Diverse > Discuţii pe diverse teme

ET si posibilitatea existentei lor

<< < (12/12)

panda:
Mie nu imi seamana a intalnire de gradul 3. Dar fiecare intelege ce vrea si ce poate. ::)

jean:
  Asa cum am mai spus si in alta parte eu cred ca exista viata extraterestra si sigur sunt si alte inteligente in univers in afara omului.
 Sa explic: Daca universul este o singura entitate multidimensionala  si materia si energiile lui sunt structuratate in planuri (dimensiuni), atunci este posibil ca acest univers sa fi aparut pt. prima data in alta dimensiune. Daca a aparut pt prima data in alta dimensiune, atunci este posibil ca si inteligenta sa fi aparut inaintea planului fizic. In acest caz asemenea inteligente nu ar putea fi cunoscute de noi, ei traind in acel plan. Datorita inteligentei lor ei se pot manifesta si in planul fizic la nevoie. Poate sunt creatorii nostrii Sau poate numai au ajutat la dezvoltarea noastra. Posibil sufletul nostru sa apartina acelui plan iar noi oameni sa fim manifestarea lui in plan material. Aceasta ar putea explica multe din fenomenele OZN si conexe.
  Dupa parerea mea fiinte de prin alte locuri din univers au ajuns si pe pamant.  Dar mult mai rar si nu au nici o legatura cu multitudinea de observatii OZN. Sunt multe observatii de fiinte sau inteligente nonumane ce au fost observate de semenii nostrii. Sa fie ei toti Extraterestrii? Eu nu prea cred acest lucru. Este posibil ca o parte din ei sa traiasca aici cu noi dar in alta dimensiune, fiind interdimensionalii. Aceasta ipoteza apare in cartile de specialitate si este perfect plauzibila. In diferite carti sa spune ca fiecare planeta are in zona sa fluidica asemenea entitati. Ele ar fi adevaratii administratori ai planetei respective, fiind formati din materii si energii mult mai fine de cat cunoastem noi. Asta ar explica multe manifestari de gen. Greu de explicat, uneori fantastice sau foarte greu de inteles. Asemenea idei apare in multe carti si chiar entitatile respective sugereaza aceasta idee. Eu cred ca este mult mai plauzibil de cat ca am fi invadati de extraterestri.
  I-mi trece prin cap urmatorul gand…Oamenii vor sa cucereasca planetele sistemului solar. Oare vor fi lasati? Aceste entitati care salasuiesc in campul eteric al planetei respective pot impiedica oamenii sa realizeze ce si-au propus. Probabil ca ei nu vor dori ca oamenii sa poluieze acel mediu.
  Binenanteles toate acestea sunt ipoteze (SF). Eu cred ca este ipoteza cea mai aproape de realitate. O sa vad daca este si corecta, sau pote nu, omul cat taieste invata.
  Cat priveste formula de sus, este prea restrictiva. Vaita pote aparea si dezvolta in conditii mult diferite de parametri din ecuatie.

cris:

--- Citat din: panda din Martie 10, 2009, 08:25:57 p.m. ---Mie nu imi seamana a intalnire de gradul 3. Dar fiecare intelege ce vrea si ce poate. ::)

--- Terminare citat ---
Atunci spune o varianta plauzibila.Un om cu 2000 de ani in urma a facut aceasta descriere.Un vis sau o inchipuire nu poate fi descrisa cu asa amanunte.Un simplu pastor descrie o nava de inalta tehnologie.

panda:

--- Citat din: cris din Martie 10, 2009, 05:18:21 p.m. ---28. Cum este curcubeul ce se află pe cer la vreme de ploaie, aşa era înfăţişarea acelei lumini strălucitoare care-l înconjura. Astfel era chipul slavei Domnului. Şi când am văzut eu aceasta, am căzut cu faţa la pământ.

--- Terminare citat ---

Spune chiar autorul.

atanasu:
Din pacate SETI nu a avut succes pana acum dar in capacitatea lor in  a descifra un limbaj extraterestru au fost destul de absconsi.
Insa  pe tema asta si a LINCOs-ului descoperit si de mine independent de prof Freudenthal care este cel ce l-a descoperit(inventat) in 1960, am vorbit destul de amplu in articolul : Comunicarea cu ETI - LIMBAJUL COSMIC
de la linkul  https://forum.scientia.ro/index.php/topic,5470.0.html

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă