Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Avem un nou ministru al Educatiei, cum comentati?

Creat de Adi, Octombrie 07, 2008, 04:23:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

Citat din: florin_try din Mai 24, 2010, 07:33:06 PM
Acelesi economii s-ar fi facut daca s-ar fi taiat din gaurile negre din economie, firme capuse, fabrici nerentabile. In schimb nu; ei tale de la copii. Cit de groteasca poate fi faradelegea si lasitatea conducatorilor nostri?

Sa zicem ca e asa. Dar faptul ramane ca nu se pot taia astea intr-o luna de zile.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: AlexandruLazar din Mai 24, 2010, 09:03:36 PM
Adi: exact! Problema e că în loc sa taie cheltuielile din șpăgile și comisioanele lor, o fac tăind din salarii. Gaura din buget ar putea fi acoperită, de exemplu, reducând numai cu o treime (o treime!) pierderile provenite din evaziunea fiscală, infracțiune pentru care dealtfel unul din membrii guvernului actual a și fost cercetat.

Si cum reduceau asta doar intr-o luna?

Citat din: AlexandruLazar din Mai 24, 2010, 09:03:36 PM
Sau construind unul din proiectele actuale de autostrăzi la prețul ei real, că acuma ne costă o autostradă făcută prin câmpie cât i-a costat pe elvețieni una la fel de lungă făcută prin Alpi (presupun că nu trebuie să menționez membru al cărui partid este directorul firmei care are contractul cu statul pentru acea autostradă).

Corect, dar cum schibam contractele deja semnate intr-o luna?

Citat din: AlexandruLazar din Mai 24, 2010, 09:03:36 PM
Cuțitul a ajuns la os cu siguranță, dar bugetele pentru achiziții publice de la ministere au rămas la fel de mari și dacă te uiți la ei în acte, un pix costă tot 150 de lei. Nu, n-am scris greșit, 150 de lei, 35 de euro adică.

Din cate stiu eu, investitiile au scazut anul asta si ar trebui sa fie si mai mari pentru a creste tara. Desigur, ar trebui sa fie investitii eficiente, adica pixuri la valoarea lor reala, pationare si autostrazi la fel si atunci faci mai multe si dai de lucru la mai multi oameni si raman si mai multe tari. Deci sunt pro cresterea cheltuieliilor cu investiile si ca mai multi de la buget sa treaca in mediul privat.

Eu zic ca e bine ca taie salariile la oameni. Acum oamenii vor fi cu adevarat iritati la fiecare stire din presa in care se aude ca exista cheltuieli aiurea in achizitii publice. Si daca pana acum romanii erau apatici, acum se vor rascula si astfel politicienii nu vor avea de ales si vor duce la achizitii serioase. Dar pana acum romanilor nu le pasa, caci salariile le cresteau si lor de la an la an.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Citat din: Adi din Mai 24, 2010, 09:45:14 PM
Citat din: AlexandruLazar din Mai 24, 2010, 09:03:36 PM
Adi: exact! Problema e că în loc sa taie cheltuielile din șpăgile și comisioanele lor, o fac tăind din salarii. Gaura din buget ar putea fi acoperită, de exemplu, reducând numai cu o treime (o treime!) pierderile provenite din evaziunea fiscală, infracțiune pentru care dealtfel unul din membrii guvernului actual a și fost cercetat.

Si cum reduceau asta doar intr-o luna?

De exemplu, începând să judece dosarele celor care deja sunt trimiși în judecată pentru evaziune fiscală, inclusiv a membrilor PDL. Și mai ales nu văd de ce trebuie reduse astea acum, într-o lună, ăștia sunt la guvernare de un an și jumătate. De unde graba asta dintr-o dată? Acum un an când au contractat împrumutul nu s-au gândit că trebuie dat înapoi?

Citat
Citat din: AlexandruLazar din Mai 24, 2010, 09:03:36 PM
Sau construind unul din proiectele actuale de autostrăzi la prețul ei real, că acuma ne costă o autostradă făcută prin câmpie cât i-a costat pe elvețieni una la fel de lungă făcută prin Alpi (presupun că nu trebuie să menționez membru al cărui partid este directorul firmei care are contractul cu statul pentru acea autostradă).

Corect, dar cum schibam contractele deja semnate intr-o luna?

Activându-le clauza de reziliere, desigur.

CitatDin cate stiu eu, investitiile au scazut anul asta si ar trebui sa fie si mai mari pentru a creste tara. Desigur, ar trebui sa fie investitii eficiente, adica pixuri la valoarea lor reala, pationare si autostrazi la fel si atunci faci mai multe si dai de lucru la mai multi oameni si raman si mai multe tari. Deci sunt pro cresterea cheltuieliilor cu investiile si ca mai multi de la buget sa treaca in mediul privat.

Păi asta e problema: investițiile pe care ei le fac nu creează locuri de muncă și nu aduc de fapt niciun profit altcuiva decât celor care iau comisioanele și firmelor care fac afacerile cu statul (și care aparțin unui club "select" format din 15-16 oameni de afaceri care fie au rude sau apropiați membri ai PD-L, fie sunt ei înșiși membri PD-L). Investițiile nu se duc în educație sau în cercetare, și cu câteva excepții nici în infrastructură (străzi, poduri ș.a.m.d.) -- se duc în sedii de partid sau de primărie, în automobile de serviciu, în sporuri de performanță pentru membrii administrației publice sau pur și simplu în achiziții ca cel cu pixurile.

Iritarea oamenilor vis-a-vis de aceste achiziții publice nu e de ieri, de azi, problema e că ele nu au altă cale de rezolvare decât în justiție. Cum legea răspunderii ministeriale este, sub grija majorității PD-L, neadoptată încă, nimeni nu poate fi tras la răspundere personal pentru cheltuirea abuzivă a fondurilor publice la nivel ministerial decât dacă este în folos propriu: dacă omul ia banu' din trezorerie și își cumpără mașină; dacă în schimb ia zece mașini în valoare de 150,000 de euro fiecare, totul e perfect legal, chiar și în condițiile în care prețul de piață al mașinii e de 15,000 de euro.

Știu că lucrurile par mai roz văzute din afară, dar asta e numai pentru că nu răzbate toată povestea.

Adi

Da, sunt de acord ca exista mari probleme in achizitiile publice si astea trebuie rezolvate pentru ca statul sa se reformeze. Asta e un proces de durata. Da, e foarte trist ca PDL a stat un an jumate la guvernare si a frecat menta. Cum am spus, nu sunt un sustinator al lor. Din pacate insa, acum ne ajunge cutitul la os, in sensul ca din ianuarie nu doar ca nu vom avea banii de la FMI cu care sa platim salariile, dar va trebuie sa ii si dam inapoi, adica vom taia salariile si mai mult atunci. E singura solutie in afara de aceea de a lua un nou imprumut, dar fizician fiind, nu cred in a consuma ceva ce nu ai, in afara de imprumuturi pentru investitii care apoi iti vor aduce si mai mult profit in bani sau altceva. Da, cand au luat imprumutul de la FMI nu s-au gandit. Isarescu a spus ca vom atrage 20 de miliarde din fonduri UE si vom compensa. Iar poporul roman s-a bucurat sa nu ii fie taiate salariile pe timp de an electoral. Eu unul cred ca si poporul roman e de vina pentru imprumutul de la FMI. La urma urmei s-a luat pentru el, pentru a ii plati lui salarile si pensiile. Si acum ca situatia nu s-a redresat si in curand nu vor mai fi banii de la FMI, ba va trebui sa ii platim si inapoi, ne vom trezi peste juma d ean cu salariile taiate la jumatate si aia va fi chiar rau. Plus ca platim dobanzi imense, de acel dobanzi faceam multe autostrazi deja. Dar romanul de rand nu se gandeste ca mai bine renunta la salarii si se fac autostrazi decat sa fie platita dobanda tot din salariile lui oricum. Din afara, eu vad ca vina e 70% a poporului roman si doar 30% a politicienilor care fura in achizitii. De altfel asta e si procentul din buget: 70% pentru salarii, pensii, subventii pe care nu le fura nimeni, ci le ia poporul milog la stat; iar 30% achizitii publice, investitii si doar de acolo pot fura maxim.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Am si eu o intrebare pentru Adi: ai spus ca sunt "cateva licee bune, in rest varza!". Bun, sa inteleg ca sunt cativa profesori buni, care fac treaba (putini la numar) si restul foarte slab pregatiti. Care e masura pe care o iei tu, ca prim-ministru? Tai salariile TUTUROR ca, vezi Doamne, sa faci economie la buget?!?!?! Pai nu era o economie mai buna sa ii dai afara pe aia slab pregatiti? Si cine este in masura sa decida cine e bun si cine e slab? Singurul in masura ar fi "statisticile si rezultatele", dar cine dintre guvernantii nostri s-a luat dupa rezultate si dupa cifre?

Intreb si eu...
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

AlexandruLazar

Adi, bugetul pentru achizitii publice si investitii e ceva mai mare decat cel de salarii. Taierea salariilor nu e o solutie, gandeste-te ca asta inseamna scaderea consumului (deci asta afecteaza in primul rand afacerile private!) si scaderea veniturilor din impozite: se reduc salariile cu 25% dar se reduc si veniturile generate indirect de salariati tot cu 25%, si contributiile la fondul de pensii tot cu 25% si tot asa. Si asta in conditiile in care serviciile secrete cu cel mai mare numar de oameni din Europa si cel mai mare numar de functionari publici pe cap de locuitor din Europa. Nu mai vorbesc de efectele pe care asta le va avea la nivelul evaziunii fiscale, pentru ca iti dai seama ca politistii, magistratii si medicii vor acoperi scaderea de salariu prin spagi.

Motivul pentru care masura asta cauzat atata iritare este ca e inechitabila: cei care, datorita incompetentei lor, au avut nevoie de acest imprumut, nu sunt afectati de masurile de austeritate pe care ei le cer. Daca in acest un an si jumatate ar fi restructurat aparatul de functionari publici, ar fi rationalizat achizitiile, ar fi stimulat activitatea intreprinderilor, ar fi incurajat activitatea firmelor romanesti si ar fi restructurat politica fiscala, lucru pentru care au avut pana si o majoritate parlamentara de vreo 70%, taierile astea de salariu nu ar mai fi fost necesare.

Genul asta de incompetenta se reflecta si la nivelul masurilor din invatamant. Este exact problema de care aminteste gothik12: masura ii afecteaza si pe cei care nu isi fac treaba si care castiga prea mult pentru cat muncesc, si pe cei care isi fac treaba cu varf si indesata si castiga prea putin.

Adi

Citat din: gothik12 din Mai 24, 2010, 11:51:06 PM
Am si eu o intrebare pentru Adi: ai spus ca sunt "cateva licee bune, in rest varza!". Bun, sa inteleg ca sunt cativa profesori buni, care fac treaba (putini la numar) si restul foarte slab pregatiti. Care e masura pe care o iei tu, ca prim-ministru? Tai salariile TUTUROR ca, vezi Doamne, sa faci economie la buget?!?!?! Pai nu era o economie mai buna sa ii dai afara pe aia slab pregatiti? Si cine este in masura sa decida cine e bun si cine e slab? Singurul in masura ar fi "statisticile si rezultatele", dar cine dintre guvernantii nostri s-a luat dupa rezultate si dupa cifre?

Intreb si eu...

Gothik, confuzi cateva chestii. Sunt doua chestii complet diferite aici.

1. Ar fi trebuit sa se faca si se va face prin noua lege la care vad ca multi va opuneti. Profesorii mai buni vor lua salarii mai mari ca restul. Se va stabili un procent anume. Eu le-as da salariu de 4 ori mai mare, dar sa zicem ca noua lege le va da 30% mai mult la cei buni. OK.

2. Al doilea lucru, total independent de prima, este taierea tuturor salariile cu 25%. Ideal ar fi sa se taie diferit, in functie de necesitatea pentru economie. Dar suntem presati de timp. Daca nu s-ar taia la fel la toti, s-ar face o vrajba sociala intre unii oameni si altii, intre niste meserii si altele.

Din 1 si 2 combinat rezulta tot ca profesorii buni vor lua cu 30% mai mult decat cei slabi, chiar pe aceste conditii de criza, doar ca fiecare va avea mai putin.

Zici ca cine va avea puterea sa aleaga profesorii cei buni de cei rai. Ei bine, directorul! Care in noua lege va putea da afara oameni si va putea aduce oameni. Dar iarasi vad ca voi va opuneti la asta pe ideea ca apoi directorul va lua pe cine ii plateste mita mai mult, iar nu pe cei mai buni. Pai sa ne hotaram: ori vrem ca liceele sa aiba puterea de a da afara pe cei prosti si sa ii aduca pe cei buni, ori vrem ca cei care au titulatura sa nu poata fi dati afara pe viata si directorul sa nu aiba putere pe cine aduce!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: AlexandruLazar din Mai 25, 2010, 12:32:59 AM
Adi, bugetul pentru achizitii publice si investitii e ceva mai mare decat cel de salarii.

Da, decat cel de salarii da. Dar nu si fata de salarii + pensii + subventii + alociatii de copii toate la un loc. Si nu s-au taiat doar salariile, ci si pensiile, subventiile si alocatiile. Asadar mi se pare corect ca sa se taie din toate de vreme ce nu sunt bani si astia care iau bani de aici nu produc nimic concret pentru tara, ci doar chestii vagi precum educatie, sanatate, ordine publica. Si daca toti medicii si profesorii si politistii ar lucra perfect, nu ar produce tara un PIB mai mare (decat cu o cantitate neglijabila pe termen scurt; desigur pe termen lung impactul e puternic). Achizitiile sunt asadar doar 30% din buget. Acum se pot face achizitii mai cu cap astfel incat sa se faca mai multe achizitii si investitii din banii astia. Dar asta e 30% din buget. Restul e luat de milogi. Da, oricine lucreaza la stat alege sa fie un milog. Si sa depinde de cum merge economia. Mi se pare absurd sa crezi ca tu daca esti medic meriti atatia bani. Nu, ai ales sa fii medic la stat, ai ales sa castigi proportional cu cat castiga economia si sa fii milog la mediul privat sa produca bani pentru tara. Imi pare rau, dar asta e adevarul si asta e in orice tara. Numai ca alte tari au bani multi de la mediul privat si atunci bugaterii milogi o duc foarte bine si nu simt ca sunt milogi. Dar tot milogi sunt.

Citat din: AlexandruLazar din Mai 25, 2010, 12:32:59 AM
Taierea salariilor nu e o solutie, gandeste-te ca asta inseamna scaderea consumului (deci asta afecteaza in primul rand afacerile private!) si scaderea veniturilor din impozite: se reduc salariile cu 25% dar se reduc si veniturile generate indirect de salariati tot cu 25%, si contributiile la fondul de pensii tot cu 25% si tot asa. Si asta in conditiile in care serviciile secrete cu cel mai mare numar de oameni din Europa si cel mai mare numar de functionari publici pe cap de locuitor din Europa. Nu mai vorbesc de efectele pe care asta le va avea la nivelul evaziunii fiscale, pentru ca iti dai seama ca politistii, magistratii si medicii vor acoperi scaderea de salariu prin spagi.

Salariile au crescut si toti si-au cumparat produse din vest. Si asta a crescut deficitul comercial al tarii. Nu au produs nici 2 saci de porumb, dar si-au luat masini din vest. O tara de tarani cu gadgeturi de ultima generatie. Inadmisibil! Criza asta economica a adus o corectie binemerita a deficitului comercial al Romaniei. Daca s-ar reduce consumul din productia interna as fi suparat. Dar asa, nu imi e mila nici cat negru sub unghie de comerciantul roman: sa puna mana sa produca, nu sa isi faca chiosc sa vanda la coltul blocului. S-a ajuns sa nu mai produca aproape nimeni in tara asta, dar fiecare sa isi faca o firma de importat produse sau prestat servicii!

Si oricum, daca salariile le mentii, nu ai cu ce le plati. Oameni buni, tine de fizica. Daca ai o galeata aproape goala, de unde ai pretentia sa bei apa la fel de multa ca inainte? De unde nu ai nici Dumnezeu nu cere. Si tara nu are pentru ca romanul e lenes, nu doar pentru ca politicianul fura.

Citat din: AlexandruLazar din Mai 25, 2010, 12:32:59 AM
Motivul pentru care masura asta cauzat atata iritare este ca e inechitabila: cei care, datorita incompetentei lor, au avut nevoie de acest imprumut, nu sunt afectati de masurile de austeritate pe care ei le cer.

Mi mi se pare o pedeapsa corecta pentru poporul roman. Imprumutul s-a facut pentru poporul roman. Care popor e inconstient. Eu i-am zis mereu, studiindu-l pe Ilie Serbanescu. Imprumutul de la FMI nu e bun. Dar m-a ascultat poporul roman? Nu! Atunci sa sufere acum. A amanat reforma timp de 1 an jumate in plina criza ne-am prefecut ca ne e bine si am trait de fapt pe datorie. Nu politicienii au trait pe datorie! Ci poporul de rand! Nu am vazut pe nimeni sa protesteze ca e criza si lor nu le-au fost micsorate solariile, ca in Europa de Vest! Nu, s-au bucurat toti: "Ce bine ca e an electoral, macar anul asta nu simtim criza, noi astia de la buget. De la anul vom vedea noi, dar acum macar ne e bine". Ei bine, a venit anul dupa alegeri si acum a venit nota de plata. Eu unul cred ca poporul roman si-o merita cu varf si indesat. Cum spuneam, nu sunt ca Mircea Badea sa dau vina doar pe achizitii si politicieni. Am fost in vest si stiu cum se munceste aici. Si vad si la mine cum tot timpul liber il pun pe acest site sa ajut tara. Asa ca stiu cum e cand se munceste. Si stiu ca romanii in medie nu muncesc asa. Cat nu muncesti asa, nu trebuie sa ai pretentii sa munceasca politicienii pentru tine si nici sa ai pretentii sa traiesti ca in vest. Toti dau vina pe politicieni. Dar nu politicienii arunca gunoaie din tren si pe strada, nu? Cine le arunca? Poporul! Nu politicienii se opun sa fie impuscati cainii vagabonzi pe strada? Cine se opune? Poporul! Ei bine, poporul sa sufere, ca o merita cu varf si indesat. Sunt de o prostie si needucatie crasa, sunt la coada Europei, si ei o o tin sus si tare cu teorii ale conspiratiei ca Europa ii vrea saraci si sa ii fure. Europa te ajuta, dar daca nu te ajuti singur, daca nu esti capabil nici sa atragi fonduri europene, atunci ce vrei mai mult?

Eu cred, in concluzie, ca absolut orcine alege sa traiasca in Romania, isi merita soarta. Si soarta o sa fie si mai cruda, acum e doar inceputul.

Citat din: AlexandruLazar din Mai 25, 2010, 12:32:59 AM
Daca in acest un an si jumatate ar fi restructurat aparatul de functionari publici, ar fi rationalizat achizitiile, ar fi stimulat activitatea intreprinderilor, ar fi incurajat activitatea firmelor romanesti si ar fi restructurat politica fiscala, lucru pentru care au avut pana si o majoritate parlamentara de vreo 70%, taierile astea de salariu nu ar mai fi fost necesare.

Genul asta de incompetenta se reflecta si la nivelul masurilor din invatamant. Este exact problema de care aminteste gothik12: masura ii afecteaza si pe cei care nu isi fac treaba si care castiga prea mult pentru cat muncesc, si pe cei care isi fac treaba cu varf si indesata si castiga prea putin.

Da mai, de acord, dar astea sunt schimbari care nu se fac intr-o luna de zile. Astea se fac in ani de zile si un an jumate pe criza guvernul Boc a dormit pentru ca, atentie, poporul roman a dormit. Pentru ce face guvernul Boc e vina poporului roman, care nu stie decat sa cerseasca de la stat si el sa nu munceasca!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro


Adi

Citat din: florin_try din Mai 29, 2010, 10:28:35 PM
Interesant, nu? Restul e bs, nu?

http://www.realitatea.net/seful-fmi--am-spus-nu-scaderii-salariilor-cu-25prc---mai-bine-ii-impozitam-pe-bogati_714761.html

Basescu spune ca are inregistrarea cand au propus atat scaderea salariilor cat si cresterea taxelor. Cresterea taxelor de la cei bogati nu ar fi suficienta. Cum a spus si Vladescu, Romania nu are atata bogatie la cei bogati ca sa poata sustine pe toti cei saraci.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

florin_try


Citat
Cresterea taxelor de la cei bogati nu ar fi suficienta.

Pai si au crescut aceste taxe ale celor bogati vre-un pic? Sau doar la cei vulnerabili?

Nu cumva uman si sensibil ar fi fost sa fie crescute SI taxele celor bogati, macar asa simbolic, inainte de a lua din pensia batrinului, alocatia si banii pentru educatie ai copilului , si 25% din salariu celei mai defavorizate categorii sociale (bugetari, profi)?

Capitalism rapace sau calitati umane si sensibilitate fata de cei vulnerabili?
Sunt eu de stinga si nu imi dau seama?

Adi

Citat din: florin_try din Mai 29, 2010, 11:58:07 PM
Pai si au crescut aceste taxe ale celor bogati vre-un pic? Sau doar la cei vulnerabili?

Nu s-au crescut taxele pentru nimeni. Asadar zici gresit ca au fost crescute pentru cei vulnerabili. Tocmai ca daca se cresteau taxele se penalizau toti cetatenii Romaniei. Dar din criza pana acum mediul privat si angajatii din privat au platit pretul, dar bugetarii deloc. Acum a venit vremea sa plateasca si bugetarii. Daca insa mareau taxele plateau toti, inclusiv cei care au firme, muncesc cinstit si au profit.

Din cate inteleg eu, avem un partid de dreapta la putere. Si politica de dreapta pleaca de la ipoteza ca cei bogati au facut banii in mod cinstit, adica muncind, iar ce care sunt vulnerabili si saraci sunt asa pentru ca nu vor sa munceasca mai mult. Asa ca mi se pare complet de acord sa nu fie penalizati cei bogati. Ah, ca in Romania unii bogati au facut banii furand de la stat, asta e alta poveste. Dar daca as avea o firma in Romania, nu mi-ar placea sa fie crescute taxele pentru cei cu firme, considerati bogati, desi ei muncesc si tin in carca toti bugetarii tarii.

Citat din: florin_try din Mai 29, 2010, 11:58:07 PM
Nu cumva uman si sensibil ar fi fost sa fie crescute SI taxele celor bogati, macar asa simbolic, inainte de a lua din pensia batrinului, alocatia si banii pentru educatie ai copilului , si 25% din salariu celei mai defavorizate categorii sociale (bugetari, profi)?

Cum ziceam mai sus, nu au fost crescute taxele celor saraci, ca sa poti cere cresterea taxelor "SI" pentru cei bogati.

Citat din: florin_try din Mai 29, 2010, 11:58:07 PM
Capitalism rapace sau calitati umane si sensibilitate fata de cei vulnerabili?
Sunt eu de stinga si nu imi dau seama?

Tu esti de stanga, da. Europa este prea de stanga fata de ce trebuie sa fie. De aia nu prea mai are crestere economica. Romania trebuie sa fie mult mai de dreapta decat este. Desigur, nu trebuie ajuns ca in SUA, dar mult mai la dreapta decat suntem acum. Avem o tara de milogi: bugetari + handicapati + copii + pensionari, toti milogi la stat, dar statul este sarac, caci romanii astia milogi nu muncesc cu productivitatea milogilor din vest.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Iata ce inseamna o masura de dreapta de succes. Sa nu se ia impozit pe venit pentru programatori. Iar cifrele vorbesc de la sine ca a fost un succes. Unul din IT da salariu la 5 bugetarii sau pensii la 15 pensionari. Statul castiga mai multi bani din sectorul IT daca nu aplica taxa asta decat daca ar aplica. Caci daca ar aplica oameni ar fi dati afara si nu ar mai contribui cu atati bani la buget. De la 3% din PIB, acum IT-ul este 10% din PIB. Cu alte cuvinte, acesti programatori, calificati in high-tech, sustin pe taranii aia care primesc ajutoare de la stat desi ei nu muncesc nimic, fie pentru ca nu au slujba, fie pentru ca sunt pensionari. Asta e masura de dreapta buna. Cresterea taxelor cum vrea PSD nu ar face decat sa sugrume si mai mult producatorii reali si atunci si mai putini bani vor veni la buget.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

sicmar

Politica guvernului nu este de dreapta. Este de stanga, iar masurile pretinse "de dreapta" sunt in realitate pentru discreditarea dreptei.

1. Un subiect care nu este discutat de politicieni ... pentru ca ar fi nepopular: Pensia minima.
Dupa declaratiile guvernantilor, facute anul trecut, au beneficiat de marirea la 300 lei cam 1,5 mil pensionari.
De marirea la 350 lei au beneficiat si mai multi.
Pe medie se poate considera (in lipsa datelor statistice) ca 1.5 mil persoane au beneficiat de o marire cu 100 lei a pensiei. Pe luna.
Asta inseamna cam 1,8 mld lei (430 mil EURO) pe an.
In primele luni ale anului trecut bugetul pensiilor sociale de stat era echilibrat. Dupa legiferarea maririi s-a dezechilibrat.
Astazi se micsoreaza pensiile pentru echilibrare. Pensia minima ramane neschimbata 350 lei.
Concluzia: se ia din pensia unora pentru ca sa marit anul trecut pensia altora.
Nici macar aici nu-i intreaga tarasenie. Cca 800.000 dintre cei care au avut pensia marita sunt fosti CAP-isti. Astia de bine de rau au o gospodari in care sa-si tina, minim, cateva gaini, sa-si cultive legume.
Comparati asta cu pensia unei cunostinte, care sta la bloc, in oras, fara teren la tara, pensionata anul trecut (cand avea un salariu de 1200 lei) cu o pensie putin peste 400 lei si care acum ajunge la o pensie de 350 lei. Ea pana si apa pe care o bea o plateste.

Argumentul oficial pentru marirea pensiei minime: sa-i ajute pe pensionari sa faca fata crizei. Pensionarii sunt afectati de criza numai in caz de inflatie, ori pentru a era suficienta indexarea pensiei, in pas cu inflatia.
Pentru asta nu se poate arunca vina pe fostele guvernari.
Asta in nici un caz n-a fost masura de dreapta.

2. Numarul bugetarilor.
S-a sustinut ca exista prea multi bugetari, ca numarul lor a crescut cu 400.000 dupa unii si cu 600.000 dupa altii in timpul guvernarii Tariceanu.
Liberalii contesta si cer de un an sa se faca defalcarea pe ministere si judete (in cazul administratiilor locale) pentru a putea fi verificata corectitudinea sustinerilor.
Liberalii mai cer sa arate care au fost posturile inutile si cati au fost dati afara ca inutili.
In realitate numarul bugetarilor a crescut cu sub 50.000 si asta pentru ca au fost create institutii noi odata cu intrarea in UE, cerute de conditiile aderarii (APIA, ANI etc.) Tot aici intra si serviciile secrete (cu un nr. triplu de personal fata de vremea lui Ceausescu).
Intre astia intra si cei din administratiile locale care, in virtutea autonomiei, scapa cenzurii guvernului.
In 2009 nu numai ca n-a scazut numarul bugetarilor dar a crescut cu 26.000.
Videanu nu vorbea acum 2 zile de numarul bugetarilor ci de "200.000 posturi neocupate".
In realitate, numarul bugetarilor nu este nicidecum prea mare. Quasitotalitatea institutiilor au personal sub necesitati. Exceptii, unele autoritati locale, mai ales la tara.

3. Raportul bugetari/ personal direct productiv. Este un raport care ascunde realitati sociale. Raportul relevant este bugetari / total populatie. Nu stam de loc mai rau ca in alte tari. Dimpotriva.
- Nu trebuie omisa influenta celor care lucreaza in strainatate. Nu sunt contorizati in personalul productiv dar statul trebuie sa se ingrijeasca in buna masura si de ei.
Foarte multi au copii in tara si ei trebuie scolarizati, le trebuie asigurata asistenta sanitara etc.
Daca a ramas in tara unul dintre soti (de regula sotia), el de obicei nu este salariat.
(Nu discut aici faptul ca ei trimit bani in tara, si nu-s deloc putini, ci doar despre cele doua raporturi)
- Nu trebuie omis numarul foarte mare de agricultori (eufemism, in conditiile in care imensa majoritate fac o agricultura de subzistenta).
Statul trebuie sa se ocupe si de asistenta lor sanitara, sociala, de scolirea copiilor lor etc.

4. Pensiile speciale. Primele pensii speciale au fost pentru cei din justitie, pe vremea cand Valeriu Stoica (acum la PDL) era Ministrul Justitiei. Au urmat apoi pensii speciale in guvernarea Nastase: diplmatie, armata, politie, servicii secrete.
In timpul guvernarii Tariceanu s-au instituit pensii speciale doar pentru personalul din aviatie; A fost initiativa parlamentara la care guvernul s-a opus exact cu argumentele care au fost vanturate si dupa 2008. 
Este corecta abordarea guvernului in ce priveste raportul contributie / pensie.

5. Masurile tipice de dreapta sunt scaderile de impozite si taxe.
Guvernul nostru, printre primele masuri, a marit CAS fata de cum il lasase guvernarea Tariceanu.
Impozitul forfetar numai masura de dreapta n-a fost.
Acum tipa "taiem salarii si pensii pentru ca suntem de dreapta si dreapta nu mareste impozitele". Efectul in populatie: duca-se dracului dreapta!
Impozitarea proprietatii este masura de dreapta?

6. Incurajarea investitiilor. Este masura de dreapta in masura in care statul se mentine la nivelul incurajarii lor (prin politica de impozitare); se admite participarea directa a statului la investitii doar daca sunt de interes general.
Una este sa faci o investitie de interes general si alta este sa faci investitia de interes pentru grupuri restranse.
De ce sa platesc eu impozite statului pentru ca pe banii mei statul sa anvelopeze termic apartamentele unora? Eu mi-am facut anveloparea pe banii mei, inainte de-a incepe statul s-o faca. Ca sa nu mai vorbesc de modul in care s-au distribuit banii spre orasele cu primari PDL, ce firme au luat lucrariile si cum au umflat preturile.

Una este sa faci o investitie productiva (cu sensul larg, incluzind scaderea cheltuielilor cum este in cazul autostrazilor) si alta este sa inmormantezi banii in ziduri (deseori inutile social).
Una este sa faci investitii intro lucrare care necesita multa manopera (directa sau indirecta); alta este sa ai manopera putina.
Una este sa investesti intro lucrare in care se folosesc materiale produse in tara; alta este sa investesti acolo unde se folosesc materiale de import.

Analizati investitiile facute prin prizma acestor observatii.
Ca exemple:
- Patinoarele de plastic: manopera putina, materiale importate (placi de plastic).
- Sali de sport, cu capacitate de 150 spectatori, in sate. (NB. Initial, in 2002 programul a fost lansat de Nastase cu sali cu 50 locuri in mediul rural, pentru scoli; in 2005 s-a extins programul incluzand si sali cu 150 locuri "in special" pentru mediul urban; in 2009-2010 s-a generalizat la 150 locuri in sate.)
Astea sunt pur si simplu risipiri de bani.

7. S-a batut mult timp apa-n piua cu "numarul foarte mare de taxe si impzite". Abordarea este doar pretins de dreapta.
Majoritatea taxelor sunt in realitate plati pentru servicii. Multi abia asteapta ca statul sa privatizeze aceste servicii, pentru a se proceda precum in cazul notarilor, executorilor judecatoresti, cadastristilor, farmacistilor etc. Se constituie imediat in "castre", cu limitarea numarului "alesilor" si apoi isi fixeaza tarife ... minimale. Rezultatul: bani mai putini la stat dar cheltuieli mai mari pentru beneficiarii directi.
Daca guvernul vrea sa ia masuri de dreapta in domeniu, prin privatizarea serviciilor, sa inceapa prin inlaturarea restrictiilor legate de numarul celor din "castrele" deja existente; sa elimine prin lege "onorariile minimale"; sa nu mai fie legat numarul celor "autorizati" de numarul locuitorilor etc. Pe scurt, sa asigure o reala concurenta pentru serviciile pe care le privatizeaza.
Solutiile date anul trecut au fost ridicole: taxele diferentiate pe diverse transe (si ... contorizate ca taxe distincte ca sa iasa mai multe la numar!!!) au fost unificate, invariabil ramanand cea mai mare dintre ele. (Halal masura de dreapta.)




sicmar

Citat din: Adi din Mai 30, 2010, 04:47:31 AM
Iata ce inseamna o masura de dreapta de succes. Sa nu se ia impozit pe venit pentru programatori. Iar cifrele vorbesc de la sine ca a fost un succes. Unul din IT da salariu la 5 bugetarii sau pensii la 15 pensionari. Statul castiga mai multi bani din sectorul IT daca nu aplica taxa asta decat daca ar aplica. Caci daca ar aplica oameni ar fi dati afara si nu ar mai contribui cu atati bani la buget. De la 3% din PIB, acum IT-ul este 10% din PIB. Cu alte cuvinte, acesti programatori, calificati in high-tech, sustin pe taranii aia care primesc ajutoare de la stat desi ei nu muncesc nimic, fie pentru ca nu au slujba, fie pentru ca sunt pensionari. Asta e masura de dreapta buna. Cresterea taxelor cum vrea PSD nu ar face decat sa sugrume si mai mult producatorii reali si atunci si mai putini bani vor veni la buget.

Este meritul lui Pambuccian si ca s-a luat aceasta masura (acum cativa ani) si ca aceasta guvernare, pretins "de dreapta" n-a anulat scutirea (asa cum intentiona).