Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

2009, Anul International al Astronomiei

Creat de Adi, Octombrie 04, 2008, 12:17:25 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bymos

Cred ca e o idee foarte buna. Astfel putem sa finantam viitoare proiecte.

Adi

Sursele de finantare de pana acum sunt reclama de sus de pe site si de pe forum de la Tamada.ro, donatii/sponsorizari si investitiile mele.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Astazi am creat o harta animata a observatoarelor astronomice, asociatiilor de astronomie si astrocluburilor din tara. Am reciclat harta muzeelor, realizata de Lucian Timofte din Timisoara. Am pus informatiile obtinute de pe pagina aceasta http://aira.astro.ro/a21/amatori.html, ce mi-a fost indicata cu bunavointa de doamna Magda Stavinschi, responsabila la nivel national cu organizarea evenimentelor din cadrului Anului International al Astronomiei. Lista nu cred ca este continua, asadar la o cautare pe net am mai descoperit ca exista observatoare astronomice si la Cluj si Iasi, asa ca le-am adaugat pe harta si pe acelea. Cand dati click pe oricare judet va duce la un singur articol unde vom adauga si detalii in text despre aceste institutii.

Asadar, vizitati pagina principala a portalului nostru: StiintaAzi.ro
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bymos

Cred ca este bine-venita o astfel de harta la nivel national. Cred ca nu multi stiu ca in orasul lor poate exista un astroclub, observator  sau o asociatie de astronomie. In plus, in felul asta, poate si cu ocazia Anului Astronomiei, vom trezi mai mult interes celor din jur.
Informatia poate fi mai aproape de tine decat crezi. :)

Adi

Asa este, Mihai. Si pusa sub aspect vizual, poti percepe mai bine informatia decat trecand printr-o lista. Totusi, informatiile ce le-am pus pana acum in animatie cred ca nu sunt complete, caci mai sunt cluburi, asociatii si observatoare astronomice si in tara. Dar trebuie gasite.

Am rugat pe foarte activa voluntara Diana sa puna in articol informatiile de contacte ale acestor institute. Sa vad ce a raspuns, inca nu am verificat emailurile.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bymos

Este bine daca se poate ocupa Diana de aspectul asta. Dupa ce vom pune la punct toate detaliile legate de revista voi cauta si eu informatii pentru a completa harta. Sunt foarte bine structurate, sunt mai usor de inteles si poate chiar si mai usor de inteles. Vorba aia, o imagine face mai mult decat 1000 de cuvinte.

Adi

Asa este, Mihai ... Multumesc mult ca te-ai oferit si tu. Lista o am deja de la nivel national, Astro.ro. Sper ca si ei isi vor actualiza lista pentru Anul International al Astronomiei si poate o luam pe a lor iarasi ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

HarapAlb

#52
Mesaj de la MMihai: (sters si reintrodus din motive tehnice)

Am revenit cu o versiune a calendarului ce are implementat si textul facut de Luis.
Poza nu am stabilit-o inca, si chiar va astept pe voi cu cateva idei sau exemple.

Eu ma gandeam sa fac cumva loc in casuta cu fenomenele lunii, la cateva poze (fazele lunii sau chestii de genul asta).

Astept si parerile voastre.

(MMihai, ai scris un ultim mesaj despre o poza. Aceasta nu s-a incarcat din cauza unei erori: Your attachment couldn't be saved. This might happen because it took too long to upload or the file is bigger than the server will allow.)

bymos

Ms HarapAlb.
Iata si poza:

Adi

Arata frumos. Este o idee buna sa continuam ideea pe forum si sa puna Mihai intrebarile (precucm cele cu poze pt fazele Lunii si cu Soarele si aici), ca sa poata raspunde si altii, in special Luis, dar in limita timpului si HarapAlb si Electron.

Da, e o limita la poze, dar stiu ca am marit mult limita ... Trebuie facuta poza la dimensiune mica, ca sa fim siguri. Vad ca a fost atasata acum.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bymos

Prima poza avea 1 mega.. Cred ca mai degraba era vorba de rezolutie, pentru ca era destul de mare. Oricum, si dupa ce am modificat-o cu poza care este in prezent tot se bloca. E bine ca s-a rezolvat acum.

Cred ca ar fi bine sa strangem deja pozele pentru calendar pentru ca fiecare sa isi exprime dorintele in legatura cu cele pe care le vom alege.

Luis

Arata foarte bine calendarul. Singurele mici chestii de corectat ar fi: imaginea din chenar de deasupra calendarului nu este centrata pe fundalul ala negru, dar probabil ca din cauza ca asta e doar o schita, si chenarul cu fenomenele astronomice este un picut mai lat si la stanga si la dreapta decat cel cu zilele lunii de deasupra, dar din nou, presupun ca este vba de faptul ca nu este inca finalizat. E o idee ft buna cred eu sa pui cate o mica imagine cu faza lunii in dreptul textului cu faza lunii din chenarul cu fenomene.

bymos

Ai dreptate Luis, e doar o schita. Poza cu chenarul era facuta de prima data cand v-am aratat schita, nu am vrut decat sa punctez ideea de a pune poza pe fundal negru. Acum nici macar nu am mai modificat-o.
Momentan am pus schita pentru a ne face o idee despre cum se incadreaza textul pe care tu deja l-ai facut.

HarapAlb

Aranjarea in pagina imi place. Totusi, vreau sa fac cateva propuneri:

- ar fi bine sa se spuna ce reprezinta poza mare.  Daca exista loc cateva cuvinte despre obiectul cosmic respectiv.

- as restructura cumva textul din partea stanga pentru ca este greu sa parcurs, eventual impartit in doua paragrafe.

- daca vorbim de vreo personalitate sau de vreo realizarea tehnica s-ar putea include o imagine in miniatura cu portretul sau cu masinaria respectiva. Mini-imaginea nu trebuie sa fie in culori, ci in tonuri de gri sau sepia, asa cum mai apar pe unele timbre.

- la fenomene astronomice nu se poate trece data de nastere a lui Galilei  :) Poate ca nu nevoie sa mai apara in lista pentru ca deja se vorbeste de ea in partea stantga.

bymos

Salut HarapAlb.
Ideile tale sunt bune. Problema cu paragrafele intr-adevar se cere rezolvata pt ca textul e inghesuit.
Momentan vreau sa vad care este formatul exact pentru calendar pentru ca A3 nu este solutia.
Propunerile tale de a avea si poze in text si paragrafe nu se pot implementa la formatul asta.  De la un calendar sa ajungem la un document complet e diferenta destul de mare.
Ideea de a avea totul intr-un calendar nu e cea mai buna, putem scoate intr-un format de buzunar niste idei ce pot fi scoase cu un calendar, cateva pagini pe hartie subtire (asa ceva nu ne-ar costa mai mult de 1,5 lei pe bucata)... Astfel poate fi si mai usor de citit decat pe un calendar ce va avea dimensiuni mari.