Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Avem un nou ministru al Educatiei, cum comentati?

Creat de Adi, Octombrie 07, 2008, 04:23:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

laurentiu

Asa deci ,va fi scrisa .Proba de BAC sau de final de gimnaziu sau amandoua?
Oricum este o mare tampenie pt ca presupun ca intrebarile vor fi aleatoare din materiile celor n materii de la aceasta proba.Cum sa retina un copil chiar si foarte destept toate detaliile celor n materii .Daca de exemplu sunt intr-a 12-a si la istorie ma intreaba in ce an a avut batalia de la Posada ,la geografie ma intreaba ce suprafata are Lacul Techirghiol .... si eu nu stiu ce fac ,nu pot intra la facultate?

Adi

Citat din: laurentiu din Aprilie 17, 2010, 08:35:30 PM
Asa deci ,va fi scrisa .Proba de BAC sau de final de gimnaziu sau amandoua?

Ah, nu mai stiu. Trebuie vazuta legea cand o dau astia.

Citat din: laurentiu din Aprilie 17, 2010, 08:35:30 PM
Oricum este o mare tampenie pt ca presupun ca intrebarile vor fi aleatoare din materiile celor n materii de la aceasta proba.

Nimic nu e aleator. Va fi stabilita o programa de examen, asa cum e si acum. Vei stii din ce materii dai si apoi va fi mai general, calitativ, nu cu calcule precise la fiecare. Se va testa ca intelegi fenomenul, nu neaparat ca rezolvi probleme concrete.

Citat din: laurentiu din Aprilie 17, 2010, 08:35:30 PM
Cum sa retina un copil chiar si foarte destept toate detaliile celor n materii .

Tocmai in asta consta reforma. Ca nu va trebui sa stii toate detaliile de la toate materiile. Ci chestiile esentiale de cultura generala pe care merita sa le stii o viata. Asadar e mai usor pentru elev si mai de ajutor pentru viata. Fixand examenul asa, elevii vor trebui si sa invete asa in timpul scolii. Si atunci se vor pregati cu adevarat pentru viata.

Citat din: laurentiu din Aprilie 17, 2010, 08:35:30 PM
Daca de exemplu sunt intr-a 12-a si la istorie ma intreaba in ce an a avut batalia de la Posada ,la geografie ma intreaba ce suprafata are Lacul Techirghiol .... si eu nu stiu ce fac ,nu pot intra la facultate?

Tocmai ca nu astfel de detalii vor intreba. La istorie va trebui sa intelegi cum au evoluat statele romane de-a lungul secolelor, nu cu ani precisi, in afara de evenimentele foarte mari. Iar suprafata lacului techirghiol chiar ca e irelevanta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

laurentiu

Pai sunt de acord sa fie toti evaluati la generalitati ,dar sa nu fie o conditie pt intrarea la facultate ,adica si daca nu scrii nimic la proba asta tot sa treci bacul dar ca incompetent pe chestii de cultura generala .Sunt unii copii ,mai ales cei cu olimpiade internationale care nu invata decat materia pe care sunt buni si atata .Trec bacu si la romana ca asa trebuie dar nu poti sa ii impui acelui copil sa invete si chestii generale de istorie ,geografie ,filosofie ,economie ,biologie ,chimie etc. cand lui nu-i folosesc si poate nici nu vrea sa le stie .E totusi democratie .

b12mihai

#138
CitatFoarte bine! Eu sunt pro! Statul nu are bani. Tocmai de aia s-au pus competentele in timpul anului, sa nu ii plateasca in plus! Eventual ii pot plati un pic in plus, dar tot ar fi mai ieftin pentru stat decat daca ar lua profesori de la o scoala sa ii duca la alta. Parerea mea o stiti: profesorii din tara nu merita nici salariile mici pe care le au. Tocmai ca au productivitate scazuta. Punandu-i sa munceasca mai mult pe luna, le creste productivitatea. Ce sa le faci daca in restul timpului au productivitate scazuta? Asa merita!

Sunt de acord ca multi freaca menta, Adi, dar nu te gandesti ca tu, unul FOARTE bun in fizica, refuzi sa te faci profesor, tocmai din cauza salarizarii proaste? Esti tu motivat sa te faci profesor in liceele romanesti cand primesti un salariu mizer???? Cum incurajezi tu tinerele talente sa invete juniorii o materie??? Zau, de-aia am fixa asta...Acelasi lucru l-a semnalat si @AlexandruLazar.

Asta este marea buba a educatiei in Romania - salariile mizere - domeniul nu este atractiv pentru cei buni. Cei buni pleaca in afara, unde sunt apreciati, atat financiar, cat si de catre cei din jur, pentru valoarea lor. Aici raman numai rebuturile, acesti profesori care, intr-adevar, NU MERITA NICI UN BAN, pentru ca nu te invata nimic si isi bat joc de tine, ca elev, efectiv. Mai sunt cativa inca foarte buni, dar acestia se vor pensiona in curand, data fiind varsta lor inaintata...

Deci, nu e logic ca salariile sa fie decente, ca sa vina cei tineri si buni si sa invete calumea elevii stiinta, filolologie si altele??? Intreb si eu
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

florin_try

Citat din: gothik12 din Aprilie 17, 2010, 09:27:22 PM

Esti tu motivat sa te faci profesor in liceele romanesti cand primesti un salariu mizer???? Cum incurajezi tu tinerele talente sa invete juniorii o materie??? Zau, de-aia am fixa asta...Acelasi lucru l-a semnalat si @AlexandruLazar.

Asta este marea buba a educatiei in Romania - salariile mizere - domeniul nu este atractiv pentru cei buni. Cei buni pleaca in afara, unde sunt apreciati, atat financiar, cat si de catre cei din jur, pentru valoarea lor. Aici raman numai rebuturile, acesti profesori care, intr-adevar, NU MERITA NICI UN BAN, pentru ca nu te invata nimic si isi bat joc de tine, ca elev, efectiv. Mai sunt cativa inca foarte buni, dar acestia se vor pensiona in curand, data fiind varsta lor inaintata...

Deci, nu e logic ca salariile sa fie decente, ca sa vina cei tineri si buni si sa invete calumea elevii stiinta, filolologie si altele??? Intreb si eu

O reforma implica in primul rind investitii si nu restringeri de buget.
Reforma=investitie
Cirpaceala=economii

In sensul celor mentionate de tine as mai adauga caci o adevarata reforma a invatamintului incepe cu reforma ... economiei. Caci de acolo vin banii pentru a pastra profii buni in sistem. Iar produsul final al invatamantului este de fapt nevoia reala a economie.

Inca un aspect: Sunt de acord ca "Aici raman numai rebuturile, acesti profesori care, intr-adevar, NU MERITA NICI UN BAN," . Dar mai e o problema. Cei ramasi vor face tot posibilul sa ii impiedice pe cei cu diplome din afara sa se intoarca. Se vor deda chiar la acte josnice in acest sens. Striu caz concret.

Adi

Citat din: gothik12 din Aprilie 17, 2010, 09:27:22 PM
CitatFoarte bine! Eu sunt pro! Statul nu are bani. Tocmai de aia s-au pus competentele in timpul anului, sa nu ii plateasca in plus! Eventual ii pot plati un pic in plus, dar tot ar fi mai ieftin pentru stat decat daca ar lua profesori de la o scoala sa ii duca la alta. Parerea mea o stiti: profesorii din tara nu merita nici salariile mici pe care le au. Tocmai ca au productivitate scazuta. Punandu-i sa munceasca mai mult pe luna, le creste productivitatea. Ce sa le faci daca in restul timpului au productivitate scazuta? Asa merita!

Sunt de acord ca multi freaca menta, Adi, dar nu te gandesti ca tu, unul FOARTE bun in fizica, refuzi sa te faci profesor, tocmai din cauza salarizarii proaste? Esti tu motivat sa te faci profesor in liceele romanesti cand primesti un salariu mizer???? Cum incurajezi tu tinerele talente sa invete juniorii o materie??? Zau, de-aia am fixa asta...Acelasi lucru l-a semnalat si @AlexandruLazar.

Tocmai ca dupa noua lege se vor da bani mai multi celor care sunt buni. Poate 40%. Dupa parerea mea ar trebui sa le dea salariu triplu, sa ii faca invidiosi pe restul profesorilor si sa traga si ei mai mult. Tu gandesti in termeni vechi cand toti profesorii luau acelasi salariu. Dupa noua lege cei buni vor lua mai mult. Deci tocmai ca legea s-a gandit la ei.

Nu ai cum sa atragi tineri pentru ca tara e saraca. Nu e vina ministerului invatamantului. E subfinantare cronica la invatamant nu pentru ca ministerul e capcaun rau, cipentru ca intreaga tara freaca menta si nu produce nimic, ci traieste doar pe datorie. Si fiecare fura cum apuca statul. Si atunci statul nu are bani. Nu ai de unde sa iei sa dai la invatamant sa aiba salarii de 3 ori mai mari profesorii. Si chiar daca ar fi, ei la fel de prost sau de bine ar preda. Nu ar fi nimeni motivat. Motivati ar fi daca doar cei buni ar avea de 3 ori salariul obisnuit pentru un profesor. Atunci sa vezi cum vor protesta cei lenesi!


Citat din: gothik12 din Aprilie 17, 2010, 09:27:22 PM
Asta este marea buba a educatiei in Romania - salariile mizere - domeniul nu este atractiv pentru cei buni. Cei buni pleaca in afara, unde sunt apreciati, atat financiar, cat si de catre cei din jur, pentru valoarea lor. Aici raman numai rebuturile, acesti profesori care, intr-adevar, NU MERITA NICI UN BAN, pentru ca nu te invata nimic si isi bat joc de tine, ca elev, efectiv. Mai sunt cativa inca foarte buni, dar acestia se vor pensiona in curand, data fiind varsta lor inaintata...

Chiar si cei foarte buni nu merita sa ramana in sistem. Caci chiar daca le-ar da 40% mai mult cat le-ar oferi poate noua lege, tot nu ar fi suficient. Dar e mai bine decat cum era pana acum. Invatamantul e subfinantat pentru ca jumate din populatia tarii freaca menta la tara, sau nu o freaca dar trebaluiesc toata ziua iineficient neproducand nimic pentru tara. Parerea mea e sa se dea salarii de 3 ori mai mari la fiecare profesor din 100 si sa fie dati exemplu in presa si atunci sa vezi cum ar face si altii ...

Citat din: gothik12 din Aprilie 17, 2010, 09:27:22 PM
Deci, nu e logic ca salariile sa fie decente, ca sa vina cei tineri si buni si sa invete calumea elevii stiinta, filolologie si altele??? Intreb si eu

Nu e logic, mai Mihai. Ar fi ideal, dar nu logic. Caci e ilogic sa dai salarii decente din bani pe care nu ii ai. Intelegi?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Nu, dupa noua lege a salarizarii unice le scad salariile, tuturor, indiferent cat de buni sau de slabi sunt.

Inca ceva:

CitatInca un aspect: Sunt de acord ca "Aici raman numai rebuturile, acesti profesori care, intr-adevar, NU MERITA NICI UN BAN," . Dar mai e o problema. Cei ramasi vor face tot posibilul sa ii impiedice pe cei cu diplome din afara sa se intoarca. Se vor deda chiar la acte josnice in acest sens. Striu caz concret.

Nu stiu pe unde ati invatat voi. Pe unde am invatat eu, din fericire, n-au ramas numai rebuturi.

Adi

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 18, 2010, 12:16:50 AM
Nu, dupa noua lege a salarizarii unice le scad salariile, tuturor, indiferent cat de buni sau de slabi sunt.

Asta nu stiu. Dar chiar daca ar fi asa, e irelevant discutiei noastre. Ziceam ca acum in sfarsit cei mai buni vor fi platiti mai bine decat cei mai slabi. Si asta pentru prima data. Daca scad salariile la toti, ca si medie, e datorita legii unice a salarizarii si datorita bugetului.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

#143
Citat din: AlexandruLazarNu stiu pe unde ati invatat voi. Pe unde am invatat eu, din fericire, n-au ramas numai rebuturi.

Eu am invatat la un liceu la care numai 4-5 profesori erau de treaba si se chinuiau sa te invete ceva.

CitatQuote from: gothik12 on April 17, 2010, 01:27:22 pm
CitatDeci, nu e logic ca salariile sa fie decente, ca sa vina cei tineri si buni si sa invete calumea elevii stiinta, filolologie si altele??? Intreb si eu

Nu e logic, mai Mihai. Ar fi ideal, dar nu logic. Caci e ilogic sa dai salarii decente din bani pe care nu ii ai. Intelegi?

Pai si a cui e vina ca e economia la pamant, Adi? Da, si a populatiei ca nu produce nimic, dar nu cred ca e numai populatia de vina...Cine e de vina ca nu avem? Nu cumva e si statul ca nu a facut investitii din care sa scoata profit si sa aduca bani la buget?

CitatTocmai ca dupa noua lege se vor da bani mai multi celor care sunt buni. Poate 40%. Dupa parerea mea ar trebui sa le dea salariu triplu, sa ii faca invidiosi pe restul profesorilor si sa traga si ei mai mult. Tu gandesti in termeni vechi cand toti profesorii luau acelasi salariu. Dupa noua lege cei buni vor lua mai mult. Deci tocmai ca legea s-a gandit la ei.

Eu nu am vazut asa ceva in lege. Vreau sa imi arati articolul care spune asta. Daca e asa, e super, si atunci chiar merita sa te faci profesor daca intr-adevar esti bun. Dar eu nu am vazut stipulat asa ceva in lege, poate am ratat articolul/articolele, nu neg. Adica, sa inteleg, ca salariul va fi proportional cu capacitatile profesorului? Asta e motivant pentru tinerii talentati, dar ar fi bine sa fie dati si exemplu in presa, cum spuneai tu. Ca asa sunt apreciati nu numai financiar, dar si valoric...pacat ca presa romaneasca are alte preocupari decat intelectualii cu un IQ mai ridicat sau sportivii care fac performanta... 
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

AlexandruLazar

Citat din: Adi din Aprilie 18, 2010, 12:40:26 AM
Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 18, 2010, 12:16:50 AM
Nu, dupa noua lege a salarizarii unice le scad salariile, tuturor, indiferent cat de buni sau de slabi sunt.

Asta nu stiu. Dar chiar daca ar fi asa, e irelevant discutiei noastre. Ziceam ca acum in sfarsit cei mai buni vor fi platiti mai bine decat cei mai slabi. Si asta pentru prima data. Daca scad salariile la toti, ca si medie, e datorita legii unice a salarizarii si datorita bugetului.

Din cate stiu, schema de salarizare e aceeasi ca inainte -- deci vor fi platiti la fel, plus scaderea de salariu datorata legii salarizarii unice.

Adi

Sa vedem legea. Din toate declaratiile ministrului a reiesit ca principiul de baza e tocmai aceea de a fi platita performanta. Sa vedem cum va fi exact in lege.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

florin_try

Cica ar fi 2 variante de lege a educatiei: una la minister si una la comisiile parlamentare.

http://www.realitatea.net/legea-educatiei--una-la-camera--alta-pe-site-ul-ministerului--spune-gorghiu_709838.html

Care or mai fi dedesupturile nu imi dau seama dar bine nu suna.


b12mihai

Pai, e destul de simplu: una e forma (adica ce trebuie sa vada poporul) si una e fondul (adica legea care se va vota, de fapt si de drept). Este interesant de vazut daca ce a ajuns la parlamentari este tot legea care a aparut pe site dar doar cu modificarile de ordin gramatical de care se spunea, sau daca sunt diferente majore intre ele.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

Un articol foarte bun despre omul Daniel Funeriu, cercetator in Japonia inainte de a fi ministru al educatiei.

http://www.dilemaveche.ro/sectiune/stiinta/articol/poveste-cu-un-cercetator-din-japonia
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

florin_try

In Japonia ar fi fost post-doc din cite am auzit.