Educaţie şi cercetare > Educatie

Avem un nou ministru al Educatiei, cum comentati?

(1/126) > >>

Adi:
Ministrul educatiei Adomnitei a fost demis astazi de primul ministru, in locul sau fiind propus secretarul de stat domnul Anton Anton. (TVR). Cum comentati?

b12mihai:
Alt ministru , alta distractie...sper ca din foarte prost sa facem un pas inainte...dar sunt sceptic ca deja am auzit destule si despre dl Anton Anton. Oricum, invatamant in Romania va fi la pamant mult timp...

Adi:
Este totusi directorul agentiei nationale pentru cercetare ... Eu nu am auzit mai nimic de dumnealui pana acum. In invatamantul romanesc s-au facut progrese (investitiile in infrastructura s-au dublat, salariile s-au marit, bani pentru cercetare s-au dat mai multi), dar profesorii inca nu par sa predea mai bine.

b12mihai:
Sunt profesori care predau bine, insa ei nu sunt motivati, iar in Romania in afara de liceele "cu renume" sa le zic asa din marile orase in rest nu prea sunt profesori de valoare (macar la o materie). Bine ca macar au pus un ministru care sa aiba tangente cu ceea ce inseamna invatamant, insa sistemul romanesc are nevoie clara de restructurare din temelii...e pur si simplu aberant de greu, invechit in unele cazuri (vezi facultatea de Politehnica), scolile trebuie modernizate, iar la tara trebuie sa existe PESTE TOT cate o scoala bine pusa la punct, deschisa ORICUI...teoretic e simplu, practica ne (ii) omoara  ;D :D

Adi:
Wow, incredibil, dar adevarat, noul ministru chiar pare pus pe treaba. Cu atat mai mult cu cat a condus directia nationala pentru cercetare stiintifica inainte de a fi ministru. Primul sau ordin va fi acela de a introduce metodologia ISI. In sfarsit!

http://www.gandul.info/scoala/anton-anton-baga-frica-in-profesori.html?3934;3320050

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

Du-te la versiunea completă