Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

2009, Anul International al Astronomiei

Creat de Adi, Octombrie 04, 2008, 12:17:25 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Luis

In legatura cu ce a zis HarapAlb, e ft bine sa se zica ce reprezinta poza dar in cateva cuvinte, cu un text foarte mic in fotografie jos, centrat. Este adevarat ca textul din stanga este greu de citit si inghesuit dar nu cred ca mai este loc sa fie si restructurat, poate doar sa mai scoatem din informatii dar si-asa sunt putine informatii. Si imaginea cu personalitatea deasemenea nu cred ca mai are loc, si-asa e ingramadit spatiu, e mai bine sa fie mai degajat. Nu cred ca este o idee rea sa trecem la Fenomene astronomice si date de nastere sau lansari ale unor misiuni ft importante sau evenimente istorice. E adevarat ca aceste informatii nu se potrivesc cu titul, adica cu "fenomene astronomice" dar am putea redenumi sectiunea, de exemplu in "evenimente astronomice" sau ceva care sa aiba legatura. Si o alta idee buna zic eu ca ar fi ca macar in anumite luni, sa punem ca poza, una care sa aiba legatura cu luna respectiva, adica daca e o eclipsa sa punem una cu eclipsa, daca e vreun eveniment isotirc sa punem o imagine cu legatura, ceva care sa se fi intamplat in luna respectiva in trecut, la fel cum si unele texte din stanga calendarului au legatura cu fenomeneledin luna curenta.

bymos

Sunt de acord cu tine Luis sa cautam si sa punem poze care sa aibe legatura cu luna respectiva. Pt asa ceva avem loc si chiar e o idee buna. Cat despre textul ce reprezinta poza, spuneam la inceputul topicului ca vom avea si asa ceva.
Repet, este o schita iar poza este exemplu, nu i-am trecut numele pentru ca va fi alta.
Este posibil sa avem mai mult spatiu dupa ce vom trece la noul format (voi lua legatura si cu tipografia sa vad ce pot scoate ei, nu ce putem face noi).
In functie de rezultat vom putea implementa si alte idei (sau nu). Prefer sa fie textul aerisit decat inghesuit dar cu o poza in plus.
Cat despre ideea cu schimbarea titlului categoriei, nu mi se pare buna. Chiar daca avem alt titlu, ideile vor fi complet diferite si nu vor avea sens in aceeasi casuta.


Adi

Ma bucur sa vad ca si Luis si HarapAlb ofera sugestii. Cred ca discutaseram deja sa lasam loc pentru un text de un rand de explicatie a pozei. Cat priveste textul din stanga, nu are nimic daca il scurtam, daca il facem pe scurt. Restul de informatii mai pe larg le vom pune in brosura, caci vom scoate si o brosura. In care intre altele vom pune si articolul scris de Luis despre istoria astronomiei romanesti (link).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bymos

Sunt de acord cu tine Adi.
Nu are sens sa incarcam un calendar cu o informatie demna de o brosura, mai ales daca o sa scoatem si asa ceva.
Voi vedea cum aranjez textul si am sa pun o varianta aici, poate ma ocupa mai tarziu de ea, ca acum am ceva treaba.

Luis

In legatura cu titul categoriei "fenomene astronomice" si cu ce contine aceasta eu tot as zice ca este o idee buna sa bagam in dreptul zilelor respective si evenimente sau date istorice cum sunt in textul pe care l-am trimis pt cele doua luni. Sau macar sa facem o categorie separata tot in cadrul aceluiasi chenar deoarece in majoritatea lunilor singurele fenomene astronomice notabile si care trebuiesc zise vor fi fazele lunii, si e prea putin sa trecem numai atat, ne-am repeta aproape mereu cu aceleasi chestii.

bymos

In cazul asta eu zic sa scoatem fazele lunii de tot si sa lasam doar ce spui tu. Ambele situatii chiar nu pot fi puse pe pagina, am inghesui tot si deja dupa parerea mea, avem prea mult. Daca e de scos, ok, chiar ma bucur. Cand e vorba de bagat... NO WAY. Sunt chinuit deja cu spatiul pentru a face si alte modificari in plus. 

Adi

Sa ne concentram pe calendar si putin text, sa fie chiar esential, eventual cu liniute gen pe an istoric, sau enumarari de lucruri, sau cate o fraza de 40 de cuvinte de explicatii ...

Am oferit mai sus linkuri de unde putem alege poze cate dorim ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bymos

Am vorbit azi cu cei de la tipografie si au zis ca putem face calendarul in formatul pe care il vrem, deci ramanem la A3.
Va trebui sa ne limitam la spatiul pe care il avem, sa facem un calendar util dar nu incarcat. Asa ca vom rasfira textul din chenarul din stanga.
Cat despre chenarul din dreapta (cel mic) ramane sa va decideti ce text vom folosi. Ramanem cu ce avem acum, sau punem ideea lui Luis? (repet, ambele nu pot ramane).

Adi

Am descoperit un calendar de astronomie la McGill si avea fazele Lunii adica un cerc jumate alb jumate negru, adici e luna la jumatate si tot asa pentru cele patru ...

Cred ca trebuie sa ne concentram pe Univers si evolutia cunoasterii lui, nu a pozitiilor planetelor pe cer de-a lungul anului, pentru ca cititorii nostri nu vor urmari planetele pe cer. Asta pt ca trebuie sa facem o alegere. Poate putem face apoi alt calendar cu planete si pozitia lor pe cer.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bymos

Da, sunt de acord.

In alta ordine de idei, azi m-au sunat cei de la tipografie, revista au spus ei ca nu a avut nevoie de modificari, a fost buna. Maine ma suna cand e gata, asa ca o sa vin cu ele :).

Adi

Minunat, eu am ajuns deja cu bine la Timisoara.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro


bymos

Pentru ca m-am apucat de coperta revistei nr 2, a trebuit sa caut o poza reprezentativa. Am cautat si pe site-ul pe care Adi l-a dat la inceputul topicului dar din pacate nu am gasit pozele potrivite.
In schimb am avut ideea de a intrat pe alt site, cel cu felicitarile de craciun ale Nasa.
Intrebarea mea este daca si acele poze se pot lua free de acolo.

Link

bymos

Iata si prima schita de care vorbeam.
Nu contine toate elementele momentan, ma intereseaza doar parerile voastre legate de partea grafica, incadrare etc.

HarapAlb

Ai incercat o varianta cu scrisul peste fotografie ? Eu n-as abuza de suprapunerea desenului peste titlu. In rest imi place.