Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Idee de concurs intre scoli

Creat de Adi, Octombrie 05, 2008, 03:57:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

Echipa StiintaAzi.ro analizeaza posibilitatea organizarii unei competiti nationale intre scoli pe subiecte de fizica, cun premiu mai consistent, precum un laptop, ce va merge spre scoala castigatoare. Vi se pare buna ideea? Aveti sugestii despre ce anume ar interesa elevii, profesorii, scolile sa participe la concurs?
- sa fie o singura proba, sau mai multe probe de adunat puncte timp de cateva saptamani?
- scopul este sa trezeasca interesul elevilor pentru stiinta
- scopul este ca scolile concurente sa fie cunoscute in tara (sa li se faca publicitate)
- si de ce nu, sa castige un laptop pentru scoala- elevii sa formeze un spirit de echipa si asa mai departe ... 
- aveti sugestii si adrese de contact pentru potentiali sponsori?

Multumesc mult pentru sugestii si ajutor.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cllara78

Idea este grozava ,mult succes.Ca simplu parinte am o sugestie:Faceti inscrierea la consurs on-line,permiteti elevilor sa se inscrie chiar fara aprobarea scolii.Este uimitor cat de multi elevi sunt interesati (mai mult decat profesorii)de astfel de concursuri si"unde-s multi, puterea creste"
Am si o rugaminte pe care nu stiu unde sa o postez,asa ca scriu aici:Dechideti un topic despre concursuri scolare,graficul,programa,atat pentru liceu cat si pentru gimnaziu.Eu ,cautand acest lucru pe forumul educational,am nimerit acest site si sunt impresionata,placut impresionata.Felicitari!

Adi

Citat din: cllara78 din Octombrie 06, 2008, 04:15:42 PM
Idea este grozava ,mult succes.Ca simplu parinte am o sugestie:Faceti inscrierea la consurs on-line,permiteti elevilor sa se inscrie chiar fara aprobarea scolii.Este uimitor cat de multi elevi sunt interesati (mai mult decat profesorii)de astfel de concursuri si"unde-s multi, puterea creste"
Am si o rugaminte pe care nu stiu unde sa o postez,asa ca scriu aici:Dechideti un topic despre concursuri scolare,graficul,programa,atat pentru liceu cat si pentru gimnaziu.Eu ,cautand acest lucru pe forumul educational,am nimerit acest site si sunt impresionata,placut impresionata.Felicitari!

Buna ziua! Multumim mult pentru sugestiile dumneavoastra. Vom tine cont. Deja la cele doua concursuri mari ale noastre plus la cel de perspicacitate din ultimele zile am lucrat direct cu elevii care se inscriau direct la concurs. Acum ideea era de a gasi tocmai acele scoli care se implica si a le premia cu un laptop, pentru ca mai multe scoli sa se implice mai departe, sa le dam un imbold. Suntem inca in etapa de idei.

Asadar, va rog mult sa mai reveniti cu idei, mai ales de la dumneavoastra, de la parinti, sunt foarte importante, sa stim ce anume ati dori sa oferim pe forum.

In alta ordine de idei, inteleg ca ati aflat de noi de la Didactic.ro. Este adevarat?

Avem deja o sectiune despre Educatie si Cercetare. Sugerati ca e bine sa avem una si despre Liceu, Facultate, etc, separat? Noi o creeam cu draga inima, numai sa vina si profesori sa discute aici. Va invitam asadar sa faceti cunoscut forumul si siteul StiintaAzi.ro la alti parinti si sa revina cu comentarii si intr-adevar, putem forma o comunitate si pe educatia scolara. Multumim mult si va mai asteptam.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Coesite

Ok, nu dati cu parul!

Sa fie ceva practic, cum e un science fair, de exemplu, e fun, e vorba si de lucru in echipa si mai si invata cate ceva.

Si acuma chiar sa nu dati cu parul!

Concursuri de fizica se tot fac, eu cand am fost la liceu am tot participat, de asemenea concursuri de chimie se fac, dar geo-sciences nimeni nu spune nimic. Si pe urma cand vb cu viitorii studenti la targuri ale educatiei si le spun de Geologie/Geofizica imi zic.. "Da! Am si eu un prieten la Georgrafie!"  ??? sau "Da! Dar eu nu vreau sa fac Teologie!" ... Cu alte cuvinte chiar nu au habar pe ce planeta traiesc, ad literam.
Si nu e neaparat vina lor, e si vina sistemului de educatie pentru ca nu aud de asa ceva in scoala, noroc cu Discovery ca mai arata dinozauri :))

Adi

Salut, idei bune ai adus.

Science Fair se organizeaza cu succes in Canada, unde liceenii fac chiar cercetare in liceu (vedeti in acest interviu detalii exacte despre aceasta). Dar un science fair nu poate fi facut online, trebuie organizat in o cladire, unde elevii sa vina sa isi prezinte experimentul, trebuie sa faca experiemnt la scoala, coordonati de profesorii lor. Eu chiar in ziua in care am scris articolul de mai sus am decis sa facem si noi un astfel de concurs (pe atunci la Stiinta.info unde colaboram), dar stiind ca din Canada nu pot organiza un astfel de concurs (pe motivele de mai sus), am organizat unul care poate fi organizat online (concurs de eseuri despre provocarile tehnologice ale secolului, care fusesera anuntate recent). Am avut peste 100 de participanti si peste 1000 de euro la premii. A fost multa munca, pe care in 80% am facut-o doar eu, dar a meritat. Atat concursul, cat si experienta ...

Legat de geologie, vrei sa te bagi sa organizezi prin StiintaAzi.ro un concurs de geologie pentru liceeni, asa cum am organizat eu pentru LHC, pentru provocarile stiintei pentru secolul urmator (munca este in a redacata intrebari pentru concurs, in a strange raspunsurile si in a le corecta; poti gasi desigur colegi de la tine de la facultatea de geologie sa te ajute). Noi vom promova concursul la StiintaAzi.ro si vom cauta sponsori. Cum ti se pare ideea?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Coesite

Mi se pare o idee buna, dar sa imi spui exact ceea ce trebuie sa fac. Daca e vorba doar de a redacta niste intrebari si a corecta raspunsuri o pot face. Numai sa imi dai mai multe detalii (formatul intrebarilor, nr lor, etc.)..

Adi

Citat din: Coesite din Octombrie 06, 2008, 06:19:51 PM
Mi se pare o idee buna, dar sa imi spui exact ceea ce trebuie sa fac. Daca e vorba doar de a redacta niste intrebari si a corecta raspunsuri o pot face. Numai sa imi dai mai multe detalii (formatul intrebarilor, nr lor, etc.)..

Ehe, ideea e sa preiei tu inititiva si sa duci proiectul in un punct in care sa arati ca e fezabil, nu sa il fac eu si tu sa redactezi intrebari. Asadar uite cum poti incepe:
- gaseste publicul tinta (liceeenii?)
- ce fel de forma de concurs (concurs de eseuri? raspunsuri la chestionar? concurs de care explica mai bine notiuni despre Pamant?)
- cat timp pana la termen limita? cat timp apoi pana la rezultate?
- cine vor fi corectorii? trebuie cel putin doi pe eseu ...

Deocamdata acestea ... apoi ideal ar fi sa ajuti si la promovare si la cautarea de sponsori (trimis mailuri la potential sponsori, la licee, etc). Noi avem deja o retea de contacte si plecam de acolo, dar ideile si contributia ta sunt necesare de asemenea.

O asemenea initiativa ar fi mai mult decat un voluntariat pe CV, ar fi pus la "leadership experience". De asta e bine sa gandesti tu si sa coordonezi concursul, nu doar sa faci ceva ce iti spunem noi si sa faii un simplu voluntar.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

admin

Coesite a raspuns aceasta, dar la alt topic, Administratorul a mutat raspunsul aici:

Tema nu trebuie neaprat sa fie din Geologie, ci Geoscience adica asta implica cam totul despre pamant, fara partea antropica.

Adi

Citat din: admin din Octombrie 06, 2008, 06:36:25 PM
Tema nu trebuie neaprat sa fie din Geologie, ci Geoscience adica asta implica cam totul despre pamant, fara partea antropica.

Idee excelenta, Coesite. Cu cat formulezi mai larg, cu atat atragi maii multi la concurs. Pot sa vina cei interesati de fizica, chimie, geografie, biologie si apoi vad cum sunt toate astea legate intre ele pentru a studia Pamantul. In 2000 am fost castigatorul pe tara al concursului "Stiintele Pamantului" si a fost o experienta unica, era chiar un concurs interdisciplinar (cele patru materii de mai sus), atat cu parte teoretica, dar mai ales cu parte experimentala. Era un concurs super, mai tare ca toate olimpiadele de profil ...

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Coesite

Merci mult pentru indrumari. Stiu ce vrei tu sa zici, dar timpul, asa cum il detin acum nu imi permite sa scriu un proiect, sa caut sponsori.
Stiu ce inseamna sa scrii un proiect, am mai facut, si in mod sigur am sa mai fac, dar acum timpul nu imi permite.
Singurul lucru pe care il pot face acum, este o forma foarte rudimentara de voluntariat. Adica cam ceea ce am spus mai sus, idei stuff like that.

Imi cer scuze ca nu pot ajuta cu mai mult acum.

Oricum daca erai in tara, si avei timp si chef, tot faza cu un science fair ar fi fost cea mai buna idee. Sau un concurs, asemanator cu acela la care ai participat tu.

Adi

Ehe, atunci hai sa facem asa. Cautam noi sponsori si tot noi promovam. Tu doar faci concursul (regulamentul, intrebarile/cerintele, corectarea (tu si colegii tai) si anuntarea castigatorilor). Nu trebuie azi maine, ca avem deja niste concursuri, ci in cateva saptamani sa il lansam. E bine asa?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

nano2k

Citat din: Adi din Octombrie 05, 2008, 03:57:57 PM
Echipa StiintaAzi.ro analizeaza posibilitatea organizarii unei competiti nationale intre scoli pe subiecte de fizica, cun premiu mai consistent, precum un laptop, ce va merge spre scoala castigatoare. Vi se pare buna ideea? Aveti sugestii despre ce anume ar interesa elevii, profesorii, scolile sa participe la concurs?
- sa fie o singura proba, sau mai multe probe de adunat puncte timp de cateva saptamani?
- scopul este sa trezeasca interesul elevilor pentru stiinta
- scopul este ca scolile concurente sa fie cunoscute in tara (sa li se faca publicitate)
- si de ce nu, sa castige un laptop pentru scoala- elevii sa formeze un spirit de echipa si asa mai departe ... 
- aveti sugestii si adrese de contact pentru potentiali sponsori?

Multumesc mult pentru sugestii si ajutor.


Adi, poate te intereseaza: Ghid de obtinere sponsorizari:
http://www.altermedia.ro/resurse.php?resu_id=7
Intotdeauna mi s-a parut greu de obtinut sponsorizari.
Oare nu ai putea apela la fundatiile lui Dinu Patriciu (http://www.fundatiadinupatriciu.ro/) sau Dan Voiculescu (http://www.fudv.ro/nou/index.html)? Cele 2 fundatii si-au propus sprijinirea tinerilor etc etc.

La o adica, daca ne strangem cativa si facem o cheta, eu ma bag cu pana in 100 de lei.
Un laptop bun gasim deja incepand cu 1.500 / 2.000 de lei.

Adi

Multumesc pentru sugestii, trebuie investigate. Nu i-am abordat niciodata, nu am indraznit niciodata. Dar trebuie indraznit. Asa nu imi venea sa cred ca ni s-ar da bani, dar la concursul precedent de la Stiinta.info despre provocarile stiintifice pentru secolul nostru am strans produse in valoare de 1000 de euro. Putem indrazni. Multumesc pentru sugestii.

De asemenea, daca stie cineva firme care sa puna reclame la noi pe site, putem da un procent din suma ce o platesc ele celui care aduce firma.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Coesite

Ok, zi-mi cand sa fie gata.

Sa ma gandesc la un subiect, cred ca un eseu ar fi mai digerabil, adica sa se vada si contributia personala... Acum trebuie sa gasim o tema, ceva ce sa implice si un pic de mers mintea nu numai cautat pe wikipedia... mai fac un pic de brainstorming cu niste prieteni si iti zic mai multe.

Adi

In doua saptamani ar fi ideal sa vii cu un plan detaliat al concursului si sa il lansam peste trei saptamani. Da, e foarte bine sa iei si alti prieteni colegi si sa faceti impreuna. Adu-i si pe ei pe forum, puteti sa dezbateti si cu noi ... Mult succes!
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro