tare pacat. Trebuie clar ca guvernul sa cheltuie banul public corect. Altfel degeaba taiem salarii si pensii, intr-adevar. Problema e ca pana acum a fost PNTCD care a furat, iar romanii au sperat la PSD. Apoi a furat PSD si romanii au sperat la PNL si PDL. Apoi PNL si UDMR a furat si romanilor le mai ramasese speranta in PDL. Iar acum se vede ca acestia fura la fel cum fura PSD inainte. E un partid mare si are multa clientela de hranit. Oare in cine sa mai aiba speranta romanii pentru alegerile urmatoare atunci? Si pana atunci s-ar putea sa fie si prea tarziu sa ne mai revenim pe crestere economica sustenabila.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

#233
CitatDin punct de vedere legal nu a incalcat legea, caci legea permitea ca detaliile de metodologie sunt decise prin ordin de ministru, ordin pe care l-a dat inainte sa procedeze asa.

Legea nu permite ca metodologia să se modifice în timpul anului școlar! Este tocmai o măsură pentru a proteja elevii de genul ăsta de acte arbitrare, astfel încât oamenii să știe în anul în care dau bacul la ce materii îl dau, cu cine, cum trebuie să se pregătească, unde îl dau, în condiții, cum se face evaluarea, iar fiecare centru de bacalaureat și fiecare centru de evaluare să știe exact ce responsabilități îi revin, de câți oameni are nevoie, ce trebuie fiecare să facă și așa mai departe. De asemenea, comisia de organizare a bacalaureatului este condusă de un secretar de stat iar legea îi interzice ministrului să se implice în activitatea ei. Există niște reguli stricte pe care Funeriu le-a încălcat de parcă ar fi fost pe tarlaua lui, iar acum bacalaureatul unei întregi promoții de copii e la degetul mic al primului frustrat care va da ministerul în judecată pentru asta.

Edit: de asemenea, nu poți să iei chiar pe oricine la supraveghere, în ciuda numelui nu se ocupă numai de 'supraveghere' (i.e. să aibă grijă să nu copieze nimeni). Supraveghetorii trebuie să organizeze lucrările din sală, să se asigure că fiecare din ele respectă regulile, să asigure predarea lor ș.a.m.d.. Dacă supraveghetorul nu face corect unul din lucrurile care îi revin, lucrarea poate fi anulată.

Încă un edit:
CitatEu subscriu ca sindicatele sunt formate din niste nemernici egoisti care vor doar salarii si conditii mai mari pentru profesori, dar nu lupta absolut deloc ca profesorii sa faca munca mai de calitate

Asta nu e respoonsabilitatea sindicatelor! Responsabilitatea oricărui sindicat de pe lumea asta e exact așa cum îl prezinți tu, să asigure condiții de muncă cât mai bune membrilor lui. Ministerul învățământului, ca angajator, și organele sale de control (inspectoratele) sunt responsabile să sprijine (și sa oblige) profesorii să facă o muncă de cât mai bună calitate. Dimpotrivă, ministerul face de-a-ndoaselea, făcând tot posibilul să faciliteze mediocritatea și șpaga, pentru că majoritatea celor de acolo așa au ajuns în minister și nu vor să își piardă locurile și sprijinul.

Sindicatele nu au nicio obligație față de calitatea muncii -- asta e treaba ministerului și a inspectoratelor, care până una-alta nu pot nici măcar să asigure un venit decent profesorilor care își fac treaba, ce pretenții poți să mai emiți la calitate? E cel mai important aspect dacă vrei să atragi oameni buni. Eu sunt student în anul 3, deja sunt implicați în activități de cercetare și mi-aș dori să lucrez mai departe în domeniul ăsta, dar nu o să stau n ani pe salariile de asistent și de șef lucrări de acuma nici să mă pici cu ceară -- mi se pare inechitabil să fac cercetare la vârf în domeniul VLSI și să fiu plătit mai prost decât un culegător de căpșuni. Și câți n-or mai fi în situația mea.

b12mihai

Citat din: florin_try din Iunie 01, 2010, 01:27:26 AM
Sa ne mai si amuzam un pic ... (da-ti click pe video : )

http://www.realitatea.net/funeriu-nu-si-face-temele--ministrul-educatiei-a-transmis-presei-mesaje-suflate-de-secretarul-de-stat--vezi-video_716226.html

:D :D :D :D :D :D foarte foarte foarte tare videoclipul, acum l-am vazut si eu. Nu gasesc un clip in care Funeriu calcula viteza palmei pe care Basescu i-o da copilului, in direct, la ora 2 noaptea, la OTV, spre a demonstra ca filmul cu Basescu lovind copilul e o facatura...Este un moment poate mai tare ca asta.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

Aha, inteleg ce zice Alexandru despre legea bacului. Are sens. Eu auzisem altceva in presa. Se pare ca unii zic una, altii zic alta. E greu de ales adevarul de fals. Din afara nu pot face mai mult decat de a urmari stirile, dar daca ei nu dau adevarul la stiri, nu am ce sa fac.

Daca sindicatele au doar menirea sa asigure conditii mai bune profesorilor si nu au obligatii de a face profesorii sa faca treaba de calitate, daca responsabilitatea asta o are doar guvernul, OK. Dar atunci cu atat mai mult trebuie luate sindicatele dur de catre guvern, sa afle ca nu ele fac legea in tara asta. Asa ca cu atat mai bine a facut Funeriu, ca nu a cedat santajului sindicatelor si a organizat bacul ieri.

Si da, tu merita sa faci masterat si doctorat in afara. Ai fi platit decent si oricum ai deveni mai bine pregatit profesional. In tara poti reveni peste 10-20 de ani cand se vor mai schimba lucrurile in bine.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

sicmar

Nicio lege in lume nu este atotcuprinzatoare asupra detaliilor de aplicare. Unul din principiile de drept este cel al interpretarii cu bunacredinta a legii.
Citat din Legea privind solutionarea conflictelor de munca
"Art. 53
Pe durata grevei conducerea unitatii nu poate fi impiedicata sa isi desfasoare activitatea de catre salariatii aflati in greva sau de organizatorii acesteia. Conducerea unitatii nu poate incadra salariati care sa il inlocuiasca pe cei aflati in greva. "

Ministerul a interpretat textul subliniat intrun mod cu totul abuziv: n-a incheiat contracte de munca.
Interpretarea corecta, conforma cu spiritul legii, este alta. Angajatorul n-are voie sa incadreze pe un post al unui grevist un alt salariat. Nici macar dintre salariatii preexistenti grevei dar incadrati pe alte posturi in cadrul unitatii / intreprinderii. O secretara, de exemplu, care a inlocuit un profesor a fost incadarata - fie si pentru cateva ore - pe un alt post.

Aceasta interpretare este corecta si pentru urmatorul rationament: Greva este privita de legislatie nu numai ca o modalitate legala ci si legitima de exprimare a protestului si de revendicare a drepturilor. Ori, odata admisa legitimitatea, este protejata si eficienta grevei. O greva in timpul careia grevistii sunt inlocuiti cu alte persoane isi pierde eficienta.

florin_try

#237
Citat
Ministerul a interpretat textul subliniat intrun mod cu totul abuziv: n-a incheiat contracte de munca.

Daca pompierii politia sau salvarea intra in greva, eu stiam ca tot ramine un mic contingent care lucreaza in caz de urgenta.

La fel si cu bacul: era urgenta pentru elevi, trebuia dat indiferent daca majoritatea profilor erau in greva. Care era alternativa? Absolventii de liceu sa piarda bursele la universitati prestigioase?

Dupa parerea mea, doua greseli dezastruase au facut liderii sindicali
1. Au propus sa nu se dea bacul cind de fapt putea si si greva si bac. Asta i-a pus si pe ei dar si pe profi in lumina proasta in ochii opiniei publice
2. Vor sa dea in judecata (sau au deschis deja plingerea, nu mai stiu sigur ca am citi in fuga) ministerul educatiei ca a organizat bacul. Adica pentru ca absolventii pot sa isi vada mai departe de bursele si viata lor mai degraba decit sa repete anul.

Nici nu spera ministerul educatiei un asemenea cadou asa de clar de imbunatatire  imagine de la liderii sindicali, acum cind cei din guvern sunt nepopulari datorita masureilor austere. O fi avut el succes poate relativ (nu spun discutabil) in stiinta (comparativ cu altii de virtsa lui ce au deja spre 40-60 si ceva  articole publicate), insa am eu impresia ca funeriu are intr-adevar stofa de politician si e cu citiva pasi buni iniantea celor de la sindicate.

Adi

Complet de acord cu ce zici tu despre Funeriu. Se vede ca are alta mentalitate si nu se lasa manipulat de sindicate. Il acuza presa ca repeta ce ii soptea in casca o secretarea de stat. Dar e normal ca un ministru sa aiba consilieri care sa il sfatuiasca. Este o situatie jenanta sa o faca in public, dar atat si nimic mai mult. Nu inseamna ca nu e profesionlist. Si Obama citeste de pe prompte la speechuri si odata nu mai stia ce sa zica cand s-a stricat prompterul. E important ce face in rest si cum a salvat o generatie de elevi de dorinta sindicatelor ce doreau sa sacrifice o generatie de copii. Bravo, Funeriu!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

florin_try


La capitolul "how low can you get?": Ei bine scopul pentru care liderii astia sindicali dau acum in judecata ministerul este ca de fapt sa anuleze bacul pe motiv ca nu s-ar fi sustinut legal. Ce conteaza cariera si viata elevilor, nu?

Dezgust total ce nu poate fi pus in cuvinte.....