Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Avem un nou ministru al Educatiei, cum comentati?

Creat de Adi, Octombrie 07, 2008, 04:23:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.


Adi

Casele de pariuri exprima ce cred masele, nu? Dar nu ele decid cine va fi demis ... Pana acum nu e nici un motiv sa fie demis, ba chiar e motiv sa fie pastrat pana la sfarsit, si-a facut treaba profesional.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

RaduH

Numai doua aspecte:
1-Chiar nu ma tem ca profesorii romani sunt asteptati sa profeseze in strainatate precum medicii si nici precum cadrele sanitare medii.
2-Chiar nu se poate sa nu poata sa creeze invatamantul romanesc suficienti contribuabili adica sa nu fie bine orientat catre piata muncii.

Necesitatile superioare chiar nu mai conteaza daca nu pot fi satisfacute cele de baza.

Adi

Citat din: RaduH din Aprilie 26, 2010, 08:49:55 PM
Numai doua aspecte:
1-Chiar nu ma tem ca profesorii romani sunt asteptati sa profeseze in strainatate precum medicii si nici precum cadrele sanitare medii.

Excelent punct subliniat. Profesorii romani nu sunt competitivi pe piata europeana a educatiei.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ioana.m

Citat din: Adi din Aprilie 26, 2010, 11:07:23 PM
Citat din: RaduH din Aprilie 26, 2010, 08:49:55 PM
Numai doua aspecte:
1-Chiar nu ma tem ca profesorii romani sunt asteptati sa profeseze in strainatate precum medicii si nici precum cadrele sanitare medii.

Excelent punct subliniat. Profesorii romani nu sunt competitivi pe piata europeana a educatiei.

Eu de exemplu, stiu pe cineva (indirect) care a plecat ca profesoara de mate in SUA dupa terminarea facultatii. Desigur, a terminat cu rezultate excelente si avea si multe voluntariate si activitati. Deci se poate. Dar e probabil nu sunt multe cazuri.

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Citat din: ioana.m din Aprilie 30, 2010, 07:49:36 PM
Citat din: Adi din Aprilie 26, 2010, 11:07:23 PM
Citat din: RaduH din Aprilie 26, 2010, 08:49:55 PM
Numai doua aspecte:
1-Chiar nu ma tem ca profesorii romani sunt asteptati sa profeseze in strainatate precum medicii si nici precum cadrele sanitare medii.

Excelent punct subliniat. Profesorii romani nu sunt competitivi pe piata europeana a educatiei.

Eu de exemplu, stiu pe cineva (indirect) care a plecat ca profesoara de mate in SUA dupa terminarea facultatii. Desigur, a terminat cu rezultate excelente si avea si multe voluntariate si activitati. Deci se poate. Dar e probabil nu sunt multe cazuri.

Cei buni, cu rezultate excelente si cu implicare intotdeauna vor pleca din tarisoara, pentru ca aici nu sunt apreciati la adevarata lor valoare nici de conduceri, nici de cetateni...Nu sunt multe cazuri, dar noi in loc sa ne pastram valorile si sa le apreciem le determinam sa plece si sa lucreze in slujba altora, care ii apreciaza altfel. Pacat...
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

ioana.m

Citat din: Adi din Aprilie 30, 2010, 07:53:05 PM
A plecat ca profesoara de mate la liceu, nu?

Da, am auzit ca lucreaza cu elevi cu dizabilitati.


CitatCei buni, cu rezultate excelente si cu implicare intotdeauna vor pleca din tarisoara, pentru ca aici nu sunt apreciati la adevarata lor valoare nici de conduceri, nici de cetateni...Nu sunt multe cazuri, dar noi in loc sa ne pastram valorile si sa le apreciem le determinam sa plece si sa lucreze in slujba altora, care ii apreciaza altfel. Pacat...

Asa este. E totusi dificil sa te gandesti ca noi vom ramane poate in tara si vom vedea tot dezastrul. Asta daca nu facem noi ceva si eu una planuiesc sa fac. Niciodata nu stii ce aduce viitorul.

florin_try

  Clasa a 9-a a trecut la gimnaziu.
  Acesta a fost punctul cu care eu am dezagreat cel mai mult, si punctul care mi-a displacut cel mai mult, din asa de multe motive caci nici nu mai are rost sa enumar. Cum poate cineva scolit sa spuna ca mai putina scoala inseamna mai multa si ce se va intimpla cu copii de 16 ani (ce maturitate are un copil la 16 ani?) ... cui sa ii pese .... bine ca s-au furat sute poate mii miliarde euro de s-a mentinut Romania cea mai saraca tara in fostul regim comunist.
Acum lovim in copii nostri pretinzind ca la 16 ani plodul are maturitate sa decida daca mai invata sau nu.

dezgust total. 

ioana.m

CitatAcum lovim in copii nostri pretinzind ca la 16 ani plodul are maturitate sa decida daca mai invata sau nu.

Asta era de dinainte, cu numai 10 clase obligatorii. Acum oare cate clase obligatorii sunt? 9?

Ideea este ca niciun profesor nu e multumit cu schimbarea asta-am mai dezbatut problema cu unii profesori de la clasa. Pai unde mai au loc si de clasa a 9-a la un gimnaziu daca ei de abia ii tin pe cei de acolo. Unii fac deja de dupa-masa. Si eu am facut 2 ani de dupa-masa. Pur si simplu anapoda.

florin_try


Daca puneau si grupele mici si mijlocii ca pregatitoare aveam iarasi invatamint obligatoriu de 12 clase.

S-a furat de s-a stins si acum lovim in proprii nostri copii ca sa platim ce au furat altii. Rusine!

Adi

Citat din: florin_try din Aprilie 30, 2010, 09:05:41 PM
  Clasa a 9-a a trecut la gimnaziu.
  Acesta a fost punctul cu care eu am dezagreat cel mai mult, si punctul care mi-a displacut cel mai mult, din asa de multe motive caci nici nu mai are rost sa enumar. Cum poate cineva scolit sa spuna ca mai putina scoala inseamna mai multa si ce se va intimpla cu copii de 16 ani (ce maturitate are un copil la 16 ani?)

Nu sunt de acord cu concluzia ta cum ca va fi obligat un copil sa inceteze scoala dupa clasa a IX-a. Tu asa sugerezi. Dar este fals. Invatamantul este gratuit pana in clasa a XII-a. Doar ca este obligatoriu pana in clasa a IX-a. Este o subtilitate. Si oricum astazi in parlament la comisia pentru educatia unde aceasta prevedere a fost acceptata ministrul Funeriu a propus, ca si raspuns la sindicate care ziceau ca si tine, ca propune introducerea unui amendament ca si liceul sa devina invataman obligatoriu. Daca ar fi asa, ai mai avea argumente contra clasei a IX-a la gimanziu? Mai e apoi argumentul cum ca infrastructura nu e pregatita. E drept, nu e pregatita acum. De asta si asta cu a IX-a la gimanziu nu se va aplica de anul asta, ci de la cei care incep din toamna clasa a V-a. Ei vor stii inca de la inceput cum va fi pentru ei si pan ajung ei intr-a IX-a, vor fi patru ani. Patru ani imensi in care scolile se pot pregat. Mie mi se pare o prevedere buna.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

florin_try

#162
 Absolut de acord ca liceul sa fie OBLIGATORIU pentru toti!!!

Eu nu am spus ca un copil e obligat de lege sa renunte la scoala dintr-a IX. Insa contextul social, care in Romania este in mod special nefavorabil, ar putea obliga unii elevi sa nu mai faca liceu. Iar contextul social din Romania nu este un fals ci o realitate de facto. Si in final asta e tot ce conteaza si la ce se reduce. Dar un politicial responsabil si sensibil ar sesiza acest aspect, si-i va pasa. Un politruc rapace pus pe capatuiala personala cu orice pret va ignora total acest lucru.

Ce vreau eu sa spun e ca un copil de 16 ani nu trebuie sa aiba alegere de a renunta la scoala intr-a 9-a. El nu are maturitate. Iar unii copii vor fi intr-adevar constrinsi sa renunte nu in mod direct de lege ci de contextul social.
Cred in libertate personala si de optiune de la virsta legala (de 18 ani) in sus, si nu mai devreme. Poate sunt de moda veche, dar legile spun acelasi lucru: dupa 18 ani in sus devenim responsabili legal, inainte de 18 ani suntem inca minori.

De fapt problema nu e clasa a 9-a la liceu sau gimnaziu ci reducerea numarului de ani obligatorii de studiu si neobliogativitatea studiilor liceale - asta e reala problema.   
Daca copiilor li se da sansa sa faca liceu, (repet, prin 'sansa' inteleg obligatia legala - ca numai asa se poate mai ales in Romania) atunci faptul ca clasa a noua e la gimnaziu sau la liceu nu cred ca mai conteaza prea mult.  Prin urmare pe de o parte poate fi acceptata ca fiind OK (oricum elevul mai are inca 3 ani obligatorii de scoala) pe de alta parte trecerea clasei a 9-a la gimnaziu e brambureala absolut inutila deoarece numarul insumat al anilor de studii obligatorii e acelasi oricum.

Insa ideea cu clasa a 9-a la gimnaziu era tocami pentru ca statul isi 'lua mina' de pe copii de 16 ani si nu ii mai obliga sa faca liceu si nu se mai obliga pe el sa plateasca studiile copilului din liceu. Ideea asta (cu reducerea accesului copiilor la educatie) a fost a unui politruc de-a nostru inca din 2006-2008 cind era el in guvern. Pacat ca a prins si la actualul guvern.

Nu cred ca va face nimeni liceu obligatoriu, e contrar spiritului in care sunt tratati elevii (economie pe spinarea lor si taindu-se lor din educatie si din sansa de a-si emancipa mintea si de a gasi un job si o viata mai buna).

EDIT: Oricum ar fi, un an de studii tot se pierde prin smecheria aia tipic Romaneasca de a numi gradinita an obligatoriu de studiu.

Adi

Ma bucur ca suntem de acord pe acest subiect. Cred ca cel mai util ar fi nu obligatativitatea, ci licee care sa ajute tanarul in mod special pentru viata: liceele tehnologice, licee pe meserii. Si cand copilul vede ca cel care termina liceul isi gaseste mai repede de lucru si o slujba mai bine platita si mai usoara, atunci va face liceu si nu se va lasa de scoala. In plus, daca profesorii predau foarte bine la gimnaziu si ii starnesc tanarului dorinta de a fi mai bun, de a se autodepasi mereu, va face si liceu mai departe.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

CitatCred ca cel mai util ar fi nu obligatativitatea, ci licee care sa ajute tanarul in mod special pentru viata: liceele tehnologice, licee pe meserii.

Exact! Ăsta e punctul pe i și j, sedila sub ș și ț și căciulița pe î, ă, și â pe care încerc să-l pun de nu știu când! Învățământul obligatoriu poate să fie și de 10, și de 12, și de 20 de ani, la felul cum se face și în gimnaziu, si în liceu, și de foarte multe ori și în facultate, n-ar avea niciun efect. Ideea e să scoți oameni bine pregătiți, nu să-i obligi să stea un număr oarecare de ani. Oricum, ori la 16 ani, ori la 18 ani, tot cam de același grad de maturitate vorbim.