Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

2009, Anul International al Astronomiei

Creat de Adi, Octombrie 04, 2008, 12:17:25 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bymos

O sa fac si o varianta cu scrisul peste, sa vad cum iese. Poza e prea frumoasa in schimb sa o acopar. Pana la urma ce e mai intresant, scrisul sau poza? Ce trebuie sa atraga atentia?

HarapAlb

Amandoua trebuie sa se vada, Stiinta Azi inca n-a ajuns Peolpe. Mie daca-mi cade pentru prima data in mana revista, nu stiu cum se numeste...
Poza s-ar putea micsora astfel incat sa nu ascunda scrisul. E doar o parere.

bymos

Daca nu a ajuns inca People nu inseamna ca tre sa fim mai prejos. Daca te uiti la o revista nu stai sa citesti sau sa analizezi Titlul, iar daca nu il inteleginu o sa stai cateva minute sa iti dai seama ce inseamna. Ci o sa iti arunci ochii pe titlul principal al revistei. Oricum, poza de pe fundal iti va capta atentia si asta e si ideea.
Daca Revista a ajuns la tine si nu stii ce scrie pe coperta, o deschizi si pe prima pagina vei vedea din nou numele, la fel ca si pe fiecare pagina la antet.

O sa revin si cu o varianta asa cum ai sugerat tu, eu doar mi-am expus un punct de vedere.

Adi

Salut, coperta arata bine. Sunt de acord ca poza poate fi facuta putin mai mica si/sau trasa putin mai spre stanga jos astfel incat sa se vada putin mai mult din titlu.

De asemenea, undeva trebuie adaugat micut logo-ul/bannerul Anului International al Astronomiei in cadrul carui context dezvoltam aceasta brosura. http://www.astronomy2009.org/

Pe coperta a doua putem adauga pe intreaga pagina posterul Anului International al Astronomiei ce il gasim si in romana aici. http://www.astro.ro/IYA2009.html



Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bymos

OK, in cazul in care tineti in mod expres sa se vada stiinta azi, vom da poza mai jos, care va fi acoperita de textul care deja este in josul paginii, dupa care vom contribui in continuare la acoperirea pozei cu celelalte texte. Am putea pune un background albastru in cazul asta si avem la dispozitie o foaie intreaga.

Un argument concret pentru care doriti sa se vada Stiinta Azi? Dar unul adevarat eventual!
Impartim atatea reviste intr-un mediu in care nu se stie ce revista e?

O sa revin cu o varianta in care voi pune Stiinta Azi complet deasupra pentru a nu da posibilitatea construirii de intrebari de genul: ce revista este?

bymos


bymos

Pentru ideea ta Adi, de a pune si acel logo, putem ridica textul de jos, iar sub el sa punem ori text(logo) ori banner mic.

Cat despre coperta 2 e ok, putem sa punem afisul dar nu full page, pentru ca formatul lui este diferit de A4, e prea inalt. Eventual il putem centra in mijlocul paginii atat cat ne permite lungimea ei, Cred ca ar da bine si asa.

Ultimele 2 pagini pe putem rezerva pt cele 2 postere StiintaAzi, ca si in cazul primului numar. Daca apar idei sau daca vreti altceva nu am nimic in potriva. Defapt, trebuie sa ne gandim si la sponsori... Ori vom face o foaie suplimentara in cadrul revisteo (ceea ce vor insemna 4 pagini) ori renuntam la posterul de pe coperta 3.

Adi

Imi place noua versiune a copertii. Initial eu zicea ca sunt de acord sa fie acoperit putin numele, dar sa acopere mai putin sa se vada mai mult. Ideea e ca oamenii ce vad revista sa li se intipareasca in minte "stiinta azi", caci de noi stiu doar profesorii coordoatori, dar vrem sa afle de noi un liceu intreg. Cand vom deveni mai cunoscuti putem face si ca People. In plus, arata foarte bine cu textul peste poza, se vede si poza, si nu e mai mica sau data mai jos.

De acord cu a pune posterul in romana despre IYA pe coperta 2, centrat cat sa incapa.

Tot vorbeam noi de a face un proiect, o prezentare ca de proiect, pentru sponsori. Vrei tu sa te ocupi sa facem una? Apoi le putem propune nu doar pe site ci si pe coperta a treia, a patra sau in revista sa le punem reclama.

Arata bine ...
Adi
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bymos

Da, putem face o prezentare cat sa intre pe o pagina, numai ca de obicei astea nu sunt chiar atat de publice si se mai si negociaza.
O alta chestie ar fi ca de obicei prezentarile astea sunt un pic mai lungi si cuprind mai multe pagini plus cateva poze de la proiectele ce au fost deja realizate.

Pentru a avea ce pune doar intr-o pagina, ma gandeam sa facem un bilant al cheltuielilor si necesitatilor.

Bineinteles vom face si un proiect mai amplu care va fi trimis si potentialilor sponsori in particular.
O sa vin cu o idee dar inainte de toate as avea nevoie si de cateva sugestii..


Adi

Ai spus bine. Pai 100 de exemplare ori 2 lei transportul si 4 lei revista. 600 RON, sau 150 de euro. La fel pentru calendar, inca 150 de euro.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bymos

ok, deci le punem pe astea 2. Cred ca ar trebui sa punem si printul diplomelor, timbre, laminare, sustinerea conferintelor, transport voluntari, cadouri si etc..
Nu?
Sau le lasam pe astea, si le trecem pentru fiecare proiect in parte pe viitor, trimis separat

bymos

Inca ceva. Nu stim inca pretul revistei pentru ca nu stim cate pagini are..plus ca la un tiraj de 100 nu avem acelasi discount ca la 500. E mai mic.

Adi

Da, va trebui sa calculam. O sa fac tot bugetul. Acum psihologic nu stiu daca vom gasi sponsori care sa sponsorizeze si evenimente din trecut. La urma urmei, noi ii promovam, ei ne dau o suma de bani, totul ar trebui sa fie bine. 
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bymos

pai eu vorbesc de proiecte viitoare. Pt ca vom avea aceleasi evenimente in continuare, plus altele noi.
Dar cred ca momentan ar trebui sa ne rezumam la cele din viitorul apropiat.

b12mihai

Candva prin scoli astronomia era o materie interesanta pe care o invatai la scoala. Acum orarul este plin de materii redundante si fara nici un sens sau ajutor in viata, iar astronomia este demult uitata...nici macar la orele de fizica nu se mai studiaza fenomene astronomice. Pacat...e un domeniu a fost, este si va fi foarte interesant si foarte util noua.

Ce stiti, exista vreo posibilitate ca astronomia sa revina ca ora prin scoala ?
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.