Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Avem un nou ministru al Educatiei, cum comentati?

Creat de Adi, Octombrie 07, 2008, 04:23:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

Camera Deputatilor a adoptat legea educatiei! Mai are sa treaca si prin Senat inainte sa fie trimisa presedintelui!

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-7292974-camera-deputatilor-adoptat-legea-educatiei.htm

Unde mai pui ca tot azi Camera Deputatilor a adoptat si legea lustratiei, iar cum fusese deja adoptata de Senat inca din 2006 a devenit astazi lege!

Unde mai pui ca guvernul asta a avut curajul sa taie cheltuielile cu salariile si pensiile si subventiile cu 25%, desi nu am votat cu acest guvern, incep sa cred ca chiar incepe sa isi faca treaba sa reformeze Romania.

Banuies ca va fi cunoscut in istorie asa cum este cunoscut guvernul PNTCD, adica cel care a reformat Romania si dupa a carui guvernare a inceput o creste economica sanatoasa. Desigur, masurile dure au dus pe PNTCD in afara parlamentului si poate si PDL si Basescu vor lua o lovitura dura, anticipata de mitingul foarte mare de astazi, dar mi se pare ca dupa un an si jumatate de stat degeaba, guvernul asta incepe sa aiba rezultate. Si repet, desi nu am votat cu ei, asa mi se pare. In sfarsit se face ce trebuie pentru Romania.

Voi ce parere aveti?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

CitatVoi ce parere aveti?

Daca ai o parere asa de buna despre "noua reforma economica" atunci vino inapoi in Romania, angajeaza-te ca profesor de fizica la un liceul al statului si vorbim dupa ce vei vedea ce salariu primesti in raport cu munca pe care o depui. Si apoi sa contribui an de an, luna de luna, cu 16% din salariul tau la bugetul statului si apoi cu alti bani la fondul de pensii si sa te trezesti ca vei primi o pensie mica in raport cu toata munca ta de foarte multi ani, si ca nu vei mai avea mult de trait, intrucat medicamentele si intretinerea sunt scumpe...Si vorbim dupa ce faci toate astea, sa vedem daca vei mai fi asa de multumit. Din afara lucrurile arata un pic altfel...

Guvernul are rezultate? Ok...daca guvernul asta are rezultate de ce e toata lumea nemultumita ??? Chiar asa toti romanii sunt prosti, numai guvernantii sunt destepti ?! Eu stiam ca un guvern si un presedinte sunt pusi sa ia cele mai bune decizii PENTRU cei pe care ii conduc pe care sa ii si multumeasca...pt ca cei care le platesc salariile conducatorilor suntem noi prin plata darilor catre stat...iar banii pe care ii dam vrem sa se regaseasca in calitatea buna a serviciilor pe care ni le fac ei...ca intr-o afacere...

Si vreau sa stiu si eu cresterea economica sanatoasa pe ce s-a bazat...ce producea Romania concret ???
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

florin_try


S-a incercat ceva in invatamintul superior dar a fost diluat la comisii/camere in masura ca si-a pierdut esenta.

In privinta invatamintului PRE-universitar este o lege cinica, venita la plic de la fmi si Bruxeles, si aplicata fara cricnire de politicieni rapace pusi pe capatuiala personala indiferent de pret ce-o pun si pe masa sa stea capra. Sau poate au facut-o din convingere caci prostia umana in forma ei cea mai pura justifica orice?
Se introduc inechitati sociale majore iar categoriile defavorizate social vor si si mai defavorizate.
O minciuna crasa ca mai putin e mai mult.
O aberatie totala cu mutarea clasei a 9-a la liceu (la ce va trebuie capsunarilor educatie?) si un politrucinism ieftin de 2 bani ca invatamantul e de 10 clase cind de fapt e de 9 caci chestia cu grupa mica/miljocie/mare ca an abligator e desigur minciuna sfruntata nesimtita.

O labilizare a meseriei de profesor prin eliminarea titulaturilor in sistem, si deschiderea portierelor catre corupitie si politizare.
Inlocuirea examenelor nationale de titularizare cu spaga pentru director.

Adevarata tinta a acestei culmi a cinismului numita legea educatiei este insa dezvoltarea invatamintului pre-universitar privat.
Asta va mari si mai mult inechitatile sociale.

Un exemplu: Ca in state/canada sa ai parte de educatia pe care am avut-o eu in liceu in Romania(e drept am fost intr-un liceu top 3 in judet), trebuie musai sa fii in invatamintul privat si platit sume grase care puteau fi platite doar daca eram din elita cu bani.

Aveam si noi ceva bun in tara aia: Invatamintul pre-universitar. S-a distrus si asta! Ca mde, fie politrucii nostri stau capra cum sunt pusi, fie sunt capabili de asa multa prostie caci chiar au facut-o!

 

mercur

CitatUnde mai pui ca guvernul asta a avut curajul sa taie cheltuielile cu salariile si pensiile si subventiile cu 25%, desi nu am votat cu acest guvern, incep sa cred ca chiar incepe sa isi faca treaba sa reformeze Romania.
Adică sărăcirea populaţiei = reformă?

b12mihai

Citat din: mercur din Mai 20, 2010, 06:19:50 PM
CitatUnde mai pui ca guvernul asta a avut curajul sa taie cheltuielile cu salariile si pensiile si subventiile cu 25%, desi nu am votat cu acest guvern, incep sa cred ca chiar incepe sa isi faca treaba sa reformeze Romania.
Adică sărăcirea populaţiei = reformă?

Asa zic politicienii...E reforma statului, despre care promitea domnul Basescu in campania electorala, nu e asa ;D ?
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

Citat din: gothik12 din Mai 20, 2010, 03:21:02 PM
CitatVoi ce parere aveti?

Daca ai o parere asa de buna despre "noua reforma economica" atunci vino inapoi in Romania, angajeaza-te ca profesor de fizica la un liceul al statului si vorbim dupa ce vei vedea ce salariu primesti in raport cu munca pe care o depui. Si apoi sa contribui an de an, luna de luna, cu 16% din salariul tau la bugetul statului si apoi cu alti bani la fondul de pensii si sa te trezesti ca vei primi o pensie mica in raport cu toata munca ta de foarte multi ani, si ca nu vei mai avea mult de trait, intrucat medicamentele si intretinerea sunt scumpe...Si vorbim dupa ce faci toate astea, sa vedem daca vei mai fi asa de multumit. Din afara lucrurile arata un pic altfel...

Guvernul are rezultate? Ok...daca guvernul asta are rezultate de ce e toata lumea nemultumita ??? Chiar asa toti romanii sunt prosti, numai guvernantii sunt destepti ?! Eu stiam ca un guvern si un presedinte sunt pusi sa ia cele mai bune decizii PENTRU cei pe care ii conduc pe care sa ii si multumeasca...

Masurile luate de guvern sunt pentru populatie sa ii fie bine. Dar nu bine maine. Ci bine peste cativa ani. Fara aceste masuri populatiei ii va fi tot mai rau de la an la an, iar tara va trece de la o datorie la una si mai mare pana nu va mai putea sa plateasca si atunci salariile nu vor mai fi platite deloc sau vor fi reduse la jumatate. Este o solutie dura pe termen scurt si buna pe termen lung. Din pacate, populatia, mai ales sindicalistii, gandesc pe termen scurt.

As putea veni profesor in Romania, dar nu pe termen scurt, ci pe termen lung, cand economia va creste si salariile vor fi mai mari, tocmai pentru ca se iau masuri dure acum.

pt ca cei care le platesc salariile conducatorilor suntem noi prin plata darilor catre stat...iar banii pe care ii dam vrem sa se regaseasca in calitatea buna a serviciilor pe care ni le fac ei...ca intr-o afacere...

Citat din: gothik12 din Mai 20, 2010, 03:21:02 PM
Si vreau sa stiu si eu cresterea economica sanatoasa pe ce s-a bazat...ce producea Romania concret ???

Dupa ce guvernul PNTCD a luat la fel masuri dure atunci, dand afara si inchizand companii de stat ce consumau bani degeaba, desigur au ramas foarte multe pe care le vedem acum, dar a ridiat o presiune imensa de la bugetul de stat care a fost mai liber si tara mai eficienta. Atunci dupa guvernarea lor au inceput sa curga investiile straine. Si timp de 10 ani dupa guvernarea PNTCD au venit investitii straine si de acolo, din investitiile straine, a fost creste economica sub PSD si apoi PNL/PDL: Dacia, Nokia, dar si multe altele. Apoi a fost accesul usor la credit in guvernarea PNL/PDL cand oamenii cumparau pe datoria si asta impulsiona si mai mult economia. Dar aceasta crestere nu ar fi fost posibila fara masurile dure luate de PNTCD atunci, masuri pentru care el a ajuns la cosul de gunoi al istoriei, dar fara de care acum am fi fost la fel de saraci ca si atunci. Concluzie: cresterea economica a venit din investitiile straine, care au adus an de an bani noi in tara, bani ce acum nu ii avem, nu la nivelul la care ne-am invatat sa cheltuim.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: florin_try din Mai 20, 2010, 05:36:29 PM
Aveam si noi ceva bun in tara aia: Invatamintul pre-universitar. S-a distrus si asta! Ca mde, fie politrucii nostri stau capra cum sunt pusi, fie sunt capabili de asa multa prostie caci chiar au facut-o!

Nu sunt de acord cu ideea ca invatamantul preuniversitar era bun. Sunt cateva licee de top si in rest tara e varza. Profesorii nu sunt pregatiti, elevii copiaza pe rupte (referate de pe internet, lucrari). La scoala se toceste, elevii nu gandesc. Ies din liceu fara aptitudini.

Nu am nici o problema cu a aparea scoli private. Deja sunt. Si e normal ca unde investesti bani sa poti plati profesori foarte bine si sa ii atragi pe cei mai buni. Sa ai laboratoare si sa educi bine. Cine vrea sa investesca in educatie si isi poate permite, merge la scoli private. Nu vad nici o problema aici.

Pentru o tara saraca, nu exista alta solutie decat spitale private, scoli private, unde macar acolo sa se faca treaba. Cand vom fi la fel de bogati ca Finlanda, da, ne vom permite sa fie si scolile de stat la fel de bune ca si cele private. Pana atunci insa, scolile de stat sunt sarce toate. Macar sa fie cateva scoli mai bogate care sa faca scoala cum trebuie.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: gothik12 din Mai 20, 2010, 06:38:14 PM
Citat din: mercur din Mai 20, 2010, 06:19:50 PM
CitatUnde mai pui ca guvernul asta a avut curajul sa taie cheltuielile cu salariile si pensiile si subventiile cu 25%, desi nu am votat cu acest guvern, incep sa cred ca chiar incepe sa isi faca treaba sa reformeze Romania.
Adică sărăcirea populaţiei = reformă?

Asa zic politicienii...E reforma statului, despre care promitea domnul Basescu in campania electorala, nu e asa ;D ?

Da, oameni buni! Saracirea oamenilor = reforma! Pentru ca oamenii, desi saraci, castiga mai mult decat ar merita! Si nu exagerez! Romanii merita mai putin decat castiga acum, pentru ca economia produce mai putin decat castiga ei acum!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mercur

CitatMasurile luate de guvern sunt pentru populatie sa ii fie bine. Dar nu bine maine. Ci bine peste cativa ani.
Eu , sincer, m-am cam săturat să-mi tot fie bine peste câţiva ani. Asta aduce oarecum cu promisiunile religiei, suferă acum şi ai să vezi în viaţa de apoi ce primeşti. Eu vreau să pot să trăiesc ACUM. O soluţie ar fi putut fi o lege a ilicitului. Adică averile ce nu pot fi justificate să fie confiscate, iar cei ce le-au făcut, condamnaţi. Şi nu să stea bine mersi prin puşcării, cu televizor şi alte condiţii, ci scoşi la muncă. Astfel, poate se vor construi şi autostrăzile mult visate.

Adi

Ah, pai Romaniei nu ii va fi niciodata in urmatorii 50 de ani la fel de bine ca Germaniei. Va fi tot mai bine si intr-adevar nivelul de trai a crescut constant in ultimii 10 ani, odata cu cresterea economica continua in ultimii 10 ani. Acum economia a scazut, nivelul de trai a scazut. E perfect normal, nu stiu de ce se mira atat bugetarii.

Dar daca vrei sa traiesti decent, nu sta in Romania, e simplu. Romania nu va ajunge in urmatori 10 ani sa traiesti decent. Pentru asta mergi in Europa de Vest.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

florin_try


Nu pot sa nu ma intreb uneori cum a fost posibil sa se ajunga la o astfel de aberatie numita legea educatiei. Intelege cineva detalii si ce aberatii sunt acolo?

AlexandruLazar

Citat din: Adi din Mai 20, 2010, 07:02:12 PM
Citat din: gothik12 din Mai 20, 2010, 06:38:14 PM
Citat din: mercur din Mai 20, 2010, 06:19:50 PM
CitatUnde mai pui ca guvernul asta a avut curajul sa taie cheltuielile cu salariile si pensiile si subventiile cu 25%, desi nu am votat cu acest guvern, incep sa cred ca chiar incepe sa isi faca treaba sa reformeze Romania.
Adică sărăcirea populaţiei = reformă?

Asa zic politicienii...E reforma statului, despre care promitea domnul Basescu in campania electorala, nu e asa ;D ?

Da, oameni buni! Saracirea oamenilor = reforma! Pentru ca oamenii, desi saraci, castiga mai mult decat ar merita! Si nu exagerez! Romanii merita mai putin decat castiga acum, pentru ca economia produce mai putin decat castiga ei acum!

Poate greșesc eu dar reforma nu ar trebui să fie eficientizarea? Adică, în loc să tai salariile ca să fie cam cât se produce, să îmbunătățești producția? Mie genul ăsta de reformă îmi sună ca și când m-aș duce la medic pentru că am pneumonie și ca să mă facă bine, îmi extirpează plămânii.

Adi

Citat din: AlexandruLazar din Mai 24, 2010, 06:23:45 PM
Poate greșesc eu dar reforma nu ar trebui să fie eficientizarea? Adică, în loc să tai salariile ca să fie cam cât se produce, să îmbunătățești producția? Mie genul ăsta de reformă îmi sună ca și când m-aș duce la medic pentru că am pneumonie și ca să mă facă bine, îmi extirpează plămânii.

Suntem cu cutitul la os si atunci grija numarul zero este reducerea cheltuielor aproape cu orice cost. Suntem ca un pacient cu cancer in faza terminala si daca nu il amputezi moare. Dupa ce facem asta, ne vom gandi si cum sa eficientizam. Dupa cum stim, nici dupa 20 de ani nu am eficientizat. Asadar nu putem spera ca pana la 1 iunie eficientizam tara, nu? Sa fim realisti. Dar salariile le putem taia pana la 1 iunie. Sau daca nu pana la 1 iunie, pana la 1 iulie. Nici un guvern din tara asta nu ar putea eficientiza tara intr-o luna de zile. Asa ca sunt realist. Sa taie intai salariile, ca si asa sunt platite pe datorie externa si apoi pana la 1 ianuarie sa se faca eficientizarea: sa se aleaga cine va fi dat afara si cine va ramane, iar cei care vor ramane vor avea salarii mai mari. Nu sunt fan Basescu, dar de data asta chiar a ales calea ce trebuie pentru Romania. Lumea trebuie sa se invete sa intre in mediul privat, nu sa stea cu slujba sigura la stat sau la companii de stat.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

florin_try

#193
Citat din: AlexandruLazar din Mai 24, 2010, 06:23:45 PM
Poate greșesc eu dar reforma nu ar trebui să fie eficientizarea? Adică, în loc să tai salariile ca să fie cam cât se produce, să îmbunătățești producția? Mie genul ăsta de reformă îmi sună ca și când m-aș duce la medic pentru că am pneumonie și ca să mă facă bine, îmi extirpează plămânii.

Au furat 20 ani care cit au putut care cind s-a perindat la putere, (sute de miliarde euro  de s-a tinut un popor intreg intr-o saracie lucie gen cum numai in Africa gasesti) iar acum cind a venit scadenta la fmi, ai nostri guvernanti lasi si fara coloana vertebrala lovesc in copii si batrini, taindu-le din finante si educatie.

Acelesi economii s-ar fi facut daca s-ar fi taiat din gaurile negre din economie, firme capuse, fabrici nerentabile. In schimb nu; ei tale de la copii. Cit de groteasca poate fi faradelegea si lasitatea conducatorilor nostri?


AlexandruLazar

Adi: exact! Problema e că în loc sa taie cheltuielile din șpăgile și comisioanele lor, o fac tăind din salarii. Gaura din buget ar putea fi acoperită, de exemplu, reducând numai cu o treime (o treime!) pierderile provenite din evaziunea fiscală, infracțiune pentru care dealtfel unul din membrii guvernului actual a și fost cercetat. Sau construind unul din proiectele actuale de autostrăzi la prețul ei real, că acuma ne costă o autostradă făcută prin câmpie cât i-a costat pe elvețieni una la fel de lungă făcută prin Alpi (presupun că nu trebuie să menționez membru al cărui partid este directorul firmei care are contractul cu statul pentru acea autostradă).

Cuțitul a ajuns la os cu siguranță, dar bugetele pentru achiziții publice de la ministere au rămas la fel de mari și dacă te uiți la ei în acte, un pix costă tot 150 de lei. Nu, n-am scris greșit, 150 de lei, 35 de euro adică.